"Украинский формат". Часть 1 (26.12)

Размещено: 28.12.2018
"Украинский формат". Часть 1 (26.12)

В программе "Украинский формат" говорили о работе власти в течение пяти лет.

Иван Крулько отметил: "Однозначно могу сказать, что уходящий год, свидетельствует о том, что в 2019 году в Украине коренным образом изменится власть. Доверия к политикам у населения почти нет".

"Говоря о результатах работы украинской власти за последние пять лет, стоит обратить внимание на то, что в государство так и не пришел мир. За это время в Украине состоялась только разруха", - сказал Шуфрич.

По мнению Цыбулько, путь в ЕС и НАТО приведет Украину к успеху.

"Мы заканчиваем год, зная, что в Украине не обеспечивается свобода слова, нет нормального механизма государственного управления", - заявил Василий Нимченко.

Андрей Пальчевский считает, что полномочия президента необходимо будет ограничить.

"В государстве нет контроля за представителями власти и государственными служащими. Ни одно уголовное дело, возбужденное из-за коррупции, не было доведено до конца", - отметил Пискун.

В эфире NEWSONE большое политическое ток-шоу "Украинский формат" с Василием Головановым. Гости студии: народный депутат Украины, "Оппозиционная платформа - За жизнь" Василий Нимченко, генеральный прокурор Украины в 2002-2003, 2005, 2007 годах Святослав Пискун, народный депутат Украины, фракция ВО "Батькивщина" Иван Крулько, народный депутат Украины, "Оппозиционная платформа - За жизнь" Нестор Шуфрич, политолог Владимир Цыбулько, телеведущий Андрей Пальчевский.

 

19:00:54

Василь Голованов

Доброго вечора, вітаю. 26-те грудня, на годиннику – звіряємо – 19:00. 19:01 вже. Прямий ефір телеканалу «НьюзВан» продовжує «Український формат». У країні, де регулярно збільшується ВВП, 25 відсотків громадян знаходяться за межею бідності. Куди зникають бюджетні гроші? Чому на тлі збільшення видобутку власного газу його вартість для населення піднялася майже на чверть? Куди пішли гроші, виділені на відновлення Донбасу? Хто отримав квартири та земельні ділянки, обіцяні військовим? І нарешті: хто виграв від оголошення воєнного стану і кому вигідно, щоб військовий конфлікт в Україні тривав якомога довше? Про все це будемо говорити сьогодні в «Українському форматі». З радістю вітаю гостей нашої студії. Народний депутат України: фракція «Батьківщина» – Іван Крулько. Іване, добрий вечір.

 

Крулько

Добрий вечір, вітаю вас.

 

Василь Голованов

Політолог Володимир Цибулько. Володимире, вітаю вас, добрий вечір. Бізнесмен, ведучий Андрій Пальчевський. Андрію, радий вас бачити, добрий вечір.

 

Пальчевський

Здравствуйте, спасибо.

 

Василь Голованов

Народний депутат України: «Опозиційна платформа – За життя» – Василь Німченко. Василь Іванович, добрий вечір. Генеральний прокурор України 2002-2003-го, 2005-2007-го, голова Союзу юристів України Святослав Піскун. Святослав Михайлович, добрий вечір вам. Народний депутат України: «Опозиційна платформа – За життя» – Нестор Шуфрич. Нестор Іванович, добрий вечір. Дякую, панове. У форматі середи, в «Українському форматі» ми зустрічаємося востаннє в цьому році, тому перед тим, як ми перейдемо до головних тем, які я підготував на сьогодні, я попрошу вас для стартової репліки, можливо, якісь висновки року, що минає. Декілька слів буквально так… анонс, можливо, нашої програми сьогодні від вас. Будь ласка, кожен – декілька реплік по черзі. Іван Крулько.

 

Крулько

Однозначно можна сказати, що рік, який минає, – він свідчить про те, що вже в наступному році в нас відбудуться серйозні зміни. У нас зміниться влада… І про це свідчать багато індикаторів. По-перше, довіра до влади ще ніколи не була такою низькою, як сьогодні, як зараз. Через ті рішення, які не стосувалися людей. Це рішення по підвищенню тарифів, це рішення по замороженню соціальних стандартів, це рішення, які стосуються непродуманих дій з українською власністю. І врешті-решт це все підтвердилося тими виборами, які відбувалися в цьому році в ОТГ, зокрема і останньою хвилею, де «Батьківщина» перемогла в черговий раз цю ж сьому хвилю, а «БПП», на жаль чи на щастя для України, програють. Але я маю сказати одну ключову річ: що найголовніше – щоби наступний рік для всіх українців, які сидять у цій студії, які нас дивляться по телебаченню, був не просто роком змін, а щоби був роком надії. Того, що Україна буде потихеньку вибиратися з того дна, в якому ми знаходимося.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Іване. Нестор Іванович.

19:04:20

Шуфрич

Василий, дорогие зрители, дорогая Украина, я думаю, что нам надо подводить итоги не года, а пяти лет. Через четыре дня начинается президентская избирательная кампания. И безусловно, мы сегодня должны говорить о том, что произошло за пять лет. К сожалению, в страну не пришёл мир, который нам обещали, и это, наверное, главное и основное. Потому что обманув нас с миром, Порошенко принёс войну, принёс разруху, обнищание людей, удорожание жизни и на этом фоне уменьшение доходов. И конечно же, сегодня я бы хотел, чтобы следующий год, который – как бы эта власть ни хотела отсрочить, но он приходит, он наступает… 31-е марта придёт – и с этой властью будет покончено. А значит, в Украине будет по-настоящему новое. Это то, что принесёте в наши дома вы. И… Спасибо. И я абсолютно уверен, что мудрый народ украинский не даст себя обмануть. Жизнь по-новому – мы все в той или иной мере: а к сожалению, украинский народ в абсолютном большинстве испытал на себе… Нам, наверное, по-новому уже не надо, нам нужно хорошо. А я уверен: это начнётся в следующем году благодаря вам.

 

Василь Голованов

Дякую. Пане Володимире.

 

Цибулько

Ну, не Петро Порошенко привів війну в Україну, але в цих складних умовах рік, що минає, завершується для України чіткою, скажімо, документально оформленою перспективою членства України і в ЄС, і в НАТО. І в рік наступних виборів будьмо мудрими, аби не довелося нам перестрибувати прірву у два стрибки. Бо той шлях, який ми обрали: в ЄС і в НАТО – він все одно приведе Україну до успіху.

 

Василь Голованов

Дякую. Святослав Михайлович.

 

Піскун

Кожен громадянин України, підбиваючи підсумки, повинен запитати себе і суспільство, чи безпечно він жив цей рік, чи не хвилювався він за здоров’я своєї сім’ї, своїх дітей, коли вони йдуть до школи, чи міг він вільно висловлювати свої думки, чи стала держава на захист його честі і конституційних свобод, чи був утворений за цей період гарантований механізм забезпечення прозорого судочинства і відкритого правосуддя. Я думаю, що на ці питання кожен відповість, ну, м’яко кажучи, «не зовсім». Тому давайте в слідуючому році попрацюємо і зробимо так, як треба.

 

Василь Голованов

Дякую. Андрій Пальчевський.

19:07:16

Пальчевський

Я надеюсь, что период становления нашей нации, детский период, трудности роста, как говорят, прорезания зубок у нашего народа должны завершиться в этом году. У нас будет избран уже шестой президент, вот. Бог показал, что в нашей стране он почему-то любил больше, чем три попытки. Я надеюсь, будет следующая: самая правильная. И я очень надеюсь на то, что следующий президент, кем бы он ни был, прекратит очень неправильную политику, стратегию традиционализма… В моём понимании, это глечики, пчёлы, церква, а дальше кладовище, да, которое рядом находится… Извините, что я не так оптимистичен. И Украину новое руководство поведёт в 21-й век, базируясь на новом образовании, на заботе о том, чтобы люди могли тратить деньги на еду и на собственное развитие, чтобы угнаться за всем остальным миром. Вот что я хотел. Глечики и пчёлы – в сторону в следующем году. Да, спасибо.

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Василь Іванович.

 

Німченко

Я хотел бы обратиться немножко к истории и напомнить своим друзьям и соотечественникам, что на хоругвах великого Богдана Хмельницкого в борьбе с униатами, которую он продолжал уже 300 лет: это для истории, тут некоторые говорят об истории, – было написано: «За свободу, веру», – святую веру, добавляю: святую веру православную, – «и нашу обиду». К сожалению, мы год заканчиваем с тем, что поражена свобода украинского народа. Мы на сегодняшний день даже не имеем законодательных механизмов управлять государственными делами через референдум. Мы лишены возможности на сегодняшний день решать все вопросы и участвовать в том, как это предписано Конституцией Украины. Второй вопрос: когда мы говорим о святой вере, мы говорим о православной вере со времён хазаров. Так назывались когда-то казаки от Верхнего до Нижнего Приднепровья. И вот там было святое православие. И мы сегодня говорим, что к сожалению… к сожалению, замахнулись на это святое православие у нас, в Украине. Никто не спросил православного люда нашего. Это великая беда может быть, если никто не растолкует, о чём идёт речь. И последнее: конечно же, когда мы говорим об обидах, то посмотрите: обида – это есть то, что Конституция наша на сегодняшний день обязывает государство бороться… бороться… святая обязанность державы и их клерков высокопоставленных, начиная от главы государства… Бороться за честь, за жизнь, здоровье, честь и достоинство своих граждан, граждан Украины. Посмотрите на сегодняшний день. Где часть? Она понивичена, как звучит украинское, очень ёмкое слово. Где наш социальный достаток у народа? Он что, есть? Мы самые бедные в Европе. Я уже говорю, что у нас больше 60-ти процентов ниже… живут ниже тех условий. Вот мы о чём и говорим. К чему привели в итоге, в так называемом финале передвыборчей кампании в следующем году? Вот здесь и есть как раз проблемы. Спасибо.

19:11:01

Василь Голованов

Дякую, Василь Іванович. Про реформи будемо говорити. І зараз будемо говорити. І про результати роботи Кабінету Міністрів, і окремих міністрів, і те, чого ми досягли протягом цього року… Саме про роботу виконавчої влади ми будемо говорити в першому блоці «Українського формату». Нагадаю, що в нашій студії 150 глядачів різного віку, різних соціальних груп. Вони мають можливість підтримувати або не підтримувати того чи іншого спікера, завдяки системі голосування на екрані ми будемо бачити, як відображаються стовпчики підтримки або не підтримки. Ну, і нагадаю, що ми вважаємо, що доля нашої країни має вирішуватися ані в мінському, ані в нормандському, ані в будь-якому іншому – лише в українському форматі. Наприкінці літа Сату Какхонен: директор Світового Банку з питань України, Білорусії та Молдови – заявила, що за останні п’ять років рівень бідності в нашій країні збільшився на 10 відсотків. Наразі за межею бідності чверть населення України. Виросли тарифи та ціни – правда, зросли зарплати та пенсії. Однак їх явно бракує для компенсації першочергових витрат. Тим часом у Кабміні кажуть, що порівняно з минулим роком, ситуація в країні покращилася. Про результати роботи уряду за 2018-й рік та плани на 2019-й будемо сьогодні говорити з гостями нашої програми, але спочатку – традиційне опитування для телеглядачів. Отож, якщо ми будемо порівнювати декілька Кабмінів, ми згадаємо, що з 2014-го року в нас було два прем’єри: Арсеній Яценюк і декілька, там, команд його… декілька… якісь міністри залишалися в обох командах, там, хтось приходив новий, а натомість йому на зміну потім прийшов спікер – нагадаю – Верховної Ради Володимир Гройсман. На зміну Арсенію Яценюку. Отож, на вашу думку, хто був найменш ефективним прем’єром за останні п’ять років? Такий антирейтинг собі ми побачимо. Володимир Гройсман чи Арсеній Яценюк? Будь ласка, голосуйте, залишайте свої думки в нашому ефірі. За словами українського прем’єра: я маю на увазі Гройсмана, – вітчизняна економіка зростає вже 11 кварталів поспіль. Звісно, повних даних за 2018-й рік ще немає, але в звіті уряду за дев’ять місяців ідеться, що цього року ВВП у нас піднявся майже на 4 відсотки. Будівництво – на 5, експорт товарів – на 12.5. За цей час до державного бюджету надійшло близько 655-ти мільярдів гривень, що на 89 мільярдів більше, ніж торік. Завдяки урядовій програмі «Україна без контрабанди» щомісяця зростають середньодобові надходження митних платежів. Загалом же в січні-серпні з митниці держава отримала майже 231 мільярд гривень. Чималі свої успіхи урядовці бачать в управлінні державною власністю. Слухаємо… (перегляд відео)…

19:14:06

Гройсман (запис)

Ми найняли найкращих топ-радників у світі, які визнані в усьому світі, і вони будуть нам допомагати робити пакетні пропозиції для залучення інвестицій у державну власність. Але дуже важливе ще і те, що ми запровадили систему електронних торгів для малої приватизації. От зверніть увагу: за буквально, там, декілька місяців ми вже провели 203 успішних аукціони. Це 203 об’єкти для початку, які абсолютно конкурентно були продані. І це означає, що на цих 203-х об’єктах: ну, більшості з них – будуть створені нові робочі місця, нові підприємства малого і середнього бізнесу. Це означає, що якщо ми будемо іти так далі, ми побачимо, що все більше і більше буде створено таких стійких, невеликих підприємств, які будуть мати достатньо непоганий рівень… у тому числі в яких буде непоганий рівень заробітної плати.

 

Василь Голованов

Було приватизовано 23 об’єкти так званої великої приватизації. Оренда держмайна дала понад 1 мільярд гривень прибутку. Від приватизації малих підприємств вдалося отримати додатково 280 мільйонів. Особлива гордість Кабміну – детінізація заробітних плат. За підсумками ДФС, з початку року додатково укладено 47 тисяч трудових угод. Офіційно підвищено зарплату 50-ти тисяч українців. Номінальна заробітна плата зросла на 26 відсотків… (перегляд відео)…

 

Гройсман (запис)

Дуже важливо, щоб заробітна плата в країні виплачувалася відкрито, публічно і легально. Що це дає? В першу чергу це захищає інтереси працюючої людини, бо так чи інакше, рано чи пізно вона прийде до Пенсійного фонду за пенсією. Якщо вона отримувала свою заробітну плату в конверті, це буде означати тільки єдине: що їй не буде начислена, нарахована пенсія, і вона не зможе забезпечити своє життя вже в непрацездатному віці.

19:16:10

Василь Голованов

Уряд прозвітував про те, що постійно працює над укріпленням енергетичної незалежності України. За підсумками дев’яти місяців, видобуток – 15.45 мільярдів кубів власного газу та 4.85 мільйонів тонн вугілля. 467 мегават електроенергії отримано з альтернативних джерел. Щоправда, у звіті нічого не сказано про черговий виток підняття вартості газу для населення, адже ще у жовтні Гройсман заявляв, що підвищення цін на газ до кінця опалювального сезону не буде, а вже в листопаді поскаржився, що нічого вдіяти не може. Мовляв, йому не вистачає повноважень.

 

Гройсман (запис)

Як прем’єр-міністру і уряду нам недостатньо повноважень. Я внесу зміни до закону про Кабінет Міністрів України про посилення повноважень прем’єр-міністра. Якщо ви це підтримаєте, то я протягом трьох місяців – відповідально заявляю, що наведу в країні реальний порядок.

