"Украинский формат. Итоги" (07.12)

Размещено: 09.12.2018
"Украинский формат. Итоги" (07.12)

В политическом ток-шоу на NEWSONE "Украинский формат. Итоги" обсудили расследование хищения имущества украинской армии, рост тарифов на теплоснабжение в Украине и давление на средства массовой информации.

Дмитрий Линько отметил: "О хищении имущества ВСУ начали говорить только сейчас, потому что до 2014 года это не было никому интересно. Все понимали, что там происходит коррупция, но это не воспринималось так болезненно, потому что в военной технике не было необходимости из-за отсутствия войны".

Сергей Шахов считает, что все народные депутаты и политики причастны к глобальному ограблению армии.

"А теперь те же политики хотят снова прийти к власти, чтобы разрушать государство, а не строить", - добавил он.

"Мы 24 года назад отказались от ядерного оружия в обмен на декларативную бумажку. "Свобода" всегда настаивала на объявлении Украиной своего права на восстановление ядерного статуса. Ведь стороны Будапештского меморандума не обеспечили нам неприкосновенность государственных границ", - заявил Игорь Мирошниченко.

Александр Колтунович считает, что расследование хищения средств ВСУ похоже на сведение политических счетов.

"Власть, в результате потери рейтинга, пытается культивировать и активизировать темы, что касаются двух кандидатов в президенты, которым избиратели доверяют больше".

Куликов сказал: "На системе нашей обороны наживались все, причем, включая нынешнюю власть. Это расследование - пиар-кампания президента".

"Я выступаю за проведение расследования о хищении имущества во всех сферах, не только в военной. Не нужно выделять определенных персон и освобождать их от ответственности за преступные действия", - заявила Яхно.

Гости программы "Украинский формат. Итоги" с Василием Головановым - народный депутат Украины из фракции "Радикальная партия" Дмитрий Линько, внефракционный депутат Украины, партия "Наш край" Сергей Шахов, политический эксперт Олеся Яхно, эксперт по вопросам экономической интеграции Александр Колтунович, народный депутат Украины VI созыва Кирилл Куликов, народный депутат Украины VII созыва Игорь Мирошниченко.

 

21:10:41

Василь Голованов

П’ятниця, 7-ме грудня. На годиннику 21:10. Прямий ефір телеканалу «НьюзВан» продовжує «Український формат. Підсумки». Про найголовніші події тижня в нашій країні і сусідніх будемо говорити з гостями нашої студії. Хто і скільки краде в українській армії, понижуючи її обороноздатність? Розслідування ТСК. За що журналісти можуть потрапити за ґрати, а канали – отримати шалені штрафи та позбутися ліцензії? Нові законодавчі ініціативи. Як денонсація великого договору з Російською Федерацією відіб’ється на нашій безпеці та економіці? І нарешті: яким чином в умовах воєнного стану виплачуватимуть пенсії та зарплати? І чи вистачить їх на покриття збільшення тарифів на опалення та гарячу воду? Найінтерактивніше ток-шоу нашої держави, оскільки ми будемо приймати ваші думки. Колл-центр працює, якщо вам зручніше телефонувати до нас у студію, або ж номери месенджерів «Вайбер», «Вотсап», «Телеграм» ви побачите на екранах. Пишіть нам, будь ласка. «Фейсбук»-месенджер нашої сторінки працює для вас. Будемо чекати на ваші повідомлення, що ви думаєте з цієї чи іншої теми. Я буду зачитувати ці повідомлення в прямому ефірі. Також глядачі нашої студії: 150 громадян України – зараз разом з нами. Різного віку, різних соціальних груп. Вони мають можливість так само висловити свою думку, виходячи до мікрофонів. Що ж, ще раз добрий вечір, прямий ефір телеканалу «НьюзВан» «Український формат. Підсумки». З радістю вітаю гостей нашої студії. Екс-народний депутат України: всеукраїнське об’єднання «Свобода» – Ігор Мірошниченко. Ігоре, добрий вечір. Народний депутат України: фракція Радикальної партії Олега Ляшка – Дмитро Лінько. Дмитре, добрий вечір.

 

Лінько

Добрий вечір.

 

Василь Голованов

Екс-народний депутат України Кирило Куликов. Кириле, радий вас бачити. Добрий вечір. Народний депутат України: «Наш край» – Сергій Шахов. Сергію, добрий вечір. Експерт з питань економічної інтеграції Олександр Колтунович у нашій студії. Олександре, радий вас вітати. І найуважніші наші глядачі побачили, що ще одне місце вільне в нашій студії. Хто ж долучиться до нас, ви дізнаєтеся за декілька хвилин нашого ефіру. Ну, а я ще раз нагадаю, що весь час: а ми до півночі будемо разом з вами – у вас буде можливість долучати свою думку до нашого з вами спільного ефіру. Отож, номери телефонів на екрані завжди, телефонуйте. Дівчата і колл-центр працюють. А ми готові розпочинати з першої теми. Отже, поїхали. Вчора Верховна Рада України прийняла за основу проект постанови про попередній звіт тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів розкрадання у збройних силах України та підриву обороноздатності держави в період з 2004-го по 2017-й. Виступаючи з трибуни, голова комісії Іван Вінник запропонував проводити розслідування не з 2004-го, а з 1994-го року по сьогодні, адже, за його словами, саме в грудні 1994-го був підписаний Будапештський меморандум, і власне, з цього моменту обороноздатність країни пішла на спад. І через це в період з 1995-го по 2014-й Україна втратила військового майна нібито на 200 мільярдів доларів. Деталі – в сюжеті… (перегляд відео)…

21:14:39

Диктор (запис)

Після двох невдалих спроб голосування ВРУ підтримала звіт ТСК з розслідування розкрадань в армії та продовжила її роботу ще на півроку. Документ підтримали 233 парламентарі. Крім цього, депутати ухвалили і пропозицію розширити часові межі розслідування: з 1991-го року по 2018-й рік. Попередні звіти ТСК уже викликали і ще, за словами голови комісії Івана Вінника, неодмінно викличуть нові. Наразі частина інформації засекречена і поки недоступна широкому загалу. ТСК проситиме СБУ надати дозвіл на її оприлюднення хоча б частково. Щоправда, деякі прізвища чиновників, яких підозрюють у розкраданнях, уже прозвучали на засіданнях ТСК. Ідеться про міністрів оборони, які працювали з 2004-го по 2014-й рік.

 

Вінник (запис)

Ми досліджуємо, як реформувалися збройні сили, як будувалася оборона. І на жаль, ті факти, які ми з’ясовуємо, вже дійсно були не корупційним… не корупційними статтями Кримінального кодексу, а статтями, які стосуються національної безпеки і оборони. І дійсно, можна вийти на диверсії, на державні зради.

 

Диктор (запис)

Подібні дії, на думку нардепа, треба розслідувати в контексті диверсії та державної зради. До слова, у розслідуваннях ТСК фігурують також прізвища президентів України Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Попередні висновки ТСК опублікував на своїй сторінці у «Фейсбук» і народний депутат Олександр Бригинець. За його даними, протягом каденції шести міністрів оборони: з 2005-го по 2014-й роки – розпродано сотні одиниць військової техніки за дуже заниженими цінами на 3.2 мільярда гривень.

 

Бригинець (запис)

Цифри страшні. На ТСК з розкрадання армії демонструють стопки документів, де майно, яке вважалося зайвим і його мали продати. Чому продавалося? Бо така мирна доктрина була, треба було всього 3 тисячі 200 танків, 460 літаків. І до 2005-го року техніки було більше, а от із зими 2005-го починається нищення армії. Ющенко, Тимошенко, Гриценко і їх наступники продавали все те, що вже було в межах потреб.

21:16:47

Диктор (запис)

В останні роки скандалів, пов’язаних з армією та її майном, було чимало. Так, 24-го жовтня цього року СБУ спільно із прокуратурою Києва викрили механізм розкрадання комерсантами бюджетних коштів, виділених на реабілітацію постраждалих учасників бойових дій. Упродовж 2016-2017-го років зловмисники вкрали 6 мільйонів гривень. Торік правоохоронці призупинили діяльність фірм, що заробляли мільйони за закупівлі взуття для військовослужбовців, а два роки тому Інтернет облетіло відео з тушами м’яса для військовослужбовців. На деяких з них стояв штамп 1968-го року. А ще раніше тендер на закупівлю карематів для армії виграла фірма, яка для їх виготовлення використовувала російську сировину. Отож, схоже, роботи у ТСК на найближчі півроку точно вистачить.

 

Василь Голованов

Нині ситуація в українській армії також виглядає не найкращим чином. Так, за інформацією ЗМІ, у 2016-му році лави збройних сил залишили 2 тисячі… 2.5 тисячі військовослужбовців, а в 2017-му ця кількість зросла майже в десять разів: близько 20-ти тисяч. Це трохи менше 10-ти відсотків усього складу української армії. На думку експертів, цього року відтік може зрости. І за даними Міноборони, 11 тисяч осіб звільнилися протягом січня-червня 2018-го, ще понад 18 тисяч військових заявили, що мають намір звільнитися до кінця року. Найчастіше контрактники нарікають на низьку платню, відсутність житла, стару техніку тощо. Влада стверджує, що за роки військового конфлікту українська армія стала лише сильнішою, але за рейтингами «Глобал Фаєр Пауер», армія України нині посідає 29-те місце, торік це було 30-те, у 2015-му – 25-те, а в 2013-му – 20-те місце. Нас, крім лідерів: США, Росії та Китаю, – випереджають Єгипет, Пакистан, Індія та В’єтнам. Я зараз попрошу запитання для наших телеглядачів вивести на екрани. У вас, окрім можливості висловити свою думку завдяки колл-центру та мессенджерам, є можливість ще відповісти на запитання. Розкрадання майна в армії є наслідком дій непрофесійного керівництва або ж корупції та відсутності порядку? Про те, що армію розкрадали, нам розповідали і на ефірах, і з високої парламентської трибуни неодноразово. І говорили, мовляв, ми ось підійшли, там, до 2013-2014-го року майже без армії. Але виникає запитання: а хто ж її весь цей час знищував або розкрадав? І хто має нести за це відповідальність? І чому про це заговорили тільки зараз? Народний депутат і військовий Дмитро Лінько. Дмитре, з вас розпочнемо, будь ласка.

21:19:36

Лінько

Дякую. Доброго вечора. Чому насправді… чому тільки зараз? Ну, насправді говорили про це дуже багато і до цього, з самого початку війни, тому що до 2014-го року, по великому рахунку, нікому: і навіть суспільству – це не було цікаво. Усі розуміли, що там щось відбувається… якась корупція, але не сприймалося це так болісно. Ну, тому що не було війни і не було такої важкої необхідності в цій військовій техніці. Усі розуміли, що наша… наші збройні сили України – це нащадок такий радянського минулого, який… залишилося дуже багато майна, якого, по великому рахунку… навіть деякі боєприпаси не обліковані навіть досі. Знаю, наприклад, там, у складах ми досі вивозимо, там, і складуємо, якось намагаємося ревізувати ці склади, щоби порахувати, скільки ж там боєприпасів. І от усе це дозволило…

 

Василь Голованов

Це на тих складах, які не взриваються?

 

Лінько

Да, на тих, які не взриваються. На тих, які взриваються, – ми про них окремо поговоримо. Так от: це все породило цілу категорію корупціонерів, які заробляли мільйони – а можливо, і мільярди – на тому, що розкрадали оце військове майно. І це не тільки майно, скажемо, прямого військового призначення: там, літаки, – а це і земля, це дуже ласа земля в Конча-Заспі, навколо Києва, це курорти, санаторії. Це все те, що не використовувалося 20 років, і просто чиновники, ну… само собою розумілося, що це потрібно якось використати. І просто його продавали. Тепер виникло питання: а давайте ми все ж таки знайдемо відповідальних… І в першу чергу це і кримінальна відповідальність, і політична відповідальність. Тому що якщо раніше до цього не було ніякої уваги і не було після цього політичної відповідальності, і це все відбувалося за мовчазної згоди в першу чергу головнокомандувача, тому що він за все відповідає у військовій сфері… і потім уже – по ланцюжку: і Кабінет Міністрів, і міністр оборони. І зараз, коли почали про це говорити, колишні міністри оборони в тому числі і в публічних ефірах почали говорити і сперечатися. Навіть судові позови, я знаю, є, що нібито «це ж не я все це продавав, там усе – за підписом Кабінету Міністрів і прем’єр-міністра, а я лише погоджував і був заручником цієї ситуації». І так у нас чиновницький апарат бюрократичний побудований: що там є ряд підписів – да? – людей відповідальних, і нібито всі відповідають, і ніхто. І от наша комісія… по суті, дуже велика проблема, що сьогодні немає закону про ТСК і немає реальних інструментів, як правильно це все би розслідувати, щоби були якісь певні наслідки. Тобто ця вся діяльність виключно на тому і закінчується, що це висвітлення… навіть та постанова, яка приймається Верховною Радою, – вона ніяких юридичних наслідків за собою не несе. Тому тут найбільше і найголовніше – це політична відповідальність цих людей, які займалися цим розкраданням. Тому що я не думаю, що вони коли продавали у 2005-му, там, у 2007-му роках літаки… 200 літаків, наприклад, були продані в контрактах з 2005-го по 2007-й рік за ціною одного літака 1.5 мільйона гривень. Причому ринкова ціна цього літака – за 100 мільйонів гривень. Збитки в сотні мільйонів гривень тільки на одному літаку. Ми можемо порахувати: якщо помножити на 200, це, там, 20 мільярдів гривень.

21:22:55

Василь Голованов

Зрозуміло.

 

Лінько

Це фантастичні суми.

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Да.

 

Лінько

І ці люди не думали, що вони будуть… що це призведе… корупція, окрім фінансових втрат для країни, призведе ще і до фізичних втрат наших людей. Тому що і в тому числі ми понесли такі втрати людей, наших військових, тому що в нас не було цієї військової техніки. І вони тоді не думали про це.

 

Василь Голованов

Дмитре, ну…

 

Лінько

А нам потрібно навчити людей, які займаються корупцією, особливо на оборонній сфері, думати і пам’ятати, що від цього залежить життя наших людей. І якщо… і ця сфера… От за корупцію взагалі треба карати, да? І, там…

 

Василь Голованов

Безумовно.

 

Лінько

І навіть розслідувати… розстрілювати, хтось говорить. Але от в оборонній сфері точно треба карати найжорсткіше. Тому що це… від цього залежить життя наших солдат.

 

Василь Голованов

Да, зрозуміло, Дмитре. Ну, напевно, ну, коли доводили армію до такого стану, ніхто не думав, що війна буде. Ви знаєте як? Ну, знав би, де впаду, соломинку би підстелив. Правильно? А тут… ну, а якби я знав, що пожежа буде, купив би вогнегасник. А тут думали: ну, все як іде – і іде, там. 25 років усе відбувалося – і відбувалося. Армія собі існувала: якось існувала – на неї виписували кошти, в кожному році в бюджеті закладалися немаленькі – безумовно, зараз, звісно, більші… Але і тоді ці гроші кудись дівалися ж – правильно? Вони ж витрачалися. Сергій Шахов, будь ласка.

21:24:19

Шахов

Насправді, ну, я ще був підприємцем, коли я їхав по Криму і бачив на березі Чорного моря такі величезні бази, я ставив собі питання: а чиї бази? Які повністю стоять без жодної людини, без охорони… І запитував у таксиста: «А що це таке?» А мені говорили: «Це оборонпром, це армія, це військові частини». Просто грабувалися на очах. Усі прем’єр-міністри, всі народні депутати за 27 років причетні до цього пограбування в нашій державі. І нашу державу, як говорив Абрамович: російський олігарх… що можна буде взяти голими руками, коли вони через приватизацію, через ваучери, де було написано «52 мільйони гривень», а це 20 мільйонів доларів… але ошукали наших батьків. Тоді я ще був юнаком. І не говорили, коли продавали за 1 гривню на базарі, щоб купили хліба в голодні часи… От у той момент ішло пограбування: величезне пограбування, – за яке говорить мій колега. Так, продавалися літаки на металобрухт, але всі запчастини, все продавалося нібито в «чорні»… в «чорні» кишені і виводилося…

 

Василь Голованов

Сергію, наскільки… Вибачте.

 

Шахов

Да.

 

Василь Голованов

Наскільки я розумію, що проблема навіть не в тому, що продавалося, а продавалося не в повну ціну.

 

Шахов

Пане Василь…

 

Василь Голованов

Держава не отримувала кошти. Хтось просто…

 

Шахов

Отримували кошти… Почуйте.

 

Лінько

За цінами… По радянським цінам отримували літаки, там, і танки…

 

Василь Голованов

Да.

 

Лінько

І за цими ж цінами радянськими продавалося зараз.

 

Василь Голованов

А хтось на цьому наварював шалені гроші, стаючи…

 

Шахов

Не буду вас чіпати. От почуйте, я хотів би зараз у тому пустому кріслі побачити двох кандидатів у президенти. На жаль, оце ми побачили всіх міністрів, прем’єр-міністрів і хто був в оборонпромі, хто був міністром оборони… Я хотів би зараз побачити і Гриценка, і прем’єр-міністра Юлію Тимошенко. Я підписався в листі: відкритому листі – 50 депутатів, які – народних депутатів – підписали листа… Це визвало обурення. Щоб ми у відкритій співрозмові поговорили, де поділася армія, де подівся оборонпром, де поділися ракетні… космос, який будувався в нашій державі. Де все ділося? Просто розкралося. І сьогодні… і сьогодні… і сьогодні знову старі обличчя ідуть в президенти, знову-таки, йдуть… Для чого вони туди йдуть? Будувати нашу державу? Або руйнувати нашу державу? Сьогодні повинні прийти молоді люди. І в мене питання не за офшори, а за те, що держава знищена. Коли людина купує собі хату, він будує собі паркан. Нормальний у нього сусід, не нормальний у нього сусід… А з 1991-го року «червоні директори» собі виростили таких монстрів, гігантів-олігархів, потім виростили собі чиновників та депутатів Верховної Ради і прем’єр-міністрів, і досі продовжують грабувати. Досі через них… через бандформування… Уже війну почали. І от сьогодні наша держава опинилася на межі. Якщо б не патріоти, які зібралися у величезну армію… 700-тисячна армія! Сьогодні практично у світі говорять, що ми увійшли в десятку армій за кількістю поки що. Але повинні розбудувати оборонпром. За рахунок чий? За рахунок пересічного громадянина? Що сьогодні з моєї тещі, з моїх сусідів, з бабусі, з дідуся беруть відсотки з тієї жалюгідної пенсії на армію?

21:27:51

Василь Голованов

Я ще нагадаю: ми по 5 гривень СМСки… ми збирали – пам’ятаєте?

 

Шахов

Якщо ви мене здивуєте… якщо ви мене здивуєте, якщо буде сидіти Юлія Володимирівна, я готовий з нею поговорити або з Анатолієм Гриценком на цю тему: де… коли був міністр… прем’єр-міністр… коли був міністр оборони Лебедєв, його брат проти мене висувався теж у народні депутати, все вони кудись біжать… Розумієте? Тому хотів би переговорити, де поділося на 200 мільярдів доларів витрачених коштів за рахунок наших батьків, за рахунок наших дідів, за рахунок дідів, які воювали в Другу світову війну і Вітчизняну війну. Де поділися ці кошти, які пограбували… пограбували в нашій державі?

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Сергію. Ну, 200 мільярдів – це за словами Івана Вінника. Я не знаю, наскільки ця сума дійсно відповідає… ну, правильна і відповідає дійсності.

 

Шахов

Я вважаю, що вона відповідає.

 

Василь Голованов

Ігоря Мірошниченка почую. І одразу запитання від Сергія з Кривого Рогу: «Чого не вистачає політикам: розуму чи сміливості – задля того, щоб забезпечити Україну ядерною зброєю?»

