"Украинский формат" (23.11)

Размещено: 24.11.2018
"Украинский формат" (23.11)

В программе "Украинский формат. Итоги" с Василием Головановым обсуждали "бюджетную ночь" и бюджет на 2019, увеличение штрафов за вождение в нетрезвом состоянии, законопроект о свободе слова, открытие на Крещатике, в бывшем Доме профсоюзов, ресторана быстрого питания.

Гость студии Юрий Мирошниченко высказал свое мнение относительно принятия Верховной Радой госбюджета на 2019 год.

"Мы не поддерживали и не поддерживаем подобные бюджеты, поскольку они не представляют интересы граждан Украины. Депутаты нашей фракции во время "бюджетной ночи" работали в зале, пытались сделать все для того, чтобы поддержали наши поправки, но они все равно игнорировались", - сказал он.

"Бюджетный процесс для страны очень важен, поэтому, он должен быть прозрачным и четким. Каждый, кто проголосовал за этот бюджет должен быть клиентом НАБУ", - добавил Кирилл Куликов.

Дмитрий Васильев прокомментировал то, что в Доме профсоюзов открывают ресторан быстрого питания.

"Открывать KFC в Доме профсоюзов это абсолютный цинизм и надругательство над человеческим достоинством и погибшими людьми. Там должен быть музей, посвященный тому, что произошло 5 лет назад. Открывать ресторан жареной курятины там, где сгорели люди - ненормально", - отметил Васильев.

Владимир Чемерис считает, что Евромайдан проиграл.

"В Украине было не два Майдана, а, наверное, пять. Их объединяет то, что они все имели социальные причины. В их результате менялись президенты, но не система. На Майдане в 2013 году наряду с обычными людьми стояли политики-оппозиционеры, а они боролись не за социальные гарантии, а за большой политический рынок - Украина", - пояснил он.

Мнение о Революции Достоинства спросили и у Сергея Шахова.

"Конечно, люди разочаровались. Ибо революция сегодня поедает своих детей. Сейчас те, кто стояли на сцене Майдана, грабят нашу страну", - добавил он.

Много внимания уделили и проблеме ограничения свободы слова в Украине.

"Перед выборами могут принять закон о свободе слова, которую он фактически ограничивает. Ведь через журналистские расследования может ухудшиться рейтинг кандидатов в президенты и парламент. Если есть возможность заставить журналистов замолчать, то они ею воспользуются", - заявил Дмитрий Раимова.

Гости программы - народный депутат Украины из фракции "Оппозиционный блок" Юрий Мирошниченко, народный депутат Украины VI созыва Кирилл Куликов, политический эксперт и правозащитник Владимир Чемерис, политический эксперт Дмитрий Васильев, политтехнолог Дмитрий Раимова, внефракционный народный депутат Украины Сергей Шахов.

 

21:11:32

Василь Голованов

Добрий вечір. П’ятниця, 23-тє листопада, прямий ефір телеканалу «НьюзВан» продовжує «Український формат. Підсумки». На годиннику 21:11. Про що будемо говорити сьогодні? Чому в День гідності та свободи активісти знову несли шини на Майдан? Як змінилося життя українців за останні п’ять років після революції? Бюджетна ніч: за якими новими фінансовими правилами житиме Україна у 2019-му? Чи допоможуть уникнути трагедії на дорогах високі штрафи? І традиційно: черговий наступ на свободу слова: які законодавчі сюрпризи готує Верховна Рада для представників ЗМІ? Про все це – сьогодні в «Українському форматі. Підсумки». Уже традиційно ми зустрічаємося з вами двічі на тиждень: в середу о 19:00 і в п’ятницю о 21:10. Чим відрізняється наша зустріч у п’ятницю, крім того, що ми підбиваємо підсумки? А й тим, що це найінтерактивніше ток-шоу України. У вас є можливість приєднатися до нашого ефіру. Якщо вам зручніше написати повідомлення в будь-якому з месенджерів: «Вайбер», «Телеграм», «Вотсап» – або на нашій сторінці у «Фейсбук» «НьюзВанТіВі», будь ласка, пишіть, натискайте «відправити повідомлення» – і наші дівчата отримають його і відправлять мені. А також працює наш колл-центр, якщо вам зручніше зателефонувати. Номери телефонів ви завжди бачите на екрані, дівчата, знову ж таки, готові приймати ваші дзвінки, які, переводячи в текстові повідомлення, будуть віддавати мені. Знову телефонні голосування також будуть присутні на кожну з чотирьох тем, заявлених сьогодні. І плюс – наша аудиторія в студії. Є також додатковий бонус. 150 глядачів нашої аудиторії: різних за віком, різних соціальних груп – можуть сьогодні також ставити свої запитання, підходячи до мікрофонів. І я буду надавати таку можливість. Будемо знайомитися і відповідати на ваші запитання. Здається, все зрозуміло, ми готові розпочинати, і я з радістю представлю гостей нашого ефіру. Народний депутат України: «Опозиційна платформа – За життя» – Юрій Мірошниченко. Пане Юрію, добрий вечір. Народний депутат попередніх скликань Кирило Куликов. Кирило, добрий вечір, радий вас бачити. Народний депутат України попередніх скликань, правозахисник Володимир Чемерис. Володимире, добрий вечір. Політичний консультант Дмитро Васильєв. Пане Дмитре, добрий вечір. Ще двоє крісел залишаються вільними. Залишимо, потягнемо інтригу. За декілька хвилин ви дізнаєтеся, хто долучиться до нашого ефіру, ну а прямо зараз будемо крокувати до першої теми. Сьогодні близько 6:00 Верховна Рада України ухвалила державний бюджет України на 2019-й рік. Усю ніч народні депутати розглядали положення головного фінансового документу країни та вносили зміни до Податкового та Бюджетного кодексів. Детальніше – в сюжеті… (перегляд відео)…

21:15:16

Парубій (запис)

240 – «за». Бюджет України прийнятий.

 

Диктор (запис)

Після непростої і безсонної ночі народні депутати 240-ка голосами «за» ухвалили проект бюджету України на 2019-й рік. І це, на думку Володимира Гройсмана, сигнал про стабільність як для українського бізнесу та промисловості, так і для міжнародних партнерів. За його словами, бюджет збалансований і абсолютно реалістичний. Мовляв, у 2017-2018-му роках у країні розпочалися фундаментальні реформи, а бюджет-2019 дозволяє зберегти та прискорити започатковані зміни.

 

Гройсман (запис)

Ми зберегли всі програми: і безпека і оборона, і медицина, і освіта, і будемо будувати дороги, і децентралізація, яка отримає додаткові ресурси. Тобто фактично все збалансовано.

 

Диктор (запис)

До другого читання в проект внесли багато правок, останні два місяці їх постійно узгоджували. І хоч остаточний варіант бюджету поки що недоступний, деякі цифри можна озвучити вже сьогодні. Отож, документ передбачає доходи у сумі трохи більше 1-го трильйона гривень, видатки – 1 трильйон 112 мільйонів. На думку ж Нестора Шуфрича, основною мотивацією ухвалення бюджету є бажання отримати черговий транш МВФ.

 

Шуфрич (запис)

Нужно принять бюджет тот, который устраивает МВФ, чтобы получить первый транш в 1.9 миллиардов долларов и поделить эти деньги между собой, любимыми.

 

Диктор (запис)

Заплановано збільшити витрати на оборону: до 209.5 мільярдів гривень. До слова, у 2018-му це була дещо менша сума: у 178 мільярдів гривень. Зросте і фінансування МВС: на 8.2 мільярдів гривень, до 71.6 мільярдів. З держбюджету-2019 на потреби СБУ виділять майже 9.5 мільярдів, видатки на це відомство із загального фонду збільшені проти 2018-го року на 1 мільярд 212 мільйонів гривень. 92.3 мільярди гривень виділять на систему охорони здоров’я. Це дещо більше, ніж торік. А от видатки на культуру та освіту суттєво не змінилися.

21:17:26

Березок (запис)

Так ще не було за чотири роки, як ми тут спостерігаємо. Цей бюджет – не бюджет ані людей, ані економіки, ані країни. Абсолютно дерибан між шістьма-сімома кланами.