 

Василь Голованов

Щодо медичної реформи – то якщо вірити звіту, вона просувається шаленими темпами. 20 мільйонів українців обрали сімейного лікаря, а медичним закладам, що уклали договори з Національною службою здоров’я, вже перераховано 1.6 мільярдів гривень. Лікарі, які там працюють, отримують підвищені зарплати за новими… за новим принципом фінансування. Прозвітували урядовці і про збільшення видатків на обороноздатність країни, відбудову зруйнованого сходу та соціальний захист військових… (перегляд відео)…

 

Гройсман (запис)

Ми розподілили 667 квартир, які вручаються їхнім родинам, і це є теж важливий аспект, тому що житло має надзвичайно важливе значення. Ви знаєте, що будуються нові умови для військовослужбовців, які служать, безпосередньо виконують свої обов’язки. Це мова йде про планування і будівництво нових казарм. І також виділення, як закон передбачає, майже 20-ти тисяч ділянок… 20-ти тисяч ділянок нашим воїнам АТО.

 

Василь Голованов

Ну, і окремо варто виділити звіт Міністерства інфраструктури України. За його даними, цього року відновлено 3 тисячі 800 кілометрів доріг. Лише за три дні жовтня запущено 22 нових авіарейси. Майже на 25 відсотків зросли пасажирські перевезення. А 21-го грудня в аеропорт «Бориспіль» прилетів 20-мільйонний пасажир. Відповідну інфографіку з ключовими показниками галузі за цей рік ви бачите зараз на екрані. До слова, 30-го листопада президент Порошенко і прем’єр Гройсман стали першими пасажирами, які проїхалися швидкісним експресом до аеропорту «Бориспіль». Уже наступного дня, правда, потяг зламався, ще через три дні він вдруге заглох на перегоні, а іншим разом пасажирам довелося штовхати новий експрес. І от дивлячись звіт Володимира Борисовича, я згадав фразу із забороненого, здається, вже зараз фільму… Мовою оригінала зацитую: «Если бы не было статистики, мы бы даже не подозревали о том, как хорошо мы работаем». Якщо перефразувати, то якби не звіт Володимира Борисовича, то ми б не знали, як добре ми живемо. Там, усе в нас квітне, розцвітає… Після минулої п’ятниці, коли я запросив приєднатися до нашого ефіру наших телеглядачів, які виїхали з України і зараз проживають у різних країнах, долучитися до нас «Скайпом», я хочу продовжити цей експеримент. Сьогодні… оскільки в нас у такому форматі середи… ми зустрічаємося востаннє в цьому році, я, знову ж таки, пропоную вам, наші шановні телеглядачі, приєднатися прямо зараз – такий знову експеримент – до прямого ефіру і сказати, як відчули ви на собі… Тільки не загальними фразами, а конкретними прикладами. А ще краще – якщо ви працюєте в певній галузі: в медичній або в освітній, або в будь-якій іншій. Ви можете сказати, що в нас – на вашому конкретному прикладі – змінилося те-то і те-то на краще або гірше стало, в нас підняли зарплати або, навпаки, зарплата стала такою, залишилася, а роботи стало більше… Для цього треба у «Фейсбуці»… мені особисто напишіть вашу «Скайп»-адресу, ваш «Скайп»-логін, і ми зателефонуємо вам, і у вас буде хвилина в прямому ефірі на нашу мільйонну аудиторію «Українського формату». Що ж, пишіть у «Фейсбуці» «Василь Голованов» або «Василий Голованов», знайдіть мене, напишіть мені в приватні повідомлення. Про роботу Кабміну спитаю екс-міністра… Нестор Іванович, будь ласка. Ви бачите результати роботи. Я вас не прошу вибирати між Гройсманом і Яценюком – я вас попрошу дати оцінку роботи нашому Кабміну в цілому і, можливо, окремим міністрам, за вашим власним бажанням.

19:21:18

Шуфрич

Вы задали вопрос очень интересный: сделать людям выбор без выбора. Потому что, по большому счёту, что один, что второй много для страны не сделали. Правда, объективности ради хочу сказать, что Гройсман пытается исправить то, что оставил ему в наследство Яценюк. Если уже так оценивать работу двух этих горе-премьер-министров, то всё-таки больше горя принёс Яценюк. Потому что в тот момент, когда он ещё мог остановить то, что… и сохранить то, что он принял как премьер-министр Украины, то украинцы, наверное, жили бы по крайней мере на порядок лучше. А такая возможность была. Чтобы оценить власть и итоги её работы… Ну, вот мы видели этот поезд, который ехал… Новый экспресс, да? Вот он – символ успехов украинской власти. Вот они его запустили, а люди его дотолкали в депо. Вот так будет и с этой властью. Власть с помощью людей обрела эту власть, причём в очень такой: непростой – способ… И поверьте мне: я вот верю… ещё раз верю и вот низко кланяюсь вашей мудрости: вы эту власть в депо и запихаете. Буквально 31-го марта. Я в этом не сомневаюсь. И вы знаете, были четыре… были длинные выходные в Украине, я интересовался, вот пытался найти аналогию, пытался найти, ну, может быть, в мудрости философов, как же объяснить то, что происходит сегодня в Украине. Почему власть, которая пришла с помощью людей, настолько этих людей не уважает? И… я нашёл… я нашёл фразу, которая меня глубоко поразила. Это Чжуан-цзы: философ Китая: Древнего Китая – он сказал: «Тот, кто не может сопереживать своему народу, ослеплён жадностью». Вы знаете, меня настолько глубоко эти слова поразили! И я вспомнил двух президентов: Януковича и Порошенко. И вы знаете, обоих ослепила жадность. Только один это умудрялся… умудрялся красть и при этом всё-таки благосостояние страны не ухудшалось… Безусловно, то, что они вывезли из страны, – мы ещё долго будем за это бороться: чтобы это вернуть. И мы это видели. Мы, насколько могли, с этим боролись. За это меня и убирали с разных должностей. Кстати, и с должности министра по вопросам чрезвычайных ситуаций меня поменяли не на кого-нибудь, а на главу Администрации президента Ющенко Виктора Балогу. Как вы догадываетесь, мне это было очень неприятно. Я бы… я понимаю: есть ситуации, когда министр должен уступить. Но уступить своему врагу политическому, с кем я боролся предыдущих четыре года, – мне, конечно, это было крайне неприятно. И это было символично. И когда старая гвардия сказала, что нельзя так, но при этом – давайте будем говорить объективно – газ был в 14 раз дешевле, доходы людей реальные… Вот они посчитали: 10 процентов. А я могу сказать точно: доходы людей в 2013-м году даже по сравнению… после всех поднятий, которые имели место с 2014-го года, – они ещё сегодня на 40 процентов ниже. А жизнь стала ровно в шесть раз дороже. И при этом мы видим об увеличении миллиардных состояний людей при власти. Ответ на этот вопрос один: коррупция. И эксперты это тоже увидели. Украина занимает первое место по уровню коррупции в Европе. Скажите: что вам обещали? Первое место по коррупции или первое место по зарплатам и пенсиям, по европейским? Цены у нас уже сегодня на всё европейские. Более того: мы сегодня заметили, что уже цены на нефтепродукты у нас больше, чем в некоторых странах. Цены на нефть падают – значит, должна упасть цена на газ, должна упасть цена на нефтепродукты. Почему у нас всё растёт? Потому что власть сегодня думает не о людях, а она ослеплена, как сказал Чжуан-цзы, своей жадностью.

 

Василь Голованов

Нестор…

19:25:43

Шуфрич

И вот это – то, что не может не болеть.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Несторе.

 

Шуфрич

И я буквально закончу. Вы знаете…

 

Василь Голованов

Остання репліка.

 

Шуфрич

Наверное, такое… Может быть, это, ну… признание. Вот когда люди говорят… политики говорят: «Мы приходим ради людей», – частично… это только частично правда. Каждый политик борется за власть, чтобы прийти к власти и укрепить свою политическую команду. Вот это – правда. И вот здесь у каждой политической команды, у каждого лидера возникает момент истины: он или… или укрепляет свои позиции, делая жизнь в стране реально лучше, а значит, людей… доходы людей и стоимость жизни – они должны быть пропорциональны, или он крадёт и его народ выкидывает. Так вот: я хочу верить, что 31-го марта придёт та власть, которая, желая укрепить позицию своей политической силы и своих лидеров, будет думать о том, чтобы людям жилось лучше. Тогда у нас будет надежда.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Нестор Іванович. І ще раз нагадаю глядачам, що ви можете долучитися до нашого ефіру. Будь ласка, пишіть мені в приватні повідомлення у «Фейсбуці» ваш логін «Скайп», і ми будемо телефонувати вам. Івана Крулька хочу спитати. Нестор Іванович сказав, що все росте, в країні все росте. Можна сказати, там, дійсно, і ціни ростуть, і інфляція росте, і мінімальна пенсія теж росте. Але наскільки пропорційно воно росте?

19:27:09

Крулько

Дякую. Ну, по-перше, я хотів би привітати всю Україну з тим, що сьогодні закінчився воєнний стан, який ініціював Петро Порошенко. І я думаю, що кожен собі десь усередині дасть оцінку правдиву, а що за цей час було зроблено для того, щоб Україна стала сильнішою, а ми наблизилися до того омріяного миру, про який уся Україна мріє. От я думаю, кожен дасть собі оцінку без жодних коментарів, але головне – що в опозиційних партій: «Батьківщини», «Самопомочі», Радикальної партії – вистачило клепки, щоб тоді не дати президенту зробити те, що він хотів. А він хотів зберегти свою владу. А ми все ж таки прийняли рішення і домоглися того, що цей воєнний стан, як він хотів, оголошений був на 30 днів, і сьогодні цей термін зійшов. Єдине, що ми не почули, – а ми не почули ключового питання. Сьогодні мало бути засідання парламенту, я вважаю, і влада його мала зібрати. І в парламенті президент мав доповісти, що за ці 30 днів зроблено. Цього не відбулося. Тому що – знаєте, із-за чого в людей така низька довіра до влади? Бо вони втомилися жити фейками, маніпуляціями, брехнею і обманом. А тепер давайте подумаємо… От ви зробили опитування двох прем’єр-міністрів.

 

Василь Голованов

Так.

 

Крулько

Скажіть, будь ласка: а хіба вони реально керують в країні? Ну, ми ж усі прекрасно розуміємо, що насправді вся влада тримається в руках президента Порошенка. І не важливо, яке буде прізвище прем’єра. Там треба було це запитати: а як люди оцінюють його роботу? Коли він призначив міністрів, коли він… його фракція, його іменем названа, має більшість у парламенті, коли фактично всі керівники ключових відомств: генпрокурор, голова Служби безпеки, голова Національного банку, голова Центральної виборчої комісії і так далі, і так далі, і так далі – призначені безпосередньо Порошенком. Скажіть, будь ласка: навіть якби прийшов прем’єр-міністр – уявімо собі, – який би хотів добра українському народу, чи може він зробити, коли процвітає бізнес президента, коли працюють усі схеми, які були у Януковича, тепер їх перебрав Порошенко, коли створюються нові схеми, які обкрадають реально і роблять український народ біднішим?.. Чи може в цій ситуації насправді будь-який прем’єр щось зробити? Це нереально. А тепер я вам скажу одну ключову тезу, яка, мені здається, дасть відповідь на питання, а яку оцінку можна поставити тій владі, яка сьогодні є, і чому, власне, українці мріють, щоби ця влада вже пішла 31-го березня. А ключова теза полягає в наступному: Міжнародний Валютний Фонд зробив кілька днів тому назад висновок стосовно того, яка сама бідна країна Європи. І вперше Україна вийшла в цьому плані – як ви кажете, зросла – на перше місце. Ми обігнали Молдову по рівню бідності. Ми – сама бідна країна Європи. Ніколи не були, зараз стали. І це, мені здається, отаке резюме і ключовий висновок стосовно того, а що влада зробила. Ви кажете, ми ще ростемо. Іще ми ростемо. Я вам навіть табличку таку приніс. Найвищі ціни на газ у Європі. Це Єврокомісія зробила цю табличку, тому вона російською мовою. Знаєте, де Україна знаходиться? Серед європейських країн. Країна. Яка видобуває газ. Ми знаходимося вище Литви, яка не має власного газу, Польщі, яка не має власного газу, Чехії, Румунії, які не мають власного газу, Болгарії і навіть Великої Британії. Яка… Де, до речі, газ найнижчий. Оце – висновок стосовно того, що ця влада зробила. І коли вам розповідають про те, що ціна на газ є ринковою і справедливою, не вірте цьому. В усіх країнах Європи, які входять до Євросоюзу, де рівень життя людей у десятки разів вищий, ніж рівень життя українця, ціна на газ нижча. І для промисловості, і для громадян. Чому така ситуація? А така ситуація полягає в одному: тому що в бідній країні, де людина не має за що купити собі хліба, де вона мусить іти з простягнутою рукою до держави і просити субсидію, щоб за них заплатили нібито за комунальні послуги, а ці гроші ідуть в кишені олігархів, – у такій країні легко людей дурити і робити вибори. Саме я кажу: робити вибори. Бо вони нездатні вибори чесно виграти. Тому їм цікаво довести людину до такого стану, щоби вона нездатна була критично мислити, щоби вона мусила обирати на серцем і покликом, а подачкою, яку дадуть перед виборами. Тому я хочу звернутися в одному: ми прекрасно розуміємо ситуацію плачевну, в якій ми є… в ситуації. Прекрасно ми це розуміємо. Но я хочу з великою надією, дивлячись в очі кожному українцю і розуміючи, в якому стані жалюгідному він живе, але з надією на те, що він все ж таки прийде на виборчу дільницю… Що б влада не пропонувала: підкуп – візьме ці гроші, бо це його гроші, які від них украли, але проголосує як слід, щоби змінити цю ситуацію.

 

Василь Голованов

Дякую.

19:32:11

Крулько

Щоб ми не були найбіднішими, щоби ми не були жебраками у Європі…

 

Василь Голованов

Іване…

 

Крулько

Щоби в нас газ українського видобутку коштував стільки, як має коштувати в країні, яка видобуває газ. І найголовніше: щоби ми розуміли, що все в наших руках.

 

Василь Голованов

Ставте крапку.

 

Крулько

Нами не повинні керувати іноземці. Ми мусимо керувати у своїй країні. Наші мають бути, українські, міністри, наші мають бути чиновники…

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Крулько

І ми маємо слухати не Вашингтон і не Москву – ми мусимо слухати українців, український народ. Тоді і влада буде справжня, і будемо ми дійсно зростати, але зростати в порівнянні з іншими.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване. Андрія Пальчевського хочу спитати щодо звіту Володимира Борисовича. Ще, знаєте, соціальними мережами зараз шириться такий жарт, що експерти кажуть, що люди стали жити краще, але ж люди так не кажуть. Це тому, що люди не експерти.

19:33:04

Пальчевський

Вы понимаете, если два любимых вопроса: «кто виноват?» и «что делать?» – рассматривать на этой передаче, я предлагаю медленно, наверное, перейти ко второй части: что делать?

 

Василь Голованов

Прошу.