 

Мірошниченко

Актуальне дуже запитання, особливо в світлі того, що ми буквально два дні тому відзначали сумну дату, коли Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на папірчики і абсолютно декларативні гарантії територіальної цілісності нашої країни від Сполучених Штатів, Великобританії та головного нашого одвічного ворога: Російської Федерації, яка порушила територіальну цілісність України, окупувавши частину території. Безперечно, «Свобода» завжди наполягала, якщо відповідати на те питання, яке поставив глядач, аби ми оголосили про своє право на відновлення ядерного статусу. Це не означає, що ми негайно маємо почати робити ядерну зброю, але Україна має і моральне, і законне право на відновлення ядерного статусу, оскільки гаранти-країни в обмін на реальну ядерну зброю не забезпечили нам цих гарантій територіальної цілісності і збереження України в тих кордонах, які ми мали до московської агресії в 2014-му році. Але якщо говорити про системне знищення армії, воно почалося через злочинну недбалість і безвідповідальність та безкарність нашої влади, а закінчилося свідомим і спланованим… спланованою диверсією Російської Федерації, яка добивала українську армію, допомагала її розграбовувати нашим чиновникам і навіть засилала своїх міністрів оборони, які мали подвійне або і російське громадянство. І це стосується і Лебедєва, і Єжеля, які потім у Російській Федерації сховалися. Ми і справді в 2014-му році опинилися в ситуації, коли Україна втратила свою армію і не мала можливості захищати свої кордони. Вона втратила це через безвідповідальність. І розграбування України і в першу чергу української армії – воно відбувалося впродовж усієї незалежності. «Свобода» на цьому наголошувала, до речі, далеко до початку Революції гідності і початку московської агресії в Криму. Але на жаль, до цього ніхто не прислухався, тому що на цьому заробляли собі гроші: мільярди доларів – представники будь-якої влади, тому що, власне кажучи, ми мали одну і ту ж політичну еліту, і до сьогодні ми її маємо. Дуже важливо звернути увагу на те, що сказав народний депутат, член тимчасової слідчої комісії. Жодної відповідальності юридичної за наслідками розслідування тимчасової комісії не буде. І тут відповідь на питання, чому з’явилася ця комісія зараз. Та вона з’явилася тому, що політична розправа перед виборами дуже важлива. Я категорично засуджую кожного міністра оборони і кожного чиновника, який ставив підпис на папірчику і продавав за безцінь нашу зброю, розпродавав нашу армію. Вони мають нести кримінальну відповідальність. Але на превеликий жаль, розслідування починається тоді, коли треба зводити політичні рахунки зі своїми опонентами. Але сьогодні ми констатуємо факт, що армія сформована завдяки нашим волонтерам, добровольцям, завдяки українському народу, який у 2014-му році, незважаючи на катастрофічну ситуацію, пішов на лінію вогню і своїми тілами, беззбройний, завдяки волонтерам захистив українську державу. Але ми сьогодні виділяємо колосальні кошти на українську армію, вона формується, вона стає міцнішою, але журналісти знову і знову доводять нам нові факти розкрадання вже в нинішній, сучасній українській армії. І тому відповідальність мають нести не лише ті попередники, яких сьогодні влада звинувачує, але і ті, хто сьогодні грабує нашу армію. Ви знаєте, я був абсолютно глибоко вражений журналістським свіжим розслідуванням буквально дводенної давнини. Виявляється, у нас далі продовжують будувати так необхідні нам підземні сховища для боєприпасів, які вже п’ятий рік поспіль вибухають від диверсій чи недбалості. Ми не маємо жодних відповідей, чому це відбувається. Боєприпасів, складів… І будують їх з притаманною нам… корупційним розмахом та розкраданнями. Виявилося, що президент Порошенко буквально три чи чотири місяці тому презентував, що незабаром: до кінця року – вже буде збудовано в Хмельницькій області підземне сховище, і вартість його – 1 мільярд 200 мільйонів гривень. За три місяці нічого не відбулося, продовжується будівництво цього об’єкту, гроші освоюються. І хто ж його будує? А один із найодіозніших народних депутатів, який представляє нинішню владу і який є надзвичайно скандальним забудовником і токсичним у місті Києві. Пан Микитась. Він співпрацює з Міністерством оборони, і журналісти розкрили афери цього забудовника з Міністерством оборони в плані освоєння земель Міністерства оборони і будівництва квартир для військовослужбовців, які в центрі мали отримати свої квартири, а сьогодні не можуть отримати навіть на околицях Києва. Колосальні витрати. І влада про це не говорить. Тому я звертаюся, закінчуючи своє от вступне слово, до члена тимчасової слідчої комісії Дмитра Лінька, до всіх інших народних депутатів, які розслідують злочини проти українського народу по розкраданню української армії, щоби вони включили, справді, оці факти. Бо журналістські розслідування сьогодні вражають простих людей. Вони за своїми масштабами розкрадання доводять, що армію і далі продовжують грабувати. І мародерствують навіть під час війни. Але чомусь влада бездіє і не реагує на ці журналістські розслідування. Тому тимчасова слідча комісія має ці факти включити для того, щоби довести вину нинішньої влади або їх спростувати, якщо ці розслідування є несправедливими.

21:34:39

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. І користуючись нагодою, я проанонсую ще раз програму розслідувань на телеканалі «НьюзВан». Сьогодні була прем’єра третього епізоду, стосувалася вона роботи «Нафтогазу» і всього, що пов’язано з газом у нашій державі, і теплом, і тарифами. Про тарифи ми, до речі, будемо говорити сьогодні. Завтра буде повтор о 20:10 – не пропустіть – проект розслідувань «Радар» на «НьюзВан». Репліка Дмитра Лінька. Будь ласка, Дмитре.

 

Лінько

Я хотів би сказати про наслідки. Насправді кримінальні справи порушені, і їх декілька. Ми спілкуємося з представниками воєнної прокуратури. Але всі ці кримінальні справи фактові, тобто вони порушені по факту, жодних, скажемо, підозр комусь не висунуто… не висунуто. І ви знаєте, ми для того і якраз розширили масштаби розслідувань з 1991-го до 2018-го: щоби якраз оті факти, які сьогодні відбуваються, – щоб до них найбільше уваги привернути зараз. Тому що комісія буде ще працювати. Це був лише попередній висновок. Щоби отим фактам, що зараз відбуваються… ще можна зловити тих злочинців, ще можна припинити ці злочини. Оце є найбільш важливе. Але ми розуміємо, що, очевидно, військова прокуратура…

 

Василь Голованов

Дмитре, насправді при бажанні можна знайти злочинців і через багато-багато років.

 

Лінько

Можна знайти їх, безумовно.

 

Василь Голованов

Ми пам’ятаємо, що за злочини фашистської Німеччини знаходили військових злочинців за багато вже… вони на…

 

Лінько

Я з вами згоден. І це треба робити для того, щоби була справедливість.

 

Василь Голованов

Ледь не сказав «на пенсії».

 

Лінько

І Януковича треба судити. Але давайте, ну, і це робити, але в першу чергу ми розуміємо: якщо не припиняти злочини сьогодні, то ця шкода буде продовжуватися і продовжуватися.

 

Василь Голованов

Погоджуюся. Погоджуюся.

 

Лінько

То ми ж повинні робити якісь висновки.

 

Василь Голованов

Пожежу треба загасити. Шановні гості, Сергію, перепрошую. У нас є ще гості, які не сказали стартової позиції своєї, а я додам ще і запитання від глядачів. «Татьяна, Южноукраинск, Николаевская область. Ежемесячно вся страна перечисляет на армию бешеные деньги, но за четыре года ни разу никто не отчитался за эти средства, а армия как была нищая, так и есть. Сколько ещё будут обдирать население Украины?» Александр, вижу вашу реакцию. Ви готові відповісти на це непросте запитання?

21:36:00

Колтунович

Ви знаєте, я хотів би – перше – в підтримку того, що сказав пан Ігор: що це більше схоже на зведення політичних рахунків. Поясню, чому мені так здається. Тому що я бачив соціологію, і я бачу, що влада реально на фоні підняття тарифів, на фоні… на фоні зубожіння, на фоні трудової еміграції, інших антисоціальних кроків, які здійснює саме вона, а не хтось інший, не зовнішній агресор, а саме нинішня влада… І власне, в результаті втрати рейтингу вони змушені… спеціально культивують і активізують ці теми, які стосуються – ми ж бачимо – двох кандидатів у президенти насамперед, які на сьогоднішній день вищі, ніж нинішній гарант. Це перше. Друге: те, що було сказано щодо об’єктивності і інших речей. Я завжди в таких питаннях звертаюся до міжнародного досвіду. А що він показує? Перше: мені здається, що для об’єктивності має зайти сюди міжнародна аудиторська компанія зі світовим ім’ям, яка буде політично незаангажована, яка може дати об’єктивні, не політично вмотивовані під вибори підсумки і дати результати свого дослідження, і показати, коли були які втрати, чи об’єктивні вони, чи по собівартості віддавалися ті чи інші види продуктів: мається на увазі, військової техніки і так далі. Тому з цієї точки зору, як на мене, це має здійснювати міжнародна компанія, аудиторська компанія. І тоді – давати відповідний висновок. Це другий меседж. І третій: те, що було сказано. Безумовно, на сьогоднішній день і 5 відсотків ВВП країни, і в дохідній частині бюджету суттєві обсяги видатків заплановані насамперед на військово-промисловий комплекс. Але об’єктивність і результати витрат цих коштів буде оцінювати якраз та міжнародна аудиторська компанія, яку я… власне, за яку я і кажу. Тому що не ця влада має здійснювати аналіз і моніторинг діяльності, а як максимум – наступна. І не та влада, яка в рейтингах корупції опустилася: ну, ми ж знаємо з вами дані – досить сильно за останні роки. Тому як на мене, це мають здійснювати міжнародні партнери наші, які будуть політичні невмотивовані.

 

Мірошниченко

І незалежно від того, коли відбуваються вибори.

 

Колтунович

Однозначно.

 

Василь Голованов

Да. Да. Дякую, панове. Ще одне запитання. «Виктор, Константиновка, Донецкая область. А у нас, в Артёмовске, в то время новые танки резали на металл при мне. Кто за это будет отвечать?» Кирило Борисович…

21:39:28

Куликов

Ещё раз здравствуйте. Апеллируя… Спасибо. Коллеги, есть такая штука: называется она «доступ к государственной тайне». И международная аудиторская компания, при всём моём глубоком уважении, не может аудировать систему вооружений в Украине. Ну, всё-таки надо уважать себя в этом плане и уважать своих людей. Извините. Следующее… Я отвечу на ваш вопрос и сейчас расскажу… Вы же просили коротко – я буду коротко рассказывать. Расскажу одну короткую историю. Многие ли из вас, вот здесь сидящие люди, смотрели голливудский блокбастер: называется «Оружейный барон»? В главной роли Николас Кейдж.

 

Мірошниченко

На основі реальної історії.

 

Куликов

На основе реальной истории. Господин Орлов, которого играет Николас Кейдж, там, происходит из Украины и так далее, и так далее. Был одним из «зе моуст вонтед ЭфБиАй фоджитевс», преступником, наиболее разыскиваемым ФБР. И его разыскивали за торговлю ракетами ЭрИкс-55, которые были задержаны в одном из портов Средиземного моря. В силу определённых обстоятельств я руководил тогда определённой организацией, которая занималась розыском и возвращением преступников. В 2006-м году он был задержан в Чехии…

 

Василь Голованов

Давайте нагадаємо. Ну, Кирило, щоб не було загадкою для наших глядачів.

 

Куликов

Да.

 

Василь Голованов

Київського офісу… українського офісу Інтерполу…

 

Куликов

А я же не скрываю. Да. Я просто…

 

Василь Голованов

Ні-ні, щоб розуміли глядачі, про… про яку організацію йдеться.

 

Куликов

Мы занимались этим вопросом. Но он был одним из наиболее разыскиваемых в мире преступников. Америка тогда объявила жёсткий… по сути дела, эмбарго правительству Украины, возглавляемой Леонидом Даниловичем Кучмой, по этому случаю: когда мы продавали наши ракеты ЭрИкс-55. Его задержали в Чехии, мы его привезли в Украину, мы его передали в следственный изолятор, как положено, СБУ на Глыбочицкой. Потом нас увольняют всех. Проходит два месяца, его переводят в следственный изолятор на Лукьяновке, в камеру к нему подселяют сумасшедшего, который ночью его просто задушил. Это ответ на вопрос, что у нас происходит? То есть он его просто задушил. Если посмотреть историю обо всех наших руководителях «Укроборонпрома» предыдущего периода, они все почему-то у нас погибали в автокатастрофах. Ну, вспомним, там, господина Малева, который почему-то, имея водителя и всё остальное, сел за руль в пять утра и погнал по трассе на своей машине рядом с водителем. Встретился нечаянно с «КамАЗом». Случаются такие истории, да? То есть вот, в общем-то, два элементарных примера, которые показывают, что происходит на самом деле у нас на рынке вооружения. Ещё один пример, который имеет… Ну, может быть, это прошлое – неинтересно. Вот сегодняшний пример. Знаете, есть такой Рыбальский остров в городе Киеве. Знаете.

 

Василь Голованов

Конечно. Безумовно.

21:42:55

Куликов

Что находится на Рыбальском острове?

 

Голос

Порошенко…

 

Куликов

На Рыбальском острове находятся два основных объекта…

 

Василь Голованов

«Ленинская кузня»…

 

Куликов

«Ленинская кузня»: сейчас она просто называется «Кузня» – и ГУР.

 

Василь Голованов

«Кузня на Рибальському».

 

Куликов

Главное управление разведки Украины. В 2009-м году некий мэр Киева: фамилия его Черновецкий – Леонид Михайлович принимает решение абсолютно правильное: что не нужно находиться Главному управлению разведки в центре города, его нужно куда-то… Ну, ему мешают, там, мосты, проезды, машины ездят… Его нужно куда-то вообще выселить. Если вы сейчас проедете по Рыбальскому острову, то вы посмотрите, что там строится: около объекта особой важности, которым является Главное управление разведки. Я единственный вопрос вам задам: кто является собственником этих объектов?

 

Мірошниченко

Президент України.

 

Василь Голованов

Нещодавно нам повідомили, що нібито власник змінився.

 

Куликов

Я имею в виду комплекс. Там, например, строится комплекс жилой «Рыбальский», там есть комплекс «Пятый элемент» и там есть прочие объекты.

 

Мірошниченко

І «Кузня» в тому числі.

 

Василь Голованов

Да, зрозуміло.

 

Мірошниченко

Один бенефіціар.

 

Куликов

Я же не боюсь. Собственником является президент Украины. Поэтому все эти истории… И вот тут я с коллегой не могу не согласиться. Ну, надо заняться, там, Гриценко, надо заняться Тимошенко. Но на самом деле, действительно, на системе нашей обороны наживался… наживались все и наживаются нынешние. К сожалению, временная следственная комиссия – это не панацея. Временная следственная комиссия, по закону, который существует в Украине, является исключительно органом парламентского контроля, который может материалы подготовить, обсудить и передать в соответствующие компетентные органы. Например, я как глава следственной комиссии передал, ну, по-моему, там, 300-страничный отчёт о деятельности Леонида Михайловича Черновецкого по продаже военных городков, военного имущества: ну, имеется в виду, земли – в городе Киеве. Эти материалы находятся в прокуратуре, эти материалы находились в СБУ.

 

Василь Голованов

Кирилл…

21:45:18

Куликов

Находились везде.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Куликов

Вот это – реакция. Просто на сегодняшний день, к сожалению, извините, Василий…

 

Василь Голованов

Да.

 

Куликов

Это исключительно политическая мотивация, которая не приведёт, как правильно сказал коллега, ни к чему, кроме громких заявлений и пиару на той трагедии, которая есть сегодня в нашей стране. Это действительно обворовывание всего того, что… нового мы ничего не создали, а мы просто продаём то, что создали наши отцы, деды во время страны, которой уже нет.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Кирила Куликова почули. Ви знаєте, є такий жарт, що найнеприємніше речі лунають після фрази: «Я, конечно, никого не хочу обидеть, но…» Так само і Кирило сказав на початку: «Ви просили коротко – я скажу коротко». І… а вийшло як вийшло.

 

Куликов

Я – просто историю людям.

 

Василь Голованов

Цікава історія. Я не… я не сперечаюся. Я не сперечаюся. Погоджуюся.

 

Куликов

Просто про нас можно фильм снимать голливудский.

 

Василь Голованов

Погоджуюся.

 

Мірошниченко

Кириле, якщо би ви розказали, хто охоронцем отого оружейного барона був, то взагалі було би фантастично. Тому що за деякою інформацією, він сьогодні очолює одне з українських міст.

 

Василь Голованов

Нічого собі!

 

Мірошниченко

Ну, а там робіть уже висновки самі.

 

Василь Голованов

Нічого собі! Це інша історія, іншого ефіру. Прямо зараз під ваші оплески я хочу залучити… запросити до нашої студії… Олеся Яхно до нас приєднується. Пані Олеся, добрий вечір. Дякую.

 

Яхно

Добрий вечір.

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Яхно

Добрий вечір. Усім добрий вечір.

 

Василь Голованов

Поки вам буде декілька хвилин, щоби облаштуватися, я бачу реакцію в нашій студії. Добрий вечір. Як вас звати? Давайте…

21:46:51

Олег

Добрий вечір, мене звуть Олег. Я хочу звернутися до господина Куликова.

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Олег

Я на русском буду задавать вопрос.

 

Василь Голованов

Як вам зручно.

 

Олег

Скажите, пожалуйста: вы начали отвечать, но всё-таки почему нет реальных громких дел о фактах разворовывания имущества украинской армии? Не за предыдущие периоды, а именно за последние пять лет. Чисто в воспитательных, назидательных целях. Это необходимо в наш момент. А их нет.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Олег

И это не должно касаться прапорщиков и старшин.

 

Василь Голованов

Ага. Дякую, пане Олеже. Будь ласка, займайте місце в залі.

 

Куликов

Огромное спасибо за вопрос. Почему нет? Потому что, в общем-то, эти люди, как пел запрещённый неким Вятровичем Цой, «связаны одной цепью». Точнее, не Цой. Это был «Наутилус Помпилиус». Извините. «Скованные одной целью». То есть они, к сожалению, единомышленники в том, что они на сегодняшний день – я имею в виду, нынешняя власть Украины… в том, что сегодня она делает со страной. И к сожалению, оборона страны для них не является предметом жизненно важным. Он важен ему, ему, ей, всем вам. Эти люди в этой стране оставаться не собираются. И я могу от себя сказать: вот, например, мой папа был директором… Вот мне просто вот больно. Мой папа был директором крупного научно-исследовательского института, который назывался НИИ «Квант». Этот институт находится в Киеве, он выпускал оснастку для всех кораблей наших. Вот сейчас мы имеем такую… Он выпускал оснастку для всех кораблей вот Советского Союза. Это антенны, это радары, это всё. Мы… у нас было колоссальное количество прекрасных инженеров, мы делали в этой стране… Украина была на третьем месте на рынке вооружений. Мы продавали… И это неплохо: когда мы продаём то, что мы изготавливаем. Это же добавленная стоимость. Это не сырьё, это ум, это люди, которые работают, это прекрасная отрасль, которая занималась этой торговлей. На сегодняшний день это… это предприятие представляет из себя офисы и кафе. Вот ситуация, которая вот… мы оказались. Там, где был вот именно научный потенциал страны, который можно вернуть, но очень сложно. Я был, там, например… Извините, я – опять коротко. Я был несколько лет назад на мысе Канаверал, там половина персонала, который работает, из Украины. Вот они просто взяли и уехали. Как мы вернём этих людей к себе обратно?

21:49:40

Василь Голованов

Можемо гордитися лише, що наші хлопці… Запитання від наших глядачів. А деякі – навіть не запитання, а такі думки вголос. «Олег, Кривой Рог. Сейчас звучат вопросы, где танки, пушки и самолёты. Но куда ни глянь, можно спросить: где дороги, где садики, где медоборудование, где чистые реки?» «Вячеслав, Александрия, Кировоградская область. Как вам идея на время войны запретить чиновникам выписывать себе самим премии, а тратить эти деньги на закупку военного оборудования, например?» «Військові знаходяться в жахливих умовах, ремонти роблять своїми руками», – пише Андрій з Миколаєва, – «хоча гроші проплачені фірмам, скидаються грошима на паливо і розхідні матеріали… розхідні матеріали. Житла немає, підйом для офіцерів у 2.5 тисячі гривень, а контрактникам його взагалі не платять. Що збирається робити ТСК? До чого це призведе і які результати?» Адресую це запитання Олесі Яхно. Прошу.

 

 

 

21:50:40

Яхно

Добрий вечір. По-перше, я хотіла сказати, що 2014-й рік оголив не лише проблеми, які є на фронті, але він показав проблеми, які є в тилу. І це ті проблеми, які накопичувалися за усі періоди. Так, це певний статус-кво, "гамбурзький рахунок", який ми побачили: по факту в якому стані знаходиться українська держава, на що вона здатна, чи може вона боронитися, чи не може боронитися. Тому я вважаю дуже позитивним те, що, якщо у нас буде проведений такий, певний, статус-кво, і ми не будемо зводити, як у нас дуже часто люблять окремі політики: "А давайте дамо оцінку тому, що відбувалося за останній рік, чи тому, що відбувалося за два чи три роки". Я не проти. І цьому треба дати оцінку. Але коли доходить справа до тих політиків, які найбільше когось критикують, але коли ставлять їм запитання: "А що ж ви зробили у період свого знаходження у владі і у період своєї компетенції, до чого ви довели державу?" – тут чомусь є подвійна ситуація. Тому я, по-перше, ставлюся позитивно: якщо – на рівні навіть парламенту – буде проведений аналіз: що робилося у сфері військовій: хто там розкрадав або не розкрадав, у якому масштабі, у якому об’ємі – і про це знатиме суспільство, і ми бачитимемо цей реальний статус-кво і як невирішення проблем може на якомусь етапі призвести до негативних наслідків. І друге: це ж не лише стосується військової складової. Це стосується і всіх інших сфер. От у нас люблять говорити, там, про офшори. Виключно у прив’язці до влади. Коли ставлять запитання до інших персоналій, чомусь це вже має якесь двояке... Або несприйняття. Тому я теж добре ставлюся до того, що сьогодні 46 депутатів з різних фракцій озвучили певні запитання до Юлії Тимошенко: щодо того, як вона голосує по антиросійських законах, і щодо того, де беруться кошти, коли ведеться така реклама активна, а у декларації ми цього не бачимо. Тому мені здається, це добре. Якщо ми проведемо аналіз в усіх сферах, починаючи з 90-х, ми побачимо, де що робилося, і тоді ми зрозуміємо реальні передумови, причини і проблеми у тих сферах, які ми маємо. І тоді можна, дійсно, на підставі цього об’єктивного статусу-кво, який ми маємо, – ми далі можемо об’єктивно рухатися у тому напрямку: "А що треба робити?" Тому якщо помилки робили усі, не треба когось виокремлювати. Треба дати об’єктивну картину по різних сферах – і тоді ми будемо бачити, де було щось неправильно, а де було правильно.