 

Василь Голованов

Майже вдвічі: до 1-го мільярда 100-та мільйонів гривень – зросли видатки на утримання Державного бюро розслідувань. Суттєво збільшилося фінансування Інституту національної пам’яті: з 57-ми до 105-ти мільйонів гривень. Удвічі. Ще декілька… там, два роки тому, здається, чи три роки тому – там бюджет був 26 мільйонів, уже зараз – 105. Крім бюджету, вчора в парламенті в першому читанні ухвалили проект змін до Конституції в частині європейського і євроатлантичного напрямку розвитку країни. «За» висловилися 311 народних депутатів. Варто нагадати, що відповідний законопроект вніс на розгляд Верховної Ради 3-го вересня президент Петро Порошенко. Після того, як 22-го листопада Конституційний суд ухвалив згаданий документ, глава держави закликав депутатів якнайшвидше його розглянути… (перегляд відео)…

 

Порошенко (запис)

Двері альянсу для України відчинені. Так, на Заході не всі в захваті від нашої наполегливості і багато хто, за давньою звичкою, звик озиратися на Москву. Так само, як і деякі в цьому залі. Але хіба це може нас, українців, зупинити? І фіксуючи в Конституції обов’язковість курсу на вступ до НАТО, на вступ до Євросоюзу, ми посилаємо меседж і до Москви: ми розстаємося, остаточно і безповоротно. Росія як країна-агресор не має і не матиме вето на наш вступ ані до НАТО, ані до Європейського Союзу.

 

Василь Голованов

Свою думку з приводу ухваленого законопроекту висловив і співголова міжфракційного депутатського об’єднання «Опозиційна платформа – За життя» Юрій Бойко… (перегляд відео)…

 

Бойко (запис)

Жодних практичних наслідків уся ця декларація не буде мати. У НАТО нас ніхто не прийме, тому що є територіальний конфлікт у країні, у ЄС чітко був сигнал, що Україна не готова і зараз ЄС не до України. Тому це було просто намагання залучити до передвиборчої кампанії президента. Ми в цьому приймати участь не збираємося, наша політична платформа голосувала «проти».

 

Василь Голованов

Ну, і до слова, запропоновані зміни до Конституції стосуються статей, які не вимагають обов’язкового проведення всеукраїнського референдуму. Привітаємо гостя, який до нас приєднався: народний депутат України, позафракційний, представляє «Наш край», Сергій Шахов. Сергію, добрий вечір.

 

Шахов

Вітаю.

21:20:26

Василь Голованов

Сергію, до вас ми дійдемо трохи згодом. Не тільки тому, що ви запізнилися, а ще й через те, що ви голосували за бюджет. Чому? Потягнемо інтригу, дізнаємося трохи згодом. Юрій Мірошниченко, ви не підтримали проект бюджету…

 

Мірошниченко

Очевидно, що ми не могли його підтримати, оскільки навіть наші колеги по парламенту, які не належать до «Опозиційної платформи – За життя», не голосували за цей законопроект, які оголосили себе в опозиції, хоча ми розуміємо, що справжня опозиція в парламенті є лише одна, тому що всі політичні сили, які у 2014-му році формували коаліцію, – вони несуть відповідальність за те, що відбувається в країні. І вони тоді підписали коаліційну угоду, вони задекларували певний курс, вони сформували уряд, вони, по великому рахунку, коли побачили, що немає ніяких позитивних зрушень і ті благі наміри, які були задекларовані, не реалізуються, – вони оголосили себе опозицією. Справжня опозиція з перших днів роботи парламенту восьмого скликання – це була наша фракція. І Юрій Бойко, який очолював її, сьогодні є, на наше переконання, єдиним справжнім представником об’єднаної опозиції на президентських виборах. Ми не підтримували і не підтримуємо подібні бюджети, оскільки вони є не в інтересах громадян України.

 

Василь Голованов

Ви були присутні в залі під час голосування?

 

Мірошниченко

Ви знаєте, там було кілька годин… Скільки ми могли, ми були присутні. Певний час ми хоч і не голосували, але працювали в залі, ми намагалися вплинути на те, щоби підтримали наші поправки. Але на жаль, вони ігнорувалися. Протягом тривалого часу: я би сказав, чотири роки – позиція нашої фракції ігнорувалася. І неодноразово про це говорив Юрій Бойко, і неодноразово говорили про це наші колеги: що вплив опозиції як контроль в першу чергу мав би бути домінуючим, але він не є забезпеченим. І власне, поправки, які ми вносили, і законопроекти, які ми пропонували на розгляд, теж не були враховані. Закон про бюджет не враховує інтереси громадян. Перша стаття Конституції про що говорить? Людина, її життя та здоров’я, честь і гідність є найвищою соціальною цінністю і метою діяльності держави. На жаль, ця влада не бачить ні людини, ні її інтересів, ні її потреб. Люди виїжджають за кордон, люди не довіряють власній державі і люди не очікують на покращення свого життя. Очевидним є те, що владу треба міняти. І чим швидше, тим краще.

21:23:39

Василь Голованов

Дякую, Юрію, почули ваш… вашу думку. Кириле, ми чуємо, що бюджет проїдання, бюджет розпилу, бюджет розкрадання. Але чекайте, ми чуємо це кожен рік. Кожен рік. Ну яким має бути бюджет, щоб його не назвали бюджетом розкрадання або проїдання?

 

Куликов

Спасибо, Василий. Я надеюсь, что у нас сегодня вообще будет такой в студии – потому что нормальные, адекватные люди, да? – более-менее нормальный и адекватный разговор, действительно, о бюджете: что нам нужно… Потому что вот скандал в этой стране – уже просто устали скандалить. Нам её сшивать надо, а не жить вот в постоянном скандале, ненавидя друг друга. То есть это концепция власти: когда нас настраивают, делят на категории: русскоязычний, украиноязычный, Крым чей, Крым твой, Крым мой, ты какой веры и так далее, и так далее. Мы все – граждане Украины. Это наша страна. И это первое. Как говорил – помните? – один товарищ: «І це по-перше».

 

Василь Голованов

«Це по-перше».

 

Куликов

Бухгалтером работал сельским, вот. Второе. Значит, я пять лет проработал замглавы бюджетного комитета в Верховном Совете, более или менее понимаю, что такое бюджетный процесс. За всё время я видел только одного профессионального министра финансов: это ему не комплимент, просто он по жизни такой: тяжёлый и несговорчивый – человек. Зовут его Пинзеник.

 

Василь Голованов

Віктор Михайлович.

 

Куликов

С ним не проходило ни… Что такое бюджетный… Ну, вот люди тут сидят – чтобы они понимали, что такое бюджетный процесс. Вот на четвёртом… на третьем этаже на Банковой улице находится бюджетный комитет. Там есть кабинеты депутатов, ну, в зависимости от калибра: там, глава комитета – у него, там, кабинет, кожаные кресла, там, секретарша; депутаты простые – у них, там, простые кабинеты, но тем не менее более или менее удобные. И есть зал заседаний бюджетного комитета. Обычно в этом зале заседаний кворум не собирается. Не собирается потому, что, ну, ребята, кто-то уехал, там, яхту проведать, кто-то работает в округах, там, где-то на Мальдивах, ещё где-то. Ну, заняты. Ну, люди заняты, у них есть дела. Вот. Поэтому в основном собираются за изменения в закон – Юра не даст соврать – подписи методом обхода. Листик такой даётся – и там собирают, там помощники бегают: «Вам там надо подписаться, вам надо собрать». То есть это само по себе неуважение к вам, да? Потому что вы их избрали, они должны вообще обсудить, принять решение, почему такие-то изменения надо, почему… Это самое главное для страны. Это деньги выделяются детям, больным, пенсионерам, армии, на образование. Их это не волнует. Волнует день принятия бюджета. Бюджетный комитет – в этот зал вот попасть невозможно. Там все. Там мало того, что все депутаты собираются, которые заходят в зал бюджетный, – под дверями тусуются губернаторы, какие-то чиновники, какие-то решалы… Их очень много. И они… вот такое вот жужжание. Они там что-то решают. После этого… рядом есть кабинетик, куда выходит министр финансов, и они туда заходят – и начинается. Говорит: «Смотри: наша фракция за этот бюджет голосовать не будет, если, например, вы не выделите, там, 300 миллионов на курятники». Он говорит: «Ну как? На курятники? Нам же надо, там, на армию, на освиту…» – «Нет-нет-нет. Наша фракция голосовать не будет». И вот так это происходило постоянно, потому что были лоббисты определённого уровня. У нас постоянно выделялись, например, при… при, там, «регионалах» выделялись деньги на развитие тепличного хозяйства. Можно было просто понять, почему тепличное хозяйство. Потому что у нас почему-то Дмитрий Васильевич Фирташ решил заняться теплицами: там, помидоры выращивал где-то в Крыму. В это время, сейчас выделяется в основном на курятники. Ну почему? Потому что у нас Косюк занимается курами, и куры – это… Причём вы попробуйте сказать: «Как так можно вообще: этим заниматься?» Они расскажут тебе, как важна курятина вообще в истории Украины. И ты чувствуешь себя действительно врагом народа. И вот это всё идёт. Бюджет становится, ну, вот несоизмеримым. То есть вот он никак не бьёт. Потому что говорил же… говорила новая министр финансов, что желания, которые высказали депутаты: они между ними самими называются «хотелки», – они превышали саму доходную часть бюджета в два раза. То есть вот доходная часть бюджета составляет 1 триллион, они на 2 триллиона себе нарешали вопросов. Соответственно, дальше начинается вот это вот… между ними в зале… Я буду сокращаться.