 

Пальчевський

Кто виноват, мы уже поняли. Два – там: 42 и 58. И я абсолютно согласен с точкой зрения, что у президента Украины в течение всего существования новой независимой Украины… Кстати, о независимости: я вот Василию Ивановичу хотел бы кое-что напомнить. Здесь он говорил о флаге Богдана Хмельницкого. Мне кажется, да простит меня Всевышний, что президентско-парламентская форма, которая существовала, и такие полномочия, как были у президента, должны быть устранены в течение пяти лет. Юлия Владимировна Тимошенко: Иван, ваш лидер: українською мовою – «ваша лідерка» – когда-то говорила о том, что в случае своего прихода к власти: а она сейчас кандидат номер один – она серьёзно рассматривает предложение о ликвидации поста президента. Вы можете подумать, особенно традиционалистско-националистско настроенная, опять же, нашей элитой или псевдоэлитой, правильно будет сказать… часть общества может подумать: «А як же ми без президента?» Я вам могу сказать свою точку зрения как человека, который крутится с этими людьми, но никогда не был слишком близок к этому кругу. К счастью, вот. Дело в том, что вы понимаете, без организации борьбы между кланами, которые кое-как в своё время президент Кучма умудрялся контролировать, да, вот система сдержек и противовесов: это о которой, Володя, так много говорят американские политологи – она с какого-то момента, особенно после Ющенко и Януковича… Иван, она вошла в норму нашей жизни. У нас все семьи президентов стали богатейшими семьями в стране. Вас это не смущает?

 

Цибулько

І Ющенко що, найбагатший?

19:35:10

Пальчевський

Про Ющенко я ничего не знаю. Мы узнаем, как говорит… давайте об истории… Знаете, как сказал?.. У меня есть друг, которого вы все любите. А он любит Украину. Эдвард Станиславович Радзинский. Он говорит: «Мне надо лет 50 – и будет известно…» И про Ющенко узнаем, я вас уверяю, и про полёты Ющенко в первые дни после революции на самолёте Ахметова, и создание Ющенко фонда – да? – с привлечением главного врага на тот момент, Ахметова. И фраза Ющенко, которую я слышал из уст депутата о том, что «залиште мені газ, а самі робіть що забажаєте». Это всё слышат уши, которые находятся рядом. И я не верю в эту чушь. Понимаете? То, что Ющенко, так сказать, не стал олигархом, нам покажет история. И я вам говорю: кто доживёт – лет через 20-30 вдруг увидим, что там всё в порядке, там тоже миллиардик прикрыт. А брата Ющенко вы не помните, который занимался торговлей газом? Или это не считается? Или… или у него семья была… Что, не было такого?

 

Цибулько

Петро займався аграрними питаннями.

 

Пальчевський

Хорошо. Да. Это с вашей точки зрения. Вот Василий Иванович сказал… Я… извините, я чуть-чуть возьму больше. Василий Иванович сказал о флаге Богдана Хмельницкого. На самом деле на стандарте Богдана Хмельницкого – у меня такая память – вот было написано… Кто-то помнит, что было написано? Там были несколько букв, да. «Его королевской милостью, короля польского, Богдан Хмельницкий – гетман войска запорожского». Я хочу сказать это к тому, чтобы мы перестали всё время пользоваться фактами истории. Никто из нас: даже здесь сидящих людей, которые изучали историю Украины в советское время, в постсоветское время, в ющенковское время, в порошенковское время, которое войдёт, Иван, особо тяжёлым пятном… никто не может представить, что у нас за сложнейшая страна. Мультиэтническая, многоязыковая, в границах, в которых плавали до войны, после войны и плавают сейчас. Вы понимаете? У нас сложнейшая ситуация. Это требует от лидеров, которые приходят, максимальной выдержки. И самое главное – прекратить принцип «разделяй и властвуй». Нестору, к которому я отношусь уважительно, напомню: Нестор, это был ваш политолог, который привёз сюда для партии Регионов… Иван, ты ещё маленьким был. А я помню. Он… он привёз тогда вот этот лозунг: первый, второй и третий сорт – Украина… Было? Было?

 

Голос

Павловский.

19:37:34

Пальчевський

Павловский. Глеб Павловский. И это закрепилось. Самое главное – что эта парадигма, этот, извините, способ мышления и деления украинцев остался и используется властями до сих пор. Я хочу сказать, что только если будет принято два судьбоносных решения… Первое: я ещё раз повторю: подумайте об этом совершенно серьёзно. Устранение института президента, потому что он… мы наступаем… Нам вместо тризуба надо грабли нарисовать. Мы всё время же… 20 с лишним лет – на одни и те же грабли. И вот это смешное слово: «гарант Конституции» – кто из них гарант? Янукович – гарант? Ющенко – гарант? Порошенко – гарант? Не может один человек быть гарантом. Нам вдолбили эту глупость только…

 

Цибулько

Ну, це інститут президента.

 

Пальчевський

Я прошу прощения. Значит, вот эту парадигму, когда у нас один гетман, а все остальные падают ниц, надо поменять. Нехай паны, так сказать, подерутся, а у нас чтобы не трещали чубы. И второе…

 

Василь Голованов

Да.

 

Пальчевський

Деолигархизация. Всё, о чём бы мы ни говорили, – я ещё раз говорю: в один прекрасный момент на руководство страны должен прокрасться: желательно – как змей – человек… У нас, слава Богу, три женщины в этот раз, они это смогут. И объявить явную и – самое главное – неявную борьбу олигархату. Либо повторная приватизация, отменив конкурсы, либо стягивая с них специальные налоги, как это было во многих странах. Рядом со мной сидит Цибулько. Всё, что они добрали за 20-30 лет, друзья-олигархи – «друзья» – верните-ка назад. Вот две задачи, которые надо решить следующему президенту. Всё. Спасибо.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Андрію. Апелював… апелював Пальчевський і до Крулька, і до Шуфрича, і до Німченка…

 

Крулько

Дуже коротка репліка.

 

Пальчевський

О чём жалеть-то?

 

Василь Голованов

Ні-ні. Ні-ні, просто… просто Іван тепер вимагає право на репліку у відповідь.

 

Крулько

Але я – буквально дуже коротко.

 

Пальчевський

Вот завелись, слава Богу.

 

Василь Голованов

Давайте. Давайте перевіримо, що у вас дуже коротко. Як у секундах вимір є.

 

Крулько

Я хочу сказати… Да, я хочу сказати одну річ. У чому… у чому полягає мета Юлії Тимошенко? Що вона пропонує? Вона пропонує, щоби в Україні зникло двовладдя, щоби не було так, що чубиться президент і прем’єр, а від цього страждає український народ. Вона пропонує, щоби в Україні була влада парламентської республіки, коли за всю виконавчу владу відповідає уряд, і зробити сильного, дійсно, прем’єр-міністра України, який буде обиратися на виборах разом із своєю партією і який буде нести відповідальність за ситуацію в країні. Хтось один може бути відповідальний. Бо у нас виходить таким чином: значить, коли треба збити на прем’єра, то президент каже: «Винуватий прем’єр», – а коли треба електрички відкривати, їздить і перерізає ленточки. Не справа президентська – ленточки різати. Президентська справа – мир в країну принести. Ось президентська задача.

 

Пальчевський

Ваня…

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Крулько

Тому Юлія Тимошенко хоче змінити цю всі історію. І це правильна річ.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую.

 

Пальчевський

Я хочу сказать, что у бандитов это называется «блатной развод». Да? Приходишь к одному… Это блатной развод. Мы уже поняли. Когда наш президент говорит, что он не отвечает… он не отвечает за экономику, только его статки в банках выросли в девять раз, значит, бизнес…

 

Цибулько

Де?

 

Пальчевський

Я читал. Я не знаю. Может быть, на Урале. Уменьшилось в девять раз? Ну, тогда мы другого…

 

Цибулько

Скажи… скажи мені, Андрію: хто з українських олігархів вкладав особисті гроші в збройні сили України? Порошенко…
Порошенко доходи з «Рошен» вкладав у збройні сили України.

19:40:47

Пальчевський

Я… я скажу: а я и сейчас в это не верю. Я не верю. Потому что…

 

Цибулько

І система ПВО біля Києва відновлена на суму 570 мільйонів гривень коштом «Рошен».

 

Пальчевський

Я напоминаю, что 570 миллионов гривен для системы ПВО – это даже не капля в море, это детский сад. Точно так, как от приватизации…

 

Цибулько

Реконструкція старого обладнання.

 

Пальчевський

Это детский сад. Переведите это в доллары, разделите на 30 – получите 20 миллионов. Это столько они на семью тратят в месяц.

 

Цибулько

А 140 снайперських комплексів?

 

Пальчевський

Володя…

 

Цибулько

Ну так хто? Ну Тимошенко купила хоч одну рушницю у війська? Чи хто?

 

Пальчевський

Значит, я рассказываю. Итак, во-первых, есть система вокруг… вокруг… Вася, извини. Я понял, я замолкаю, я замолкаю. Извини, замолкаю.

 

Василь Голованов

Да-да, друзі, у нас зараз буде час для дискусії.

 

Крулько

Тимошенко не є олігархом, на відміну від Порошенка. Визнали, що Порошенко – найбільший олігарх у країні. У цьому і проблема вся. Я не хочу… я не хочу, щоби президенти в Україні купляли за свої гроші щось.

 

Василь Голованов

Іван…

 

Крулько

Я хочу, щоб президент України був президентом, а не олігархом. Ось у чому справа.

 

Василь Голованов

Все правильно. Все правильно.

 

Цибулько

Достатньо того, що при твоїй Тимошенко сидить Беня. Цього достатньо по самі вуха.

 

Крулько

Про що ви говорите?

 

Василь Голованов

Все, давайте не будемо мірятися, хто більший… більший патріот, будь ласка. Василь Іванович.

 

Крулько

Слава Богу, люди в нас набагато розумніші, ніж ви їх вважаєте.

 

Василь Голованов

Іван… Іван…

 

Цибулько

На виборах якраз це було видно.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Василь Іванович, да. Реформи, звіт Кабміну. Повертаємося…

19:42:10

Німченко

Я… я о реформах и хочу сказать. И хочу сказать о том, что здесь вот говорили сочно, красиво, что надо делать. Мы заговорили страну. Мы довели людей до нищеты, и мы продолжаем говорить. Что мы здесь слышим? Представители Юлии Тимошенко, блок «Батьківщина»… Да мы это слышали. И где же вы были, когда инициированные «Оппозиционным блоком» Юрия Бойко совместные – совместные! – постановления провести через Верховный Совет про то, чтобы снизить тарифы на газ? Шесть… подписалось шесть председателей фракций. Кто вышел на подпись? Никто, кроме «Оппозиционного блока». А те все хутко зникли. А здесь мы говорить можем о том, что ставить под контроль… ставить под контроль деятельность Кабинета Министров и президента… Ну, это просто политическая трескотня. Это первое.

 

Крулько

Да, і обов’язково буде відповідальність. І це буде при Юлії Тимошенко.

 

Німченко

Вы меня не перебивайте, уважаемый.

 

Крулько

Запам’ятайте це.

 

Німченко

Вы меня не… вы меня не перебивайте.

 

Голос

За що?

 

Крулько

За вишки Бойка.

 

Німченко

Вы… вы меня не перебивайте. Вышки Бойко… Вы лучше разберитесь…

 

Шуфрич

Вы с Порошенко разберитесь сначала, а потом – с Бойко.

 

Німченко

Вы разберитесь. Вы понимаете, в чём вопрос? Мы должны признать на сегодняшний день, что ни господин Гройсман, ни президент, к сожалению, не стоят у истоков стратегий управления страной.

 

Пальчевський

Конечно.

 

Німченко

Где и кто управляет для нас? Я хочу вам прочитать, чтобы было всё понятно, о чём идёт речь. Мы отчитываемся… Гройсман трижды… три года не отчитался перед Верховным Советом: это его конституционная обязанность, – что он сделал для людей. У нас вообще понятие «человек» в основе политической деятельности отсутствует как таковое. Везде – шелест купюр. Причём купюры, так сказать, и не с нашим червонцем на портрете, чтобы было образно, чтобы было понятно. А купюры заокеанские. Мы потом будем говорить…

 

Цибулько

Російські, да?

 

Німченко

Вы уже ж говорили. Разрешите… разрешите, я расскажу, да, дальше то, что я хочу сказать по поводу работы Кабинета Министров и по поводу работы конкретно Гройсмана. Его фамилия…

 

Цибулько

Василь Іванович, звіт уряду – це отакий гросбух, а не особистий виступ у парламенті.

 

Німченко

Вы слышите? Вы слышите меня?

 

Цибулько

Уряд вам звіти подавав щороку.

 

Німченко

Так я о гроссбухе… и я о гроссбухе… я о гроссбухе хочу вам и сказать.

 

Василь Голованов

Друзі, давайте, да, не перебивати один одного.

 

Німченко

Недавече как 5-го декабря пишет письмо Гройсман вместе с Национальным банком и посылает проект меморандума в Международный Валютный Фонд. Вы это знаете. Если не знаете, я вам дам его – вы почитаете. И посмотрите, что там…

19:45:08

Цибулько

І яка там крамола написана? Кажіть.

 

Німченко

Крамола какая написана? Какие крамолы написаны? Я вам скажу. Вы почитайте. Это было, во-первых, 5-го декабря. Вы знаете, когда приняли бюджет? Ещё до принятия бюджета остаточного они уже отослали в МВФ, где отчитываются, что мы сделали: мы подняли цену на 23 процента и с 1-го января опять будем поднимать: примерно 12-24. Это отчитывается он от лица Кабинета Министров. Он отчитывается перед Госдепом, давайте называть вещи своими именами.

 

Цибулько

Чому відчитується? Інформує.

 

Німченко

Інформує?

 

Цибулько

Так.

 

Німченко

То почитайте.

 

Цибулько

Ну, це інформування партнера. МВФ – партнер України? Партнер.

 

Німченко

Вы слышите? Я закончу. Идёт ведь речь… идёт… перед МВФ информуе Гройсман… О чём мы говорим?

 

Цибулько

Ми ж позичали.

 

Німченко

Ну, я здесь уже срезаю угол, чтобы дальше не внедряться. Так я вот скажу: на основании вот этих меморандумов у нас фиксируется политика деятельности… государственной деятельности Кабинета Министров. И что зависло? Вы же понимаете, о кругляке говорят три года, а сейчас началось о земле… Уважаемые сограждане, уважаемые собратья и сосёстры, я вам скажу: вы будете свидетелями, что будет твориться в 2019-м году, если не будет сменена власть. Все пойдут торговать землю по частям, чтобы её перепродавать, потому что на сегодняшний день только таких законопроектов уже в Верховной Раде… зашли те лоббисты этого законопроекта… зашли более 14-ти законопроектов. Вот о чём идёт речь. И уже даже назначено на апрель-месяц, что будет… Послушайте меня.

 

Цибулько

А ви пригадуєте кабмінівську пропозицію по ринку землі?

 

Німченко

Почитайте меморандум. Написано. Вы меня перебиваете.

 

Цибулько

Ні, ну, так я… там же дуже раціональний закон.

 

Німченко

У вас же ничего не удастся. Я… я вам отвечаю: в меморандуме написано, что мы до 2019-го… до апреля-месяца 2019-го года внесём в парламент… и потом топать ножками и бить кулачками, потому что приняли закон об обороте земельной… земли. Вот это – о чём идёт речь. Это краеугольный, это проблемный вопрос. Проблемный вопрос. Почему…

 

Цибулько

Так там немає відчуження власності.

 

Василь Голованов

Володимир… Володимир, прошу. У нас же культурні люди.

 

Німченко

Вы слышите? Там же есть законопроект. Я попрошу: вы учтите это в секундах, которые у меня Цибулько – я его уважаю – отбирает. Да. Вот.

 

Цибулько

Мовчу, Василь.

 

Німченко

Дальше. И когда мы говорим дальше…

 

Василь Голованов

Дякую.