 

Василь Голованов

Дякую. І додаткове запитання. Уявіть ситуацію: у нас є будинок і є сарайчик біля хати, який час від часу палає. Хтось його підпалює, і він горить, пожежа. Ми гасимо його, хтось знову підпалює. У нас знову його підпалили, і він горить зараз. Запитання: яке у нас першочергове завдання зараз? Загасити пожежу зараз чи покарати тих, хто раніше його підпалював?

21:54:03

Яхно

Дякую. Завдання перше – це загасити пожежу, не допустити нових пожеж, щоб вони не виникли ще десь поряд і безпосередньо у самому будинку. Але це ж не самоціль: когось взяти і покарати. Це не самоціль. Але дуже часто політики... У цьому ж є велика проблема: що політики, які не можуть об’єднатися: принаймні у питаннях безпеки, – вони дуже часто спекулюють різними питаннями. От вони, наприклад, кажуть "ви все розікрали". Да, можливо, є розкрадання і в цей період. Але це ваша спільна відповідальність. Коли, наприклад, є класична сфера, яка стосується тарифів, енергополітики, і яка є дуже соціально чутливою і болючою для усіх без виключення громадян... Але коли ставиться запитання: "Вибачте, а що ви зробили до 2014-го року, коли у вас не було війни? Ви могли встановити по усій країні лічильники, ви могли займатися енергомодернізацією. І тоді б наші громадяни не зіштовхнулися з тим..." А коли ці політики потім вішають борди, що "я у 2, 4, 5 разів знижу тарифи"... Ну так це великий обман, і це теж працює на підпалення можливих нових "сараїв". І у цьому є проблема.

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Ми згадували сьогодні і папірєдніків: згадував Ігор... Я зараз хочу з повагою до глядачів звернути увагу на усі повідомлення, які надходять нам у колл-центр або за допомогою месенджерів, якщо вам зручніше просто писати. Номери месенджерів ви бачите на екрані. Або ж дівчата у колл-центрі працюють. Якщо вам зручніше зателефонувати, вони обробляють ваші запитання – і вони у текстовому вигляді з’являються у мене. Тож: не по темі є репліки, але я буду усі читати, щоб глядачі розуміли, що ми бачимо і чуємо ваші повідомлення. "Ирина: Харьков. К пенсии по инвалидности в 1535 гривен пришла прибавка на 45 гривен. Как народные депутаты это объясняют? Не шутка ли это?" Про підвищення пенсій і соцвиплат ми будемо говорити трохи згодом. "Харьков, Виктория. Должен ли президент отчитаться, куда он денет миллиард, выделенный на фонд?" "Светлана: Томаковский, Днепропетровская область. Задаю вопрос депутатам, присутствующим. Пенсия на двоих составляет 4660 гривен. Не имея земельного пая, субсидия на твёрдое топливо 200 гривен. Долго ещё издеваться будут?" "Виктор: Киев. Кто принимал решения о распродаже военного имущества армии после 2004-го года?" "Алёна: Одесса. Почему военные Нацгвардии оплачивают контрактникам зарплату 7.5 тысяч и говорят "на военных тратятся средства"? Как с такой зарплатой ребёнок может покупать форму, одежду, оплачивать съёмное жильё и всё прочее?" "Если бы не отказалась от ядерного оружия Украина, неизвестно, какая была бы судьба мира. Интересно мнение присутствующих о судьбе ядерного оружия при такой коррупции в случае неотказа от него". "Ирина: Мариуполь. Читаю в газетах: на армию огромные суммы сейчас выделяются. Мой муж служил 25 лет, всю жизнь на работе провёл, он умер. В Эстонии жёнам, например, платят 50 процентов пенсии мужа в таком случае. Почему у нас такого нет?" І ще багато запитань. Я буду приділяти увагу нашим глядачам. І запитання я бачив... "Чому з приходом у Міноборони Полторака виросла ціна зброї?" Я не знаю, до кого це запитання. Якщо б у нас був пан Полторак у студії, я поставив би йому це запитання. А зараз я бачив реакцію Сергія Шахова. Будь ласка. Ви пам’ятаєте: лаконічно я просив.

21:57:53

Шахов

Зараз військовий блок. Те, що стосується ядерної зброї. Пане Василю, я неодноразово висловлювався з цього приводу. Якщо у хаті є рушниця, і бандити знають, що у тебе є рушниця, вони вже 50 на 50 подумають, зайти туди чи ні. По-друге, коли Кучма нещодавно визнав, що він зробив помилку, коли позбавилася Україна ядерного потенціалу... Тут, ви знаєте, підтрималися мої слова: якщо б ми, третя ядерна держава світу, мали сьогодні ядерну зброю у нас, ніхто б не посмів сьогодні зазирнути на Крим, на частини Луганської і Донецької областей, які окуповані. Тому що була б сильна, потужна, мирна держава... Мирна держава, в яку не зайшов би брудний чобіт будь-якої держави сьогодні. Колись говорили, що в уряді сиділи російські міністри, прем’єр-міністри або міністри оборони, які грабували нашу державу, нашу армію. Заради чого? Голими руками ворог сьогодні захопив частину Луганської і Донецької областей і Крим. Тому що у нас не було ні ядерної зброї, ні армії, ні взагалі оборонпрому, ні взагалі ніякої зброї. Танки різалися на металобрухт. Не здавалися просто за копійки, а розграбовувалися – і везлися гроші за кордон, в офшори. Так от сьогодні хотілося б ще раз... Олеся, я впевнений був, що сюди з’явиться або Анатолій Гриценко, або Юлія Тимошенко. Бо ми сьогодні звернулися до Юлії Тимошенко і Гриценка, щоб пояснили, де поділася зброя, де поділася армія, де поділося взагалі все, що можна. І чи пояснять вони, куди це поділося, і яким чином можна це повернути...

 

Василь Голованов

Сергію, немає їх у нашій студії. Тому ставити запитання...

22:00:10

Шахов

Сьогодні гинуть десятки тисяч людей. У поствійськовому синдромі знаходяться мої рідні, близькі, вчителі, які мене навчали, лікарі... Суїцид на кожному кроці пенсіонерів, тому що вижити не можуть. Через те, що якась гидота розікрала мільярди доларів. Отака ситуація.

 

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Репліка, Кириле.

 

Куликов

Госпожа Яхно, вот со мной свидетель. Вчера сидел Владимир... Мы были на одном телешоу. Вчера сидел Владимир Михайлович Литвин, который прошёл все стадии переговоров тогда Будапештских и так далее. Литвин сказал, что страны-подписанты: Соединённые Штаты Америки, Британия, Россия... Чётко Соединённые Штаты заявили: "Не будет такой страны как Украина, если у вас будет ядерное оружие". Выбор был чёткий. Я ему в этом плане доверяю. Поэтому все разговоры на сегодняшний день... Мы хотим, чтобы у нас было ядерное оружие. Ну, знаете, кто-то хочет, там, Анджелину Джоли. Это из разряда фантастики на сегодняшний день. Давайте говорить о тех реалиях, в которых мы на сегодняшний день существуем.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. З приводу ядерної зброї нам написали: "Сетуют, что отказались от ядерного оружия. А как бы могли содержать ядерное оружие, если за 20 лет мы не привели в боеготовность единственную дизельную подводную лодку "Запорожье", которая простояла в Крыму?" Дмитре, будь ласка, ви хотіли додати. І будемо крокувати далі.

 

Лінько

Я хотів би зауважити ось який момент. Насправді ми дійсно витрачаємо дуже великі кошти на утримання армії, але водночас: і це взагалі в історії так, по усіх країнах світу – країни, які воюють, – їхній військово-промисловий комплекс, на який держава робить дуже багато замовлень і витрачає коштів, – він якраз і розкручує економіку. Ми витрачаємо, там, більше 100-та мільярдів на оборону, але усі ці гроші "Укроборонпром" має направити на державні підприємства, які виробляють певний продукт для військових. І таким чином працює економіка, створюються робочі місця. Так мало би бути в ідеалі. Але по факту що ми бачимо? Наприклад, вчора змінами до бюджету Верховна Рада України 3 мільярди передала... Там, гарантії для французьких компаній, закуповуючи у них гелікоптери для наших військових, для наших МВС і Нацгвардії. Хоча у нас є свої українські підприємства, які могли б ці 3 мільярди витратити і зробити нам гелікоптери. Тобто це неефективне використання. Там, де навіть є замовлення, ми витрачаємо на іноземні компанії там, де можна було б зберегти наші підприємства. І наші підприємства: стратегічні, яким і по світу, може, немає аналогів... Одиниці країн вироблять гелікоптери, наприклад. Або такі підприємства як "Турбоатом", "Южмаш": стратегічні підприємства в масштабах усього світу – вони сьогодні, на жаль, не працюють на Україну. Вони знищуються. Війна, на жаль, не дала поштовху для нашого військово-промислового комплексу. І останній момент: по ядерній зброї. Дивіться. Чисто юридичний аспект. У нас є закон про без’ядерний статус. Там у перехідних положеннях чітко зазначено, що він вступає в дію після підписання відповідної міжнародної угоди. Такою міжнародною угодою мав би бути Будапештський меморандум. Але після заяв підписантів Будапештського меморандуму, що це виключно декларативний меморандум, який не має ніяких юридичних наслідків, відповідно, одразу наступає наслідок: що ніякої міжнародної угоди немає, а отже, закон про без’ядерний статус не вступив у дію. І автоматично ми повертаємося до ядерного статусу. Це не означає, що ми одразу повертаємо ядерну зброю, але принаймні статус ядерної країни – ми усі законні підстави маємо, щоб його повернути. А це вже зовсім інше відношення до нашої країни.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Будемо крокувати далі. Буде можливість висловитися у всіх гостей ще трохи згодом. Наші глядачі пишуть: "Всё правильно говорят о геноциде нынешнем: о медицине, о войне, о военных и так далее. Но так разговорами всё и заканчивается". "Обещали, что военный стан никак не коснётся мирных жителей. В эту среду в Мелитополе мужчин-учителей со всех школ вызывали в военкомат: якобы уточнить данные. В итоге многих отправляют на военные сборы. Нам соврали, или это самодеятельность на местах?" І ще запитання. "Почему не инициируют аудит в Пенсионном фонде? Свекровь получала пенсию 2100. Повысили на 14 гривен. Получила вчера 2114". І таких запитань і реплік багато, повідомлень. Ми про пенсії і тарифи будемо говорити вже прямо зараз, із наступною темою. Я бачу, що це болюча тема. Тож про неї зараз і будемо говорити. Але зараз будемо підбивати підсумки голосування у цій темі. Будь ласка, дайте на екран результати голосування. Тож "Розкрадання майна армії є наслідком": "Дій непрофесійного керівництва" – лише 2 відсотки віддали свої голоси за цей варіант відповіді. 98 вважають: "Корупція і відсутність порядку". 6312 глядачів. Дякую за активність. Ми продовжуємо. І до теми наступної, як я і обіцяв. Поговоримо про тарифи, про те, як ми живемо уже в грудні з новими соціальними виплатами, які збільшилися: бачте, у когось на 11, 14 гривень, 62 гривні. Тож, із 1-го грудня в Україні відбулася індексація соціальних виплат. До 1853-х гривень піднявся середній прожитковий мінімум. На 62 гривні зросла мінімальна пенсія і на 450 гривень – мінімальна зарплата. У той же час долар сягнув позначки у 28 гривень. Це не максимально. Було і більше. Тариф на опалення для побутових споживачів збільшився на 17 відсотків. Як воєнний стан відіб’ється на соціальних виплатах та дотаціях? Чи компенсують нові пенсії та зарплати ріст цін на продукти та збільшення вартості комунальних тарифів? Про це будемо говорити за декілька хвилин. А прямо зараз дивимося сюжет.

22:06:42

Диктор (запис)

З мінімальною пенсією у 1497 гривень та мінімальною зарплатнею у 4173 гривні зустріли українці початок зими. З 1-го грудня зріс середній прожитковий мінімум: до 1853-х гривень. А відповідно, і усі соціальні виплати, прив’язані до нього. Більше того, чиновники обіцяють наступного року підняти пенсії ще на 12-17 відсотків. Що ж до зарплат, то в уряді зазначають: вже цього року середня заробітна плата українців зросла майже на 25 відсотків. "Середня заробітна плата в Україні в жовтні 2018-го зросла до 9218-ти гривень. Це на 24.9 відсотка більше, ніж у жовтні 2017-го. Економіка України стабільно зростає 11 кварталів поспіль. А значить, створюється більше робочих місць, виникає конкуренція між роботодавцями. Як наслідок з’являється потреба у професіоналах, яким готові платити гідну зарплату". Володимир Гройсман. У свою чергу міністр фінансів Оксана Маркарова заявила, що грошей на пенсії вистачить. Адже у бюджеті на 2019-й рік закладено достатній ресурс фінансування пенсійного фонду.

 

Маркарова (запис)

"Цього ресурсу достатньо для того, щоб повністю покрити індексацію, яка у нас запланована з весни, і підвищення пенсії військовим пенсіонерам, яке також на 19-й рік заплановане".

 

Диктор (запис)

З 1-го грудня змінився і розмір виплати на дітей. Щоправда, йдеться про невеликі суми. Так, максимальний розмір допомоги дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, виросте на 33 гривні і становитиме 813 гривень. А, приміром, допомога матерям-одиначкам із мінімальною зарплатою складе 164 гривні 50 копійок. Незмінним залишається розмір допомоги при народженні дитини: 41280 гривен. Це приблизно 1.5 тисячі доларів, за нинішнім курсом. Для порівняння, 6 років тому виплати при народженні першої дитини становили 28830 гривень, другої – 57660 гривень. Що ж стосувалося третьої і кожної іншої дитини – допомога сягала 115320-ти гривень. При тодішньому курсі 8 гривень у долар це було трохи менше 15-ти тисяч доларів. Міністр соціальної політики Андрій Рева запевняє, що пільговим категоріям українців переживати не варто. Незважаючи на воєнний стан, ані соціальні, ані пенсійні програми скорочувати чи обмежувати не будуть.

 

Рева (запис)

Жодна соціальна програма, жодна пенсійна програма не скорочується, не зменшується і не обмежується по виплатах. Тому я можу лише підтвердити слова мого колеги Павла Розенка про те, що підстав для затримок заробітних плат і пенсій на сьогоднішній день немає.

22:09:29

Диктор (запис)

З перших днів зими виросли не лише соціальні доплати, але і тарифи. Скажімо, за опалення українці з 1-го грудня платитимуть ще на 17 відсотків більше. Середня вартість централізованого опалення для типової 2-кімнатної квартири зросте з 975-ти до 1136-ти гривень. Найбільше, традиційно, витрачатимуть кияни. Для них вартість опалення та гарячої води зросте майже на 18 відсотків. Хоча прем’єр Володимир Гройсман неодноразово запевняв: ціну на газ більше підіймати не будуть.

 

Гройсман (запис)

Я чув, що починають говорити про те, що у цьому році або у цьому опалювальному сезоні ще буде підвищена ціна газу в країні на 35 відсотків. Я хочу абсолютно чітко сказати: ні в цьому році, ні в цьому опалювальному сезоні більше ціна на газ підвищуватися не буде. Крапка. І це обов’язково. Це рішення, яке є абсолютно твердим.

 

Диктор (запис)

Нагадаємо, що з 1-го листопада 2018-го року ціни на газ для населення України зросли на 23.5 відсотка. З майже 7-ми тисяч гривень до 8.5 тисяч гривень за тисячу кубометрів. На цьому наполягав Міжнародний Валютний Фонд. Адже підвищення тарифів є однією з умов виділення Україні кредиту обсягом 3.9 мільярда доларів. Із введенням воєнного стану піднялися ціни на основні види продуктів. Не відзначається стабільністю і національна валюта. Курс долара постійно коливається, і, за оцінками експертів, після Нового року цілком може сягнути 30-ти гривень за долар.

 

Василь Голованов

Варто зауважити, що тарифи на опалення та гарячу воду піднялися у всіх регіонах України, але дещо по-різному. У Києві опалення, як ми почули, подорожчало на 18 відсотків. Скажімо, в Одесі міська рада має намір підвищити тариф для населення на 72 відсотки. Принаймні про це йдеться на офіційному сайті відомства. А це з 30-ти гривень до 53-х гривень за квадратний метр. У Харкові вартість опалення збільшиться на майже 18 відсотків. У Житомирі – на 12.6. У Черкасах – на 22.1. В Луцьку – на 22.2 відсотка. Зараз я звертаюся до наших глядачів. Колл-центр працює, месенджери працюють. Я прошу зараз зробити таку перекличку тих, хто отримує соціальні виплати. Наскільки збільшили вам і саме яку виплату? Вкажіть. Зараз дізнаємося, на які суми збільшилися ці виплати. Як, наприклад, Галина Василівна з Волині написала: "Маю 40 років стажу. Пенсія – 1500 гривень. Додали 7 гривень. Це знущання?" І ось так ми зараз побачимо, на яку суму дійсно: не у звітах, а в реальному житті – піднялися виплати. Декілька ще реплік наших телеглядачів. Татьяна: Сумы: "Я бывший госслужащий. Платили всегда больше всех налогов. Почему мне пенсию уже не поднимали 10 лет?" Микола Олексійович: Харківщина: "Чому соціальна нерівність у країні з кожним роком стає все більше очевидною? Як можна порівняти зарплату депутата з мінімальною пенсією?" Я вам скажу, що зарплата депутата не найбільша виплата. У нас є зарплати голови "Укрзалізниці", "Нафтогазу", премії... "Укрпошти", мені підказують. Про це будемо говорити. Іван з Ужгорода пише: "Чому б нашому президенту на міжнародних зустрічах не поставити питання ребром: "Якщо нам не допомагають повернути території, то ми маємо право на поновлення атомного потенціалу"?" Це до минулої ще теми. "Хочу запитати у так званих депутатів-патріотів, що краще для людини при нинішньому жебрацькому стані суспільства: загинути від кулі загарбника Путіна чи загинути в Україні від голоду і злиднів завдяки нашим правителям?" Неля Фёдоровна: переселенка из Луганской области: "Почему забыли о проблемах переселенцев? Пенсии им поднимают, как и всем, на несколько гривен. Как же выжить?" Тут уже від переселенки із Луганської області я розумію, що Сергія Шахова ми почуємо. Оскільки він опікується саме... І сам родом з Луганщини. Будь ласка.

 

 

 

22:13:45

Шахов

Я сам є переселенцем. Тому, власне, відчуваю цю ситуацію. У моїх приймальнях постійно не десятки, а тисячі людей. І так ми спілкуємося у всіх соцмережах. Люди просто виживають, помирають від голоду. Це практично йде суїцид українського народу.

 

Куликов

Геноцид.

 

Шахов

Геноцид. І суїцид також. Колись я сказав з трибуни про геноцид. Мені зробили зауваження: "Це було. Давайте не будемо використовувати це". А як, коли я приїжджаю в Луганську область, до Львова, у Закарпаття, в Одесу, і люди кажуть: "Я маю дві освіти, я вчитель, я професор. А мені платять пенсію 1.5-2 тисячі гривень. Як вижити?" Ми чули зараз: на 77 відсотки вони піднімають ціну на газ. Те, що Гройсман сказав, що вони більше не будуть піднімати ціну на газ, – це благодарність людям. Тому що вони літом зібрали волонтерам "Нашого краю": нашої політичної сили – 1.5 мільйона підписів. І коли я заявив з трибуни, що "ці люди прийдуть до Верховної Ради і спросять з вас"... Вони хотіли підняти ціну до 14-ти тисяч гривен. З кого? З пенсіонерів, які знають, що наш газ коштує 1333 гривні? І вони вираховують по вугіллю: формула "Роттердам плюс", "Дюссельдорф плюс"... Невідомі цифри. Де той Коболєв? Ви подивіться на нього: він призначає собі по 1.5 мільярда гривень премій на 46 людей. Коли сьогодні гинуть хлопці в окопах, коли сьогодні люди помирають – і дифузія від трупного газу розповсюджується по під’їзду, і тільки тоді сусіди помічають, що людина померла в хаті. Бо люди, коли вийшли, дивляться тільки під ноги: як не впасти від тих ковбань, які сьогодні є на дорогах. Підходять до вітрини, щоб купити собі ковбаски або кусочок хліба, і дивляться через ту вітрину, і не можуть цього зробити сьогодні. Сьогодні пенсія піднялася – от вам пишуть, пане Василю, – на 14 гривень, а за квартплату треба сплатити 2 тисячі гривень. А у кого немає дітей?.. Чому сьогодні політики не голосують за законопроект, який я подавав? У нас практично 50 підписантів, щоб переселенці голосували. Та тому що влада боїться 1.7 мільйона переселенців. Українці – терплячий народ. Але накипає настільки вже... Коли я їду до себе на Луганщину, я бачу підприємства оборонпрому зруйновані. Там фільм жахів можна знімати сьогодні. Хто відповість за це? Я сьогодні ставлю питання Гройсману і Насалику: міністру енергетики, палива та вугільної промисловості: з 249-ти державних шахт залишилося 33, з яких тільки 3 шахти дають нібито прибуток – усі інші розкрадені, пограбовані. Шахтарі сидять у шахті 30 діб. 20 шахтарів вивезли в лікарні від серцевого нападу. Криса вже відгризла вуха одному шахтарю. І всім начхати, ніхто на це не звертає уваги. Я кажу: мільярд гривень заборгованості. Перед Днем шахтаря не заплатили гроші шахтарям, перед Новим годом не заплатили. Чим годувати сім’ї? Ніхто не може відповісти. Насалик бере і повністю бреше людям, що там нібито заборгованості 196 мільйонів гривень. Мільярд гривень заборгованості. І хто буде відповідати? Я ставлю питання: хто відповість? Хто розікрав сьогодні оборонпром? Хто відповість, що сьогодні розкрадаються державні підприємства і шахти? Хто відповість, що добувається наш державний газ і нам за формулою "Дюссельдорф плюс" продається у 8 разів дорожче? Далі я ставлю питання. Скажіть, будь ласка: чому подвійні стандарти? Я не голосував ні за подвійний стан, ні за розрив дипломатичних відносин з Росією. Чому? Тому що спочатку треба повернути людей звідти, а потім вже дати робочі місця, щоб нормально розвивалася економіка. Чому сьогодні знову таке звернення або до Тимошенко, або до тих, хто не голосував? Спочатку вони голосують за воєнний стан, а за розрив не голосують. Чому такі подвійні стандарти? Тому що йде політика. Тому що вони граються сьогодні у вибори. А Черчилль говорив: "Хто займається політикою, той програє. Хто займається господарською діяльністю, дбає про людей, той переможе". Тому люди сьогодні повинні перемагати.