21:28:41

Василь Голованов

Дякую.

 

Куликов

Между ними… И просто люди должны понимать, что такое в нашей стране бюджетный процесс.

 

Василь Голованов

Погоджуюся.

 

Куликов

Как он проходит?.. Потому что вам кажется, что сидят серьёзные люди, они обсуждают: «Слушай, армия, нам надо купить, там, 100 танков, 100 самолётов и так далее». Нет. Нам надо поднять курятники. Кто за ними стоит?.. «Поэтому наша фракция за это голосовать не будет». Или наша фракция не будет, потому что, там, например, такая-то компания не получит такие-то дотации, и так далее, и так далее. Всё это настолько прозрачно, настолько цинично, настолько ярко! Это вызывает реальное отвращение. Вот вы – к сожалению, показав вот эту таблицу по бюджету, вы несколько ошиблись, потому что у меня аж рот открылся. На образование – у вас было написано – 249 миллиардов. Я думаю: «Ну всё».

21:29:35

Василь Голованов

Да.

 

Куликов

Ну всё, думаю. Победа.

 

Василь Голованов

Да.

 

Куликов

Представляете? Нам на образование выделили 240. На армию у них там выделено… всё вместе – 209 миллиардов, а на образование – 249. Вот это – победа. На самом деле это не так. На самом деле одна запятая просто ушла не туда, просто на самом деле образование – меньше, чем медицина, там, во многих… То есть никто не смотрит. Образование, культура, медицина – всё идёт по остаточному принципу. Всё финансируется… то есть с чего-то надо снять, чтобы куда-то переложить. Вот таким образом происходит финансирование. Поэтому тот бюджет, который они приняли… Мне очень понравилась норма, например… Все кричат вот депутаты, говорят, там, Порошенко выделил 1 миллиард в президентский фонд…

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Куликов

Я заканчиваю, Василий. Я так редко говорю, много, но это всё-таки вещь такая: профессиональная. И люди должны знать. Это их судьба, это их здоровье.

 

Василь Голованов

Давайте.

 

Куликов

Это их дети, это школы. Выделил 1 миллиард гривен в президентский фонд на финансирование образования. Это же классно. Ну, вот кажется, что талантливые детки смогут получить, там, стипендии, поехать где-то учиться, в университетах этих провалившихся поменяют, там, эти кабинеты, которые, извините меня, пожалуйста, ещё Александр Второй строил, поменяют… привлекут преподавателей, которые будут им давать знания, а не «читали ли вы мою методичку, там, 1977-го года?». Это действительно происходит, там, например, в наших университетах. Поэтому вот этот прекрасный президентский фонд. И казалось бы, это победа: вот 1 миллиард выделен – будут давать вашим деткам. Но посмотрите, что происходит. 400 миллионов Министерство семьи и молоди выделяет, например, – 400 тысяч, по конкурсу, – организации «Си-14» на воспитание молодёжи. Вы представляете, какую молодёжь воспитают люди, которые своей целью в жизни ставят всё уничтожить, у которых основная мотивация – это ненависть: ненависть к стране? Выделяют такой организации. Посмотрите… Василий сказал, что бюджет недалёкого Вятровича подняли в два раза. Но он же убогий, ущербный. Они на науку выделяют эти деньги. То есть на Вятровича – в их глазах, это наука.

 

Василь Голованов

Кириле, зі всією повагою. Да. Ставте крапку.

 

Куликов

Я извиняюсь, что я говорил долго. Я просто хочу закончить, что бюджетный процесс для страны очень важен, он должен быть прозрачным, он должен быть чётким. На сегодняшний день всё то, что проголосовали там, – НАБУ должно знать своих клиентов в лицо. Каждый из них, сегодня проголосовавший за бюджет, уже является клиентом НАБУ.

21:32:22

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Добрий вечір, Дмитро Раімов приєднується до нашого ефіру.

 

Раімов

Классный пиджак.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, що завітали.

 

Куликов

Я ещё раз прошу прощения за долгую речь.

 

Василь Голованов

Да, я хочу попросити всіх… Просто я поважаю кожного з гостей нашої студії і дуже приязно ставлюся. Не хочу перебивати. Ми анонсували, що в нас сьогодні така розмова буде: змістовна, інтелектуальна. Тому не хочеться перебивати, але довгі монологи – все ж таки, ну, не той формат розмови у нас сьогодні. Там, зустрінемося, можливо, наодинці в ефірі – і там уже буде можливість більш розгорнуто про це говорити. Ви кажете, що треба звертати увагу, треба приділяти увагу. А як приділяти увагу, якщо навіть у парламенті достатньо уваги, ну, принаймні не можуть виділити у відрізок часу? У різних країнах світу по-різному відбувається: хтось виділяє цілий тиждень: бюджетний тиждень, – а в нас навіть доби не вийшло, тому що вирішувалися кадрові запитання… Так, міністра фінансів треба було призначити, тому що з МВФ хтось має працювати в офіційному статусі. У нас звільняли Кутового, у нас призначали міністра з питань ветеранів. А ще, крім цього, ще я згадав: курс на НАТО і ЄС ми проголосували. Ви проголосували. 311 голосів.

 

Мірошниченко

Ми не голосували.

 

Василь Голованов

Ви не голосували. Дмитре, чому потрібно було це робити саме в цей день, усе це звалити в одну кучу, а не приділити всю добу виключно бюджету?

 

Васильєв

Дякую, Василь. Я вважаю, що ви праві в тому, що треба виділяти тиждень – а я вважаю, взагалі місяць – для того, щоби пояснювати цифри, які ми зараз обговорюємо. Я думаю, що зараз, коли створилася традиція українського парламенту і на початку українського уряду подавати бюджет, його голосувати не 31-го грудня, а набагато раніше, – це добра традиція. Але тепер треба започатковувати традицію… Оті цифри, які ви показували, – там дійсно була помилка, я погоджуюся з Кириллом: там не 242 мільйона виділено, а…

 

Куликов

Мільярда.

 

Васильєв

Вибачте, мільярда. А 145 мільярдів, здається, на освіту. Ну, якщо…

 

Василь Голованов

Ми виправимося. Правда.

 

Васильєв

І якщо би на телеефірах, якщо би уряд презентував ці цифри, на телеефірах обговорювалося, депутати могли це коротко обговорювати чи більш розширено, то тоді б це був правильний бюджетний процес, і я думаю, що він би тоді навіть у опозиції викликав менше сумнівів, і можливо, навіть опозиція могла би за це голосувати. Це перше. Друге… Коли ми говоримо, чому такі серйозні речі голосувалися в день, коли приймався бюджет: наш курс на ЄС та НАТО, призначення міністрів і звільнення міністрів… А саме тому, що от Кирило розказував, яким чином в день голосування натискується, там, безліч кількість і депутатів, і губернаторів, і інших людей у приміщенні для того, щоби пробити якусь статтю бюджету. Тому що весь парламент зібрався для того, щоб щось проголосувати або, як опозиція чи ті, хто себе так називають, не проголосувати. Тому що був той кворум, який дозволив, наприклад, Україні визначитися. Український парламент допоміг Україні визначитися, що тепер ми – країна не багатовекторна, а ми однозначно, за основним законом України, Конституцією, є західновекторна країна. У нас є вектор на ЄС та НАТО – і тепер це абсолютно відповідальність президента, парламенту, уряду: тобто всіх гілок влади – за те, що ми маємо виконати всі необхідні зобов’язання всередині країни і назовні для того, щоби стати членами ЄС та НАТО.

21:36:11

Василь Голованов

Ну, це ще перше читання, тому закон ще не прийнято.