19:47:37

Німченко

…об индустриализации… Вы знаете, возьмите и почитайте бюджет. Уважаемый, вы здесь как оппонируете мне. Посмотрите на бюджет. Где индустриализация страны? Где рабочие места? Вы знаете где? Мусорозаводы по мусоропереработке – 53. За три года – 53. Потом, по аграрной переработке продукции… А где промышленные? Я хочу вам сообщить, конкретно для вас. Полторы недели назад стал ЗАЗ: Запорожский автомобильный завод.

 

Цибулько

Що він випускав конкурентну продукцію?

 

Німченко

Вы слышите меня? Вы слышите?

 

Василь Голованов

Щось не виходить у вас… у вас…

 

Цибулько

Автобуси ж він випускає, Василь.

 

Василь Голованов

Володимире…

 

Німченко

Пошёл на порезку… пошёл на порезку…

 

Цибулько

Автобуси випускає.

 

Шуфрич

«Богданы»?

 

Цибулько

Ні.

 

Німченко

Пошёл на порезку, на металлолом.

 

Цибулько

«Івани». «Айвен» називається автобус.

 

Німченко

Вы слышите? Я закончу эту мысль. Пошёл на порезку на металлолом.

 

Василь Голованов

Василь Іванович…

 

Німченко

И запомните, что у нас металлолом – это как доходная часть бюджета по его реализации за рубеж. Вы же это тоже знаете. Вы посмотрите, что нам Мексика… когда отказала по поводу листового металла, говорит: «У нас есть свой металл. Зачем из Украины?» И мы перешли на демпинг. Вы это знаете? А для… а для государства это вылилось не в один десяток миллионов долларов. Вот какая стратегия. Её просто у нас нет, к сожалению. И я заканчиваю, я хочу сказать, что есть все основания утверждать для того, что нами правит бал… вернее, у нас правит бал господин Госдеп, если можно его так назвать. Мы из-за… из-за океана управляемся и управляемы. Вот это… в этом наша беда. И то, что здесь мы говорим о суверенитете… Какой суверенитет? Экономический? Его нет. Политический? Его нет. Социальный? Его тоже нет. Наши люди, как пилигримы, бродят по всему миру. 12 миллионов.

 

Василь Голованов

Дякую, Василь Іванович.

 

Німченко

Вот это – стратегия? Вот это – политика сегодняшнего правительства?

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Володимира Цибулька ми зараз почуємо. Якщо буде хтось перебивати, я вступатися не буду.

 

Цибулько

Все, я за.

 

Василь Голованов

Через поведінку вашу… 144 реформи.

 

Пальчевський

Одну секунду. Перебиваю вас.

 

Василь Голованов

Що, ні?

 

Пальчевський

Хуже. 146 килограмм. Попробуйте перебить.

 

Цибулько

Ну це ж інтелект.

 

Пальчевський

Я понимаю.

 

Німченко

Это только интеллекта 146 килограмм.

 

Цибулько

Це тільки інтелекту.

 

Василь Голованов

Да, будь ласка.

19:49:59

Цибулько

Ні, просто я б хотів, щоб ми повернулися все ж таки до звіту Кабміну…

 

Василь Голованов

Уряду. Да.

 

Цибулько

Тому що хочеться… кожній політсилі хочеться трошки… Ну, легко щипати діючу владу. Тому що є і помилки, але є і багато досягнень. Коли ми бачимо, наприклад, зміни в, ну, управлінні дорогами і будівництві доріг…

 

Василь Голованов

Так.

 

Цибулько

…то ми бачимо, як з року в рік… зараз уже 3 тисячі 800 кілометрів за рік зроблено доріг. Це дорожній фонд.

 

Пальчевський

Кому принадлежит бизнес?

 

Цибулько

Бізнес нікому не належить. І сюди позаходила велика кількість компаній…

 

Пальчевський

Там улыбаются товарищи, да.

 

Цибулько

Да. І тому є… є багато компаній. Якби я… якби я не займався консультуванням інвесторів, які в цю сферу заходять… Сюди поприходили і азербайджанські, і турецькі компанії, українських багато. Один кандидат у президенти всю Західну Україну… поробив дороги – і нічого. Йому вистачає на… навіть на виборчу кампанію.

 

Пальчевський

«Поробив» у якому сенсі?

 

Цибулько

Досить добре і досить якісно поробив дороги. Львів – Франківськ, Львів – Тернопіль – прекрасні дороги. Так що… Але просто мова про інше: що одночасно велика кількість реформ, і нам одночасно хочеться успіху в усьому. Але кожна з реформ приносить результат через певний цикл. Ну, от медична реформа. Ми нарікаємо, що ця медична реформа невдала там, там, там. Але чому… чому ми не задумуємося, які кошти фармацевтичні компанії викрадали там, які кошти фармацевтичні компанії роздирали з українського бюджету? Далі: система «ПроЗорро», система державних закупівель. Ну, от Нестор Іванович був міністром, але ж не він Бочковського звільнив.

 

Голос

І що?

 

Цибулько

Ні, ну, просто.

 

Василь Голованов

А як він?..

 

Цибулько

То тонкий… тонкий натяк. Що просто коли… коли ми говоримо про результати, ми повинні…

 

Шуфрич

Він при мені керівником… він при мені був заступником…

 

Цибулько

Він начальником був одеського управління.

 

Шуфрич

Заступником.

 

Цибулько

Заступником. Ну… ну, але по факту, що просто…

 

Шуфрич

А у вас він уже став міністром. Ви посадили його – і до речі, незаконно. І закон визнав…

 

Цибулько

Та не я, Нестор Іванович. Ви ж завжди працювали в Кабінеті Міністрів.

 

Піскун

Ніхто нікого не посадив.

 

Василь Голованов

Да, зараз… чекайте, зараз генпрокурор скаже. Секундочку.

 

Шуфрич

Я ж не закінчив.

 

Цибулько

Мова про інше. Мова про інше. Мова про те, що уряд діє так, як може діяти в рамках, ну, великого комплексу інтересів. З одного боку, ми кажемо, деолігархізація… Так, деолігархізація, але великі аграрні холдинги… Ми за ринок землі? Хто ходить і у Верховній Раді, ну, працює з депутатським корпусом по недопущенню ринку землі? Хто?.. В якій власності земля перебуває?

 

Пальчевський

А хто? Хто? Можна?..

 

Цибулько

А хто? А представники великих холдингів аграрних. У нас 27 мільйонів…

 

Пальчевський

А можно назвать фамилии? Володя, ну, мы все знаем фамилии. Мы приходим сюда… Ну, мы же – эксперты. Назовём фамилии.

 

Цибулько

Ні, можу. Можу. Можу. Це… так, фамілії… От два найбільших землевласники – члени колишньої фракції «Батьківщини»…

 

Пальчевський

Крулько? Не похож.

 

Цибулько

Губський і Веревський. Вони…

 

Крулько

Так Веревський у «БПП». Про що ви говорите?

 

Цибулько

Ні. А… а коли оце все…

 

Крулько

Що ви говорите? Ви…

 

Цибулько

Він… він не був у «Батьківщині»?

 

Крулько

А ви… та ви ще… ви ще… ви ще забули назвати ще одного найбільшого…

 

Василь Голованов

Чекайте. В «Батьківщині» парламенту нинішнього були… Тут, знаєте…

 

Крулько

Родину… родину нинішнього президента… Ще одного назвіть.

 

Цибулько

Та він не найбільший латифундист.

 

Пальчевський

Іване, кажуть, да.

 

Цибулько

Ну, кажуть. Ну, Андрію, давайте… давайте по факту говорити.

 

Пальчевський

Що займає перше місце.

19:53:48

Цибулько

Кажуть…

 

Пальчевський

А в нас…

 

Цибулько

Ну навіщо ви… Ну, не поширюйте цих чуток. Це не солідно просто.

 

Крулько

Значить… значить, я вам… я вам можу сказати дуже чітко, що коли у Верховній Раді розглядався… продовження мораторію хоча би на один рік на продаж землі сільськогосподарського призначення, і «Батьківщина» голосувала за це рішення, «БПП» не додавало голосів. Чому? Тому що з 1-го січня вже були готові всі нотаріуси, всі реєстратори, і в нас мав початися грандіозний розпродаж української землі сільськогосподарського призначення. І нам вдалося – 231 депутат проголосував – зупинити це. І це було дуже важливе рішення. Тому що насправді немає ні закону про обіг земель, ні здійснений нормальний кадастр землі. І найголовніше – що всі оці латифундисти, про яких тільки що згадував пан Цибулько, – це все – ті латифундисти, які хотіли в умовах відсутності мораторію ту землю, яку вони вкрали, юридично оформити на себе. І ми не дали можливості це зробити. І да, землю с/г-призначення – треба буде розбиратися, щоби Україна була фермерською країною, а не країною латифундистів.

 

Цибулько

Закон кабмінівський бачили?

 

Крулько

Тоді, коли фермер: реальний фермер – закон, який подала «Батьківщина», – буде власником землі – тоді в нас почнеться зростання в аграрному секторі. До того часу, поки будуть латифундисти, ми будемо падати вниз. Ось це – справжня історія.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване.

 

Цибулько

Справжня історія полягає в тому, що Кабмін… От дивіться. У власності… у власності громадян є 27 мільйонів гектарів. У власності держави лишилося 10.5…

 

Німченко

Я вам зачитаю з меморандуму, ми просимо чи не просимо міжнародний фінансовий банк… Читаю дослівно: «Ми вжили заходів шляхом скорочення соціальних норм для обчислення субсидій». Ви чуєте?

 

Цибулько

Так.

 

Німченко

Уже скорочення субсидій на житлово-комунальні послуги в середньому на 11 відсотків. Включно із скороченням обсягу споживання газу з 4.5 на 4.0 квадратів опалювальної площі. І якщо потрібно, то буде… буде введено з 1-го травня… з 1-го січня підвищення, з 19-го травня… з 1-го травня підвищення комунальних платежів. І я вам…

 

Цибулько

Так. Василь Іванович, а знаєте, в чому суть? В тому, що господарства без субсидій витрачають на обігрів квадратного метра 2.8 куба.

 

Німченко

Суть… Ви чуєте? Суть у чому? Ми просимо…

 

Цибулько

А господарства з субсидіями – 4.4. То ми ж за економію говоримо.

 

Німченко

Ми просимо…

 

Цибулько

Ми ж… ми ж хочемо стимулювати енергозбереження.

 

Німченко

Ну, я вам прочитаю пряму річ.

 

Цибулько

Так.

19:56:21

Німченко

«Ми просимо схвалення радою директорів Міжнародного фінансового банку запропонований програмою стенд-бай для… та повідомляємо про наше рішення про скасування програми розширеного фінансування». Вам все зрозуміло?

 

Цибулько

Ну, то ж попередня програма. Вона завершилася. І це інша… інша програма.

 

Німченко

Вы слышите? О чём вы говорите? Что за спиной людей делается?

 

Василь Голованов

Секунду. Да.

 

Німченко

На казне… сели на казне.

 

Цибулько

Василь Іванович, це не за спиною людей. Це є парламент…

 

Василь Голованов

І я б не ризикував не давати йому слова, чесно.

 

Цибулько

І правляча коаліція… І вона бере всю повноту відповідальності.

 

Василь Голованов

Друзі…

 

Німченко

Они сели на бюджете и барыжничают на боли людей.

 

Цибулько

Барижнічають, Василь Іванович…

 

Німченко

На их социальной защите.

 

Цибулько

«Барижнічають» – це, розумієте, ви на базар… будете розповідати з такою лексикою.

 

Німченко

Ні, я розумію… я розумію, о чём говорю.

 

Цибулько

Якщо ви державний управлінець і державний діяч…

 

Василь Голованов

Друзі…

 

Цибулько

…то трошки іншу лексику підбирайте.

 

Василь Голованов

Так, давайте… давайте лишатися в рамках…

 

Цибулько

Я вам просто раджу. Ну, це несолідно. Просто несолідно.

 

Голос

«Барыжничать» – так то литературное слово.

 

Василь Голованов

Добре-добре. Все. Андрій, секунду. Андрій, секунду. Диригент узяв паличку – і зараз нагадую, що в нас стартову позицію свою ще не висказав тричі генпрокурор, голова Союзу юристів України. Чемно Святослав Михайлович чекає на свою чергу. Будь ласка. Може, він ще в четвертий раз стане генпрокурором, тому, будь ласка…

 

Голос

Да.

 

Василь Голованов

Зі всією повагою.

 

Піскун

Дякую.

 

Василь Голованов

Святослав Михайлович, прошу.

19:57:42

Піскун

Василь, дякую. Повірте, це не від мене залежить, а це буде залежати від обставин. Але що стосується цього року, що відходить, і що стосується Кабінету Міністрів, його роботи і взагалі системи державного управління… Я про це хотів би дві хвилини сказати.

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Піскун

Дуже важливо зрозуміти, що нашим громадянам… ну, не треба з них робити ідіотів. Розумієте, кожен громадянин читає газети, там, має Інтернет, дивиться телевізор і знає, що в Україні добувають 17 мільярдів газу – 18 – для того, що… нашого добутку. І він коштує, там, певні гроші. І як ви можете пояснити 35-36-ти мільйонам людей, що нам треба на зиму 16 мільярдів, але ми повинні для того, щоб ви його використовували, ще закупити десь 20 мільярдів по заоблачним цінам, перемішати його і віддати вам у п’ять раз дорожче? Ну як ви це можете пояснити людині? Кожен собі думає: слухай, ну, Україна добуває – чого в мене його вдома немає? Оце перше питання. Друге питання: те, що стосується газу. Ви знаєте, правильно каже Василь Іванович: ми навчилися гарно – особливо от влада і опозиція… навчилися гарно говорити. Ми вміємо розповідати людям, чому це треба зробити так, а чому це треба зробити не так. Але якщо конкретно, скажіть мені, будь ласка: скільки ви чули, наприклад, звітів голови Рахункової палати щодо роботи Кабінету Міністрів за три роки і скільки порушено конкретних кримінальних справ і проваджень щодо членів Кабінету Міністрів, до державних підприємств, де крутиться дуже багато бюджетних грошей, щодо їх незаконного використання? Я вам скажу, що ніде нічого ви ніколи не почуєте. Це говорить про те, що в державі немає контролю. Ви розумієте, для того, щоб розуміти, як ці гроші уходять, треба подивитися, куди вони уходять. Працює Україна, силу-силенною тягне останнє, недоїдає, по 5 гривень з телефонної розмови витрачає на оборону, з пенсіонерів… з пенсіонерів беруть податок… Ніде в країнах світу з пенсіонерів не беруть податок. То чого ви не прозвітуєте перед людьми, як ви використали їх гроші? Можливо, вони в слідуючий раз більше вам дадуть, можливо, вам повірять, можливо, інвестор прийде і скаже: «В цій країні уже не крадуть, в цю країну можна приносити кошти». Ніхто цього не знає. Тому я ще раз хочу наголосити, що дуже важливо, щоб контрольні функції у влади працювали такі, як Генеральна прокуратура України, ревізійні відділи, питання національної оцієї системи закупівель… Ну, все, що має контролювати розходи бюджету, – все повинно звітувати перед народом України. Тому що наша боротьба з корупцією – це не боротьба з лікарем, який отримав 30… 300 гривень за те, що якусь довідку викопав, написав. Це боротьба з корупцією тих, хто дійшов до державного корита, до бюджету, і розкрадає ті гроші, які наробляє: тяжко наробляє – народ України як в Україні, так і за її кордонами.

 

 

 

20:01:27

Василь Голованов

Дякую, Святослав Михайлович. Я обіцяв Андрію Пальчевскому репліку.

 

Пальчевський

Нестор Иванович хотел сказать.

 

Василь Голованов

Джентльмени...