22:18:39

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Відкликаються люди: наші глядачі – на моє прохання поділитися інформацією, на скільки ж там підняли їм виплати. "Киев, Елена Васильевна. Мне добавили 13 гривен при стаже 49 лет". "Нина: Киев. Мне добавили к пенсии 11 гривен. Верховный Суд сказал, что "чернобыльцам" неправомерно убрали льготы. Почему решение не исполняется? У меня была бы хоть чуть больше пенсия". "У меня вчера была пенсия. Мне добавили 18 гривен. А людям рядом – 5 гривен и по одной ещё прибавили. Что это за кошмар? Неля Викторовна: Чернигов". "Владимир: Кривой Рог. Говорил Рева, что предпринимателям должны засчитать год за год с 95-го по 2003-й. Когда я обратился в налоговую, то мне ответили дословно: "Тогда не было компьютеров. Следовательно, архивы утеряны". На этом всё. А я был предпринимателем с 96-го по 10-й. Насчитали стажа полтора года. Почему мне не хватило до пенсии 8 месяцев. Дали "минималку". Тем, у кого не хватает 10 лет, тоже. По первому вопросу уточняю: было 1462, а стало 1497". Галина Васильевна: "40 лет стажа – пенсия 1500". "Ось мені додали до пенсії 8 гривень. Дніпро, Катерина. Кому вислати їх, щоб депутати чи президент, чи міністри зрозуміли, що це просто насмішка над людьми?"

 

Шахов

Можно маленьку репліку?

 

Василь Голованов

Ні, Сергію, з усією повагою. І питання до студії. "Чому більшій частині ваших гостей, які є представниками тих чи інших політичних партій з амбіціями, не стати кермувальниками країни? Не говорять, що найголовніша проблема країни – це чітко побудована система збагачення керівництва за рахунок ресурсів держави. І хто б не став керувати у теперішніх умовах, так чи інакше стане учасником цієї схеми". Євген зі Львова ставить це запитання. Дмитре, буду переадресовувати його вам. Оскільки ви теж є представником політичної партії з амбіціями стати керувальниками країни. Будь ласка.

22:23:02

Лінько

Абсолютно вірно зазначили всі, хто писав про пенсії: це знущання і зневага до усіх наших українців з боку уряду і президента Петра Порошенка, які фактично цим підвищенням на 8-5 гривень поставили вирок нинішній владі, яка, думаю, закінчиться найближчим часом. Дуже символічним вчора було голосування, яке показує взагалі картину, що відбувається в країні. Вчора одним із пунктів змін до бюджету по соціальних програмах 7.2 мільярда гривень забрали з програми по виплаті малозабезпеченим сім’ям. І там цікаве формулювання: чому не використані ці 7.2 мільярда. Через демографічні зміни в країні. Тобто фактично люди, сім’ї, батьки, яким мали виплатити ці гроші, – вони вимерли просто. Або знайшли причину, чому не виплатити. Хтось, можливо, влаштувався на роботу, отримує мінімальну зарплату – і це вже стало причиною не виплачувати цим малозабезпеченим сім’ям. Вони що, стали дуже сильно забезпеченими за цей рік? Ні, не стали. І ці 7.2 мільярди вчора кнопкодавством... До речі, при цьому приймали участь і опозиційні фракції: голосували за ці зміни драконівські, антиукраїнські зміни до бюджету. Вчора це провели. І ці гроші вони потім перерозподілили кудись там. Знову ж таки, гелікоптери до Франції і так далії. Оце і показує реальну картину сьогоднішньої ситуації в країні. Люди вимирають, пенсії підвищують на просто смішні гроші, натомість ті програми, які ми пропонуємо... Тому що критикувати і констатувати критичну ситуацію – це всі роблять насправді сьогодні: аналітики, громадськість, політики. Але головне – який вихід з цього робити. І коли ми говоримо про конкретні інструменти, що треба робити... А це підняття мінімальної зарплати і пенсії. І для нас при ухваленні бюджету це був головний фактор. І саме тому ми не голосували за цей бюджет. Тому що наші пропозиції: мінімум 4 тисячі пенсія і мінімум 6 тисяч зарплата – вони не були повністю враховані. Говорять: "Це популізм, це нереальні цифри". І МВФ говорить уряду: "Немає передумов економічних для підняття зарплат". Почекайте, як, "немає економічних передумов", якщо тільки інфляція з’їдає усі ті мінімальні підвищення, які були нараховані? Я не говорю вже про підняття тарифів і ціни на газ. Так от наші підрахунки... І ми в 15-му році про це говорили, і у 16-му році добилися, щоб мінімальна зарплата була піднята вдвічі. Вона говорить про абсолютно позитивний ефект. І є ресурси насправді сьогодні для підняття мінімальної зарплати. Тому що підняття мінімальної зарплати автоматично піднімає надходження до пенсійного фонду. Це дає можливість підвищити пенсії. І врешті-решт, якщо у народу, який реально живе... А 4 мільйони українців реально отримують мінімальну зарплату. Не в конвертах. Просто живуть на мінімальну зарплату. Так люди ці гроші не будуть ховати, тому що їм немає що ховати. Вони їх не будуть, там, зберігати у себе під подушкою. Вони просто підуть і куплять одразу необхідні собі товари, ліки, оплатять свої рахунки і так далі. Тобто ці гроші назад повернуться в економіку. І так економіка працює. Тому що економіка Сполучених Штатів тримається на внутрішній купівельній спроможності американців. Якщо немає купівельної спроможності українців, то не буде замовлень на підприємствах, не будуть товари і послуги вироблятися. Це дуже проста економічна формула. Але, на жаль, сьогоднішня влада абсолютно не спроможна взагалі дивитися не те що на рік вперед – нинішня влада дивиться максимум на три місяці вперед. Пережити б вибори, а далі голодомор, потом – усе, що завгодно, хай буде, тільки б виграти вибори, пообіцяти що завгодно. І тому очевидно, що нинішня влада і нинішній уряд не зможе зробити ніяких конкретних кроків. Єдине сподівання – що сьогодні за усіма цими розмовами українці зроблять правильний висновок: що не можна ставати постійно на одні й ті самі граблі, слухаючи обіцянки людей, які вже показали себе на справі. Вони розграбовують, вони приймають неефективні рішення і просто виконують вказівки іноземних компаній, іноземних фінансово-промислових груп.

22:24:52

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Триває марафон повідомлень. Ще додам декілька. На цю хвилину такий, сумний, переможець у номінації "найменша надбавка" – це Валентина: Новомосковськ, Дніпропетровська область. "Сегодня получила пенсию на 3.5 гривны больше. Спасибо стране. 38 лет стажа".

 

Шахов

Не стране, а Реве.

22:25:56

Василь Голованов

Ми з повагою до країни і до кожного громадянина. Це просто крик душі. Я цитую те, що пише людина. "Почему в Донецкой области так и не начали выдавать "пакунки малюка"? За три месяца не выдали ни одного. Реформы только на бумаге. Страна устала от реформаторов-брехунов". Вінницька область, Людмила. Питання: "Чи знаєте ви, які пенсії отримують держслужбовці? Підвищують усім зарплати: військовим і іншим. Коли буде ініціатива про підняття пенсій нам? Цього вже десять років не було". Фаховий економіст із нами сьогодні: Олександр Колтунович. Можливо, ви, Олександре, нам роз’ясните. Будь ласка.

22:26:49

Колтунович

Перше і найголовніше, що було сказано, і це істина: без економічних реформ соціальні реформи проводити неможливо. З 2014-го року запропонована економічна модель і зміна вектору економічної інтеграції, будемо говорити відверто, не відбулася. У нас пішли колосальні втрати валового внутрішнього продукту, ВВП скоротився у півтора рази, обсяги експорту скоротилися, обсяги виробництва промислової продукції – вдвічі... Я для чого називаю ці макропоказники? За ними стоять пересічні люди, їхні заробітні плати і їхні, відповідно, відрахунки єдиного соціального внеску, а це значить, пенсії і так далі. Що ми маємо, у порівнянні з 13-м роком? Тому що очевидно, що сьогодні ми маємо оцінювати ту владу, яка прийшла у 14-му році. Не тому, що вони подобаються. Там, очевидно, були настільки негативні речі, що, м’яко кажучи, їх не варто згадувати. Але ми порівнюємо з тим періодом. Ціна на газ для населення була 725 гривень. Сьогодні – 8550. Це означає що? Що в 11.8 рази тариф на газ зріс для населення. Постанова, прийнята Кабінетом Міністрів, означає... Там є коефіцієнт вирівнювання. Що у наступному році 14500 гривень: паритету у промисловості – буде ця ціна вирівняна. Другий момент. Вчора прозвучало, і в новинах чули, що президент Білорусії Олександр Лукашенко возмутився президенту Російської Федерації Путіну: "Чому у нас ціна на газ 129 доларів за тисячу кубічних метрів?" У Німеччині 250 доларів, в Україні 323 долари. Невже наші люди багатші за німців? У нас заробітні плати – я робив ці моніторинги – навіть менші, ніж у білорусів і інших країн СНД. І це офіційні дані, і ми це розуміємо. І навіть з Молдовою нас порівнюють. Це другий момент. І третій: що стосується підняття номінальних доходів населення, прожиткового мінімуму і соціальних виплат. Якщо ми аналізуємо у порівнянні з тим же 13-м роком, який був згаданий, мінімальна заробітна плата скоротилася приблизно на 20 відсотків. Була 152 долари, зараз – 142 долари. Прожитковий мінімум був у нас 148 доларів, зараз – 63 долари. Мінімальна пенсія була 118 доларів. Зараз – 52 долари. Але що таке 52 долари для українця? Гранична межа бідності у світі: межа Світового Банку – 60 доларів. Тобто 2-3 мільйони українців мають мінімальні пенсії. Може, навіть, і більше. Тобто вони знаходяться за межею граничної бідності. Ті українці, які мають, для прикладу, мінімальну заробітну плату: а є гранична межа бідності ООН: 150 доларів: ті, у кого заробітна плата мінімальна і щомісячні доходи менше 150-ти доларів... Це означає, що ми знаходимося на рівні найбідніших країн Африки, Океанії, Азії. Відповідно, ось наше місце в світі і наш реальний потенціал: економічний і соціальний. А тепер найголовніше: що робити і як подолати? Очевидно, що піднімати просто заробітну плату – для цього має бути необхідний ресурс. Я частково погоджуюся із тим, що ви сказали: що 3200 – це був позитивний крок. Чому частково? Так, із соціальної точки зору це позитивно. З економічної – не зовсім. Тому що влада не забезпечила на той момент стимулів фіскальних, не зменшила податковий тягар. Багато підприємців закрили свій бізнес, який не мали можливість із чого оплачувати: відповідно, цю мінімальну заробітну плату. Ці дані були, ми їх аналізували. Але не це найголовніше. У нас 2019-й рік буде роком виборів. І як на мене, українцям необхідно обрати нову економічну програму: ту економічну модель розвитку, яка забезпечить найбільше благополуччя кожного пересічного українця і буде відстоювати право народу на достойне життя, буде відстоювати національні економічні інтереси. Тому що перше і найголовніше: коли ми говоримо про газ власного видобутку, ми теж маємо виходити стратегічно: запаси газу, які у нас розвідані, ми можемо вичерпати за 8 років. Ми все одно в подальшому маємо виходити або на імпортний газ із Катару, або маємо виходити на імпортний газ із інших країн. Але ми маємо розуміти, що люди мають отримувати той газ, який буде відповідати їх рівню платоспроможності і купівельної спроможності. І не може бути так, що у нас номінальна заробітна плата зростає у 2.5 рази, а ціна на газ – в 11.8 рази. Ось що найголовніше. І тому я завжди апелюю до економічної програми. Безумовно, ми політиків слухаємо серцем, і дуже багато так голосують. Але, як на мене, ці вибори мають бути такими, що ми маємо голосувати все-таки за ту економічну модель, яка буде найбільш прийнятною для кожного з нас.

22:30:47

Василь Голованов

Дякую, Олександре. Повідомлення із Мелітополя. Анатолій В’ячеславович: 44 роки стажу. "Додали до пенсії 7 гривень 40 копійок". Людмила: Краматорськ: "Зачем стране "Нафтогаз"? Разве это не баласт?" Сергій: Полтава: "За два роки військові пенсіонери виграли суди відносно Пенсійного фонду, по рішеннях яких ПФУ повинен був сплатити борг за недорахування пенсій, починаючи з 2016-го. Не маючи можливість сплатити борг усім військовим пенсіонерам, його вирішили повертати поетапно, винісши постанову 103. Згідно даної постанови, частину боргу повинні повернути у січні 19-го року. Чому Гройсман і Рева подають для суспільства це як підвищення пенсій? Насправді це ніяке не підвищення, а поетапне відшкодування боргу військовим по рішенню Верховного Суду. Де совість?" Дарья: Харьков: "В стране война, экономика стагнирует. Откуда берут деньги на выплату зарплат чиновникам?" Надія: Харків: "Депутатам. Для чого встановлювати прожитковий мінімум, якщо пенсія менша за нього?" Алла: Харьков: "У меня пенсия 2191 гривна. И мне ничего не добавили. Почему?" Сергей: Винница: "Так всё-таки где правда? Говорят, что МВФ ставит вопрос сбалансировать бюджет и показать, откуда будем долг отдавать. А повышение цены на газ – это предложение нашей власти. Тогда точно надо меньше воровать – и будут деньги. Так кто же говорит правду?" Олеся, будь ласка.

 

Яхно

Ми дуже часто, знову ж таки, чуємо прізвища. У політиків – ясно, це так просто: когось звинувачувати. По великому рахунку, мені особисто все одно, які рейтинги у кого. Мене цікавить, що, дійсно, політик декларує і наскільки те, що він декларує, реально співпадає із намірами і його діями. Звинувачувати можна, але якщо шукати, що може бути спільним... А я вважаю, що кожен повинен робити в межах його можливості. Я особисто вважаю, що політики дійсно недопрацьовують: я про це часто кажу – в комунікації з людьми. Тому що, наприклад, запитати: "А що таке реформа?" Почати з базових речей. Що таке реформа? Якщо ви почуєте мову, наприклад, народних депутатів, представників уряду і представників експертної спільноти, науковців, це вже буде різна мова. Якщо ви запитаєте у суспільства, що таке реформа: це та риба, яку ви зловили, або вудка, якою ви можете ловити рибу? Це системні зміни чи це просто надбавки за рахунок дотацій? Буде дуже різна позиція. І вона буде залежати від віку. Якщо представники похилого віку – і це природно – хочуть більше патерналістської ролі держави, допомоги, пільг і так далі... І тут можна їх зрозуміти. Тому що вони працювали все життя. А молодь захоче просто більше можливостей, менше втручання від держави, створення правил гри. І це зрозуміло. Але чомусь у цьому напрямку – а так і випрацьовується реальна економічна програма, реальний економічний курс – дискусія не ведеться. І це мене особисто найбільше, мабуть, дивує. Я вважаю це неправильним. Апеляції до 2013-го року... Я завжди кажу: я поважаю усі точки зору, але вони є неприйнятними. Тому що у нас змінилися умови. Може бути краще зараз, може бути гірше, але інакше. Тому що ми в принципі знаходимося в інших умовах. І коли ми кажемо про втрати ВВП, то треба казати, що на період 14-го року, коли був перший рік військової агресії, у нас були втрати ВВП мінус 15. І ці втрати були в тому числі за рахунок окупованого Донбасу і анексованого Криму. Наступні роки... У нас на кінець 17-го року ріст був плюс 3 відсотки. Тому є зміни. І я, до речі, проти того, щоб чорно-біла картина була. Навіть у різних регіонах. От якщо ви оцінюватимете ту ж децентралізацію, ви подивитеся, які є реальні результати, наприклад, у Дніпропетровській області – і можете взяти якусь іншу область. І це будуть різні ситуації. Але я до чого закликаю? Я вважаю, що політики... Я не знаю: можливо, свідомо, бо так простіше. Вони спрощують ситуацію. І коли хтось каже... От ви порівнюєте ціни на тарифи. І це правильно. Вони були дійсно низькими. Але на момент 2013-го року у нас була одна з найбільш енергоємких економік на пострадянському просторі. У нас був борг величезний зовнішній, який був набраний до 2014-го року. І рано чи пізно це б усе вибухнуло. І якщо хтось цього не робив до 2014-го року у мирних умовах і без війни, то це не могло б катастрофічними наслідками в результаті відбитися у тій ситуації, яку ми маємо. Тому я сподіваюся, що якщо до виборів цього не відбудеться, то після виборів мені все-таки хотілося б розмови по суті і політиків між собою, і політиків із суспільством.

 

Василь Голованов

Дякую, Олеся. І для цього ми теж збираємося у цьому колі: в "Українському форматі", – щоб обговорювати серед політиків, серед експертів. Олександре, я розумію, що у вас є бажання відповісти, але так само є реакція у Дмитра і в Ігоря. Почуємо стартові позиції щодо цієї теми. І ще додам повідомлення. "Василий: Днепр. Мне вообще не добавили пенсии. Хотя у меня стаж 55 лет. Что за несправедливость?" Одесса, Вера Сергеевна: "Субсидии на газ не платят уже пять месяцев, за свет – два месяца. Нас обманули". Александр: Харьков: "Работаю дальнобойщиком в России. Приезжаю домой, плачу по коммунальным счетам, одеваю семью, остаток денег оставляю – и уезжаю снова. Скажите, пожалуйста: есть ли смысл дальше выживать или проще уехать?" Таке, сумне, повідомлення. Кириле, будь ласка.