 

Васильєв

У всякому разі це дуже однозначний рух у цьому напрямку.

 

Василь Голованов

Дякую. Володимир Чемерис. Пане Володимире, ви брали участь у попередніх скликаннях, також у голосуванні за бюджет. Чому це така складна процедура, яку потрібно чомусь переносити на ніч? Люди вже не розуміють. Крім того, там, я сказав, ну, важливі якісь документи, да? А вночі виносили, там, закон про рекламу, про відповідність, там, щось європейським… Я… вибачте, я… Просто ми були в ефірі в той час, ми всю ніч давали можливість глядачам спостерігати за тим, що відбувалося і в Раді, і в кулуарах, коментували. Ми не розуміли, чому це відбувається, чому якісь інші, не пов’язані навіть з бюджетом, законопроекти або документи ставилися і виносилися вголос в зал.

 

Чемерис

Ну, ми теж голосували вночі, але ми вночі голосували Конституцію. Зараз так несподівано рано ухвалили бюджет в першу чергу тому, що МВФ поставив вимогу для виділення наступної порції кредиту: саме… саме ухвалення бюджету. І причому з такими параметрами, які саме визначає МВФ. Хоча насправді, дійсно, цей бюджет мало чим, в принципі, відрізняється від попередніх бюджетів. Він такий самий антисоціальний. Тому що він у нас, по суті, незалежно від того, що в нас багато помінялося урядів і президентів… усі вони проводять одну і ту саму соціально-економічну політику. У нас у цьому бюджеті дещо збільшені видатки, порівняно з попереднім роком, там, на освіту, медицину і так далі, але по суті, це підняття в межах інфляції або навіть менше. У той же час на оборону, на силові органи – збільшено суттєво. І в нас насправді оборонний бюджет так званий перевищує 5 відсотків ВВП. Це практично безпрецедентна цифра. Тобто, наприклад, для країн НАТО – вимоги там у 2-3 відсотки ВВП. У нас це 5 відсотків. Плюс збільшено саме в цьому бюджеті саме на силові органи. Це дуже таке: симптоматичне. У нас зменшено: причому дуже серйозно зменшено… навіть враховуючи, що в нас, знову ж таки, на вимогу МВФ, підняті ціни на газ… зменшені видатки саме на субсидії. Це от те, що говорить про нашу соціальну політику. Але ще що відрізняє цей бюджет від попереднього? Це те, що, по суті, це передвиборчий бюджет. Отут говорили про те, що виділено 1 мільярд гривень на щойно створений президентський фонд, який, там, має виділяти гроші і далі в тому числі на школи і так далі, і так далі. Але чому це… ці гроші не закладені у видатки на освіту? А спеціально – видатки на президентський фонд. 708 мільйонів – на фонд, який очолює дружина президента. Чому ці гроші не виділені на культуру, а саме будуть перерозподілятися через фонд президента? Чому в нас виділені і збільшені гроші на ідеологічний інститут, який у нас називають міністерством пам’яті? Чому ці гроші не виділені на науку, зокрема на історичну? У нас, здається, на фундаментальну освіту… на фундаментальну науку, там, виділено щось порядку, якщо в доларовому еквіваленті, там, по суті, десь 20 тисяч доларів усього лише. На фундаментальну науку. У той же час саме для ідеологічних комісарів, які хочуть переписати… нав’язати нам свій погляд на історію, виділено стільки ж. Я абсолютно… Ну, всі ми прекрасно розуміємо, що серед вимог МВФ не було вимоги вступу… закріплення в Конституції курсу на ЄС і НАТО. Це так само не є вимогою наших європейських партнерів, вони дуже… досить скептично прокоментували цей момент. Незалежно від того, що там у нас хоче президент записати в Конституції, в найближчу історичну епоху Україна не вступить до… до ЄС і НАТО. Крім того, записувати такі речі в Конституцію: прагнення до якихось міждержавних союзів, які можуть скоро припинити своє існування… Ми бачимо от «Брексіт», перед тим мали практично «Грексіт», там, і так далі, і так далі. Тобто і НАТО так само тріщить по швам, зараз європейські країни говорять про створення своєї оборонної… оборонної системи. Насправді це є, знову ж таки, передвиборчі моменти президента. Вони насправді шкодять Україні в тому плані, що от ці ініціативи щодо НАТО, ЄС, інші ініціативи, які, знову ж таки, продукуються президентом, – вони не сприяють припиненню війни на Донбасі, не сприяють поверненню Донбасу в склад України і встановленню миру. Але, очевидно, нашій владі важливо… не важливо, що… не так важливо, що, там, війна, там, мир і так далі, і так далі. Важливо сконцентрувати правий електорат навколо президента і провести виборчу кампанію. І це зокрема відбито саме в цьому бюджеті. І звичайно, для нашого уряду дуже важливо було виконати вимоги МВФ, тому що наступний рік – це піковий по виплатах наших… наших боргів перед іноземними структурами. Наш уряд не може існувати без кредитів МВФ. Не тому, що ці кредити ідуть, там, на розвиток економіки, на інвестиції і так далі. Вони, до речі, не можуть туди йти. А просто тому, щоби втриматися на плаву. Нам, в принципі: Україні – необхідно обірвати цей… це зачароване коло кредитів МВФ, тому що насправді ці кредити йдуть просто на виплату попередніх кредитів, і в нас залишаються, і нашим дітям залишаються ті самі… ті самі…

21:42:33

Василь Голованов

Борги.

 

Чемерис

…проценти по цих самих кредитах. Але цей уряд, проводячи ту соціально-економічну політику, яку проводили і попередні уряди, не здатний це зробити.

 

Василь Голованов

Дякую, пане Володимире. Я хочу нагадати нашим телеглядачам, що це найінтерактивніше ток-шоу. І зараз звертаюся саме до вас. Запитання, яке ми хочемо запропонувати вам, стосується бюджету, і звучить воно так: «Бюджет-2019 спрямований на потреби суспільства або на оплату боргів та потреби влади?» У вас є час для того, щоб проголосувати. Перед тим, як ми перейдемо до наступного блоку, ще раз хочу нагадати, що ви можете телефонувати в наш колл-центр, номери телефонів ви бачите на екрані. Дівчата приймають ваші дзвінки. І ви можете поділитися своєю думкою, про що… що ви думаєте з цього приводу… або те, що у вас болить, поділіться тією проблемою, ми озвучимо її в ефірі – і можливо, буде запущено механізм, завдяки якому ця проблема буде вирішена. Так декілька разів уже було в наших ефірах: коли гості нашого ефіру допомагали нашим глядачам або ж можновладці, які дізнавалися про проблему наших телеглядачів, допомагали її вирішити. Дмитре… До Дмитра Раімова хочу звернутися. Я вже сказав, що зрозуміло, чому в бюджетний день голосували за Маркарову: міністра фінансів. Тому що потрібно з МВФ вести перемовини в офіційному статусі. Незрозуміло, чому звільняли Кутового і не звільняли Стеця, який також до цього говорив про відставку, чому призначили Фріз і не призначили Супрун. Чому, Дмитре, ці кадрові рішення – якось серединка на половинку?

21:44:26

Раімов

Ну, давайте… Есть что сказать и что касается изменений в Конституцию, и есть что сказать по поводу бюджета. Единственное – что должен извиниться, потому что я с температурой, потому буду говорить немного не так… не так, как вы привыкли. Давайте – что касается главного: почему были внесены эти решения? Ну, были предложены вместе с бюджетом… голосовать по назначениям и много других изменений. Первое и самое важное – чтобы мы понимали, кто сейчас… кто в Украине – власть, а кто в Украине – оппозиция. Не имеет значения, какого цвета у тебя партийный билет, не имеет значения, за белых ты или за красных. Если у тебя есть в бюджете, как говорится, своя строчка, то есть ты получишь деньги на своё предприятие из государственного бюджета в виде государственных заказов, ты – власть. Если у тебя этой строчки нет, ну, к сожалению, ты тогда – оппозиция. Понятно? Почему я говорю «к сожалению»? Потому что очень многие джентльмены и леди под куполом хотят именно этой строчки в бюджете. Это возможность, так сказать, обогащения законным путём, когда твою компанию… твоя компания, которой ты владеешь через разных людей или разные компании, получает государственные деньги. Вокруг этого идёт борьба. Почему одновременно с внесением и голосованием главного документа страны: а это главный документ страны на следующий год – вносится много других ещё документов и много других обсуждений? Ну, мне кажется, понятно, сейчас я только это проговорю обязательно. Потому что когда кто-то что-то ворует, это делает быстро, под прикрытием и, желательно, так, чтобы никто и не догадался. Потому что если бы мы обсуждали на протяжении нескольких месяцев, как вы предлагали, либо нескольких недель, как предлагали многие другие коллеги, вопрос государственного бюджета, волей-неволей мы бы нашли и пожарные машины, которые находили раньше, и многое другое, что вносилось в этот бюджет для того, чтобы разные компании получали деньги. Дальше и по поводу Вятровича тоже можно сказать. Потому… почему так быстро – понятно. Почему убирали Кутового, того убрали, того не убрали? Ну почему Стеця не убрали – понятно. Выборы впереди. Мы прекрасно знаем, чем занимается это министерство и какая его основная роль. Почему убрали Кутового?