 

Пальчевський

Я готов. Чтобы не терять эфирного времени. Если Нестор готов – пожалуйста. Я готов.

 

Шуфрич

Я всегда готов.

 

Василь Голованов

И я готов. Иван готов.

 

Пальчевський

Иван не готов. Я сейчас объясню почему.

 

Василь Голованов

Иван готов. Всі готові.

 

Пальчевський

Иван сейчас сказал, что лидер их партии и лидер, я так понимаю, рейтингов на сегодняшний день...

 

Василь Голованов

Ви зараз будете апелювати до Івана?

 

Пальчевський

Нет. Он сказал о том, что было...

20:02:00

Шуфрич

После Андрея я точно слово возьму, не сомневайтесь.

 

Василь Голованов

Давайте я все ж таки буду регулювати.

 

Пальчевський

О том, что было. Я хочу – о том, что будет. Сейчас, когда мы все напередодні наших перегонів, мы должны понимать, что принесут нам новые лидеры. У нас на сегодняшний момент определилась четвёрка. Мы точно знаем: это Тимошенко, Зеленский... Все знают – да? – Зеленского? Мне уже надоело слышать про то, что Зеленский клоун. Зеленский бизнесмен, это умный человек, которого любят миллионы наших сограждан и который занимает 2-е место в рейтингах. Дальше идёт группа товарищей: Гриценко, Порошенко и иже с ними. Мы знаем. Так вот у меня вопрос к вам. Так как вы представляете партию, которая будет, скорее всего, претендовать на 1-е место. Может ли ваш лидер: Юлия Владимировна Тимошенко – заявить о том, что "ребята, с 2019-го года обнуляемся. Старые законы..." А старый закон, Василий Иванович, у нас был очень простой: бизнеса: это национализация расходов и приватизация доходов. Объясняю. Всё, что было создано советским режимом, нашими с вами батьками, дидусями и бабусями, которых мы так любим, было аккуратненько группой олигархов под руководством самого главного олигарха: будь то Кучма, будь то Кравчук, извините, у которого тоже есть, будь то Ющенко и так далее иже с ними – было аккуратно выделено в такие вот наделы. Нам надо поменять олигархическую систему правления. Я считаю, что... Мужики меня поймут и простят. Потому что только женщины, которым доставалось в этой жизни, могут хорошо отомстить. У вас есть исторический шанс. Как говорила Елизавета, когда она была простой девушкой, но всё-таки королевой Англии, перед самой главной битвой... Она говорила, что "я не королева, не девушка, а королева Англии". Нам нужна вот такая королева Украины. Не газовая принцесса, а созревшая королева, которая перекроет кислород всем этим нашим олигархам, а потом, как маршал Маннергейм поступил в Финляндии, извинится, раскланяется – и уберёт пост президента раз и навсегда. Это главные враги нашего народа.

 

Василь Голованов

Дякую, Андрію, почули. Іван відповість. Але зараз, як я і обіцяв, Нестор Шуфрич.

 

Шуфрич

Первое: Бочковский. Знаете, я за правду. Бочковский был заместителем областного управления МЧС. И я видел его в процессе ликвидации двух тяжелейших чрезвычайных ситуаций. И хочу сказать, что это профессионал высокого уровня. То, что вокруг него попытались создать какую-то инсинуацию... Человек просидел около года в задержании, был в тюрьме. Его освободили, вину не доказали. Его восстановили решением суда на работе. Но Кабинет Министров не хочет выполнять решение суда. Вот это приблизительно о Бочковском. Теперь о Веревском... Это снова за правду. Он никогда не был членом фракции "Батькивщина". Он был членом фракции "Народной партии", которую возглавлял... Поэтому говорите правду. Знаете, из таких, маленьких, обманов возникает большая ложь. Теперь Иван. Вы перечислили все оппозиции: себя назвали оппозицией, "Самопомич", "радикалы", по-моему... Вы вынуждаете меня напоминать, что в 14-м году вы были очень удачной коалицией. Да, у нас тоже непростая была судьба: у нашего "Оппозиционного блока". Я недавно просто обалдел: что оценку мне как оппозиционеру давал не кто-то, а вот этот вот, враг украинского народа: Яценюк. Когда меня спросили: "Кто два главных врага для Украины?" – я назвал два, не задумываясь. Мне сказали: "Кто главные сволочи в Украине? Есть у нас сволочи при власти. Уточните". Так я и уточнил, не задумываясь: "Порошенко и Яценюк". Потому что эти два человека, эти два клана обокрали... Эти два клана, как пиявки, сосут: в том числе и деньги с газа. Знаете, может, вам Бойко не нравится. Будут у вас к нему вопросы, не будут, но именно Юрий Анатольевич разработал законопроект 9304, в котором дана системность определения цены на газ. Справедливости ради, если бы сегодня действовал контракт с "Газпромом", подписанный почти 10 лет назад премьер-министром Тимошенко, то цена на газ была бы 195 долларов. А если бы действовали Харьковские соглашения, то цена на импортный газ от "Газпрома" была бы 95 долларов сегодня. Для справки: в России цена на газ – 67 долларов; в Белоруссии – и они возмущаются – 127 долларов; в Германии – внимание – уже в Германии 250 долларов. А у нас – как вы думаете, какая цена? 339.5 доллара. Я задаю вопрос: кто зарабатывает эти 100 долларов, которые дополнительно к германской цене? Ответа нет. Сидит этот Коболев, этот киндер-сюрприз, и говорит: "У меня миллиардные прибыли..."

20:07:27

Пальчевський

И ездит на евробляхах. Сам видел.

 

Шуфрич

2 миллиарда долларов у него прибыль. 20 миллионов долларов они раздают премий. 2 миллиона долларов у него личная зарплата. Скажите мне: так за это платят люди? Из-за того, что подняли цену на газ в угоду МВФ, в итоге поднимают теперь тарифы: от 10-ти до 23-х процентов. И когда они говорят, что они на это не влияют, это неправда. Теперь касательно оценки нас как оппозиции. Что говорит Арсений Яценюк? Когда встал вопрос... Я уверен, что Юрий Бойко и Юлия Тимошенко будут соревноваться честно во 2-м туре президентских выборов. Андрей, когда вы говорите о рейтингах, видно, это старые. После того, как Вадим Рабинович уступил и поддержал кандидатуру Юрия Бойка, мы уже имеем социсследования, где Юрий Анатольевич Бойко на 2-м месте. Лидирует – справедливости ради подтверждаю – Тимошенко. Так что сказал по этому плану Яценюк?

 

Пальчевський

А Зеленский на 3-м?

 

Шуфрич

Да, Зеленский и Бойко. И что говорит Яценюк по этому поводу? Единого кандидата от юго-востока в финале никогда не будет. Дальше цитируют дословно. "Слава Богу, оппозиция в Украине: так называемая восточная оппозиция – она состоит из двух частей. Одна – промосковская оппозиция, состоящая из Бойко, Рабиновича, Медведчука. А другая – проукраинская восточная оппозиция: часть "Оппозиционного блока" с Ахметовым, Колесниковым и Новинским". Вы знаете, мне больно, чтобы этот вот Яценюк определил, украинский я или не украинский. Я здесь, в Украине, борюсь, чтобы нашим людям жилось лучше. Понимая, как сделать, чтобы этот баланс расходов и доходов стал лучше. Потому что мы два раза вытягивали страну из кризиса: в 6-м году и в 10-м году. И эта команда сегодня осталась в Украине. Мы сами хотим вернуть этих воров, этих коррупционеров, которые убежали в 14-м году. При этой власти их не вернули, потому что они с ними договорились. Они откупились. Нам, поверьте, вернут. Потому что у меня тоже есть куча вопросов к ним. Мы здесь 4 года, истекая кровью, под угрозами, под расследованием... Ещё один пример. Когда Евгений Мураев призвал Василия Грицака расследовать деятельность Бойко, Медведчука – значит, и мою – как пятой колонны в Украине... Женя, ты знаешь, ты мне сделал больно. Ты мне реально сделал больно, потому что когда ты призываешь главу СБУ расследовать мою деятельность, так я задаю вопрос, Женя: "А кто наш?" Летом мы объединились, мы предложили тебе бороться за позицию единого кандидата от оппозиции, гарантировали в коалиционном правительстве должность премьер-министра, если нам удастся формировать коалицию после победы на парламентских выборах. И за всё это... У тебя есть амбиции. Нормально, это хорошо. Но предавать своих, апеллировать к Службе безопасности расследовать нашу деятельность... И это всё делает власть. Мы слышали, как Евгений сам говорил, что он ходит в Администрацию президента, к главе Администрации Райнину. Это там он получил полномочия преследовать своих бывших товарищей? И мне это болит. Власть всегда говорила, что они хотят, чтобы было лучше, чем в России. Так вы знаете, в двух вопросах они добились, что действительно лучше, чем в России. По уровню коррупции Украина обогнала Россию и по уровню бедности Украина обогнала не только Россию – все страны Европы, две трети африканских стран и абсолютное большинство латиноамериканских стран. Мы говорим, фермерская страна... Я абсолютно согласен. У меня диссертация на эту тему кандидатская. Я знаю, что такое фермерство и какие у него преимущества. Но вы знаете, дорогие, мы, наверное, должны помнить о том, что ещё 5 лет назад мы были страной, которая реально строит самолёты и доминирует на этом рынке, мы были страной, которая делает ракетоносители... И я хочу, чтобы мы, поддерживая фермерство, стали снова индустриальной, мощной и в то же время аграрной страной.

 

Цибулько

Ракетодром будується під українські "Зеніти".

 

Німченко

Та он уже не будуется.

 

Цибулько

В Бразилії не будується. В Канаді будується.

 

Шуфрич

Когда строилась Линия Маннергейма, у него был министр финансов. И он сказал: "На 3 года мы останавливаем строительство этой линии". Вам с "забором Яценюка" ничего это не напоминает? Знаете почему? Он сказал: "У нас социальный кризис. Мы столько потратили на вооружение, что люди стали жить беднее. И мы сегодня должны создать такой уровень жизни, чтобы финны хотели его защищать". Вот это мудрость политика: когда они, понимая все внешние угрозы, борются за то, чтобы люди жили лучше. И я хочу верить, что в нормальной, здоровой конкуренции политических сил люди станут жить лучше.

20:12:48

Василь Голованов

Дякую, Нестор Іванович. Іван Крулько, будь ласка.

 

Крулько

Дякую. До мене було питання як до представника "Батьківщини" стосовно того, що Юлія Тимошенко після перемоги на виборах буде робити. І якраз стосувалося питання олігархів. Так от я вам для початку приведу таку деталь, або факт. Кожен президент, який об’єднувався із олігархами, мріяв Юлію Тимошенко посадити за грати. Саме через те, що вона робила усе можливе, щоб в Україні не правили олігархи. Що означає у нашому розумінні деолігархізація? Деолігархізація – це означає змусити тих, хто нечесним шляхом розікрав українську власність, прибрав до своїх рук, – щоб за це заплатили. Щоб заплатили в український бюджет. Це означає, щоб ті кошти, які були виведені за кордон, – щоб вони повернулися в Україну і працювали тут. Це означає "деолігархізація". Але найголовніше: деолігархізація – це щоб ті, хто сьогодні впливають на прийняття рішень через своїх людей у парламенті, через політичні сили, через своїх міністрів, припинили це робити. Якщо є великі бізнесмени, нехай вони будуть в Україні, платять чесно податки в український бюджет і розвивають свій бізнес на абсолютно конкурентних і чесних умовах. А приклад, як із цим можна боротися, я вам приведу. "Криворіжсталь". Вкрали її за 900 мільйонів, за безцінь. Юлія Тимошенко повернула, зробила єдиний чесний приватизаційний конкурс за усі роки незалежності. І він був проданий за 22.4 мільярда гривень. 900 мільйонів – і 22 мільярди. Ось це означає, як це треба робити і як це треба повертати. Тепер наступна річ. Юлія Тимошенко була прем’єр-міністром. Це вона робила. Ющенко займався бджолами...

 

Василь Голованов

Іван, запитання від Піскуна. І ви продовжите.

 

Піскун

А хто був генеральним прокурором тоді?

 

Крулько

Поаплодуйте пану Піскуну. Аби за нього не забули... Але я хочу сказати, що рішення уряду Юлії Тимошенко у цьому контексті було правильне по "Криворіжсталі". І так треба діяти. Так мусить діяти справжній лідер. Тепер що стосується другого питання. Чому Юлія Тимошенко сьогодні вдвічі випереджає будь-якого конкурента найближчого? Тому що вона єдина з усіх кандидатів у президенти запропонувала своїм новим курсом комплексний підхід, як треба реформувати Україну. Де люди хочуть жити? Вони хочуть жити у нормальній країні, де є прогнозоване законодавство, де є чесні, прозорі суди, де можна захиститися, і де кожна людина зможе себе знайти. Сьогодні згадували про інвесторів. Я б хотів вам сказати одну річ. Ви знаєте, хто найбільший інвестор в Україні? Українські заробітчани, яких силою вигнали з України, бо вони не могли тут нічого заробити і не мали робочого місця. Вони є основним інвестором в українську економіку. І не вірте, коли вам розказують, що МВФ, ще якісь банки, ще хто-небудь дають в українську економіку гроші. Ні. Ті, хто виїхали. А тепер ключова річ. А знаєте, яка прийшла цій владі геніальна ідея в голову? Оподаткувати ті посилочки і ті копійки, які вони пересилають своїм родинам, щоб жінки, діти мали за що прожити. Вони хочуть це оподаткувати. І тому недарма Юлія Тимошенко ще одну річ сказала: що вона скасує будь-які податки на усі ті посилки, які роблять українські заробітчани в Україну. І більше того: ми створимо тут умови для того, щоб вони могли сюди вернутися, розпочати свій бізнес, мати можливість заробляти в Україні і годувати свої сім’ї. Бо це найкращі: ті, які мають робочі руки, ті, які здатні робити бізнес, і ті, які повинні піднімати українську економіку. Це є план Тимошенко. Вона його буде реалізовувати.

20:16:42

Василь Голованов

Дякую, Іване. Тут є Святослав Михайлович, Василь Іванович. Андрій, потім ви. У нас все за розкладом. Ви одразу.

 

Піскун

На мій погляд, дуже багато проблем у нас в країні виникає із-за того, що є клан недоторканних. Знаєте, якщо починати розбиратися... Той же Коболєв, про якого ви казали, – а хто перевірив, за що він ці премії собі нараховує і чому він такі суми роздає грошей? Ніхто не зробив ніяку перевірку. Ніхто туди не лізе. Де там генеральний прокурор, де там ревізійна комісія? Не пустили... Бачте...

 

Крулько

Ви знаєте, що рахункову не пустили у "Нафтогаз", коли вони їздили перевірку зробити. Це правда.

 

Піскун

От бачте, я правий. Є клан недоторканних. І починається цей клан недоторканних із президента України, із тих людей, які призначаються і до яких ніхто із силовиків не може підступити. І цей клан недоторканних – якщо тільки вже ти туди заскочив... Це називається "команда". Шановні мої, я вважаю: не може бути ніякої "команди" у державі. У державі повинні бути люди-однодумці, патріоти і професіонали. І повинні правоохоронні органи: і світові, і мєсні – контролювати цю команду. Прокурор не повинен бути із команди президента. Голова Верховного Суду не повинен бути із команди президента. Голова ревізійного управління не повинен бути із команди прем’єр-міністра. Треба контролювати у країні потоки грошові. І ви побачите, що тоді ми ще будемо давати гроші Міжнародному Валютному Фонду.