22:36:48

Куликов

Вот человек ответил. Просто экономика – это система, которую нельзя изменить указами выдающегося макроэкономиста Владимира Борисовича Гройсмана. Она есть и она объективна. Понимаете, когда в стране на одного работающего человека приходится 5-6 человек не работающих: в социальной сфере: пенсионеров, силовиков и так далее, всех профессий... То есть, по сути дела, обеспечивает пенсией один вот работающий человек для огромного количества людей, которые не работают. И поэтому сколько бы мы ни говорили, что "мы поднимем вам пенсии", это будет популизм и обман. Прежде всего надо запустить механизм экономики. Я говорю такие вещи... Не надо хлопать. Потому что нам надо как-то попытаться, действительно, всем вместе выйти страной из той ситуации, в которую мы попали. Мы реально находимся в и демографическом, и социальном тупике. Украина – социальная держава. Мы привыкли от государства получать социальные выплаты и всё остальное. И при всём моём скептическом отношении к нынешней власти, которая, кроме всего прочего, просто нагло ворует, уже занимается просто мародёрством... То есть донецкие – они воровали ещё с прибылей, а эти пошли уже воровать с убытков. Поэтому не надо хлопать. Надо найти просто, каким образом нам попытаться выйти из сложившейся ситуации. И вот человек, действительно, сказал: "Мы вынуждены работать за рубежом". Вот действительно, он работает в России. Он враг наш с вами, потому что он вынужден работать в России? Мы же расторгли этот договор о дружбе и сотрудничестве с Российской Федерацией. Понятно, что он не работал. Но вот тем людям, которые действительно уезжают туда не по своей воле, а уезжают туда потому, что здесь они работать не могут... Они создают на сегодняшний день богатство этой страны. Они в эту страну приносят больше, чем все вместе взятые МВФ, Мировой Банк и так далее, и так далее. Они содержат здесь свои семьи, они оплачивают эти огромные коммунальные счета и они вынуждены жить на чужбине. Причём это же не самая лучшая жизнь тем людям, которые работают в России. Раньше на этих должностях работали таджики, туркмены... Не туркмены, прошу прощения. Киргизы и так далее, и так далее. А их заместили украинцы. Потому что украинцы в сегодняшних экономических условиях готовы браться за любую работу, за которую не берутся русские, за которую платят в 2 раза дешевле. Наши вынуждены уехать в Польшу, где к ним относятся как к скотам, как к людям 2-го сорта. Мыть за ними, чистить, выносить утки и так далее, и так далее. Потому что здесь людям не создаются условия для того, чтобы работать. А если они приходят сюда, открывают какое-то предприятие и не находятся под крышей этих, этих или этих, это предприятие начинают доить все. У меня есть товарищ, который, по-моему, за месяц получил 50 проверок и так далее. Причём проверяют не всегда его, из Киева, а проверяют фирму из Днепропетровска. Он говорит: "А я какое отношение имею к этому делу?" Говорят: "Никакого". Но забирают у него все материалы, компьютеры – и уходят. Вот так происходит у нас. Для того, чтобы решить в стране, в которой тупик, в которой только один человек знает, что она инвестиционно привлекательная: это президент, он рассказывает, – а все остальные просто об этом не знают, надо дать возможности бизнесу задышать. Вот если человек создал рабочее место, освободите его от налогов. Всё равно люди платят подоходный налог. Дайте ему возможность этих каникул налоговых, не платить налог. Самый дебильный налог, который существует, – это налог на добавленную стоимость. Этот налог сегодня просто убивает экономику. Одним возвращают, а другим просто на коленях надо стоять. То есть действительно, кардинально надо пытаться пересматривать вообще экономическую модель. Но её очень сложно пересмотреть тем людям, у которых всё хорошо в экономике. Ну посмотрите: у нашей власти состояние растёт постоянно, каждый год. Народ беднеет, а наша власть поднимается в рейтинге. Я вообще не понимаю, как государственные люди могут быть самыми богатыми в нищей стране. Ну это же парадокс.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Я бачу запитання від аудиторії. Одну хвилинку, ми почуємо Ігоря зараз. І у вас буде можливість поставити своє запитання. Я перепрошую. Декілька реплік від наших глядачів. Антонина: Днепр: "Я медсестра. Стаж – 30 лет. Вырастила троих детей. Пенсия – 1500 гривен, у мужа – 2200. Пенсию по первому списку, субсидию не дают. Зарегистрированы два сына, живут у жён, помочь не могут. У них свои дети. Как жить? Разве это государство? Где стыд, где совесть?" Борис Эммануилович: Киев: "Мне добавили 3 гривны". Нина Петровна: Славянск: "Я пенсионерка, и после того, как заплатила за коммуналку, у меня от пенсии осталось 80 гривен. На какие средства мне жить и выживать?" Татьяна: Ульм, Германия: "Проработала 50 лет на одном месте медсестры в больнице в Одессе. Пенсию заработала 1700 гривен. Приехала в Германию – здесь мне учли и моих троих детей, и мой стаж. Получаю 820 евро. Хотя я у них и не работала". Ольга: Волноваха: "Мне в собесе сказали, что субсидии не отказали, но и не дают, так как она нулевая. Что такое "нулевая"? Объясните". Киев, Людмила: "Откуда Рева взял стоимость за отопление 2-комнатной квартиры порядка 900-т гривен? Когда у меня квартира 65 квадратов и я плачу за отопление 3200". Наталья: Мелитополь: "Когда были выборы, мои родные и я надеялись на результат. Сейчас разочарованы. Хочется спросить у депутатов: "Как бы вы прожили на сумму меньшую, чем прожиточный минимум, который сейчас получают пенсионеры?"" Ігор Мірошниченко, будь ласка. Я не знаю, чи є у вас відповіді на ці запитання.

22:43:35

Мірошниченко

Ну, це риторичні запитання. От я хочу виправдати уряд Гройсмана. Знаєте, у чому виправдати? Він абсолютно щиро вірить у те, що середня зарплата в Україні складає понад 9 тисяч гривень.

 

Василь Голованов

9200.

22:47:11

Мірошниченко

Чому? Тому що він сповідує і захищає олігархічну модель. Він працює на олігархів, він спілкується із олігархами. Коли уряд Гройсмана збирається, наприклад, на своє засідання, вони можуть прикинути: середня зарплата у Кабінеті Міністрів буде, я думаю, тисяч 50-70 на місяць. І вони будуть абсолютно щирі. А якщо туди додасться ще Коболєв, наприклад, і ще кілька очільників державних підприємств: "Укрзалізниці", "Укрпошти", – то їхня середня зарплата за місяць складе понад 200-300, а можливо, і 500 тисяч. Вони ж не спілкуються, наприклад, із виборцями, які приходять до мене у приймальню в Дарницькому районі. Тому що я не бачив жодного, хто приходить щодня до мене, хто б отримував 9 тисяч гривень: середню зарплату, яку озвучує Гройсман. І тому, перефразовуючи відомий анекдот, ми можемо сказати дуже просто: Гройсман зі своїми міністрами їдять м’ясо, а от ті, хто приходять до нас: прості громадяни – вони їдять капусту. А в середньому країна їсть, виявляється, голубці з м’ясом. І для Гройсмана це абсолютно нормально. Тільки більшість українців: а їх 90 відсотків – вони живуть якщо не за межею бідності, то виживають. І цей уряд – він не представляє їхніх інтересів. Але хто у цьому винен і що з цим робити? По-перше, маємо визнати: цей уряд представляє тих депутатів і ту Верховну Раду, яка формувала цей уряд, яку обирав український народ. Годі наступати на граблі. Годі голосувати за ті політичні сили, за спинами яких стирчить писок олігарха. Тому що практично усі політичні сили, які сьогодні сидять у парламенті, – більшість із них представляє того чи іншого олігарха. Які збагачуються і, незважаючи на те, що українці бідують, незважаючи на те, що українці не можуть впоратися із комунальними платежами, нарощують свої прибутки. І ми це так само констатуємо. Тому годі наступати на граблі. Питання номер два: як змінити економічну модель? Попри те, що треба обирати інші політичні сили, які їх пропонують, треба прислухатися хоча б трохи до того, що пропонують справжні опозиційні політики у парламенті. Безперечно, корупція – це головний гандж, і з ним треба боротися. Менше би крали – уже б більше українці отримували. Як мінімум у 2-3 рази. Якщо ми змінимо олігархічну модель на модель соціальну, то платити будуть і наповнювати бюджет будуть в першу чергу не ті, хто сьогодні виживає. А саме на них сьогодні основний податковий тиск покладає уряд Гройсмана. А олігархи, які сьогодні збагачуються. І "Свобода" це пропонувала. Ми пропонували виводити кошти з офшорів і пропонували реальні законопроекти, які дозволили б повернути награбоване впродовж 20-ти років і виведене за кордон. Це мільярди доларів, які повернулися б в українську економіку і які дали б можливість нам не позичати і танцювати під дудку МВФ, піднімаючи тарифи на газ, а використовувати газ українського видобутку і використовувати ті кошти, які були награбовані і виведені за кордон. На жаль, до цього ніхто не прислухається. Звичайно, Гройсман змушений брехати перед виборами, що він не буде піднімати тарифи на газ. Тарифи будуть підніматися. Тому що зобов’язання перед МВФ змушують його це робити. Але ми маємо абсолютно чітко пам’ятати: хто збрехав один раз, буде брехати і надалі. Робити висновки і більше ніколи не підтримувати ту владу, яка працює на своїх хазяїв-олігархів, а не відстоює інтереси простого українського народу.

22:47:24

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. Запитання від глядачів у студії. Добрий вечір. Давайте знайомитися.

 

Марина

Марина: Киев. Я бы хотела задать вопрос Сергею Шахову. Скажите, пожалуйста... Пенсия у меня полторы тысячи. Повысили на 24 гривны. Вы знаете, тарифы на сколько выросли, как подорожали продукты. Как выжить? Гипертоник с 12-летним стажем и без щитовидной железы. На гормонах и на таблетках. Что делать? Задайте вопрос Гройсману. Что он ответит?

 

Шахов

Огромное спасибо за вопрос. Прежде всего, когда задаю вопрос в уряд: Гройсману, Насалику или Реве, – слышу ответ не в ту сторону совершенно. А ещё раз дозадать вопрос я не могу: пошла другая очередь депутатов. Так вот этот вопрос, скорее всего, к Реве. Второе – это к премьер-министру. И третье – это ко всем управленцам, кто сегодня из коалиции, народным депутатам. Три года Кабинет Министров не даёт отчёт гражданам Украины. Три года грабится страна. За счёт чего сегодня добавляется 14 гривен или гривна, или 3.5 к пенсии? Объясню. Олеся, вы говорите, что они на 3 процента вроде бы улучшили какое-то качество жизни людей... Да в ноль. Ограбили население до последней копейки практически. Все накопления, которые были под подушками: мало-мальски на гробы себе люди откладывали – всё уже потратили. На периферии – страшно сказать. Это вторая блокада Ленинграда, когда люди собак и кошек поели практически, извините за выражение. И сегодня Рева смеет заявлять, что у него всё хорошо... Была бы возможность у любого украинца, у любого пенсионера дотянуться за горло – они бы это сделали.

 

Мірошниченко

Не дотягнешся. Він лікується зараз за кордоном: той Рева.

 

Шахов

Они кричат: "Надо отдавать долги". Ни один из министров, ни один из премьеров за 5 лет практически войны... Больше, чем Вторая мировая, идёт сейчас война в Украине. Ни один не сказал: "А давайте обратимся всем миром через референдум, если министры не могут решить вопрос, к МВФ, к нашим международным партнёрам о замораживании долга". Прежде всего заморозить долг МВФ. 78 миллиардов долларов. 2 триллиона гривен долгов. Правильно вы, Леся, говорите, что никто сейчас не вернёт эти деньги. Но мы должны понимать, расследовать: НАБУ, САП, антикоррупционные органы, которые получают миллионные зарплаты... Что они сегодня делают? Расследуют непонятные декларации, пустые, и кто сегодня мощи регистрируют. И оценивают эти мощи ещё в придачу. А занимаются сегодня кощунством. Сегодня за счёт территории Крыма, захваченной луганской территории, донецкой территории – за счёт этих областей хотят наполнить бюджет: 200 миллиардов дыры в пенсионном фонде. Именно за счёт этого они наполняют бюджет. За счёт того, что они восемь раз от цены украинского газа, покупая через Швейцарию наш же родной украинский газ, повышая цену, говорят: "У нас надприбутки у "Нафтогазі"". В государственном предприятии какие надприбутки? А потом они за счёт этого погашают типа субсидии. Когда разводятся семьи, когда сегодня дети становятся безхатьками, выезжают работать в Москву, в Питер. И родители обязаны их выписать из своей квартиры, потому что им не заплатят субсидию. Детей бросают практически на бездорожье, оставляют их без куска хлеба и оставляют без квартиры. Это на всё нужно иметь совесть, которой нет и не будет сегодня в уряде.

22:51:49

Василь Голованов

Дякую, Сергій. І знову від глядачів. Вікторія: Київ: "Почему в Украине забыли о ликвидаторах Чернобыльской аварии? Почему им не повышают пенсии?" Рівне, Лідія: "47 років стажу. Додали 2 гривні до пенсії. У влади стида немає". Одеська область, Надежда Николаевна: "Пенсию подняли на 27 гривен. К тому же, программа "Доступные лекарства" у нас не действует. Пришла в аптеку – сказали: "Нет финансирования государства"". Роман: город Счастье: "Мама оформила пенсию ещё в октябре. Пенсию ещё не давали. Связано ли это с войной или коррупция засунула руку в карманы пенсионерам?" Ну и такой вопрос, не связанный с пенсиями. Хотя кто знает? Михаил: Энергодар: "Зачем Украине более 400-т депутатов? Не много ли?" Дмитре, будь ласка.

 

Лінько

Наведу лише дві цифри: для порівняння, для того, щоб зрозуміли усі, чи є насправді гроші в бюджеті для соціальних програм і для підвищення пенсій. 25 мільйонів гривень було виділено у цьому році на будівництво житла для військових переселенців: людей, які не зможуть повернутися ні в якому разі на окуповані території, тому що вони воювали і, очевидно, вони там будуть затримані. Тобто на усіх військовослужбовців 25 мільйонів гривень. Це копійки. І в той же час 42 мільйони гривень було нещодавно: по-моєму, на минулому тижні – було витрачено на купівлю двох броньованих "Мерседесів" для президента України. Вдвічі більше, ніж на усіх військовослужбовців. От і відповідь вам: чи є гроші у державі, чи немає. Гроші є, їх просто витрачають не туди. Тепер про питання щодо ліків і щодо програми "Безкоштовні ліки". Дійсно, програма працює, але вона абсолютно недостатня для того, щоб забезпечити людям необхідні ліки. Ми зареєстрували вчора цілий пакет законопроектів, який покликаний знизити ціну на ліки. Це і забрати ПДВ з ліків, це і кримінальна відповідальність за фальсифікацію ліків, і це контроль за ціною на ліки. Тому що ми провели цілий ряд розслідувань і показали, що сьогодні ті монополісти: 5-6 компаній, – які тримають ринок аптек, – вони на ліки, які на заводу коштують, грубо кажучи, 5 гривень, в аптеках продають за 150 гривень. Рентабельність космічна. І це правда. Це змова фармацевтичної мафії, яка сьогодні знищує Україну. І про це дуже мало хто говорить. І про це взагалі немає ніякої реакції ні влади, ні правоохоронних органів. А це призводить щодня до реальних смертей. За нашою статистикою, кожен другий українець не може полікуватися, не може купити необхідні ліки або відкладає своє лікування через фантастичні ціни сьогодні на лікування. Від цього залежить демографічна ситуація в країні. Тому що наші пенсіонери... У нас скоро не буде кому платити пенсію. Тому що просто люди усі будуть вимирати.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Людмила Гугліч: місто Бровари: "Скільки вже можна обдурювати? Невже Революція гідності ніяк не вплинула на олігархів? Скажіть, будь ласка: скільки потрібно людині коштів, щоб зупинитися і допомагати простому народу?" Не знаю... Бачу нашого глядача біля стійки мікрофона. Добрий вечір. Давайте знайомитись.

22:55:07

Олександр

Добрый вечер, уважаемые дамы и господа. Александр: город Киев. У меня вопрос госпоже Яхно. Скажите, пожалуйста... Была же такая идея: было бы справедливо, если бы пенсия индексировалась и корректировалась согласно курсу доллара. То представьте: когда был 1 к 4-м, а сейчас 1 к 28-ми. То есть, соответственно, и пенсии были бы такими. Как вы относитесь к этой идее? И реально ли воплотить её в жизнь? Спасибо.

 

Василь Голованов

Дякую, Олександре.

22:58:28

Яхно

Ну, я, звичайно, розумію, що на втраті: на тому, що у нас впала гривня по відношенню до долара – на цьому багато хто втратив і на цьому втрачає. Але все-таки, мені здається, не зовсім правильно усю проблему, яка є, безумовно, із пенсійним фондом... Усі знають, яка там величезна дірка. Усі кажуть: партії, політики, – що це дуже легко: у 5-20 разів підняти пенсію. А коли виникають питання, за рахунок чого поповняти принаймні ту дірку, той дефіцит, який є у пенсійному фонді... І коли звучить... От ви кажете "не буде кому платити пенсію". Це факт. Але не буде кому платити податки. Тому що ми бачимо, що багато хто їде з країни. І коли кажуть про найбільше навантаження на найменш забезпечені категорії... Я вважаю, що пільги збережуться за найменш забезпеченими категоріями, а от середній клас – як створити умови, дійсно, прогресивні... Тому що саме ці люди, по ідеї, сплачуючи податки, і будуть наповнювати цей пенсійний фонд. Це велике питання. Тому, повертаючись до вашого запитання, я вважаю, що це нереалістично і це неправильно. Набагато правильніше, дійсно, підвищувати пенсії відповідно до економічного розвитку держави. Тому тут політики повинні концентруватися на тому, як, дійсно, приймати такі закони, які працювали б на економічний розвиток держави для того, щоб забезпечувати достойні пенсії, на які заслуговують наші громадяни. Але, знаєте, коли хтось каже, що автоматично можна підняти у десятки разів, це просто не відповідає дійсності. Навіть простий факт: дійсно, із цією мінімальною заробітною платою. Ви кажете, не були створені передумови. Вони були створені, тому що був зменшений податок ЄСВ, який, по ідеї, повинен був стимулювати. І коли цю ініціативу запропонували, знову ж таки, багато політичних сил двояку позицію займали. Вони казали: "Не треба цього робити. Тому що взагалі усі підуть в тінь, не будуть сплачувати взагалі ніяких податків". Але виявилося, що ця міра виправдала себе. Тому я повторюся. Я вважаю, що треба розвивати економіку і за рахунок цього, дійсно, підвищувати пенсії громадянам. А прив’язуватись до курсу – може, це звучить привабливо... І працювати паралельно над тим, щоб не росла інфляція. Тому що, дійсно, навіть де є ці надбавки... А вони є. Якщо ми кажемо про ту ж категорію вчителів, там підвищення заробітної плати на 30-40 відсотків. Воно є. Але інфляція – вона багато в чому ці підвищення в результаті з’їдає. Тому коли говоримо про економіку, я завжди проти якихось спрощених версій або якихось однокрокових рішень. І саме тому дуже часто через те, що політики такі кроки полюбляють, ми бачимо, що в одному обличчі – мене це дивує завжди – може бути ліберал і консерватор, може бути реформатор і, там, соціаліст, і популіст, може бути правоорієнтований і тут же паралельно в економіці погляди лівоорієнтовані. Це все спрощені рішення. І те, що я казала: не вистачає дійсно професійної, фахової дискусії. І тоді б громадянам було більш зрозуміло, чому щось у цій площині можна зробити, а у цій площині набагато складніше зробити.

 

Василь Голованов

Дякую. І декілька повідомлень від глядачів. "Як депутати формували та голосували за бюджет, якщо вони точно не знають, яка у нас кількість населення?" – Олексій з Дніпра пише. – "Хіба кількість населення не впливає на остаточний результат бюджету? Виділення у різні сфери життєдіяльності країни". Геннадий: Мелитополь: ликвидатор 2-й степени: "Пенсию прошлый раз повысили на 38 гривен. Льготный газ в зимний период и в начале независимости – 1100 кубов, при Януковиче – 800 кубов, с 2014-го и на сегодняшний ноябрь-месяц – 139. Вот и вся забота о людях. А они думают, что мы будем за них голосовать. Ирина: Запорожье: "Почему в Украине не считаются с простыми людьми? Кто это может изменить?" "Может, не надо повышать пенсии и зарплаты, а вместо этого понижать цены и тарифы?" – Сергей из Мелитополя с таким предложением. Ирина: Донецк: "Я переселенка, устала платить высокую аренду за квартиру в Киеве. Шахов тоже переселенец. Почему он не поднимает острые проблемы тех, кто был вынужден бежать от войны?" Будь ласка, коротко, Сергію.

 

 

 

23:00:30

Шахов

Первое: была бы моя воля – я бы избавил людей от этих очередей в субсидиях и реально добавил бы зарплату и пенсии, чтобы была прозорость и нормальное отношение к людям: к простым людям. Кто может изменить эту ситуацию? Только люди. Мы уже говорили об этом. Александр говорил о том, что нужно прийти именно на эти выборчи участки и проголосовать за молодых, нормальных. А была б ещё моя воля – я бы вот здесь поставил бы детектор брехни и каждого бы, кто пойдёт в президенты, проверил бы полностью на детекторе брехни. Каждого, Василий, просто. Ещё раз: полностью. Стоят за ним олигархи или не стоят, стоит ли за ним Россия или не стоит, стоит ли за ним Кремль или не стоит. Кто за ними стоит? Кто сегодня реально будет управлять страной? Четвёртое. Я думаю, это самое важное: что сегодня в стране, вон там, в Кабинете Министров, управляют не фаховые кумовья, братья, сватья. У нас приходит министерство: "Ты за что мог отвечать?" – "Я – за транспорт". – "Нет, идёшь на медицину. А ты за что отвечаешь?" – "А я министр угольной... Например, понимаю в угле". – "Нет, ты идёшь у нас сегодня на транспорт". Вот так у нас сегодня уничтожение полное нашей страны. Именно через управленцев. Нужна полностью перезагрузка. И тоже через детектор брехни прямо вот здесь в студии, чтобы люди знали, кого они... Есть у нас Александр, понимает он у нас в экономике – давайте на министра экономики. Понимает Олеся Яхно у нас сегодня в юриспруденции или в экономике – давайте распределим по фаховости. Например, я проезжаю Харьков, я любуюсь этим городом. Неважно, что сегодня где кто писал о мэре города. Я реально уважаю Кернеса за то, что он навёл порядок в этом городе. Когда я обратил... Я хотел бы сказать слова благодарности тому же Гройсману и президенту, который поменял сегодня губернатора в моей родной Луганской области. Три года сидел губернатор, грабил область. Грабил шахтёров, грабил простых людей. Пока не достучался на каждом заседании. В парламенте я поднимал вопрос: заменить этого губернатора, поставить Сергея Филя, он и.о. сегодня. Он принял решение против олигархов сразу же включить отопление. Прикрутил одно место и принял волевым решением через комиссию. ТЭЦ включили. Отопление в Северодонецке практически хотели сорвать через выборы – хотели сорвать отопительный сезон. Далее. То же самое происходит, куда бы ни поехали. В Смелой такого не было смелого, кто бы мог решить этот вопрос. Поэтому именно кадры решают всё. Есть такое высказывание, правильно? Только кадры могут решить всё в нашей стране. 

 

Василь Голованов

Неожиданная цитата сейчас прозвучала. Продовжуємо. Декілька ще повідомлень від наших телеглядачів – і до наступної теми. Таня, Харьков: "Я мама в декретном отпуске. Получаю по уходу 860 гривен. Заболел ребёнок, ОРЗ. В аптеке 800 гривен оставила. И это не все лекарства, которые прописал доктор. А кушать ребёнку не надо? Как выживать в декрете?" Николай, Харьков: "Как заставить олигархов поделиться с простыми людьми?" Киев, Соломенский район, Ирина Ивановна: "У мамы 4-го числа пенсия. Инвалид первой группы, лежачая. Почта до сих пор пенсию не принесла, и трубку не берут в отделении. Как, они думают, человек может забрать деньги?" "Чому в період військового стану – воєнного – та тотального підвищення тарифів до цих пір постачається електроенергія в Крим?" – Віктор, Полтавщина. Тернопіль, Наталя: "До Олесі Яхно. Ви сказали про підвищення зарплат вчителям. Це неправда. Нам відмінили надбавки. Тепер за більшу кількість годин ми отримуємо таку ж зарплату. Стало тільки менше грошей". 