21:46:31

Василь Голованов

Я не знаю.

 

Раімов

Потому что это идеологическое. Ну, это обычная, чистая идеология. Извините, в эфире телеканала, дискутируя с одним из замминистра во время вируса «ПетяА», мы определили о том, что господин замминистра с компьютера, с которого он смотрит дома порнушку, отправляет государственные документы. К сожалению, он не был отправлен в отставку. Ну, то есть мы понимаем, что это министерство абсолютно безрезультативное, но оно должно работать во время избирательной кампании для внутренней истории. Ну, конечно же… ну, как-то держать… Знаете, плохая мина при плохой игре. Ты должен её держать, потому что ты уже его создал: это министерство. Странно будет, если в преддверии выборов ты его закроешь и признаешь его полную недееспособность и слитые не пойми куда деньги. Что касается министра агрополитики… Ну, меняются потоки. То есть кто-то другой занял эту, так сказать, строчку, нужно чужого человека убрать, своего поставить. Вот увидим, что будет дальше. Теперь – что касается… Вот не могу не прокомментировать по поводу господина Вятровича. У меня один вопрос: кто за ним стоит в итоге? Потому что когда одному ведомству выдаётся такая сумма денег, ну объясните, кто их дальше… куда они распределяются, где эти проекты, кто конечный бенефициар. Когда создаётся фонд главы государства: исполнительная власть – покажите, пожалуйста, программы, по которым эти деньги будут распределяться. Потому что это такой же вопрос… Выдают кандидату в президенты. Кандидаты в президенты. Видим рекламу. 1 миллиард распределить… Ну любой антикоррупционный орган скажет: «Погодите, идите сюда». Следующее. Когда идут непонятные другие затраты в преддверии избирательной кампании, любой антикоррупционный орган должен сказать: «Погодите, давайте разберёмся». Кстати, как и заявления некоторых политиков, которые сказали с трибуны Верховной Рады, что в Раде пахнет перегаром. Это повод для расследования о том, что депутаты не на трезвую голову… Но мы-то и так знаем, что там не совсем… у некоторых бывает не очень хорошо, но не на трезвую голову голосуют. Это уровень кнопкодавства. То есть Генеральная прокуратура должна проверить заявления депутатов, взять и опросить коллег, сидящих рядом. Если депутат был пьян на рабочем месте, его голос нельзя учитывать. А там всё очень, значит, с голосами сложно. И если позволите, финальное касается Конституции.

21:48:39

Василь Голованов

Давайте.

 

Раімов

Почему?.. Ну, уже проголосовали, дальше должна же быть вся эта процедура. Есть один только нюанс, он касается социологии. Ну, опять же, политтехнологи – значит, циферки. Есть решение парламента: более 300-т голосов. Депутаты из большинства говорят, что «это конституционное большинство – значит, так… мы представляем украинский народ». Я беру социологию. Ну, для того, чтобы меня не обвинили: там, рука Кремля, нога Кремля. Я возьму социологию начала года «Демократичних ініціатив», которые – в жизни никто никогда не объявит, что они – рука Кремля. И смотрим…

 

Василь Голованов

Ну не зарікайтеся.

 

Раімов

70… Ну, до весны. Вот до весны – скажем так.

 

Василь Голованов

Я вас прошу.

 

Раімов

76 процентов, если я не ошибаюсь… там больше 75-ти процентов не доверяют украинскому парламенту на начало 2018-го года. Ответ… точнее, вопрос – и сразу же логичный ответ. Если в 2014-м году во время инаугурационной речи президента, когда господин Порошенко сказал, что действующий парламент не соответствует доверию украинских граждан и должен быть распущен, и он больше не принимал решений, почему парламент, который не соответствует ожиданиям украинского народа, который не… не заслуживает доверия, по мнению украинцев, принимает конституционные решения самого высокого уровня? И это вторая… Это первая история. А вторая – зададим просто. Сейчас на всех телеканалах лидеры большинства и, в принципе, власти говорят, что в стране идёт война. Мы не спорим в том, что есть боевые действия, мы не спорим, что есть буквально агрессия, но давайте… теперь мы говорим о Конституции. В Конституции написано: во время войны и больших катаклизмов: ну, там, стихійних лих – внесения изменений в Конституцию запрещены. То есть если де-факто… де-факто у нас война, тогда менять Конституцию мы не имеем права.

 

Василь Голованов

Да.

 

Раімов

Потому что это уже нарушение Конституции.

 

Василь Голованов

Да, і в законі про воєнний стан також вказано, що неможливе внесення змін до Конституції, проведення виборів… Цікаво. Сергій Шахов. Наостанок, на десерт залишили Сергія. Чому? Тому що, як я вже анонсував, Сергій голосував за бюджет. І зараз будемо питати Сергія за всією… з усією строгістю. Ми зараз так трохи зі всіма і в кріслах, і в телеглядачах в аудиторії… Чи голосували б ви за той бюджет, про який ви… Остаточного документа поки що немає. Про той, який обговорювали. Ви б проголосували? Просто руками зараз підніміть. Можливо, навіть телеглядачі не побачать. Я… я розповім. Ви б голосували? Хто б проголосував? Підніміть руку, будь ласка. Так, провал. Просто глядачі… телеглядачам я маю пояснити: жоден не підняв. У кріслах теж ніхто не підняв. Сергій, ну підніміть ви хоч руку. Ви ж голосували.

 

Шахов

А, ну добре. Добре-добре.

21:51:28

Василь Голованов

Так… А, і Дмитро.

 

Васильєв

Я можу пояснити, чому я не підняв руку.

 

Василь Голованов

Чому?

 

Васильєв

Я маю… я маю бачити, за що б я голосував. Я того не бачив.

 

Василь Голованов

Угу, зрозуміло. Перед тим, як ми поставимо…

 

Раімов

И 420 депутатов не пересчитаете.

 

Василь Голованов

Да.

 

Мірошниченко

Перед тим, як ми починаємо голосування, ну, дивіться… Кирило тут багато говорив, дійсно, про те, як відбувається сам процес.

 

Василь Голованов

Він обіцяв так більше довго не говорити.

 

Мірошниченко

Але… але, дійсно, депутати голосували…

 

Шахов

А у меня сколько времени есть?

 

Василь Голованов

Сергію, дуже недовго, прошу.

 

Мірошниченко

…переважна більшість – не бачачи цифр, не розуміючи, що там.

 

Голос

Так всегда.

 

Мірошниченко

Очікуючи або…

 

Василь Голованов

«Не розуміючи» – це цікавий аргумент.

 

Голос

Да, так всегда.

 

Мірошниченко

Не розуміючи той баланс. Тому що мажоритарники…

 

Василь Голованов

А ще… а ще, Юрій… Да, Сергію, зараз. Зараз, Сергію.

 

Мірошниченко

Мажоритарники – вони піклувалися тільки про свою частину, там, де йдеться про їхній округ, а загальні параметри, загальне спрямування, загальні цифри вони не аналізували.

 

Василь Голованов

Юрій, да, дякую. Я…

 

Мірошниченко

І це…

 

Василь Голованов

Хочу – да – подякувати Юрію Мірошниченку. Сергію, заява була народних обранців, що тхне алкоголем в Раді. Зараз – не про бюджет. Чи дійсно випивали алкогольні напої? Не ви… Можете навіть прізвищ не називати, ну, то, може, не буде досить коректно з вашого боку. Ну, те, що випивали, я зрозумів, не будучи присутнім у Верховній Раді, тому що деякі з народних депутатів дозволили собі навіть виступати з трибуни, і було явно видно, що людина або трохи хильнула, або трохи не дуже гарно себе почуває за станом здоров’я. І я думаю, що все ж таки перше.