 

Василь Голованов

Що символізує палець Пальчевського, я не знаю...

 

Пальчевський

Василий Иванович, я прошу прощения. Забуду. Старый стал... Значит, друзья мои, братья и сёстры. Мы живём при капитализме. А кто помнит Карла Маркса? Поднимите руку... Ну что вы? Кобзона помнят, Карла Маркса не помнят. Значит, Карл Маркс когда-то сказал: "Капитализм вырвал крестьянина из идиотизма сельской жизни". Куда нас всё время вбивают последние 15 руководство. Что имел в виду великий экономист? Он имел в виду, что капитализм учит человека оперировать главными понятиями капитализма: прибыль, доход, распределение. Сейчас я вам скажу, что надо делать и что, я надеюсь, сделает Юлия Тимошенко, если она придёт, Зеленский, если он придёт, Бойко, если он придёт, и все остальные, если они придут к власти. Необходимо в первую очередь... Василий Иванович, если скажете "нет", я с вами здороваться перестану. Ввести...

 

Німченко

Придёт. Я говорю, что Бойко придёт.

 

Пальчевський

Я не об этом. Ввести... Как бороться с олигархатом? Нам не надо придумывать велосипед. Есть понятие антимонопольного законодательства. В Америке называется "антитрастового законодательства". Ведь в Америке тоже есть олигархи. Только не такие, как у нас, которые припёрли: один – шахты, другой – землю, третий – газ, – а люди, которые выстроили свои империи. Но даже у них американское правительство, как только они достигают определённой финансовой мощи, следит и разделяет их, потому что иначе они становятся теми, кто управляет нами, а не мы ими. Поэтому торжественно поклянись, Иван, что, придя на свою фракцию, вы поднимите вопрос о... У нас пока один. И вы поднимите вопрос, Нестор. И даже Василий Иванович. О том, что должна быть проведена демонополизация самыми решительными способами. Иначе, ребята, мы всегда будем с вами комарами, которые, вот это вот... Чтобы не сказать "другими насекомыми", которые мешают жить нашим чудесным олигархам.

 

Василь Голованов

Дякую, Андрію. Клястися не будемо. Василь Іванович, будь ласка. Ми не для цього збиралися.

20:20:56

Німченко

Спасибо, Андрей, за "короткую минуту"...

 

Пальчевський

Я прошу прощения.

 

Німченко

Здесь уважаемый генеральный прокурор сказал в отношении "Нефтегаза". Я хочу проинформировать, что в действительности это так было. Я обратился трижды, и третий раз Шевченковский суд 14-го декабря 18-го года возбудил уголовное дело против членов Кабинетов Министров и против представників "Нефтегаза Украины". Фамилия одного Коболев, а второй – Юрий Витренко. За похищенные 1.2 миллиарда гривен. И мы поставили вопрос – можете себе представить? – "Оппозиционный блок" ставит вопрос на имя прокуратуры, САП и НАБУ: "Уважаемые, вывозят бюджетные деньги: 40 миллионов долларов. Наложите арест". Что вы думаете? "Нет-нет, это по отдельной процедуре". Вот это вам коррупция. Она сейчас настолько усовершенствована... Это, с точки зрения теории права, называется "пленение государства". Когда семейные кланы управляют обществом. Когда 5-200 семей являются владельцами и пользователями всей земли Украине. И эти же 200 семей являются собственниками всех промышленных комплексов, у которых есть собственники. Посмотрите, что уже... Кстати, по поводу вашего меморандума. Это для вас конкретно: что там пишут. Что мы ещё можем продать? Какого джокера закинули? Закинули джокера Реву. Вы слышали его фамилию. Да? Вот как в колонию, он заходит, и начинает рассказывать, как увеличится пенсия, как увеличится другое. Но он же ведь молчит, что параллельно заходит законопроект, который говорит...

 

Цибулько

З 1-го січня пенсія виростає.

 

Німченко

Вы слышите? Насчёт пенсии... Я заканчиваю. Я хочу по этому поводу сказать. Посмотрите по тарифам на воду, на газ: они вывели формулу. Как только поднимается минимальная заработная плата, стоит формула: стоимость коммунальных платежей... Эс на 0.25 процента, разделить на 8. То есть на ту сумму, на которую подняли, – они на эту сумму быстренько увеличивают коммунальные расходы. Да это в рабах останется наш человек, наш народ, наша людина, як каже Конституція, на ближчі часи. Дай Бог, що все-таки це буде змінено у наступному, 19-му, році.

 

Піскун

Извините, Василий Михайлович. Я не особливо розумію у цих пенсіях, але до мене люди пишуть у "Фейсбуці" дуже багато: 9 гривень, 8 гривень, 10 гривень, 12... Знущаються. Слухайте: а що це відбувається? Для чого на 11 гривень піднімати пенсію? Ви ж розумієте, що за 11 гривень дві пачки сірників тільки можна купити.

 

Цибулько

Там буде підвищення на 250. Від 250-ти до, по-моєму, тисячі. Із 1-го січня.

 

Піскун

Так треба написати, розповісти.

 

Цибулько

Так і було. Людина виходить і розповідає.

20:24:38

Василь Голованов

Ми робили перекличку країною, кому на скільки збільшили. Так.

 

Німченко

И поднимутся тарифы: 12-24 процента. А на сколько поднимают, Володя? 24 процента с 1-го января. Это дурку вкидывает наше правительство. Вот и всё.

 

Цибулько

Пенсія 1800 – найнижча. На 250 гривень піднімається.

 

Німченко

Вы о чём говорите? Спросите людей. 8 гривен. Спасибо генеральному прокурору. Он знает точно.

 

Василь Голованов

Це не йому за це спасибі.

 

Піскун

А що стосується цих грошей... Я вивчив, дійсно, ті країни, які вижили у капіталістичному світі. Вони отримали не менше ніж 120-130 мільярдів доларів позички від міжнародних... Поляки получили 140. Їм списали. Греки – 125. Їм списали.

 

Пальчевський

225.

 

Піскун

Ну, не знаю.

 

Пальчевський

Больше 200-т.

 

Піскун

Скажіть мені, будь ласка... Володя...

 

Цибулько

Правильно Україна проголосує – отримає списання.

 

Шуфрич

А "правильно" – это как?

 

Цибулько

За ЄС і за НАТО.

 

Піскун

Володя, у нас сьогодні скрутна ситуація. У нас іде воєнний конфлікт. Україна сьогодні залишилась між величезною мощнейшою державою і західним світом. Скажіть мені, будь ласка: чого з нас дразнитися? Чого не можна дати 50 мільярдів для того, щоб ми запустили хоча б 20 заводів?

 

Цибулько

Як нам дають? Чим гірші наші успіхи у боротьбі з корупцією, тим більша допомога нам іде.

 

Піскун

Експерти порахували, що за ті гроші, які вже Україна отримала за роки незалежності: там, 80 – неважно – можна було побудувати у кожному районі України один завод. Де у нас побудований один завод?

 

Цибулько

По-перше, побудувати завод – це інвестори. Держава – дуже поганий управлінець. Щоб ви знали, у нас, в Україні, відкривається щотижня новий завод.

 

Піскун

Та ну ладно.

 

Цибулько

Щотижня новий завод.

 

Німченко

Не сміши людей.

 

Цибулько

Я смішу? Наберіть Синютку: голову Львівської ОДА. Скільки заводів на Львівщині відкрито за цей час?

 

Шуфрич

Владимир, после того, как вы сказали, что у нас успехи по борьбе с коррупцией, открыли рты все в этом зале, поверьте мне.

 

Цибулько

На збройні сили допомога йде від...

 

Василь Голованов

Андрій Пальчевський.

 

Пальчевський

Один вопрос к генеральному прокурору в прошлом и, может быть, в будущем.

 

Піскун

Не надо мне.

 

Пальчевський

Пишет тоже прокурор. "Сколько олигархов вы посадите, когда будете прокурором?"

 

Василь Голованов

Вопрос.

 

Пальчевський

Не придумал. Читаю.

20:27:44

Піскун

Я хочу дожить до того светлого дня, когда в Украине не будут судить или сажать, потому что он либо олигарх, либо не олигарх. Перед законом должны быть все честны и ответственны. И поверьте мне: если попадётся олигарх на нарушении закона, у меня рука не дрогнет, как не дрогнула в прошлом.

 

Пальчевський

Попадутся, попадутся.

 

Василь Голованов

Я Нестору Івановичу обіцяв слово. Прошу.

 

Шуфрич

Вы знаете, подводя итоги года, я стараюсь находить какие-то примеры, которые действительно показательны. Мы смеялись... Андрей обратил внимание, как мы смеялись, когда заговорили о строительстве дорог. У меня есть определённый опыт формирования бюджетов страны. Я один из соавторов Бюджетного кодекса, по которому живёт наша страна. Кстати, с Юлией Тимошенко мы тогда вместе работали в бюджетном комитете: в 99-м году. Так вот, был стандарт: как бы плохо стране ни было, 1 миллиард долларов должен быть выделен на строительство и ремонт дорог. Иначе это просто всё останавливалось, иначе это была катастрофа. Когда кто-то говорит, что в стране в прошлом году появились хорошие дороги, так, наверное, они просто на вертолётах летают. Потому что эти дороги ещё надо найти. Но то, что сделали с бюджетом следующего года, – я скажу честно: удивили меня очень сильно. Я уже думал, меня невозможно удивить. А тут я просто в шоке. 52 миллиарда гривен выделено на следующий год. Это в 2 раза больше, чем за каждый предыдущий год последних 10-ти лет. Я сидел думал: "Ну где же собака зарыта? В чём причина? Это что, вдруг все хотят на дорогах пиариться?" Мне умные люди рассказали: "Нестор, ну ты со своим этим государственным мышлением, смотри чуть ниже. Поделили 1 миллиард между двумя фракциями. На миллиард долларов будут строить представители "Блока Петра Порошенко", а на миллиард будут строить представители "Народного фронта"". Потому что они чуть Гройсмана не посадили, когда эта война была с руководителем налоговой службы. За что она была? Она закончилась тогда, когда заменили руководителя "Укравтодора". Потому что там деньги можно закапывать в землю, и потом найти их – генеральный прокурор знает – очень и очень тяжело. Это первый пример. Вторая цифра, которая меня шокировала в бюджете, – это объём субвенций на следующий год. В этом году было 76 миллиардов. В следующем году 57: на 20 миллиардов меньше.

 

Цибулько

Субсидий.

 

Шуфрич

Субсидий, я извиняюсь. Я задаю вопрос... Это почти 1 миллиард долларов. Неужели на 1 миллиард долларов украинцы стали жить лучше? Скажите мне. В этой студии есть кто-то, кто стал жить лучше, и ему не нужны будут субсидии в следующем году? Я уверен, таких людей нет. Ответ на этот вопрос я услышал от Ревы, который по своей простоте душевной признался: "У нас 9 миллионов людей на заработках, а значит, этим людям, семьям этих людей – мы их всех нашли – и семьям этих людей мы не будем платить субсидии, потому что они имеют хорошие доходы". Так я задаю вопрос... Да сволочи вы. Вы людей выгнали за границу искать работу. Это всё произошло за последние 4.5 года. Ведь раньше люди у нас так не уезжали.

 

Цибулько

Так не випускали ж із країни, Нестор. Не випускали із країни. Ви стіну залізну поставили.

 

Шуфрич

В 13-м году средняя заработная плата была 430 долларов. И людям не было выгодно уезжать.

 

Цибулько

Так ми зараз за це розраховуємося.

20:31:59

Василь Голованов

Кого ж не випускали?

 

Шуфрич

Послушай меня. Володя, знаешь, какая была средняя заработная плата по стране, когда все люди массово уехали? Цифру знаешь?

 

Цибулько

Десь 160 чи 180 доларів.

 

Шуфрич

Правильно. Разница между 430-ю и 160-ю. Конечно, люди уехали.

 

Цибулько

Так привести війну в країну, а потім вчити жити – ну це ж неправильно.

 

Шуфрич

Володя, власть должна низко поклониться этим людям, потому что те 12 миллиардов долларов, которые ожидаются в этом году от заробитчан, – они и обеспечивают стабильность гривны. И последнее. Сколько мы заплатим по внешним обязательствам в следующем году? Пусть люди знают: 412 миллиардов гривен. И это те деньги, которые будем платить мы, ещё и наши дети. Эта власть уже уйдёт, а решать это будет Бойко, Тимошенко или кого выберет народ. Володя, вот это и есть преступление. Нам сегодня деньги дают только ради того, чтобы вернуть предыдущие деньги.

 

Цибулько

На Євро-2012 скільки запозичень було? Оце ж ми зараз виплачуємо їх.

 

Шуфрич

Нет. При Азарове внешних денег нам никто не давал. Работала экономика, как бы там ни было...

 

Цибулько

25 мільярдів запозичень зовнішніх, Несторе.

 

Шуфрич

Это неправда. Получили 2.5 миллиарда, и МВФ закрыл. Знаешь почему? Потому что мы отказывались... Один раз попытались поднять пенсию. Я, кстати, в Кабинете Министров Украины за это не голосовал.

 

Цибулько

Це ж не тільки МВФ. Це ж і Світовий Банк, і багато.

 

Шуфрич

Один раз попытались это сделать – и отказались от МВФ. Тяжело работали, но у людей была зарплата и низкие тарифы. Потому что умели это делать, были ответственны. А то, что ещё при этом крали, – так за это и заплатили. А здесь что происходит?

 

Цибулько

У порівнянні з Азаровим, скільки запозичень?

 

Шуфрич

Что произошло за пять лет? Мало того, что люди стали жить беднее, да ещё и крадут. Знаешь, как это называется? Это уже не воровство. Это мародёрство. Потому что прикрываются войной.

 

Василь Голованов

Дякую. Іван.

 

Крулько

Знаєте, у чому проблема, чому Україні не списують борги або сюди не приходять інвестиції, або в Україну не вкладають? Тому що не вірять. І ще одна причина, чому нам треба терміново міняти цю владу: тому що нам треба перезапуститися із нашими зовнішніми партнерами, щоб вони довіряли новій владі, і в Україну дійсно заходили зовнішні інвестиції, які, як кровоносні судини, будуть запускати економіку. Це нам потрібно. Це нові робочі місця, це податки в українську економіку, це підвищення соціальних стандартів. Ми сьогодні згадували про країни: колеги про них говорили, – яким списали величезні борги. Греція – дуже добрий приклад. І багато інших європейських країн, яким списували. А знаєте, що у нас відбулося? А у нас відбулося, коли до України зі Сполучених Штатів Америки приїхала пані Яресько, яка зробила одну-єдину задачу на посаді міністра фінансів: вона підписала так звану угоду про реструктуризацію боргу, по якій Україну запрограмували на неуспіх. Бо якщо наше ВВП буде рости більше 3-х відсотків у рік, ми почнемо платити 15 відсотків від усього, що заробимо, туди, нашим кредиторам. А якщо почнемо рости більше 4-х відсотків, будемо платити 40 відсотків усього, що заробимо. 40 відсотків! І причому найгірше у цій угоді – знаєте що? Те, що у ній не зафіксували верхню межу нашого боргу зовнішнього. Ми будемо платити усе життя. Саме тому перше, що нам треба зробити, – відновити довіру наших західних партнерів. Як це зробити? А це припинити в Україні корупцію, припинити заробляти на війні, припинити обдирати український народ, припинити придумувати газові схеми для того, щоб ще більше заробляти, чи схеми в енергетиці. Ось це треба зробити. Тоді наші партнери, повіривши новій владі, почнуть і борги списувати, що буде обов’язково відбуватися, і ті 413 мільярдів, які закладені в бюджеті наступного року: а це третина усього бюджету, – вони якраз повинні запрацювати тут, в Україні. Не піти з України, а тут залишитися. На заробітні плати, на пенсії, на кредити для малого бізнесу, на те, щоб фермерство у нас розвивалося. І це якраз дасть шанс для оцього стрибка, який нам потрібен. Бо ми не можемо рости 3 відсотки у рік. Це погибель для України. Всі ростуть більше. Нам треба рости 9-12 відсотків, робити українське економічне диво. Від нашої такої системи дуже низької продуктивності праці переходити до інновацій. Створити умови нашим айтішниками, щоб вони творили новий продукт. І тоді це буде українське економічне диво, яке виведе Україну з тієї ями, у якій ми є. Ось те, що пропонує Тимошенко. І ми це обов’язково будемо робити. Уже в наступному році. І ви побачите це.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване.