23:04:25

Яхно

Ну можна, я відреагую? 

 

Василь Голованов

Будь ласка, да. 

 

Яхно

Ми знаємо за... Принаймні в бюджет які вносяться цифри і ті, які звучать офіційно від уряду. І це можна легко перевірити: зайти на той же сайт Кабінету Міністрів. Звучить цифра про те, що зарплати вчителям піднялись. Надбавки якщо зняті – можливо, зняті надбавки, я не знаю, так. Не факт. Але офіційно саме підвищення... 

 

Василь Голованов

Ви бачите, людина пише, що годин стало більше, а зарплата стала та  сама.

 

Яхно

Але підвищення заробітної плати – офіційно воно є. Можливо, надбавки зняті. Я не знаю. Але я можу так само навести і своїх знайомих вчителів у регіонах, тому що я будь-яку можливість... Якщо я їжджу по різних областях: а я вважаю, це правильно, тому що треба більше уваги приділяти тим процесам, які відбуваються, бо вони не рівні: десь краще, десь гірше… Отут був приклад Харкова. Можна наводити інші приклади. Я знаю, у мене є і ті в тому числі, скажімо, оцінки, де люди, навпаки, кажуть, що да, дійсно, підняли заробітну плату. Тому я не можу зараз так сказати, що це не відповідає дійсності. Але зі свого боку я знаю, що об’єктивно підвищили зарплату. 

23:05:35

Василь Голованов

Дякую. Ну це реакція нашого телеглядача, який зі свого досвіду ділиться інформацією. А лунала репліка щодо пана Реви. Ігоре, ви сказали, що він зараз десь на лікуванні за кордоном.

 

Мірошниченко

Ну, це факт.

 

Василь Голованов

Я справедливості ради…

 

Мірошниченко

Рева розповідає про те, як треба…

 

Василь Голованов

Справедливості заради скажу, що у вівторок він був у нашій студії.

 

Мірошниченко

І після цього поїхав лікуватися за кордон.

 

Василь Голованов

Я не знаю ось цього. Я знаю, що цього тижня він був у нас. І до речі, один з небагатьох міністрів – і я хочу це відмітити, – хто приходить і відповідає на непрості запитання від наших телеглядачів і ведучих.

 

Мірошниченко

При всій повазі. Те, що він відповідає, – це добре. Але він так само, як і уряд Гройсмана, живе в паралельній реальності. Він розповідає про те, як легко і просто люди отримують субсидії. Це неправда. Є проблеми з нарахуванням субсидій. Він розповідає про те, що немає проблеми, якщо у вас прописані люди, але при цьому вони не проживають, ви отримуєте субсидії. Багато до мене особисто звертається мешканців у тому числі Києва, не кажучи вже про провінцію, які не можуть отримати субсидії, незважаючи на те, що прописані у їхніх квартирах діти не проживають.

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Зрозуміло.

 

Мірошниченко

Рева у паралельній реальності, як і Гройсман, живе, тому що він розповідає про те, як вижити на мінімальні пенсії і зарплати, а сам їде лікуватися за кордон, тому що в Україні його вилікувати, бачите, не можуть. Ось цим усе сказано – розумієте?

 

Василь Голованов

Ну, я пам’ятаю моє з ним інтерв’ю, і коли було теж на його адресу звинувачення, що він нібито їздив в Ізраїль лікуватися, він мені відповів, що він їздив, там, за іншими… там, за інших причин, а лікувався він в Україні. Так було сказано в нашому з ним… в нашій з ним розмові. Крокуємо далі. Наступна тема… Учора під час пленарного засідання Верховна Рада України прийняла за основу та в цілому президентський законопроект щодо припинення дії договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією. За відповідний документ проголосували 277 народних депутатів. Нагадаю, що окрім іншого, згідно з договором між Україною і Російською Федерацією, закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, повага до територіальної цілісності та взаємне зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці іншої сторони. Про реальні причини та можливі наслідки денонсації угоди з РФ поговоримо з нашими гостями за декілька хвилин. Ну, а прямо зараз дивимося сюжет… (перегляд відео)…

23:08:04

Диктор (запис)

З 1-го квітня 2019-го року припинить свою дію договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. За відповідний законопроект, поданий на розгляд ВРУ президентом України, проголосували народні депутати у четвер.

 

Парубій (запис)

Прошу підтримати. Голосуємо, колеги. Прошу підтримати. Голосуємо. 277 – «за». Закон прийнято, вітаю, колеги.

 

Диктор (запис)

Згаданий договір набрав чинності 1-го квітня 1999-го року і був укладений на 10 років. Відповідно до статті 40 цього документу, його дія автоматично продовжується на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його шляхом письмового повідомлення не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду, тобто не пізніше 30-го вересня 2018-го року. У пояснювальній записці до документу йдеться, що триваюча агресія РФ спричинила істотні порушення більшості статей договору, про що Україна систематично наголошувала в дипломатичному листуванні. Але відповідної реакції щодо усунення цих порушень, відшкодування збитків з боку Росії не було. «Припинення дії договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією звільняє Україну від будь-якого зобов’язання щодо його виконання і не впливає на права, обов’язки або правове становище України, що виникли в результаті виконання названого договору до припинення до його дії, відповідно до статті 70-ї Віденської конвенції про право міжнародних договорів». Президент України, якого, до речі, не було на засіданні ВРУ, де розглядався його законопроект, подякував народним депутатам за підтримку його ініціативи щодо розірвання договору у «Фейсбуці».

 

Порошенко (запис)

За нинішніх умов триваючої агресії не може бути й мови про дружбу, співробітництво та партнерство з російським агресором на умовах, виписаних у цьому договорі. Розраховуємо, що і наші міжнародні партнери переглянуть засади своїх взаємин з Кремлем.

 

Диктор (запис)

За словами народного депутата України Оксани Сироїд, цей договір потрібно було припиняти ще з початку військового конфлікту на сході.

 

Сироїд (запис)

Цей договір є нікчемним з моменту, коли Росія незаконно анексувала Крим. У цьому… це є рамковий договір, в якому записано, як Росія і Україна мали би любитися, але любові немає з 2014-го року. Її просто немає. І тому треба просто той факт прийняти і денонсувати угоду.

23:10:43

Диктор (запис)

На думку керівника платформи «Національна стратегія розвитку» Дмитра Співака, розрив договору про дружбу з Російською Федерацією є цинічною маніпуляцією на почуттях людей з боку українського уряду.

 

Співак (запис)

Статья 2-я этого огромного документа говорит о том, что с 1991-го года Российская Федерация признаёт границы Украины вот в этих границах, обязуется, так сказать, чтить кодекс соседа и так далее, и так далее, и так далее. То есть… то есть вот этот договор, какие бы сложные, даже враждебные отношения ни были бы на данном этапе между Украиной и Россией, помогал бы украинскому… украинскому государству оспаривать эти все положения в международных судах.

 

Диктор (запис)

Денонсація договору – це лише перший крок до повного розірвання стосунків з Росією, адже на сьогодні між Україною і Російською Федерацією чинними є 314 угод. Про це журналістам розповіла прес-секретар Міністерства закордонних справ Катерина Зеленко. Наразі МЗС працює над денонсацією 43-х з них, але це тривалий процес. Починаючи з 2014-го року, між Україною і Росією всього було укладено 453 угоди. До слова, учора ввечері спікер Верховної Ради Андрій Парубій залітував ухвалений депутатами закон про денонсацію договору з РФ та передав його на підпис президенту.

 

Василь Голованов

Цікаво. Варто нагадати, що в договорі про дружбу та співробітництво міститься 41 стаття. Серед ключових положень – стаття 2-га, в якій ідеться про те, що обидві сторони поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів. У 3-й записано, що країни уникають застосування сили або погроз застосування сили. Також декларується неможливість економічного чи політичного тиску та невтручання у внутрішні справи одне одного. Згідно з договором, Україна і Росія повинні були в двосторонньому порядку скорочувати кількість збройних сил і співпрацювати в питаннях державної безпеки. Нарешті, кожна зі сторін гарантувала громадянам іншої сторони права і свободи на тих же підставах і в такому ж обсязі, які вона надає своїм громадянам. Будемо говорити про наслідки… Я думаю, що, ну, багато з вас скажуть, що потрібно було зробити це ще тоді, коли почалася агресія. І, ну, я думаю, що це скаже і Ігор, і Дмитро, і Олеся. Ну правда ж? Я думаю…

 

Яхно

Я – ні.

 

Василь Голованов

Я думаю… А, чекайте. Ні-ні. Я думаю, ви теж приблизно так само скажете. Ні?

 

Голос

Ні.

 

Василь Голованов

Я хочу поговорити про наслідки, але перед цим – голосування для наших телеглядачів. Виведіть його, будь ласка, на екран. Денонсація договору про дружбу та співробітництво з Російською Федерацією допоможе позбутися залежності від РФ або ж вдарить по процесу мирного врегулювання конфлікту на Донбасі? Голосуйте. Про наслідки… про наслідки, в тому числі економічні, ну, якщо вже в нас фаховий економіст у студії. Якщо можна, доступно, але і в той же час коротко. Будь ласка, Олександре.

23:13:48

Колтунович

Я – буквально репліку. Мені пані Олеся, там, закидала певні моменти щодо ресурсу, компенсаторів і так далі. Я – кілька цифр. Якби створили умови, то б в бюджеті України третина бюджету, або 324 мільярди гривень, дохідної частини не формувалася за рахунок нових запозичень. Да, ми віддаємо 470… 417 мільярдів, але ми знову 324 запозичаємо. І якби ми були успішні в реформах, у нас би питома вага доходів місцевих бюджетів і міжбюджетних трансфертів… як була 40 відсотків, так і залишається 40: що в 2013-му, що зараз. Вона мала би змінюватися. І так далі, і тому подібне. Тому це коротко. Я до чого веду? Що в нас є серйозні економічні втрати, і ті псевдоресурси, які створюються, – вони не дають драйверів економічного: реального економічного – піднесення. Але мова не про це. Що стосується вашого питання… Безумовно, на сьогоднішній день говорити про реальні економічні наслідки після того, скільки ми втратили в торгівлі з Росією, – ну, це, звичайно, говорити ні про що. Я приведу дві цифри. Ми в 2011-му році… Чому 2011-й, навіть не 2013-й? До торгівельних війн так званих… Ми пам’ятаємо, це все було в недавній історії.

 

Василь Голованов

Ми пам’ятаємо. Да, там різні були…

 

Колтунович

Ми експортували товарів у Російську Федерацію на 20 мільярдів доларів – 19.8 – щороку. Працювали промислові об’єкти, прямі і непрямі були коопераційні… коопераційні зв’язки і так далі, і тому подібне. Економіка розвивалася. За результатами 2017-го року… 20 було. Зараз, за результатами 2017-го, – 4 мільярди. Тобто в п’ять разів скоротилися щорічні обсяги експорту. Це колосальні втрати для економіки України. У нас загальний експорт упав із 63-х до 43-х мільярдів. Я для чого приводжу ці цифри? Що після втрати 16-ти мільярдів навіть ті 4 мільярди, якщо буде погіршення ситуації в експортно-імпортних операціях, – вони будуть не настільки суттєвими, які були в 2014-2015-му роках. Це перше. Другий момент. Я хотів би сказати про подвійні стандарти. Тому що ми ж розуміємо, що це черговий політичний крок наряду з тими, які були… от ми говорили в першій частині передачі. Тому що об’єктивно багато хто говорить, що цей договір не виконується. І стаття 6, яка стосується економічної частини, власне, яка не наносить економічні наслідки одній чи іншій країні, – вона про це свідчить. І про що мова йде? Чому подвійні стандарти? У нас попри те, що Росія – країна-агресор, Росія… з Росією ведемо війну і так далі, влада декларує дуже багато поетичних епітетів, а по факту 11 місяців 2018-го року – вийшли сьогодні… статистика Державної фіскальної служби України… Як ви думаєте, хто головний експортер… країна, в яку ми експортуємо товари?

 

Василь Голованов

Здивуйте нас.

23:16:30

Колтунович

Російська Федерація. 7.7 відсотків. Країна-імпортер: Російська Федерація – майже 15 відсотків. Тобто обсяги експорту в Росію вдвічі менші, ніж ми звідти імпортуємо товарів. Це енергоресурси: більше 60-ти відсотків – вугілля, більше 40-ка відсотків – нафтопродукти, нафта і інші товари і послуги. Тому про що мова йде? І другий, ще один важливий, момент… Інвестиції. Росія за підсумками дев’яти місяців 2018-го року є головним інвестором по притоку прямих іноземних інвестицій в економіку України. Я ці всі речі для чого підводжу? Що якщо ми говоримо, що ми будемо погіршувати і розривати безпосередньо відносини, то ми маємо розуміти, які ми втрати будемо нести економічно. І що найголовніше? Якими компенсаторами ми будемо врегульовувати всі ці питання? Тому що якщо ми говорили, що ми за рахунок євроінтеграції зможемо компенсувати ринки Євразійського Економічного Союзу, на той момент Митного Союзу, але ми їх не компенсували, тому що ми в ЄС як експортували товарів на 18 мільярдів в 2011-му році, зараз – 17.5… Ми і виходимо поступово на рівень докризовий. Ось у чому головний момент. Точно так само транзит енергоресурсів, нафти і газу. 3 мільярди… 2.8 мільярди доларів ми отримуємо щороку від транзиту газу і близько, там, кількасот мільйонів доларів – від транзиту нафти. Загалом це буде порядку 100-та мільярдів гривень: не отримає бюджет України. Це десята частина дохідної частини бюджету України. Тобто це серйозні економічні втрати. І тому я хотів би виходити з чого? Щоб влада не займалася подвійними стандартами. Або ми не торгуємо зовсім, або ми виходимо на докризовий рівень – і в нас працює промисловість, і в нас працює економіка. Я – не як політик, а як один із сценаріїв… я пропоную як один з економічних сценаріїв. І ми маємо, відповідно, з того виходити. Це прагматизм і це економічні інтереси і країни, і населення України. А далі вже хай собі визначаються. Ось у чому… А що стосується прогнозів: да, безумовно, після розриву зв’язків остаточних ми можемо мати десь до 10-ти мільярдів доларів втрати щороку для економіки України. Ну, але ми їх можемо диверсифікувати. Ось і все.

 

Василь Голованов

Дякую, да, Олександре. Бачу реакцію. Ви кажете, там, що остаточно розірвати чи ні… Но є ж проміжний такий варіант, як інколи ми бачимо. Можна декларувати, що ми розриваємо, говорити про це: що ми, там, вже відмовилися від російського газу, – але ми ж розуміємо…

 

Колтунович

Купуємо його ж по реверсу. Да.

 

Василь Голованов

Дмитро Лінько, будь ласка.

23:19:06

Лінько

Ви знаєте, як на війні, так і при управлінні державою дуже важливо робити вчасні, правильні команди і рішення приймати, а не через чотири роки після того, як вони повинні були бути прийняті. І хочу констатувати, що в першу чергу президент, який відповідає за міжнародну політику і за воєнну справу, – він усі чотири роки обманював країну, тому що сьогодні ми бачимо: під час своєї політичної, передвиборчої кампанії президент починає висувати отакі от ініціативи, які насправді не мають уже сьогодні ніякого результату: вводити воєнний стан, розривати договори з Російською Федерацією… Хоча в 2014-му році президент – і цьому є документальні підтвердження, я сьогодні взяв, тому що архіви ж не горять… У 2014-му році: ще 17-го березня 2014-го року – Олег Ляшко зареєстрував постанову, з якою звернувся до президента, щоби прийняти всі ці рішення і розірвати всі необхідні угоди з Російською Федерацією. Я зачитаю коротко. Це і про статус та умови перебування Чорноморського флоту, про взаємні розрахунки, пов’язані з розподілом Чорноморського флоту, про співробітництво, про дружбу і багато інших…

 

Василь Голованов

Це коли було?

 

Лінько

Це було ще 17-го березня 2014-го року. 22-го грудня… Це вже при президенті Порошенку. 22-го грудня 2014-го року Міністерство закордонних справ: а відповідно, це позиція і президента – відповідає, що розірвання договору про дружбу не відповідає національним інтересам. Воно виступало категорично проти. Так само вони виступали про дзеркальні майнові санкції. Вони відповіли: «Міністерство закордонних справ України не підтримує зазначений проект закону України». Про закон наступний: визнання Росії країною-агресором. Що відповідає нам тоді Міністерство закордонних справ? Не підтримує означений проект постанови. Чому? Не відповідає національним інтересам. В лютому 2015-го року я та мій колега Андрій Лозовий зареєстрували постанову про розірвання дипломатичних стосунків з Російською Федерацією, і тоді так само ми отримали відповідь, що ні в якому разі не можна розривати дипломатичні стосунки. І нам чотири роки розповідали, що це буде катастрофа для країни, що з нами перестануть розмовляти, і воєнний стан не можна вводити, тому що не будуть давати кредити МВФ… Зараз виявилося, що все можна: і розривати стосунки, і вводити воєнний стан…

 

Василь Голованов

Ми ще не отримали кредит МВФ, транш наступний.

 

Лінько

Тобто чотири роки… Ну, але ж МВФ заявив, що вони будуть давати кредити.

 

Василь Голованов

Ну, розглядають, да, можливість.

 

Лінько

Тобто чотири роки нам… нас обманювали. І президент в першу чергу обманював. Чому? Тому, що він не сприймає війну на повному серйозі. Тому, що він на ній заробляє. І тому, що він боїться дратувати Путіна, по великому рахунку. Тому, що він не збирається по-справжньому відвойовувати свої території. А все, що ми бачимо сьогодні, – це насправді просто частина… принизлива така от передвиборча кампанія президента. Навіть той законопроект, який він подав, не розриває і не денонсує угоду про дружбу з Російською Федерацією. Це відбувається автоматично 31-го березня. Тобто чотири місяці він ще буде діяти. І це лицемірство з боку президента показує насправді, що при цьому президенті Порошенку…

 

Василь Голованов

Чекайте. Дмитро, ну тут теж перекручування.

 

Лінько

…ми ніколи не виграємо війну. Тому що приймати рішення потрібно було і про воєнний стан, і розривати дипломатичні стосунки в 2014-му році. Більше того: навіть про дипломатичні стосунки мова не йде сьогодні. І сьогодні Міністерство закордонних справ категорично проти того, щоб розривати дипломатичні стосунки, мотивуючи це тим, що наші громадяни на території Російської Федерації постраждають…

 

Василь Голованов

Це не так?

 

Лінько

І це неправда. Ні.

 

Василь Голованов

Чому?

23:22:41

Лінько

Дивіться… Тому що країни, які воюють…

 

Василь Голованов

Скільки українців зараз у Росії? Приблизно. Ну приблизно.

 

Лінько

Я поясню позицію. Країни, які воюють…

 

Василь Голованов

Ну скільки? Ну десь до 4-х мільйонів є, за різними оцінками.

 

Лінько

…автоматично… Це правда. Але дивіться: є інструменти, як захистити наших громадян. У таких умовах, коли країни воюють, завжди звертаються до країн третіх… до нейтральних країн, які виконують посередницькі наші якісь функції. Їхні консульства, дипломатичні представництва там допомагають нашим громадянам. І це логічно. Тому що не може бути… ми от воєнний стан ввели, ми фактично воюємо, де-юре воюємо, визнали країною-агресором. І при цьому в нас офіційно їхні дипломатичні представництва функціонують в Одесі, в Києві, де фактично сидять…

 

Василь Голованов

Де-юре, Дмитре, ми не воюємо. У нас введений правовий режим – правовий режим! – воєнного стану. Ми не воюємо. І президент з трибуни сказав, що це не оголошення війни – це захист особистих територій.

 

Лінько

Ми зараз можемо сперечатися, але… Пане Василь, ми всі… будь-який громадянин в Україні розуміє, що в нас війна триває з Росією. Чому ми взагалі про це сперечаємося? Не розумію. У нас просто є безвідповідальність…

 

Василь Голованов

Ні, ви кажете «де-юре», я вам повідомляю, що…

 

Лінько

…і безхребетність влади, яка не може приймати вчасно відповідні рішення. Коли дуже було потрібно, коли був Іловайськ, коли було Дебальцеве, всі ці розмови про воєнний стан – були аргументи, чому це не робити. Сьогодні в передвиборчій кампанії президент Порошенко робить себе великим, видатним патріотом і борцем з Путіним і спеціально, до речі, протиставляє все суспільство: хто за Порошенка, той патріот, а хто не за Порошенка, той агент Путіна. І робить таким чином… розколює фактично державу. Так от я скажу, що Порошенко – він є в першу чергу… і його друг Медведчук, і він є другом Путіна, тому що він заробляє разом з Путіним на цій війні. І він… і буде тривати ця війна, на жаль, при цьому президенті, поки будуть такі президенти і прийматися такі рішення.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Почули вашу реакцію. Бачу бурхливу реакцію і Ігоря, і Олесі. Будь ласка, Олеся.