 

Шахов

Ви знаєте, пане Василю, я скажу так: я взагалі не п’ю – раз.

 

Василь Голованов

Тим паче. Тим…

 

Шахов

Не хворий і не падлюка, але не п’ю.

 

Василь Голованов

Тим паче у вас має бути гострий нюх.

 

Шахов

Дітей… дітей багато, часу не вистачає на шостого поки що. Але…

 

Василь Голованов

П’ятеро дітей?

 

Шахов

Да, п’ятеро дітей. Те, що стосується Верховної Ради, і до колег скажу так: я… ну, от я добу не спав. Я не знаю, чи по мені це видно, чи ні, але добу не спав. Після бюджету приїхав у Верховну Раду, поставив питання Гройсману сьогодні і про те, що в Сєвєродонецьку відбувається, в Луганській області, про те, що вбили депутата Самарського, на крові зайшли в раду і грабують бюджет Сєвєродонецької міської ради. І сказав поставити на контроль до міністра Авакова. Так що, ну, повірте: працюю. Те, що стосовно бюджету, і те, що стосовно взагалі наших… те, що стосовно алкоголю в Раді.

21:54:09

Василь Голованов

Да, будь ласка.

 

Шахов

Я особисто не відчував ні в кого даже… навіть перегару. Чесно. З трибуни – я не бачив, хто був п’яний. Скажіть, будь ласка, прізвище – може, я теж зараз проаналізую у своїй пам’яті і скажу, що там хтось із міністрів був п’яний, хто докладав. Те, що стосується – хочу сказати правду – опозиції: немає ніякої опозиції у Верховній Раді. Ну немає її, люди добрі. Є конструктивна опозиція, а такої опозиції немає. І коли я виніс проект постанови про розгін Сєвєродонецької міської ради, тому що банда керує в обласному місті, де йде пограбування, ніхто не проголосував. Ні «Народний фронт» не підтримав, ні «БПП». А саме в Сєвєродонецькій міській раді і «Опоблок» домінує. «Опоблок» бігав за трибуну до Шахова, за Шаховим, щоб не поставили цю постанову на голосування. І мер написав… Більше я скажу: мер написав заяву теж про звільнення – і все одно не проголосували. Сьогодні я підходжу до Парубія, кажу: «Андрій Володимирович, ставте дві постанови, бо позавчора була спроба знову захватити владу в місті Сєвєродонецьку». Розграбали… Радикальна у свої ратиці засунула 160 мільйонів гривень, розкрали. І сьогодні повністю тиша, під килим положили 60 кримінальних проваджень. Люди, 60. Ніхто нічого не розслідує… не розслідує. Чи є опозиція? Скажіть: хто домінує в Луганській області за всіх часів? Правильно? І от я підходив і до Юрія Бойка, спілкувався, я підходив і до його смотрящих, спілкувався, підходив узагалі в Раді і з Новинським спілкувався.

 

Куликов

Кто смотрящие? А смотрящие – кто это?

 

Шахов

Ну, в Луганській області є від, там…

 

Куликов

Ну, мы: просто страна – хотим знать.

 

Шахов

І далі… і далі ситуація така. Те, що стосується проголосувати за кругляк живого лісу, зеленого, – вони голосують. А те, що треба 23 тисячі гектарів лісу, який згорів, заміноване було все… Ніхто нічого не робить. Люди замерзають у своїх квартирах, не можуть купити собі вугілля, примерзають до своїх койок – і не можуть сьогодні нічого зробити. Усім на все начхати, грабували. Слава Богу, що звільнили губернатора, який грабував три роки, узагалі на місці не був, у Луганській області. От слава Богу, що його звільнили. Готували повністю, щоб замерз… замерзла вся область: ТЕЦ і «СТКЕ» сєвєродонецьке. І я кажу за Луганську область, тому що я оттуда обирався, я повністю контролюю – намагаюся – кожен сантиметр… допомогти сьогодні людям. Так от: якщо би мер міста не звільнив зрадника від… Я кажу: від політичної сили, які прикрилися вашою політичною силою… З 90-х років. Ну, щоб ви розуміли, з 90-х років криваві, жерливі банди… зайшли сьогодні в міську раду, в парламент: є, позаходили – і грабують і досі. Тому хочу сказати, шановні: і те, що ви говорили: кожен з вас, – що сьогодні домінує… або комусь на пожежні машини треба 1 мільярд гривень також… Не тільки на фонд, а 1 мільярд гривень на їх підприємства виділити. Дали 600 мільйонів – вони репетують, що вони не голосують. Дайте іще їм 400. Не нажерлися все. Отака ситуація. Чому я голосував за бюджет? Перше…

21:57:24

Василь Голованов

Да, давайте.

 

Шахов

Проаналізувавши… Ви говорите, що ніхто не аналізував. У нас є серйозні аналітики: в «Нашому краї», – які аналізували і говорили, що антисоціальний цей бюджет. Тому що 55 відсотків було виділено на армію, а на соціальну сферу – всього 5 відсотків. Усього 5 – розумієте? При тому, що не вистачає лікарям 110 мільярдів гривень, учителям – 80 мільярдів гривень, не вистачає ще кудись, там. Але після зустрічі з Гройсманом він усе пояснив, а зустріч така була. Групи «Воля народу», групи «Відродження»…

 

Василь Голованов

Він тільки вам пояснив?

 

Шахов

Ні, всій групі.

 

Василь Голованов

Тільки ви зрозуміли?

 

Шахов

Не я тільки зрозумів. Уся група…

 

Василь Голованов

Я – не вас… я – не вас конкретно.

 

Шахов

Вся група «Воля народу»…

 

Василь Голованов

«Воля народу» і «Відродження» проголосували, крім Бондаря.

 

Шахов

Тепер – те, що стосується… Тепер – те, що стосується Податкового кодексу. Спершу ж був Податковий кодекс – правильно? Спочатку було 160 голосів, 170, 180…

 

Мірошниченко

Треба було наповнювати. Там мали подати.

 

Шахов

30 правок було. Так там нафта стояла на кону. Нафтотрейдери, асоціація нафтотрейдерів, об’єднавшись, сказала: «Ми будемо працювати прозоро на цьому ринку». Але є сьогодні олігархи, які контролюють нафтовий ринок, контролюють міністра Насалика, який сидить прямо за Гройсманом: енергетики і палива – який піднімає ціну на газ, не добуває альтернативне паливо… Це вугілля – чорне золото. І його взагалі в Раді не буває, він просто підписує документ. Фунт, який сидить і сьогодні грабує державу. Так от: спочатку в Податковому кодексі 30 правок, за які була практично бійка. І сьогодні все ж таки перемогла Україна, тому що наповнюватися буде бюджет на 25 мільярдів гривень, плюс – за відкритістю та за прозорістю електронного обігу нафти та нафтопродуктів. Це перше. По-друге: я зареєстрував постанову електронну на сайті президента по розпуску взагалі всього Кабміну, бо він не відповідає, він три роки не звітував людям. Але поставили на голосування. Я сказав: «Тільки українські міністри повинні відповідати, з відповідальністю працювати».

 

Василь Голованов

Учора двох українських міністрів призначили.

 

Шахов

Учора… учора – двох.

 

Василь Голованов

Сергію, ви продовжите, от просто запитання.

 

Шахов

Да. Учора двох міністрів призначили…

 

Василь Голованов

Сергію…

 

Шахов

Да.

 

 

 

21:59:42

Василь Голованов

Сергій, вам запитання. Воно незручне. Просто я хочу, щоб воно було озвучене. Це ж до вас запитання. Незручне. Можна?

 

Шахов

Добре.

 

Василь Голованов

Я його озвучу. Наталя з міста Кременчук пише: "Пане Василю, запитайте, будь ласка, у вельмишановного пана Шахова, як він дивитиметься в очі своїм шахтьорам після голосування за цей бюджет. Це верх цинізму".

 

Шахов

Я пояснюю.

 

Василь Голованов

Прошу.

 

Шахов

Те, що призначили двох міністрів українських, – це вже крок вперед. Відповідальність міністра фінансів... Данилюк утік з тонущого корабля, схопивши валізи, як і Яресько, як і усі міністри. Призначають сьогодні Макарову. Фаховий міністр, відповідає повністю. Вона виправила ситуацію. І призначають далі міністра по ветеранам. Це правильне міністерство. Бо сьогодні усі відомства займаються ветеранами. 350 тисяч ветеранів. Сьогодні усі займаються. Але немає відомства, яке б займалося...

 

Василь Голованов

Про шахтарів.