20:37:06

Цибулько

Тимошенко обвалила економіку на 15 відсотків, без війни.

 

Крулько

А це, знаєте, такий вредітєль: сидить збоку, і аби щось бевкнути. Розумієте? От колорадський жук, чесне слово. Ну от ви подивіться!

 

Цибулько

Я ж це з пальця не висмоктав.

 

Крулько

Ти намагаєшся людям дати хоч якусь надію, а він, як колорадський жук, останню картоплину доїдає. Ну так не може бути.

 

Василь Голованов

Давайте з повагою один до одного.

 

Шуфрич

Ну похож такой немножко, похож.

 

Василь Голованов

Припиніть мені ображати Цибулька.

 

Цибулько

Нє, ну я ж георгіївських лєнточок не ношу, Несторе.

 

Шуфрич

Володя, мы сказали "на жучка". Мы же тебя не жуком каким-то назвали, а жучком.

 

Василь Голованов

Друзі, стоп. Не примушуйте мене вимикати мікрофони.

 

Піскун

Андрей у меня спрашивал, что бы я сделал. Вот знаешь, что надо сделать? Надо в судебном порядке признать решение Яресько о реструктуризации украинского долга совершённым злоупотреблением служебным положением министра, и уголовно наказуемым. Так вот подать в суд – и разорвать этот договор.

 

Василь Голованов

Андрій Пальчевський, прошу.

 

Пальчевський

Мы все подумали, и сегодня никто об этом не говорил. Я очень надеюсь, что будущее руководство страны начнёт с этого. В программе Мирового Банка по борьбе с бедностью несколько пунктов. Первый: развитие экономики. О чём так убедительно говорит Иван и все остальные. Но один из пунктов – это национальная валюта. Если мне кто-то из вас объяснит: а я уверен, что таких нет, – какого чёрта наша национальная валюта опустилась в 3 раза в то самое время, я буду благодарен. А если не объяснит, объясню я вам. Эта власть отличается от всех предыдущих тем, что они не только с дорог берут или с больниц. Они решили первый раз сыграть по-крупному. В 2014-м году, когда началась агрессия и когда отдали Крым: это на совести Турчинова... Ещё раз говорю: Турчинова. Когда сдали без боя Крым, у власти появилась возможность немножко поиграться с валютой. Мы же все даже не понимаем, что это значит. Они опустили стоимость нашей национальной валюты, обесценили наш с вами труд минимум в три раза. А олигархи современные все экспортёры, они продают за те же деньги. То есть они платят в 3 раза меньше нам, а те же деньги берут. Вы понимаете. И за счёт этого становятся гораздо богаче. Я ещё раз хочу...

 

Цибулько

Експорт у той рік обвалився на 25 відсотків.

 

Пальчевський

Я продолжу. Уже прошло 5 лет. Главная задача любого пришедшего к власти правителя: будь то президент или парламент, Иван, в котором ты тоже работаешь так же, как работает Нестор. Ты сейчас депутат? Вы же все депутаты. Это ваша задача: вернуть нашу национальную валюту в более-менее удобоваримые рамки. Мы уже дошли до того... Знаете, по-китайски "инфляция" звучит очень, я бы сказал, романтично. Только если это не касается нас с вами. Она звучит как "деньги-лапша". Знаете почему? Они стали по стоимости лапши, и ты откидываешь эти бумажки и так далее. Это и был, я вам скажу, самый главный конёк современной власти. С одной стороны, нам рассказывают, Нестор, что у нас золотовалютный фонд повышается. Так, Василий Иванович, или нет? Нам всё время докладывают. А наша и ваша, соответственно, валюта и наша с вами стоимость: а ведь у нас есть стоимость: наши дома, наш труд, наши машины – они стали обходиться... Вернее, всё это стало стоить в три раза меньше. А Украина – импортозависимое государство. Понимаете? Вот эти шмотки на каждом из нас от сапог и до часов – они сделаны за границей. Значит, сравнивать долги – извини, это так – даже Януковича и долги Порошенко – это разные вещи. Для того, чтобы отдать 1 евро в эпоху Порошенко, надо нам с вами работать в 3 раза больше. Кто об этом говорит? Никто.

 

Василь Голованов

Пальчевський про це говорить. Дякую, Андрію. Василю Івановичу я обіцяв. У нас паритет. З повагою один до одного. Будь ласка, Василь Іванович.

20:41:35

Німченко

Уважаемые друзья, я думаю, на этом этапе нашей дискуссии надо говорить не о следствиях, а немножко надо поговорить о причинах. В чём кроется беда? И как никто народ это чувствует. Посмотрите, какая положена тактика. Стратегии нет в развитии нашей государственности. Но, к сожалению, у нас об индустриализации даже не говорят. А для вас, уважаемый Владимир, я скажу. 23 предприятия за 3 года открыли, из них большинство связаны с переработкой сельхозпродукции. Это для информации, что "каждый день открывают заводы". Так вот я скажу, что никакой индустриализации в финансовой конституции, которой является бюджет Украины, не предусмотрено. Там только бились за то, что...

 

Цибулько

В сучасній економіці держава формує політику, а працює приватний бізнес. А ви хочете, щоб державний капіталізм був.

 

Німченко

Вы меня слышите? Так вот вы запишите, чтоб вы знали. Они заготовили в этой программе на приватизацию уже 500 предприятий, учитывая "Премьер-палас". Это чтобы вы знали просто, есть государство или нет государства, и как оно зарабатывает деньги для людей. Второй вопрос – у нас размыто понятие суверенитета государства и идёт дискриминация понятия суверенитета. Если мы говорим об экономическом суверенитете, статья 15-я Конституции защищает территориальный суверенитет, экономическую безопасность и всё прочее. То какой у нас суверенитет, если нам управляет американский Госдеп? Нет.

 

Цибулько

Василь Іванович, американський Госдеп... Це повага до закону...

 

Німченко

А теперь говорим об экономическом суверенитете и экономической безопасности. Я всё-таки закончу хоть разочек.

 

Цибулько

При Януковичі російські бандити тут сиділи. Це вам був суверенітет. А зараз, коли якесь законодавство відновлюється...

 

Німченко

Я говорю не о бандитах. Я говорю о том, что у нас, по сути, нет производства. Вы знаете, что прекращено на 1-е декабря в общей сложности предприятий и заводов, которые работали. Вот и всё. За период независимости. Поэтому надо поднимать индустриализацию. Вот о чём я говорю. И мы не призываем, не говорим, что это какие-то мёртвые утопии. Нет. Это просто людям надо дать работу и не переходить по принципу национальных мастерских, робеспьеровских. Когда одни шли рыли ямы, а вторые шли зарывали их, чтобы люди занимались физическим трудом.

 

Василь Голованов

Дякую, Василь Іванович. Я запрошую до ефіру наших телеглядачів-українців, які відчули на собі реформи, як стало жити: краще, гірше. Звертаються люди, і ось один із наших телеглядачів... Точніше сказати, одна наша телеглядачка. Будемо знайомитися у прямому ефірі. Добрий вечір.

 

Анжеліка

Добрый вечер.

 

Василь Голованов

Розкажіть нам, як вас звати, звідки ви і чим займаєтеся.

 

Анжеліка

Здравствуйте, меня зовут Анжелика. Я занимаюсь музыкой. Я живу в Киеве, а сама из Харькова.

 

Василь Голованов

Які відчули ви на собі реформи? Життя стало краще, гірше? На скільки ломиться ваш холодильник, що ви не можете його закрити: так вивалюються продукти? Або ж навпаки. Діліться. Як живете? Чим задоволені, чим – ні?

20:45:42

Анжеліка

Ну, я хочу вам сказать честно. Мне исполнилось недавно 24 года. И за все эти года, работая в музыкальной сфере, я никогда в жизни не задумывалась о том, что я хочу уехать из Украины. И что бы ни происходило в Украине, я в любом случае хотела всегда оставаться здесь. И лишь в этом году я действительно задумалась о том, что нужно чемоданы собрать и, конечно же, отсюда уезжать. Потому что реально я понимаю, что ситуация: даже в музыкальной индустрии – становится всё хуже и хуже. И музыкантам просто становится нечего есть. Вот такая история.

 

Василь Голованов

Анжеліка, що має змінитися в Україні? Плескала аудиторія, коли ви сказали, що у вас не виникало бажання поїхати з України. Це чудово. Ось коли ви сказали, що з’явилося бажання поїхати, у нас змінився настрій. Що має змінитися у країні, щоб у вас зникло бажання поїхати з України?

 

Анжеліка

Первое что? Поскольку у нас были введены квоты на украинскую музыку и на украинский продукт, я считаю, что государство должно выделять деньги для того, чтобы поддерживать украинскую музыку. Потому что квоты были введены, а поддержки никакой нет. Выпускается некачественный материал. Радио всё так же берёт хабарі, чтобы поставить артистов в эфир. Нету никакой совершенно поддержки. Музыканты... Я на сегодняшний год насчитала больше 10-ти музыкантов, которые просто уехали навсегда работать за границу. Не на контракт – навсегда.

 

Василь Голованов

Тобто ваше бажання щодо того, що б змінилося в Україні, – це державна підтримка культурних діячів, музикантів, співаків, я так розумію, акторів, режисерів.

 

Анжеліка

Да, конечно.

 

Василь Голованов

Добре. Зрозуміли бажання. Я сподіваюся, що у наступному році... Я вас вітаю зі святами, які наближаються. Гарного вам Нового року. Я сподіваюся, що ви з України не поїдете і знайдете усе, щоб реалізувати себе у нашій чудовій країні. Дякую вам.

 

Анжеліка

Спасибо большое. До свидания.

 

Василь Голованов

Дякую. У кожного є репліка. Я хочу додати ще виточок нашої розмови. Поділюся свіжою інформацією. Україна розширила санкції проти Росії. Якщо ви не знаєте, я з вами поділюся. Рада національної безпеки і оборони запровадила додаткові санкції щодо фізичних та юридичних осіб Російської Федерації. Таке рішення було прийняте на засіданні 26-го грудня, тобто сьогодні. "Вирішено підтримати запровадження санкцій насамперед щодо юридичних та фізичних осіб, російських компаній, бізнесменів-політиків та депутатів, працівників силових структур, які активно підтримували чи сприяли агресивним діям проти України", – йдеться у повідомленні. "Голова парламентського комітету з питань безпеки та оборони Сергій Пашинський розповів "Громадському", що після технічного доопрацювання список опублікують", – ділиться з нами "Українська правда". Тобто ми побачимо список проти кого. Пов’язують це у першу чергу з нападом у морі. Але мені здається, після вчорашнього списку санкцій російських проти українців це зеркальна відповідь, наскільки я можу правильно робити висновки. Нестор Іванович.

 

 

 

20:50:01

Шуфрич

Скорее всего, это так и есть. Это зеркальный ответ на санкции, которые были применены в отношении украинских граждан и украинских предприятий Российской Федерацией: распоряжением премьер-министра Российской Федерации. Вы знаете, там много было фамилий. Некоторые мне было тяжело увидеть. Признаюсь: тяжело мне было там увидеть фамилии своих бывших однопартийцев, с кем мы прошли очень непростой 14-й год. Про Евгена Мураева я говорил. Здесь как бы всё понятно. Человек, который вдруг решил апеллировать к СБУ для того, чтобы СБУ расследовало действия своих однопартийцев... Наверное, логика такая была у россиян, когда они увидели в нём человека, который сегодня призывает бороться с теми, кто отстаивает интересы людей независимо от того, на каком языке они говорят, на каком языке они хотят петь. Для меня это тоже было очень больно. Но так отреагировала на это Россия. И я теперь не представляю, как Евген и мои коллеги по "Оппозиционному блоку" будут говорить о мире, о том, что они хотят принести в страну мир, когда они лишены возможности вести переговоры с теми, от кого этот мир зависит. А почему я сейчас говорю о мире? Правильно здесь отметили: что есть проблема роста ВВП. Вы знаете, вот я смотрю сейчас плакаты... Почему-то все политики, которые представляют юго-восток, говорят о мире. Для того, чтобы мир реализовать, надо уметь говорить с людьми. Я извиняюсь, для меня наши жители на Донбассе – это украинцы. И я понимаю... 70 процентов украинцев по всей стране считают, что вопрос мира на базе компромисса должен быть достигнут в ближайшее время. Потому что мир – это фундамент стабильности. И здесь есть один нюанс, который связан с тем, о чём говорил Иван. Если нам удастся... А я уверен, что любая власть, кроме этой... Эта власть боится мира, она не хочет мира, она спекулирует, мародёрствует на этой войне. Но любая другая власть, которая придёт, объединится вокруг вопроса стабилизации ситуации на Донбассе. И как следствие – после реинтегрирования Донбасса назад в экономику Украины я могу сказать, что скачок роста ВВП будет порядка 30-ти процентов. Один пример. В отчётах Гройсмана я увидел, что мы радуемся, что добыли в этом году 4.5 миллиона тонн угля. В 13-м году мы добыли более 60-ти миллионов тонн угля и были экспортёрами угля. Что это означает? Что после возврата экономики Донбасса, реинтеграции в экономику Украины скачок будет настолько большим... И вот на это нацелены эти шакалы, которые навязали, и Яресько заставила нас подписать эту реструктуризацию. 15 процентов от этого роста у нас сразу хотят забрать. Но я скажу честно: я буду среди тех депутатов, кто отменит, кто бы ни пришёл к власти, – кто отменит эту кабальную реструктуризацию. И пусть лучше мы не возвращаем деньги, а эти деньги останутся и работают на экономику Украины. Вопрос мира должен объединить всех. И я надеюсь, что те политики, которые сегодня... Даже один из кандидатов – фамилию не буду говорить – сказал: "Я с чёртом лысым буду говорить, только чтобы в страну вернулся мир". И я сегодня говорю. В 14-м году я как представитель постоянной делегации в Парламентской Асамблее ОБСЕ призвал всю Европу не верить Порошенко. Я сказал после подписания минских соглашений: "Это обман. Он обманул во время выборов украинский народ. И он обманул всех подписантов минских соглашений". И вот этот вопрос обязательно мы должны решить в следующем году. Эта власть это не сможет сделать. Следующая... Теперь о тех людях, которые могли бы, может быть, говорить. Они себя зафиксировали. Про одних рассказал Яценюк: что они, оказывается, более украинские, чем я. Хотя я с ними провёл 4.5 года. Да, я видел, что они голосуют за предложение Яценюка, за предложение Порошенко. Бог им судья. Пусть на нас направляют и травят СБУ наши бывшие товарищи. Пережили мы и репрессии Порошенко. Единственное – я надеюсь, что 31-го марта власть будет говорить не о прошлом, а о будущем и будет думать, как сделать жизнь лучше завтра, а не рассказывать, что будет вчера.