23:24:35

Яхно

Ну, просто я щойно почула весь набір штампів, і я постараюся дуже коротко. Ну, по-перше, хто там кого розділяє… Учора була реакція Сполучених Штатів від декількох персоналій, де прозвучало, що повністю підтримують воєнний стан. По-друге: те, що Росія хотіла і російська влада хоче дискредитувати всією цією кампанію українську владу. І те, що вина за ситуацію в Керченській протоці лежить виключно на Російській Федерації. І це перше. Тепер – щодо договору. Я – дуже коротко про політичну складову і економічну складову. Ну, дивіться: розривати чи не розривати документи – це ж не самоціль, тому що всі прекрасно знають, що ми знаходимося в стадії війни, а розривати чи не розривати документи – це питання логіки, за рахунок якої чи за допомогою якої ми, в принципі, підходимо до того, як відновити нашу територіальну цілісність, повернути наші території і як зупинити ворога. Наскільки я розумію, все ж таки всі розділяють підхід мирно-дипломатичний, але з тим, що ми в себе посилюємо нашу обороноздатність. Але при цьому все ж таки дотримуємося мирного, дипломатичного способу вирішення конфлікту і в тому числі в міжнародно-правовій площині судовій. Я вважаю, це безумство. Людей, які закликають, що треба напряму оголосити війну, йти у відкрите протистояння військове з таким ворогом, як Російська Федерація: особливо в 2014-му і 2015-му році, коли Захід ще для себе не розумів, що до кінця відбувається, і сприймав війну на Донбасі як локальний конфлікт український, а не як загрозу, яку вони потім для себе побачили в Солсбері, втручання у вибори і так далі… Так само безумство – це капітуляція і йти на будь-які умови. Тому якщо виходити з мирно-дипломатичної логіки: а я все ж таки вважаю, що не дивлячись на браваду багатьох політиків, вони саме на інший варіант… вони не готові йти, – то в цьому сенсі логічно, що ми саме зараз припиняємо дію договору. Є приклад Грузії, який показав, що розгляд позовів у Міжнародний суд ООН від Грузії не був прийнятий, і одна з аргументацій була саме така: що якщо ви не вичерпали досудовий процес врегулювання: переговорів, перемовин – з країною, яка, як ви вважаєте, порушила міжнародне право і є агресором, то це є одним з аргументів того, що ці судові справи не будуть взяті до розгляду. І вони і не були взяті. І весь цей час, до речі, Україна, МІД наш: Міністерство закордонних справ – займалося в тому числі нотним… перепискою з МІДом Російської Федерації. І ця переписка – наскільки я знаю, вона теж лягла в матеріали позову, які були влітку цього року подані в Міжнародний… Міжнародний… Міжнародний суд ООН.

 

Мірошниченко

А до договору це відношення має… А договір?

 

Яхно

Якщо ви розриваєте, одразу припиняєте всі стосунки, це якраз і демонструє, що ви не вичерпуєте ті самі процедури.

 

Мірошниченко

А чому ви не порадили Банковій пролонгувати цей договір, щоб це був єдиний, як ви кажете, п’ять років аргумент у судах міжнародних?

 

Яхно

Далі. Далі. Далі. Далі. Дивіться…

 

Мірошниченко

От мені цікаво: чому ви раптом перед виборами вирішили, що його треба припинити?

 

Яхно

Далі. Дивіться…

 

Мірошниченко

Ваша логіка нелогічна.

 

Яхно

Тому що вичерпується термін… вичерпується термін дії цього договору. І от знову ж таки, тут зараз скажуть: «Ні, не треба його припиняти, а треба його розривати».

23:27:53

Мірошниченко

Ні-ні-ні. Це…

 

Яхно

Хоча всі знають, що розривати… Ну знову ж таки, це ж банальні речі. Це зовсім інша процедура, яка потребує реакції з іншої сторони. Припинення договору не потребує ніякої реакції від Росії, тут достатньо позиції однієї сторони. І з огляду на те, що в цьому році ми прийняли закон про деокупацію, реінтеграцію Донбасу, де Росія визнається агресором, з огляду на те, що ми подали вже справи в міжнародні суди, з огляду на те, що Росія продемонструвала свою деструктивність у всьому світі і тепер санкції вже вводяться по іншим питанням, це логічно: що ми зараз, саме в цей момент припиняємо дію цього договору. Тому що нам це вже нічим не шкодить. Але в той же час це гармонізує наші дії всередині, на міжнародно-правовій площині. І це йде в руслі з тими діями активними і економічним тиском з боку наших партнерів. Тому я вважаю, що треба… якщо це нам не несе шкоди і нам допомагає в боротьбі з Росією, то це правильно продумано і це правильний крок. А що стосується економічної складової – я дуже коротко. От ми кажемо: втрати. Ми вже всіх втрат, в принципі… вже ці втрати всі маємо. Безвідносно до того, розірвемо чи не розірвемо, чи не припинимо дію цього договору. Я вже наводила ці цифри: що внаслідок анексії Криму ми втратили 3.5 відсотків ВВП, ми втратили 80 відсотків наших газових родовищ і ми втратили 10 відсотків портової інфраструктури. Від окупації Донбасу ми втратили 25 відсотків промислового потенціалу, і тепер фактично треба буде з нуля там все відбудовувати, і 15 відсотків ВВП. А експортні позиції ми якраз замінили, тому що в нас на першому місці: 42 відсотки – це експорт сукупний країн ЄС, на другому місці залишається Російська Федерація, а на третьому і четвертому місці – Туреччина і Індія. Це офіційні показники. Тому той обвал, який відбувся не з нашої вини: а я завжди нагадую, що товарообіг між Росією і Україною почав падати ще в 2013-му році, коли нас Росія шантажувала непідписанням угоди з ЄС, і далі він скоротився з 36-ти до 8-ми: там, 8.5… І ми зараз ці експортні можливості з країн СНД і Росії змогли переорієнтувати в силу необхідності… Ну, так це і є… є той результат, яким ми дійсно скористалися за ці роки. І ми не обвалилися. І знову ж таки, повертаючись… От коли кажуть, що бравада, треба було в 2014-му і в 2015-му році… Одне речення.

 

Василь Голованов

Да.

23:30:30

Яхно

Я хочу нагадати, що ризик дефолту і перемовини з комітетом кредиторів… Які умови – це вже інша річ. Але ми змогли домовитися лише в серпні 2015-го року.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Лінько

Це маніпуляція. Я – лише коротко.

 

Яхно

Так чому маніпуляція? Да.

 

Лінько

Мені насправді дуже шкода, що пані Олеся… ви зараз виступаєте адвокатом Порошенка. Зі 130-ти депутатів «Блоку Петра Порошенка» жодного не знайшлося, щоб він прийшов і виступив.

 

Яхно

Так при чому тут Порошенко?

 

Лінько

Тому Банкова посилає політичних експертів захищати їхню позицію.

 

Яхно

При чому тут Порошенко?

 

Лінько

Це чергова маніпуляція. Дивіться…

 

Яхно

Ну в чому маніпуляція? От скажіть, будь ласка.

 

Василь Голованов

Репліка, Дмитре.

 

Лінько

Обман у тому, що президент Порошенко перед виборами лише почав виконувати те, про що ми говорили чотири роки тому.

 

Яхно

Термін дії договору коли закінчується?

 

Лінько

Він чотири роки тому не оголошував воєнний стан…

 

Василь Голованов

У 2019-му році. Да.

 

Лінько

…і не розірвав договорів. Зараз: перед виборами, коли це не має жодного сенсу… він зараз це робить. Тому що він виключно політичні свої інтереси…

 

Яхно

Термін дії договору коли закінчується? Дуже просте запитання.

 

Лінько

І ви зараз захищаєте, виступаєте його адвокатом. Це мені дуже прикро і стидно.

 

Яхно

Ні, це якраз ви маніпулюєте. Да. І мені прикро, що ви маніпулюєте.

 

Лінько

А хотілося би почути, до речі, депутатів «Блоку Петра Порошенка». Вони не ходять спілкуватися до людей.

 

Василь Голованов

Да-да. Відреагуйте. Відреагуйте. Я обіцяю. Ігор Мірошниченко… І панове, вам слово.

 

Мірошниченко

Ви знаєте, краще пізно, ніж ніколи. І я як народний депутат сьомого скликання, і наша фракція, і Олег Тягнибок: лідер «Свободи» – з перших днів агресії Російської Федерації наголошували на тому, що жодного договору про велику дружбу з Російською Федерацією, якого вона, до речі, не виконувала до початку війни, а після початку війни не виконувала навіть у кожній крапці і комі, не може існувати, його треба розривати, запроваджувати візовий режим. Ми так само подавали відповідні законодавчі ініціативи, ми наполягали на тому, що треба розривати договір про спільне використання Азовського моря. Нас ніхто не чув і казали, що цього робити категорично не можна. Чому це робили тоді… нинішня влада? І чому вона говорила так, а сьогодні – зовсім інакше? Політична доцільність, передвиборча кон’юнктура – називайте це як хочете. Але в будь-якому випадку і про запровадження воєнного стану ми говорили тоді: в 2014-му році, коли це справді було обумовлено агресією Російської Федерації і подіями в Іловайську, і подіями під Дебальцево, і так далі, і тому подібне. На жаль, риторика цієї влади дуже різко і швидко міняється з наближенням до виборів. І я прогнозую, що влада буде ще більш радикально і рішуче діяти з наближенням до 31-го березня для того, щоби підібрати рештки свого рейтингу і дотягнутися до кандидатів, які, там, ніби в соціологічних опитуваннях лідирують, і серед них немає Петра Порошенка. Але в будь-якому випадку ми вітаємо такі ініціативи, тільки мене турбує одне: що більшість таких ініціатив зовні виглядають красиво, а насправді, по факту нагадують імітацію боротьби з Путіним. Тому що договір про дружбу не розривають, а просто не пролонгують, хоча в пресі називають це припиненням, розривом і так далі, і тому подібне. Інші перемоги так само декларують, хоча по факту їх або немає, або їх треба ще дочекатися. Ви знаєте, мене обурило, наприклад, коли президент замість запровадження візового режиму і встановлення реального контролю за кожним громадянином Російської Федерації, який може бути диверсантом в Україні, запроваджує обмеження доступу на територію України за віком від 16-ти до 60-ти років тільки чоловічого населення. А що, жінки диверсантами не можуть бути? Більше того: Банкова не повідомляє про те, що це обмеження режиму стосується лише десяти областей, в яких запроваджено воєнний стан. А в інших областях і ці обмеження не діють. Та і ті обмеження, які вони запровадили в областях, які стосуються… в яких запроваджено воєнний стан, – все рівно вони не носять імперативної норми, а кожен митник може на власний розсуд когось пустити. І це чергова брехня з Банкової. Тому сьогодні «Свобода» вітає, як і тоді, раніше, усі такі ініціативи, але вони мають бути наповнені реальним змістом. Ми сьогодні говоримо: чи завадить і чи вплине на українську економіку розірвання великого договору про дружбу? Та певно, що ні, тому що вже в цій студії сказано: все, що могли втратити, ми вже давно втратили. І ми давно, ще до війни, мали диверсифікувати свої економічні зв’язки, щоби не залежати катастрофічно від Росії, коли вона нас шантажувала в 2013-му році – і тут, пані Олеся, я з вами згоден, – коли вона намагалася обмежити нам можливості експорту і вбити українську економіку, змусивши нас іти не в Євросоюз, а в їхній Митний союз. І тому сьогодні природнім чином ми знаходимо нових торгівельних партнерів, розривати договір треба і треба не боятися розвивати інші ринки. Це необхідно для того, щоби жоден із наших сусідів, а тим більше наших одвічних ворогів, не міг шантажувати українську економіку в майбутньому.

 

 

 

23:35:31

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. Кирилл Борисович, вы говорите, Шойгу 63 роки, він може приїхати. Я вам більше скажу... 

 

Куликов

Да. Там же от 16-ти до 60-ти. А Шойгу – 63, Путину – 66. Велкам ту Юкрейн. Пожалуйста, дорогие друзья. Но то такое. Смотрите, ну вообще – я вообще обрадовался, да, тому, что президент подал такой законопроект. Он, видимо, начал читать Конституцию и ознакомился с ней. Раздел пятый: "Президент Украины". Полномочия президента, чем он должен заниматься. Статья 36-я Конституции: что любой государственный деятель, государственное учреждение обязано действовать в рамках своих полномочий предоставленных. А как раз раздел пятый, статья 106-я, говорит чётко о том, что президент координирует внешнеполитическую деятельность. Потому что там... Дальше всё, что там: мова, церква – к президенту имеет такое же отношение, как я, например, к китайской опере. Вот. Поэтому уже приятно, что появилось у президента время изучить Конституцию: статью 106-ю, которая говорит, что это его прямые обязательства: координировать внешнеполитическую деятельность. Я рад. Это позитив. Второй момент. Ну смотрите: в сентябре была президентом, опять же, дана директива министерствам. Там Климкин распространялся постоянно: не продолжать этот договор. Месяц средства массовой информации занимались исключительно обговариванием этого существенно важного вопроса: это договор, который практически не работает. То есть не разговаривали о тарифах. То есть отвлекли внимание. Не занимались теми вопросами, которые волнуют этих людей: обворовыванием, горящими складами – все обговаривали договор, практически который не работает. Тоже очень правильно. Молодцы. То есть мы сегодня с вами опять... В сентябре этот вопрос у вас стоял на ток-шоу – и теперь мы с вами в декабре... Опять то же самое. Снова здорова, называется. Ну тоже хорошо поговорим. Следующий вопрос. Ну хорошо, этот договор с Россией является во многих договорах базовым. Теперь вот это вот министерство таланта Климкина занялось изучением вообще всех договоров, инвентаризацией. Ну тоже приятно, что хоть что-то читать начнут. Потому что вот, например, договор по поводу Керченского пролива: совместного использования – там в преамбуле чётко написано, что договор о дружбе, сотрудничестве и партнёрстве является базовым для этого договора. То есть, используя этот договор, мы как раз можем обращаться во все организации: в частности в международный суд ООН по морскому праву – и чётко выигрывать это. Зачем это отменять сейчас?

 

Голос

Дозвольте? 

23:38:30

Куликов

Я закончу. Я же это вот... И много таких вопросов. Ну вот следующий вопрос. Опять же говорю: я в вашем же эфире вашего канала беседовал с господином Мосийчуком. А тут я не могу ему не доверять. Он меня поправил. Я ему сказал, что в России работает 2.5 миллиона – он мне говорит: "Нет, 3.5". Тут я думаю, что спорить с ним бесполезно. Согласен, 3.5 миллиона. Почему мы пытаемся создавать препятствия, делать жизнь наших граждан всё сложнее и сложнее? Почему мы пытаемся это сделать? Почему мы пытаемся ставить барьер? Это же не они, опять же говорю. Это не враги, это не агенты Кремля – это люди, которые были вынуждены, потому что это правительство не дало рабочие места в Украине. Они были вынуждены уехать в Россию и абсолютно тяжёлым трудом зарабатывать себе на жизнь. Туда поехали не певички танцевать – кстати, эти тоже туда поехали зарабатывать, – а поехали люди подметать улицы, строить дороги, которые в Украине... И привозить эти деньги сюда, в Украину. Платить за коммунальные тарифы этим, платить налоги и всё остальное. Почему мы пытаемся создать им условия, в которых им выживать просто невозможно? Вот я, например, считаю, что белорусские авиалинии должны повесить такой огромный транспарант: "Спонсор белорусских авиалиний – Арсений Яценюк". Ну вот они должны его поблагодарить. Потому что ну посмотрите: 3.5 миллиона. Путём даже самых простых вычислений в год – они летают хотя бы раз в год. Самый дешёвый билет будет стоить порядка 150-200-та долларов. То есть порядка миллиарда мы вкладываем в авиакомпанию Беларуси, которая... Все рейсы, которые летят на Москву, – их сегодня появилось десятки. Которые летят, белорусские авиалинии, в Минск, а потом из Минска... У нас есть только один рейс: борт номер один Виктора Владимировича Медведчука, – который летает напрямую в Москву. Все остальные летают через Минск. Минский аэропорт расцвёл просто. Вот рейс просто пересаживается с самолёта "Киев – Минск" – "Минск – Москва". То есть действительно надо поблагодарить Арсения Петровича за огромную помощь, оказанную белорусским авиалиниям. 

 

Василь Голованов

Ну не нам надо – они пусть благодарят. Я маю на увазі білорусів. 

 

Куликов

Ну конечно, они. Я думаю, что они должны там бюстик его установить в аэропорту. Следующий момент. Тот же "батька" – диктатор. Последний диктатор Европы и всё остальное. Создал для АйТи-сферы особые условия. Режим благоприятствования для работы айтишников. И мы на сегодняшний день видим, что Беларусь стала выпускать очень качественные АйТи-продукты. Например, "Ворлд оф Тэнкс", в которую играют все ваши дети, "Вор оф Щипс" – это всё выпускают белорусы. Но на самом деле это не белорусы – это наши, украинские, граждане, которые туда переехали и работают в этих технозонах, которые им создал "батька". Я просто говорю о том, что должен быть какой-то прагматизм. Надо посчитать. Я понимаю, что война. Но не мешала же война иметь бизнес в России. Я понимаю, что существуют какие-то моменты. И кроме того, я хочу сказать: на самом деле у нас же не ненависть с Россией. У нас в России очень много сторонников и нормальных людей в России живёт. Точно таких же, как вы. Точно таким же и точно так же... 

23:42:19

Мірошниченко

93 відсотки росіян підтримали агресію проти українських кораблів у Керченській протоці. Ну про яку дружбу ви говорите, пане Кирило? 

 

Куликов

Им точно так же... Не кричите, пожалуйста. Не кричите, пожалуйста. Про ту дружбу. Что там живёт огромное количество нормальных людей. Не перебивайте меня, пожалуйста. Это раз. И санкциями... 

 

Мірошниченко

Ви знаєте, 93 відсотки росіян підтримали напад на українські кораблі у Керченській протоці. Де там нормальні люди? Це факт. 

 

Куликов

Факт. Це факт. И санкциями, которые вводятся на сегодняшний день против России, они бьют не по тем людям, по которым они должны именно наносить удар: не по правительству, не по олигархам российским. Российскому олигарху, в общем-то, – от этих санкций он потеряет один миллиард. И из 50-ти у него останется 49. Но в России эти санкции выхолащивают средний класс, который, по сути дела, является нашим союзником на будущее. Украины. Вы можете дышать, можете не дышать. Политика ненависти – политика ненависти привела эту страну к полному развалу. Это ваша политика. 

 

Василь Голованов

Сергій Шахов, будь ласка. 

 

Шахов

Ми бачимо цифри. Я повністю підтримую людей. Тому я не голосував за розрив цих відносин. Я не голосував за военное положение. Если бы, Дима, вы бы ездили чаще на Донбасс, если бы вы общались... Услышьте меня! Услышьте! Я не перебивал. 

 

Лінько

Я воював на Донбасі, був у Маріуполі, був у Іловайську. І повірте, буваю там дуже часто. Просто ви кажете, що я не буваю, – повірте, буваю дуже часто. 

 

Шахов

Вы будете апеллировать, пожалуйста. Если бы вы поехали пообщались с простыми людьми. Вы вообще знаете, кто финансирует вашу партию, в конце концов? Что вы устроили цирк? Дальше. Дальше. 

 

Лінько

Сергій, ви голосуєте за бюджет. Ви сьогодні обслуговуєте владу, розповідаєте про те, що ви не голосували за воєнний стан, ви не голосували за розрив? Тому що ви якраз і є підтримкою Порошенка і Путіна, і тут його політики. 

 

Шахов

Услышьте. Дальше. Вы всё скажете, пожалуйста. Когда вы устроили цирк в парламенте, устроили цирк за политику, будут ли выборы в президенты или нет, когда гибнут пацаны в окопах – понимаете? И на сегодняшний... И на сегодняшний день...

 

Лінько

А ви пропонуєте відмінити вибори і поставити узурпатора Порошенка? 

 

Шахов

И на сегодняшний день не только вы одни, поверьте. В данный момент моих друзей – знаете, сколько погибло? Как и ваших, в принципе. Когда тягали и убивали палками с такими гвоздями прямо возле шестого отделения милиции в Стаханове оборотни. И на сегодняшний день пообщайтесь с людьми, хотят ли они войны. Хотят ли они сегодня, чтобы в гробах привозили пацанов и хоронили их. И в 14-м году с чем надо было идти воевать? Скажи: с чем? Когда вся техника полностью проржавела, её перепродали и распродали. То, что касаемо сегодня, я подаю заяву до міністра енергетики та палива, та вугільної промисловості. Звідки везеться сьогодні вугілля? 80 відсотків везеться з Російської Федерації. 80 відсотків! 

23:45:19

Лінько

Так тому ви не голосували про розірвання? Тому ви пропонуєте дружбу продовжити із Російською Федерацією? 

 

Шахов

Далі. З Африки. З Африки і з Єгипту. Далі. Те, що стосовно... Те, що стосовно газу. Почуйте далі. 

 

Лінько

Тому ви пропонуєте продовжити не воювати з Росією, коли вони нападають? Ви пропонуєте політику капітуляції. Ви пропонуєте політику умиротворення ворога і не робити нічого проти ворога. Коли по нам стріляють, ви пропонуєте: "Давайте мирно сидіти і дружити". 

 

Шахов

Я вас перебивав? Отак вся ваша фракція. Не перебивайте, ще раз кажу! Далі. Почуй мене! Почуйте далі. Почуйте далі. 