 

Шахов

Далі: про шахтарів. Особисто говорив із Гройсманом на тему модернізації шахт. І в середу буде нарада у Кабінеті Міністрів. Гройсман дав чітку відповідь: що на модернізацію шахт будуть передбачені кошти. І ми можемо... Юрій, ми ж можемо вносити протягом 2019-го року правки, зміни? Ми народні депутати, ми маємо на це право. І будуть внесені зміни на модернізацію українських шахт. Далі. 500 мільйонів доларів, які інвестори хочуть внести в нашу державу, але з гарантіями державними... Під час виборів – уявіть собі – є така компанія, яка хоче внести 500 мільйонів доларів і модернізувати українські шахти. Гройсман сказав: такі гарантії вони нададуть, якщо все ж таки буде проект рішення і розбудови українських шахт. Уявіть собі: з 249-ти державних шахт залишилося 33, і тільки 3 з них працюють. Я постійно із шахтарями на зв’язку. І більше хочу сказати. Вчора взірвався газ метан на шахті "Гірській". Практично загинули п’ять шахтарів, але товариші врятували, з опіками. І директор шахти сьогодні покриває міністра Насалика. Роз’єднали і не дають навіть на поверхню вивести правду, що шахтарі практично загинули, чуть лі не згоріли у тій шахті. А це через те, що губернатор пограбував 300 мільйонів гривень.

 

Василь Голованов

Сергій, є запитання...

 

Шахов

Шахтарям все ж таки виплатять заробітну плату, за яку ми проголосували: 6382 законопроект – ще у червні. Вже 800 мільйонів віддали і далі віддадуть. Що стосується далі шахтарів... Підняв питання, щоб 1.5 мільярди гривень надати Луганській області дотацій. Донецькій – 2.5 мільярди гривень. Тому що блокада сьогодні стоїть і ошукали військових. Далі: чому голосував. 2.5 мільярда гривень дали слово внести по розбудові залізничної колії з Луганської області до мирної України і все ж таки розвантажити дороги від аграрного колапсу: 60 тонн вантажівки йдуть і розбивають дороги, танкодроми стали, ями – як могили. Як можна було не підтримувати? І ще головне. Я був депутат міської ради два рази, депутат обласної ради. Постійно: як би не виносили бюджет – все одно за нього проголосували б. Є у них певні домовленості між собою із фракціями. Правильно, пане Юрію? І не можна бути за щось проти, за щось – ні. Треба працювати заради України, заради українського народу. Я обирався від округу 114-го по Луганщині, по мажоритарці.

22:04:03

Василь Голованов

Сергій, час... Реклама... Не стільки важливо, від якого округу ви обиралися.

 

Шахов

І головне. Те, що стосується... Після правок у Податковий кодекс одразу з’явилося 240 голосів. Правильно ви говорите: у когось підприємства, у когось свої заводи. Але вони взагалі не стосувалися цього бюджету, який проголосувався. А те, що у нас є фахівці, які... У нас фахові спеціалісти у "Нашому краї", які все ж таки видали на-гора, що можна проголосувати у такому вигляді бюджет.

 

Василь Голованов

Репліка, коротко, будь ласка. Юрій, Кирило, Дмитре. Тільки коротко.

 

Мірошниченко

Я, по-перше, хочу сказати... Тут достатньо багато говорив Сергій. І я хочу сказати, що, дійсно, він один із найактивніших народних депутатів. Це правда. Він вболіває за долю шахтарів, за той край, який він представляє: Луганщину. І я не маю підстав сумніватися, що він голосував абсолютно щиро. Переважна більшість мажоритарників виходять із інтересів своїх виборців на мажоритарних округах. Якщо ідуть певні кошти на підтримку їхніх округів, напевно, це природно: що вони голосують. Але разом з тим...

 

Василь Голованов

Чи не вважаєте ви це узаконеним підкупом? Коли виділяються гроші на округ...

 

Мірошниченко

От у нас є експерти. Я думаю, що вони проаналізують. І з етичних міркувань я не буду коментувати голосування наших колег.

 

Василь Голованов

Якби хотіли сказати "ні", сказали б "ні".

 

Мірошниченко

Але якщо говорити про сам бюджет... Розумієте, у чому є небезпека? Небезпека є у тому, що функції бюджету як такого... Це публічні кошти, це кошти усіх нас. Вони полягають у двох найбільш важливих напрямках. Перше: це справедливий перерозподіл. Тобто взяти у тих, у кого більше і є надлишки, – і віддати тим, хто найбільше потребує. І от виходячи з цього, дивимося на цей бюджет. Чи отримали ті, хто найбільше потребує, ці кошти? Ні, не отримали. Серед багатьох гасел і багатьох виступів, які ми сьогодні маємо: як-то "треба підтримати пенсіонерів, інвалідів і так далі"... Наприклад, я беру неповні сім’ї: жінки, які самі виховують дітей. Мало того, що скасували при народженні виплати. Мало того, що друга, третя дитина – немає...

22:06:38

Василь Голованов

Не скасували "при народженні". Чекайте...

 

Мірошниченко

Скасували. Я вам абсолютно відповідально кажу, що це скасовані виплати, які...

 

Василь Голованов

А, збільшення виплат немає. Але все одно виплачується мінімальна сума...

 

Мірошниченко

Згадайте: виплачувалось у еквіваленті кількох тисяч доларів, коли народжувалась дитина, потім друга дитина, третя – ще більше...

 

Василь Голованов

Правильно. Але повністю не відмінили цю виплату. Вона менша гораздо, але не відмінена.

 

Мірошниченко

Я ще раз кажу. Дві постанови я вносив. Ніяких... Мало того, ви зверніться до жінок, які самі виховують дітей. Навіть там, де є чоловік, який не сплачує аліменти, вона вимушена сама йти працювати і ще й ту дитину виховувати. І у неї немає засобів до існування. От таким сім’ям треба допомагати. Вони нічого не отримали.

 

Василь Голованов

Абсолютно погоджуюся із вами. Юрій, час, я прошу...

 

Мірошниченко

І от я кажу: справедливий перерозподіл. Ми маємо збільшення на силовиків. При тому, що, у порівнянні з 18-м роком, не така значна інфляція у нас і девальвація гривні, як була. Але значного збільшення на соціальні виплати нема. І далі: створення стимулів для розвитку економіки, для залучення інвестицій і нових робочих місць. І ця функція не виконується.

 

Василь Голованов

Дякую, Юрій. Кириле, коротко.

 

Куликов

Первое. Вы все должны понимать, что бюджет – это ваши деньги. Это перераспределение ваших личных денег. Второй вопрос. Вы все должны понимать, что процесс бюджетного формирования – это целая наука. Этому учат в университетах. Есть такой факультет: называется "бюджет". И у меня вызывает огромные сомнения, как коллективный – извините, Василий, – "казак Гаврилюк" может принять вообще бюджет целой страны.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Я до пана Гаврилюка жодного стосунку не маю.

 

Куликов

Это не Гаврилюка. Я сказал "коллективный". Это образно.

 

Василь Голованов

Я розумію. Дмитре, будь ласка.

 

Раімов

Хорошо было бы устроить сейчас диалог. Задал – тебе ответили. Знаете, как платоновские диалоги. Но я знаю, что только одному из коллег я дам слово – не заберёшь потом его очень долго. Поэтому скажу очень просто. У меня есть один вопрос. Он касается всех, кто голосовал за бюджет. Я не хочу сейчас апеллировать этими диалогами к Сергею. Потому что считаю его абсолютно грамотным и адекватным. Но буду апеллировать к некоему собирательному образу того, кто проголосовал. Мы же говорим о силовиках. Давайте уточним, о ком именно. Согласны все те, кто сейчас смотрит наш "Украинский формат", что денег украинское государство должно распределить больше на те отрасли и те области, где это безумно важно и где есть лучше результативность? У меня есть вопрос: на каком основании украинский бюджет увеличивает затраты на управление госохраны? У меня есть вопрос: как сильно изменилась раскрываемость преступности за последних почти пять лет, что Министерство внутренних дел начало получать больше денег? Причём у меня есть много вопросов и у экспертов есть много вопросов, касающихся затрат на Министерство обороны. Но там нужно вкапываться в детали. Есть отдельный комитет, у которого доступ к документам. Они лучше в этом разбираются. Там эффективность, понятно. Там каждый день стреляют. А результативность расследования преступлений – вы видите и сами всю эту историю. Это ещё один вопрос. То есть есть чёткие, конкретные вопросы, которые необходимо задавать здесь не Диме Раимову в эфире, а антикоррупционным органам, которые должны вызывать лидеров фракций и спрашивать, почему так, "почему вы именно так проголосовали", "куда эти деньги", "не является ли это политической коррупцией"... Сергей, я согласен в том, что этих органов нет. Но если я не буду этот вопрос поднимать, если вы его не будете поднимать, они никогда не появятся и мы никогда не начнём задавать грамотные вопросы. А я считаю, что эти подробные, маленькие, в деталях: "А куда этот миллиард ушёл? А куда эти деньги? Опять на пожарные машины 600 миллионов? А куда эти деньги пошли? Куда?" И ты должен спросить. И каждый гражданин у себя на округе должен спросить у своего депутата, и в целом мы в телеэфирах и на следующих выборах должны спросить, как потратились эти деньги. Потому что сейчас ноябрь. Следующий бюджет уже должен голосовать следующий парламент. Сейчас это больше похоже на то, как мародёры добрались до корыта с деньгами и решили перед выборами... Потому что следующий бюджет уже будет голосовать новая Верховная Рада. Если вдруг этот парламент решит не проголосовать в начале августа, чтобы ещё раз прямо...