 

Василь Голованов

Дякую, Нестор Іванович.

 

Цибулько

Несторе, у вас оформилася партія капітуляції перед Путіним.

20:54:36

Пальчевський

Я хочу добавить к тому, что сказал Нестор Шуфрич, важную деталь. Я надеюсь, с 2019-го года всем нам: гражданам, которые смотрят телевизор или работают на телевидении, – наконец будет позволено называть имена тех, кого они имеют в виду. Человек, который сказал, что он готов договариваться с лысым, бесом, чёртом и так далее, – это Владимир Зеленский. Вот. Ничего страшного, если я произнесу это имя, нет. Но второе – об обманах. Вот Нестор говорил об обманах. Есть пословица: "Скажи мне, кто твой друг, – и я скажу, кто ты. А скажи мне, кто твой враг, – и я скажу, кто ты". Вы понимаете: у России есть свои электоральные преференции. Конечно, им интересно сохранить здесь, в Украине, – сохранить сильными, нетронутыми, непобитыми национально мыслящих людей. Конечно. Поэтому попадают под санкции и становятся врагами или якобы врагами Мураев, поэтому туда попадает Борис... Как его? На букву "к", бывший вице-премьер.

 

Василь Голованов

Колесников.

 

Пальчевський

Ахметов и так далее.

 

Шуфрич

Ахметов не попал. Ахметова нет в списке.

 

Пальчевський

Ну как всегда. Ахметова, как всегда, нет. Но я хочу сказать, что мы тоже должны понимать, что в России... Это такой враг у нас сегодня. Страшно представить, что два народа, которые триста лет жили, вдруг дошли до такого. Но тем не менее. И это неглупые люди. Поверьте мне. У монголов было слово "урусничать". Вы знаете, что это значит? Это значит "валять дурака и говорить неправду". От слова "русский". Поэтому всех, так сказать, сторонников они могут замаскировать таким образом под врагов России, что им добавит электорального веса. И я подозреваю, что это и был такой ход, Ваня. И я подозреваю, что многие люди со мной согласятся, если подумают.

 

Василь Голованов

Чому ви апелюєте весь час до Івана?

 

Шуфрич

Яценюк тоже замаскировал их, объявив их проукраинскими? Того же Ахметова, Колесникова и Новинского. Я с Вадимом прошёл немало, но когда я увидел, что Арсений Яценюк, за которого они голосовали... Кстати, за законы которого они голосовали... И я из-за этого с Вадимом вышел.

 

Пальчевський

Россияне всем им сделали, как ни странно, отнюдь не медвежью услугу. Если открыто признать, что они все пользуются популярностью и поддержкой России, их электоральные перспективы уменьшатся. Поэтому пусть они побудут в этом списке, скажем так. Им от этого хуже не будет. Нестор, вот что я хотел сказать.

20:57:29

Шуфрич

Андрей, я ж не против. Но я тебе скажу: когда человек, который претендует на лидерство на юго-востоке и в целом на национальное лидерство, но пользуется поддержкой на юго-востоке...

 

Пальчевський

Ты имеешь в виду Мураева?

 

Шуфрич

Мураева. Обращается к главе СБУ, чтобы расследовать мою деятельность... Андрей, извини, это такой Павлик Морозов. Это, я считаю, предательство, Андрей. Я человек, который говорит то, что думает. Человек, который вчера был моим товарищем, а сегодня натравливает на меня СБУ, – он не может быть нашим. Он чужой, извини меня. Поэтому партия "Наши" – это уже не про Мураева.

 

Василь Голованов

Дякую. Панове, Василь Іванович і Іван.

 

Німченко

Я хочу сказать одно. Мы обговорили и не вспомнили, не сослались на один такой постулат, на котором зиждется наше общество. Есть Конституция. И мне хотелось бы, чтобы мы вернулись в лоно её норм, не рвали... Тут пропозиции есть от "Батькивщины" и от других новую Конституцию... Вы эту защитите Конституцию.

 

Пальчевський

Меняйте гаранта.

 

Німченко

А она однозначно указывает, что у нас страна должна быть: Украина великая – страной национального единства. Не махрового национализма, который приводит до противостояния в обществе по вопросам вероисповедания, по языковому вопросу. И даже дошло – по социальному статусу. Вот где собака зарыта.

 

Цибулько

Василь Іванович, ви про махровий націоналізм... Якщо ви говорите російською, так ви махровий шовініст, чи що?

 

Німченко

Вы меня слышите? Я вам скажу, что сказал Макрон. Я ему верю. Он сказал, что самый злейший враг патриотизма любого – это национализм. Вот так. А у нас больше ста национальностей. А мы кричим "Украина для украинцев". Послушайте, что вчера на прямом экране было, на прямом канале. Я не буду... Господи, прости меня. "Украина для украинцев". Что за этим? Линчевать русскоязычных?

 

Пальчевський

Это кто ляпнул?

 

Піскун

А кто это сказал?

 

Німченко

Вчера сказали. По-моему, Гримчак.

 

Цибулько

У 90-му році, коли створився "Народний рух України", Чорновіл говорив про громадянську державу...

 

Німченко

Я хотел бы, чтобы мы перешли на чистую платформу соблюдения Конституции. Вот в этом у нас и правопорядок, и возврат для государства монополии силы, которой она сегодня не имеет. Бандюки управляют.

 

Василь Голованов

Василь Іванович, дякую. Іван Крулько, прошу лаконічно.

 

Крулько

Так, звичайно. Я чекав дуже справно своєї черги. Так от я хотів би дуже чітко пояснити позицію "Батьківщини" і Юлії Тимошенко стосовно ситуації з миром. Мир – це те, чого ми усі чекаємо. Але "Батьківщина" вважає, що мир в Україні має бути справедливим. Мир шляхом капітуляції перед Росією – це не є той шлях, який пропонує Юлія Тимошенко. Ніякої капітуляції бути не може. Мусить бути в Україні відновлений мир відповідно до наших національних інтересів. Не ми пішли війною до Росії. Росія пішла війною до України. Тому відновлення миру повинно стосуватися того, що усі території, які від нас були окуповані, – вони мають повернутися. Але найголовніше: українська влада повинна на тих територіях, які зараз контролює, показати настільки стрімкий ріст економіки, щоби громадяни України, які є лояльні до нашої держави, але вимушено живуть на окупованих територіях, самі хотіли якомога швидшого повернення до України. Тоді і буде мир відповідно до національних інтересів України. Це одне, що я хочу сказати. І ще одне я хочу сказати. Яку нам потрібно країну? Так, безумовно, Україна – багатонаціональна держава. Так, безумовно, що у нас живуть люди... Я сам із Закарпаття. І у нас у Закарпатті живуть усі, різні національності. Більше ста національностей. Але у Закарпатті ніколи не було внутрішнього конфлікту між національностями. Люди знаходили між собою комунікацію, вчилися жити разом. І саме на цьому вони і побудували абсолютно нормальне спільне життя. Бо я прекрасно пригадую: у нас як православних Різдво 7-го січня, але 25-го грудня, коли католики: наші сусіди – святкували Різдво, ми вдома нічого не робили, ніякої роботи хатньої, бо поважали сусіда. На цьому цей внутрішній мир і базується: поважай сусіда, поважай іншого. І для того, щоб ми могли перемогти зовнішнього агресора, потрібно відновити спочатку мир в Україні. Саме тому, якщо ви подивитеся сьогодні соціологію, Юлія Тимошенко має рівну підтримку в усіх регіонах України, вона є об’єднавчим лідером. Її підтримують і на Західній Україні, і у моєму рідному Закарпатті, і на Харківщині, і на Сумщині...

 

Василь Голованов

Іван...

 

Крулько

І в інших південних областях.

 

Василь Голованов

Будь ласка, не агітаційна промова.

 

Крулько

У цьому, власне, і суть. Нарешті потрібно нам, змінюючи владу, обрати того, за кого не буде одна частина, а одна – категорично проти, а якого оберуть усі.

 

Василь Голованов

Іване, ми не агітуємо зараз. Ми говоримо про майбутнє.

21:02:56

Крулько

Звичайно. Це і є майбутнє. Це майбутнє є те, яке, безумовно, ми повинні відтворити. Ось про що я хочу сказати.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Крулько

І дійсно, українці миру чекають у 2019-му році. Чого я усім нам і бажаю.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване. Репліка, будь ласка, Володимир.

 

Цибулько

Найкраща корекція – це результати місцевих виборів, які відбулися минулої неділі. На цих виборах у більше 50-ти із 77-ми перемогли голови від "Блоку Петра Порошенка", а депутатський корпус на відсоток більший у "Блоку Петра Порошенка", ніж у "Батьківщини".

 

Крулько

35 – "Батьківщина", 25 – "БПП".

 

Цибулько

Ні-ні-ні.

 

Крулько

І це буде підтверджено результатами ЦВК. Бо "БПП" кожної хвилі бреше. Я можу на цифрах пояснити.

 

Цибулько

Від "БПП" обрано 57 голів, а від "Батьківщини" 5 голів. Оце і є показник. "Аграрна партія": непарламентська – зайняла третє місце. Оце результат.

 

Німченко

Вот вы сейчас показываете... Это же не конкуренция – это борьба за власть, это борьба за подход к корыту. Вы понимаете, о чём вы говорите?

 

Крулько

Про яке корито ви говорите?

 

Німченко

В объединённых территориальных громадах.

 

Крулько

Завершилися вибори у об’єднаних територіальних громадах. Представників "Батьківщини" обрали 436, представників "БПП" обрали 278. Це чисті цифри. І вони будуть підтверджені ЦВК. Про що говорять вони? Вобщє не розумію.

 

Василь Голованов

Дочекаємось результатів ЦВК – і тоді будемо говорити про результати. Андрію, ви цитували, ми згадували про "чорта лисого" і "домовлятися". Мені підказують, що але "навіть із чортом домовлятися, щоб українців повернути додому і зберегти життя" сказала Надія Савченко у 2016-му році, після зустрічі у Мінську по питаннях полонених.

 

Шуфрич

А я – у 14-му році.

 

Василь Голованов

Будь ласка, Андрій Пальчевський.

 

Пальчевський

Хочу ответить всем, кто собирается договариваться с лысым чёртом. Давайте сначала с людьми договоримся. Первое. Я сегодня утром проснулся – и у меня попросили комментарий по поводу выступления...

 

Піскун

А чего решили, что чёрт лысый, вообще?

 

Пальчевський

Кстати...

 

Василь Голованов

Про це буде наше наступне голосування.

 

Піскун

Андрей, скажи: а чего чёрт лысый? Непонятно.

 

Василь Голованов

По суті.

 

Пальчевський

Я прошу прощения. Утром меня попросили прокомментировать выступление Владимира Зеленского: человека, который занимает 2-ю или 3-ю позицию с точки зрения президентских перспектив. После его интервью Дмитрию Гордону. И я, честно сказать, вспомнил слово. Оно называлось "ширка". Унизительное название для широкой коалиции. И я подумал сегодня, что если люди, которые сидят напротив меня... Я Нестора Ивановича имею в виду в первую очередь. Это ударный отряд своей партии. Ивана Крулько и всех остальных, кто хочет сменить действующее положение вещей. Они тоже должны договариваться, как это ни странно. Потому что... Я вам могу сказать. Монополия сегодняшней власти, если она останется ещё на 5 лет, – она раковой опухолью покроет всю территорию страны навсегда. Я понимаю, что сейчас Юля подпрыгнет и коса разовьётся, если я скажу, что ей надо будет говорить с Бойко, ей надо будет поговорить с Зеленским. Она лидер и она женщина. И в это женское начало я очень верю. Спасибо.

21:06:50

Василь Голованов

Дякую. Щодо Різдва хотів додати Нестор. Коротко.

 

Шуфрич

Іван говорив українською мовою. Я йому нагадаю нашою рідною мовою. У нас є ще закарпатська мова. Але там, можливо, не усі все зрозуміють. Вона має певну специфіку. На українській мові. У 70-ті роки ЦК КПРС проводило дослідження феномену співживання мешканців Закарпаття. Унікальна була ситуація. Фактично Закарпаття – це те саме, що сьогодні Швейцарія. І ми, дійсно, із величезною повагою... У нас 24-го грудня закінчувалося життя, до 8-го січня. Ми святкували Різдво незалежно від того... У нас дуже велике представництво православ’я, дуже велике представництво католиків, греко-католиків. У нас ніколи не виникало питання, хто до якої церкви ходить. А багато і не знали, яка церква, в яку церкву він ходить. Це інша сторона цієї медалі. І коли люди чули, на якій мові до тебе звертаються, із-за поваги один до одного, відповідали на тій самій мові. Андрій підказав про ще одну... Я згадав ще один страшний факт підсумків цього 5-річчя. У 14-му році, коли заморозили збереження людей – пам’ятаєте? – вони зараз визнали: це було 560 мільярдів гривень ваших заощаджень, в один день зупинили у банках. По курсу – увага – 8.5. А почали розблоковувати вже по курсу 24, а не 27-28. По курсу 24-26. Тобто що відбулося? За 4 місяці ця влада зробила українців у три рази біднішими. І це ще без тарифів. Це ще без зниження доходів. Тільки за рахунок заощаджень. Було 560 мільярдів... Можна порахувати. Це приблизно 60 мільярдів. А повертають вам ті самі 560 мільярдів, вартість яких уже 20 мільярдів доларів. Оце є страшне, от за це треба карати, за це треба саджати.

 

Пальчевський

Вот сидит прокурор.

 

Шуфрич

Святослав Михайлович, проголосую за вас генеральным прокурором, если пообещаете посадить тех, кто обобрал людей в три раза. Даю слово.

21:09:27

Василь Голованов

Репліка, Святослав Піскун.

 

Пальчевський

90 процентов поддержка.

 

Піскун

Благодаря Нестору у меня сейчас в голове такой эксперимент можно сделать. Давайте: пусть президент, правительство заморозит сейчас все деньги украинских граждан на 20 дней. И через 10 дней разморозит по курсу доллара 8, как они сделали в прошлый раз. Я думаю, Василий Иванович, очень интересный момент, кстати. И доллар будет 8.

 

Василь Голованов

Час... Шановні гості, панове, дякую вам. Дякую кожному з вас.

 

Шуфрич

Дорогие мои, мы тут столько страстей нагнали, чертей вспоминали... Но скоро Новый год, Рождество Христово: наши самые любимые праздники. Я поздравляю католиков, которые уже отметили Рождество. Хочу, вы знаете, всех поздравить с наступающим годом. Мой земляк сказал, что это действительно будет годом надежды. Первое: эта власть уйдёт. Кто бы ни пришёл, уже точно будет лучше. Потому что все хотят принести в страну мир. Все хотят, чтобы в стране жили не по-новому: "по-новому" от Порошенка мы уже нажились, – а лучше. Вот я желаю всем нам, чтобы следующий год...

 

Німченко

Нестор, и от нас поздравь.

 

Шуфрич

Хорошо. Если доверяете. Разрешите. Пусть хоть это объединит сегодня политиков разных фракций. Мы вас всех поздравляем с наступающим Новым годом и желаем, чтобы следующий год был лучше. С Новым годом и Рождеством.

 

Василь Голованов

Дякую. З Новим роком, з Різдвом.

 

Піскун

Я хочу поблагодарить Василия Голованова, который на протяжении этого года вёл "Украинский формат". Очень толерантно, вежливо, культурно. Спасибо, Василий.


Подписывайся на NEWSONE в Telegram. Узнавай первым самые важные новости.