 

Лінько

Це ваша політика? Ні, це політика влади і це політика Порошенка. А сьогодні він робить вигляд, що він воює. А ви не робите вигляд, що ви воюєте? 

 

Шахов

Закінчіть контрабанду вашої фракції добрив із Російської Федерації. Закінчіть банду свою! Припиніть, ще раз кажу! Припиніть, ще раз. 

 

Лінько

Контрабанду? Чого це наша контрабанда? Це контрабанда Порошенка і ваших... І ваших чиновників. 

 

Шахов

Не думайте тільки про вибори. Не думайте тільки про вибори. Подумайте про людей, які сьогодні страждають від вашої політики. 

 

Лінько

Сергій, ваші чиновники і ваші поплічники у Луганській області займаються контрабандою. 

 

Шахов

Прийдіть іще раз – прийдіть на поліграф і пройдіть поліграф. Шахов готовий проходити поліграф по кожним питанням. Ви проходьте поліграф, будь ласка. І ще раз хочу сказати... Слухайте! 

 

Лінько

Із-за ваших оборудків із сином Януковича, з яким ви займалися обналом і досі займаєтеся. І ваші друзі на окупованих територіях у Луганській області через вас вимивають гроші в Луганській області. 

 

Шахов

Слухайте, якщо ви хочете сказати... Якщо ви хочете сказати... Послухайте, іще раз: я не відрікаюся від молодшого Віктора Януковича, царство йому небесне, який був спортсменом. І я спортсмен – розумієте? І через якого звільняли і мерів, звільняли районні адміністрації. За те, що Шахов привозив туди ці автобайки в Луганську область, розумієте, і піднімав спорт. Розумієте? І ще раз хочу сказати: я не буду з вами зараз сперечатися. Дайте поліграф, будемо говорити, кого фінансують олігархи, хто сьогодні бігає продає землю з трибуни і потім жре. Далі. 

 

Лінько

І хто голосує за те, щоб... Вчора ви проголосували за те, щоб забрати 7 мільярдів гривень у малозабезпечених сімей. Ви проголосували. Більше того, ви кнопкодавили. 

 

Шахов

Почуйте! Не можна сьогодні жити подвійними стандартами. Не можна жити сьогодні. Я хотів би звернутися ще до лідера "Батьківщини", чому вона не голосувала. 

 

Василь Голованов

Та немає її тут, Сергію. Ну подивіться. Навіть представника "Батьківщини" тут немає. 

 

Шахов

Далі. Далі. Почуйте. Почуйте. Всі фракції – голів фракцій треба висадити і з ними повністю спілкуватися, хто чим керував і хто що продавав. Як державою торгували – розумієте? І далі. Те, що стосується війни, і те, що стосується сьогодні розриву цих дипломатичних відносин. Скажіть, будь ласка, чому не забрали в Лисичанську ЛиНОС? Я втратив все. Я бізнесменом був до того, як став народним депутатом. На довиборах, повірте. Чому сьогодні я втратив все на тих територіях? Все: заводи, шахти, підприємства. І прийшов у мирну Україну будувати її, нормально розвивати Україну мирну, рятувати людей. Чому сьогодні – чому сьогодні – скажіть, будь ласка, – не забрали в цьому розриві заводи, які сьогодні стоять? І по 15 тисяч людей повикидали на узбіччя. Лисичанський ЛиНОС. Скажіть, будь ласка: чому сьогодні зруйнували всі підприємства російські олігархи? Чому сьогодні ЛЕО луганське, енергетичне об’єднання, належить одному олігарху? Одному! 99 відсотків. Який в океані ходить на яхті. Чому сьогодні до цього не звернули увагу? Треба під час воєнного стану, поки є можливість, повністю монополії повернути в державу. Перше. Щоб люди користувалися газом. І поки є така можливість. І поки є така можливість, сьогодні я до вас апелюю: поверніть, будь ласка. І всіх отам... Депутати місцевої ради, які досі грабують Сєвєродонецьк, по 200 мільйонів на рік – все рівно туди запускають. Будь ласка, наведіть... За вашою політичною силою... 

23:49:08

Лінько

Сергію, ви ж керуєте сьогодні Сєвєродонецьком. Ви його грабуєте. Вся країна знає, що Луганщину грабує Сергій Шахов і кишенькова партія "Наш край". 

 

Шахов

Послухайте. За вашою політичною силою... За політичною силою... Та дайте сказати, врешті-решт! Не перебивайте! Правда очі коле? Правда очі коле? 

 

Лінько

Не існує такої партії: "Наш край". Це кишенькова партія Адміністрації президента.

 

Василь Голованов

Ладно, послухайте, друзі. Давайте так, щоб ми зараз не переходили в дуель спікерів у нашій студії. 

 

Лінько

Це політична сила, створена в Адміністрації президента, куди ви ходите щодня за інструкціями і відмивати гроші потім, які крадете з Луганщини. Сергію, не розказуйте тут. 

 

Шахов

Послухайте! 

 

Василь Голованов

Дмитре! Сергію! Пауза! Брейк! Брейк! Дякую. Дякую. У вас просто виходить так... Сергій, зараз завершите. 

 

Лінько

Тут просто зашкалює рівень брехні від пана Шахова. Детектор брехні червоний був би. 

 

Василь Голованов

Дмитре! Дмитре, ну немає у нас детектору брехні, на жаль. А є в нас така чарівна функція, у мене, як вимикати мікрофон. Раз – і нікого не чутно. 

 

Шахов

Дайте я закінчу. Можна? Ровно секунду. 

 

Василь Голованов

Ну давайте три секунди. 

 

Шахов

Стосовно обласного міста. Там треба ввести сьогодні військово-цивільну адміністрацію, яку я пропонував ще з 2015-го року. Коли за політичними силами сховалася певна банда кровава, яка вбила депутата Самарського у місті Сєвєродонецьку, яка краде кожен рік по 200 мільйонів гривень. І я звертався до вашого лідера, я звертався до лідера "Батьківщини", я звертався в БПП і всі політичні сили, які там сьогодні керують. 

 

Василь Голованов

Час. Сергій, час. 

 

Шахов

Повірте, ніхто не захотів розігнати депутатів місцевої ради у місті Сєвєродонецьку. Тому я ще раз до вас звертаюсь: піднімайте питання і розгоняйте. 

 

Василь Голованов

Не вийде. Не вийде. Дмитре! Все, ставте крапку. Сергій! 

 

Лінько

Ви ж вже позбавили мандатів депутатів. Ви розкажіть правду. Ви ж брешете. Ви контролюєте там місцеву владу, грабуєте і звинувачуєте нас. Причому ми там взагалі не маємо до цього відношення. 

 

Василь Голованов

Почули. Крапка! Крапка! 

 

Лінько

Більшого маніпулятора взагалі важко пошукати. 

 

Василь Голованов

Дякую. Олександр Колтунович мав залишити: у нього поважні причини, – залишити нашу студію. Йому окрема подяка. Вперше, можливо, в історії "Українського формату". До речі, в середу у нас був 50-й, ювілейний, випуск. Тут можна поаплодувати. Скористаюся можливістю вільного крісла і займу сьогодні. На такий випадок зроблю собі виняток. Ігоре Мірошниченко. Будь ласка, Ігоре. 

 

Мірошниченко

Ви знаєте, дуже багато інформації у наших народних депутатів. Шкода, що в нас немає кваліфікованих правоохоронних органів, які б могли все задокументувати і перевірити, хто кому Рабінович і що потрібно робити із цими "Рабіновичами", умовно. Нікого не маю на увазі. Але я би хотів повернутися до теми і завершити, я так розумію, цю тему. Все ж таки чому логіка розірвання договору – вона присутня і чому це треба було робити? Для чого будь-якій договор Російській Федерації? Адже ніхто тут не заперечить того, що Росія не збирається виконувати жодних договорів, які вже існують або які ми вже розірвали. Починаючи від Мінських угод, які не працюють з точки зору Росії: виконання своїх зобов’язань, – і закінчуючи оцими великими договорами про дружбу, договором про спільне використання Азовського моря і так далі, і тому подібне. Україна постійно є заручником оцих договорів. І Росія на міжнародній арені тикає нас, як шкодливе кошеня, носом у ці договори, змушуючи їх виконувати, при цьому сама не маючи жодних зобов’язань і жодних моральних докорів сумління за те, що вона їх порушує. Тому це треба розривати рано чи пізно. Ще раз наголошую на тому. Я не вірю в щирість намірів нинішньої влади, тому що чотири з половиною роки влада нічого не робила для того, щоб дослухатися до нормальних людей, які наголошували на тому, що з ворогом треба воювати скрізь: розривати договори, запроваджувати візові режими. І найголовніше: припиняти тут, в Україні, діяльність російського бізнесу. Бо сьогодні російський бізнес продовжує заробляти в Україні. І він продовжує фінансувати ті речі, які не входять в інтереси української держави. У нас сьогодні працює бізнес Ротенберга, який фінансував будівництво керченського мосту. Кажуть, не можна наступати на бізнес і на інвестиції, про які тут говорили. Друзі, ми що, розумніші за Сполучені Штати чи Євросоюз, який вніс того ж Ротенберга у списки міжнародних санкцій, арештував його активи? І вони не заробляють коштів йому. Сьогодні... 

23:53:30

Василь Голованов

Ігоре, ви знову про... Хочете проговорити про торговельний центр, де забігли хлопці? Забігли хлопці, налякали покупців, дітей, дівчат. Ну що, ні? Ні, не так це було? 

 

Мірошниченко

Ні, я говорю про Бабакова. Я говорю про Бабакова, який сьогодні... Я говорю про Бабакова. Василю! Я говорю про Бабакова, який сьогодні контролює більшу частину енергетичного ринку України. Кожен із вас – і ви, і я в тому числі – сьогодні платимо російському олігарху Бабакову, використовуючи електроенергію. Це що? Це санкції, це війна, це патріотизм? Ми дозволяємо заробляти російським олігархам, які продовжують наживатися на українцях і фінансувати російську армію, яка воює проти українців. Тому розриваючи договори, зупиняючи потік диверсантів в Україну, треба припиняти бізнес російський... Російських олігархів в українській державі. І це буде чесно, справедливо і щиро. Тому сьогодні будь-які запровадження санкцій проти Російської Федерації, будь-які воєнні стани ми підтримаємо. Тільки головне – щоб від цього українська держава ставала сильнішою, а боротьба з ворогом була безкомпромісною і такою, яка не веде до здачі національних інтересів, а все ж таки веде до повернення українських територій і українського суверенітету.

 

Василь Голованов

Ігоре, відповідаючи вам, скажу, що закриваючи будь-який бізнес: російський, не російський, – пам’ятайте, що це робочі місця в тому числі українців, якщо мова йде про торговельні центри розважальні, і податки у державний бюджет так само. 

 

Мірошниченко

"Свобода" пропонує націоналізувати майно. Пане Василю! Пане Василю! "Свобода" пропонує націоналізувати майно російських олігархів, повернути його в державну власність так, як вони це зробили з українським майном у Криму. Ми втратили трильйони доларів, коли окупація Криму відбулася. 

 

Василь Голованов

Така черга інвесторів стане зразу після процесу націоналізації, я вам гарантую. 

 

Мірошниченко

Ми втрачаємо сьогодні навіть на українських територіях. Даруйте, шельф Чорного моря сьогодні ми не контролюємо, незважаючи на те, що це українська територія. Нафтогазові свердловини працюють на Російську Федерацію. А міністр Клімкін якимись там нотами обмінюється із Російською Федерацією, розповідаючи про те, що це неприйнятно. Даруйте, але сьогодні ми маємо жорстко відстоювати свої економічні інтереси. 

 

Куликов

А можно вопрос задать? 

 

Василь Голованов

Да, давайте. Сергей, вы говорили. Кирилл, будь ласка. 

 

Куликов

Хорошая концепция. Но хотелось бы понять: вот за всё время... Ну понятно, Россия, договор разорвали. А вот с кем у нас вообще из соседей... Я ещё раз называю прикінцеві положення. Точнее, не прикінцеві положення, а розділ п’ятий Конституції України, стаття 106-та. За останні чотири роки є відносини, які викликають повагу керуванням президентом цієї сфери діяльності. С Венгрией у нас, наверное, хорошие отношения? Или нет? 

 

Василь Голованов

Ми розуміємо. Угорщина, Польща, Румунія. 

 

Куликов

С Польшей у нас хорошие отношения или нет? С Румынией у нас хорошие отношения или нет? И так далее. Со Словакией единственное. Нам Словакия гонит словацкий газ, зарабатывает... 

23:56:35

Василь Голованов

Ну чекайте. А Білорусь? А Білорусь? 

 

Куликов

Ну и Беларусь. То есть на самом деле мы превратились в страну Пария, окружённые странами, которые... Ну конечно, мы правы. Этот агрессор, поляки – у них создали Институт национальной памяти, венгры нас не пускают в НАТО за язык, румыны у нас забрали газ на острове Змеиный. То есть вообще все вокруг нас подонки, а мы прекрасная демократическая держава. 

 

Лінько

Можна, я відповім? Можна? Абсолютно слушне зауваження і запитання. 

 

Василь Голованов

Давайте. 

 

Лінько

І це запитання потрібно адресувати людині, яка відповідає за міжнародну політику у нашій країні: це президент Порошенко.

 

Куликов

Я так и сказал. Правильно. 

 

Лінько

І абсолютно вірно, що завдячуючи президенту Порошенку, за п’ять років ми посварилися з усіма, з ким можна. Тому що абсолютно безхребетна його політика. Ніхто не буде слухатися і взагалі спілкуватися на рівних із президентом, який прогинається перед МВФ, який боїться будь-як провокувати Путіна і взагалі показати і повірити, що він може воювати із ним, що він може вірити у свою країну. 

 

Василь Голованов

А з МВФ у нас домовляється президент? 

 

Лінько

Це президент Порошенко відповідальний. 

 

Василь Голованов

Не прем’єр із міністром фінансів? 

 

Лінько

Пане Василю! 

 

Яхно

І Керченська протока – це провокація Порошенка. Ну просто так, ви з вважаєте, що це... 

 

Василь Голованов

За себя и за того парня. Нет, нет, нет. Друзі! 

 

Лінько

Ні! Агресія... Путін є агресором. Але ми не знімаємо відповідальність із Порошенка, який би мав вчасно і адекватно реагувати на виклики. 

 

Василь Голованов

Час. Репліка одна. 

 

Лінько

Президент Порошенко не відповідає військовій небезпеці сьогодні в країні воєнній. При такому головнокомандуючому ми ніколи не виграємо війну у Путіна. Ось про що я хочу сказати. 

 

Яхно

Ви в одній риториці з Путіним. Ви в одній риториці з Путіним. Повністю відповідає. 

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Ну да. Сергій, коротка репліка. Да. Дивимось на годинник.

 

Шахов

Я до Ігора. Скажіть, будь ласка... Я з вами погоджуюсь, що всі монополії і російських, і українських олігархів треба позбавити взагалі. І повернути монополії у державу. Але який бізнес? Якщо працює бізнес-центр, який дає робочі місця українцям, який дає нормальний розвиток нашій економіці. Треба перевіряти, чи не виводять в офшори ці гроші. І малий та середній бізнес. Наприклад, приїхали з Росії до України малий та середній бізнес. Росіяни. Наші українці їдуть туди, росіяни їдуть сюди. Повірте мені, не треба сьогодні рухати навіть в той бік, де не треба шукати: малого та середнього. Та навіть великого бізнесу, який ввів сюди гроші. Навіть якщо б була фрі-зона, хай вводять. 

 

Василь Голованов

Час, Сергій! Сергій! Крапку ставимо. 

 

Шахов

Те, що стосується кризи всесвітньої в Америці. Що робив Рузвельт? Він дав робочі місця: мости будувати, дороги будувати, інфраструктуру будувати. І війни навіть би не було, якщо  б всі були зайняті роботою, – розумієте? 

 

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Наостанок... Ми не встигли дійти до цієї теми. Вже обговорювати її не будемо, оскільки час вже завершувати. Але я хочу подивитися цим інформаційним блоком короткий сюжет. Увага на екран. 

23:59:43

Диктор (запис)

Комітет з питань свободи слова та інформації схвалив проект змін до закону України про телебачення та радіомовлення щодо посилення інформаційної безпеки та протидії державі-агресору в інформаційній сфері та запропонував його на розгляд парламенту. У  пояснювальній записці до документу ідеться про те, що існуюча система  санкцій, які може накласти Нацрада з питань телебачення і радіомовлення, не ефективна і не впливає на покращення редакційної політики мовників. 

 

Диктор (запис)

В умовах, коли  гібридизація інформаційного простору загрожує суверенітету держави, необхідно приймати рішення для його захисту – в той же час, спираючись на міжнародні стандарти захисту прав людини.

 

Диктор (запис)

Зокрема пропонується без попередження штрафувати мовників на суму до 25-ти відсотків від ліцензійного збору за заклики до насильницької зміни конституційного ладу, трансляцію висловів, що визнають правомірною окупацію України, заклики до розв’язування агресивної війни тощо. А також за трансляцію телепередач, виготовлених після 1991-го року, що містять популяризацію органів держави-агресора та їхніх дій, що виправдовують захоплення нашої території. Якщо ж відповідна репліка прозвучала з вуст гостя студії, то канал відповідальності не несе. Але за умови, що працівниками телерадіоорганізації було вжито всіх заходів для припинення правопорушення у прямому ефірі. Не менш цікавим є законопроект номер 9275 про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору. Його автори пропонують застосовувати санкції до ЗМІ, які здійснюють інформаційну підтримку терористичних організацій чи незаконних збройних формувань. Тобто поширюють інформацію, що підтримує, пропагує, популяризує чи позитивно висвітлює такі організації. Окрім цього, пропонується надати Верховній Раді України виключне право виносити на розгляд РНБО пропозиції щодо застосування санкцій до засобів масової інформації. 

 

Вінник (запис) 

Я запропонував, що будь-які санкції, які будуть розглядатися Радою національної безпеки та оборони в питаннях інформаційної безпеки, можуть бути внесені виключно Верховною Радою із відповідним позбавленням таких повноважень інших суб’єктів. 

 

Диктор (запис)

Після подання законопроекту низка громадських організацій закликали народних депутатів не розглядати документ. На їх думку, він передбачає спробу введення цензури на Україні під прикриттям боротьби із російською пропагандою. 

 

Диктор (запис)

Законопроект не містить процедури і чітких критеріїв оцінки, за якими діяльність медіа буде вважатись терористичною, що суперечить статті 34-й Конституції України та статті 10-й Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод. Тому виключне право Верховної Ради визначати, які ЗМІ потраплять під санкції, може перетворитися у форму політичної цензури та тиску на ЗМІ. Зокрема під час виборчого процесу. 

 

Диктор (запис)

Планують народні депутати ввести кримінальну відповідальність за наклеп. Відповідний законопроект був зареєстрований у парламенті наприкінці листопада. Автори хочуть запровадити покарання за наклеп у вигляді обмеження волі на два роки. А у випадку, якщо інформація поширюється шляхом публічного демонстрування у товарах, у засобах масової інформації або в мережі Інтернет, до п’яти років обмеження волі. 

24:03:02

Садовий (запис) 

Так трошки, знаєте, подивився цей закон. Ну це маразм! Якщо ви завтра назвете когось офшорним королем або розкажете, хто куди поїхав із можновладців відпочивати на Мальдиви, – два роки. Якщо про це ви напишете у "Фейсбук" – п’ять років. Я не знаю, чи то є дурість, чи то спеціально так зроблено, щоб потім гарант сказав: "Ні, це неправильно! Ми будемо із тим боротися!" 

 

Диктор (запис)

Наразі жоден із згаданих законопроектів цього тижня не потрапив до порядку денного сесії і не був проголосований ВРУ. Але разом із тим також жоден із них досі не був відкликаний авторами. Схоже, народні депутати не збираються так легко здаватися і відмовлятися від своїх ініціатив. 

 

Василь Голованов

Дякую. Ми вже будемо фіналити. Єдине що – я хочу звернути увагу пана Вінника, який так голосно говорив, що в цьому законопроекті передбачено, що ініціатором звернення до РНБО щодо санкцій до засобів масової інформації може лише парламент... Лише парламент! Бачите, як ми обмежили себе у зверненні тільки парламентарів. Але насправді за цими голосними криками ховається ще одна репліка, яка написана трошки вище: що санкції можуть запроваджуватися до кінцевих бенефіціарів телеканалів, засобів масової інформації в цілому, які є резидентами України. Якщо в попередній редакції закону йдеться лише про нерезидентів, оскільки санкції стосуються них, оскільки на них... Вони не підпадають. Вони не працюють, не живуть в правовому полі Україні і судова система на них наша не діє. А ми всі: резиденти України: і компанії, і громадяни – можемо визнаватися злочинцями, до нас застосовуються певні міри покарання лише рішенням суду. Так ось: цими змінами до закону наші законотворці деякі хочуть без рішення суду взяти засоби масової інформації, телеканали, радіо, інтернет-видання – і просто "тут-тук-тук, а ми до вас. Теперь вы будете работать так, как скажем мы". Ось так вони хочуть зробити. Я сподіваюсь, що колективний разум у Верховній Раді не дасть цього зробити. Подивимось, чи буде це голосування виставлене на наступному сесійному тижні. Ми будемо говорити і про це, і не тільки у наступну середу о 19:00. Дякую гостям студії. Дякую глядачам, нашим телеглядачам. Ми продовжуємо. Дякую і до зустрічі.