22:11:46

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Сергій, коротко. Прошу, дуже коротко. І запитання від глядача у студії.

 

 

 

 

Шахов

Вы знаете, я переселенец. А переселенцы – все мы другорядные, голосовать не можем, а избираться можем. Это первое. И на переселенцев тоже заложили мизер из мизеров в этот бюджет. Касаемо вертолётов, которые купили во Франции на 700 миллионов долларов, а могли купить у Богуслаева, в принципе, на "Мотор Сич" в Запорожье. Это тоже преступление. Я не голосовал за этот закон. Я считаю, что это преступление. Но его проголосовали в парламенте, продавили. И им придётся отвечать за это. Придётся отвечать перед Украиной, перед народом.

 

Раімов

Понятно, что есть нормандский формат, есть президент Франции, и мы немножко платим туда.

 

Шахов

Конечно. Теперь вроде бы "Північний потік – 2" для керівництва нашої держави став не такий поганий. 3 миллиарда забирают в нашей стране, а у них это типа нормально. "Немцам надо подарить". Ничего дарить нельзя... И в данный момент, Дима, я сделал максимально для того, чтобы Луганская область... Это не 20 миллионов гривен на округ Шахова. Это 200 миллионов гривен на стадион в Северодонецке. Потому что спорт уже... А там написано на стадионе: "Опасная зона". 6 тысяч мест... 27 лет рушилась страна... Не только этот Кабинет Министров Яценюка-Гройсмана рушил. Всё рушилось. Но сегодня должны отремонтировать парки и газоны. Центральный областной город должен жить, чтобы люди видели, что они живут. Сегодня я опять буду выезжать на Луганщину. Сегодня берут останавливают транспорт: троллейбусы. И так повысили в цене. Ещё транспорт останавливают. Это депутаты городского совета, банда эта. Для того, чтобы возить людей в маршрутках по 8 гривен, троллейбусы надо уничтожить. Надо Шахову выехать, чтобы остановить этот беспредел, чтобы людям в Северодонецке объяснить: "Придите и выкиньте их из этих кресел, в конце-то концов". Как шахтёры пришли буквально под Кабинет Министров и получили 1.5 миллиарда под эти зарплаты. Стыдно об этом говорить, реально: о том, что надо что-то выбивать от министров, чтобы они реально подумали о людях. Стыдно, но приходится это делать. Приходится стучаться в эти двери и реально эти бородавки выковыривать.

 

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Запитання від глядачів у студії. Добрий вечір. Як вас звати?

 

Олена

Добрий вечір. Олена. Маю економічне запитання до пана Куликова. Скажіть, будь ласка, ваша думка: чи доцільним для нашої країни було б прийняття закону про виведений капітал замість закону про прибуток: податку на прибуток? Дякую.

22:14:34

Куликов

З повагою до вас – не до держави, яка приймає такі закони, – я буду відповідати українською. Хочу сказати... Усе законодавство податкове, яке у нас існує, – воно якесь... Менш за все застаріле. Податок на виведений капітал повинен бути. Я не розумію, наприклад, для чого нам потрібен податок на додану вартість. Тому що це податок, який повинен стимулювати промисловість. А коли ми бачимо, що цей податок стримує нам промисловість... Для чого нам ПДВ? Він же існує у декількох країнах. Це самий корумпований податок, який є у нашій країні. Давайте ми його уберемо і побачимо, що буде давати. І крім того, я вважаю: якщо в країні промисловість зупинилася... А ми бачимо, що так. Ми бачимо, що люди: кваліфіковані, освічені – залишають цю країну. Ми повинні податки скоротити практично повністю. Ми повинні дати промисловості можливість дихати. Ми повинні дати тим, хто відкриває тут промисловість... Прийшов інвестор – дайте йому грейс піріод, там, 5 років. Люди сплачують податки і так. Але дайте, щоб вони не платили податок на прибуток, щоб вони не платили ПДВ. І це запрацює, запрацює промисловість. Чому це не робиться? Ми ж бачимо... Який у нас голова податкової служби втікає? Який по рахунку? Тому це і не робиться: бо на цьому вони заробляють гроші. Дякую вам за професійне питання.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле, за відповідь. Крокуємо далі. Підбиваємо підсумки. "Бюджет-2019 спрямований на потреби суспільства", – вважає 2 відсотка глядачів серед тих, хто узяв участь у голосуванні. А це 8161. 98 вважають, "на оплату боргів і потреби влади". Повідомлення, які надходять через наш колл-центр. Будь ласка. Дівчата працюють, приймають ваші дзвінки, а я зачитую їх в ефірі. "Были ли соблюдены регламентные нормы, когда принимали изменения в Налоговый кодекс? А то его так спешили принять. Одесса, Юрий". "Переселенец из Макеевки, живу в Киеве. Вы говорите о том, что беспокоитесь о шахтёрах. У моего ребёнка заболевание, которое имеют десять человек в Украине. Почему вы не можете написать депутатский запрос о помощи людям в таких ситуациях? Тем более переселенцам. Адресовано Сергею Шахову". Микола, Дніпро: "Чому ж ми вчора призначали нового міністра зі справ ветеранів, а Міністерством охорони здоров’я досі керує виконуючий обов’язки?" Далі, Алексей, Николаевская область: "Для меня как простого украинца вчерашнее ночное голосование было сравнительно с напёрсточниками, которые гадают, под каким стаканчиком находится шарик". Сергій Панасовський, Харків: "Я психотерапевт і можу сказати, що кілька депутатів точно були вчора п’яні, коли приймали бюджет". Ирина, Каменское: "Район Черёмушки весь без отопления. В том числе и школы. Об этом знают депутаты, когда принимают бюджет?" Светлана, город Харьков: "Добрый вечер. Очень нравится ваша передача "Украинский формат". Не верю бюджету олигархов. Недостаточно выделено денег на соцнужды населения. Как всегда, пенсионеры в нищете. Низкая заработная плата у простых людей. Европейская заработная плата у депутатов и чиновников, у всех олигархов. Повышение бюджета для Института памяти считаю преступлением. Эти деньги должны идти на здравоохранение, лекарства и так далее. В целом бюджет антисоциальный". Ну і ще репліки. До мене звертаються люди і усі бажають нинішній владі самій спробувати прожити на 1400 гривень. Дякую усім. Ми продовжуємо приймати ваші повідомлення. Колл-центр працює. Якщо вам зручніше телефонувати. Якщо ж вам легше написати повідомлення, месенджери: "Вайбер", "Ватсап", "Телеграм", а також наш "Фейсбук"-месенджер – приймають ваші повідомлення. Будь ласка, пишіть, телефонуйте – як вам зручніше. А ми будемо крокувати до наступної теми. 21-го листопада рівно 5 років після початку "Євромайдану". До будинку профспілок знову несли шини. Про те, хто і чому там протестував, а також про підсумки і уроки "Майдану" будемо говорити із гостями нашої студії. Але перед цим я хочу озвучити голосування для наших глядачів. І воно стосується тієї категорії людей, які підтримували "Майдан". Можливо, не були учасниками, але підтримували ідеї та ідеали "Майдану". Тож... "Я підтримував "Майдан" та Революцію гідності". І зараз – перший варіант відповіді: "Розчарований". І другий варіант відповіді: "Все нормально. Революція ще не завершилася". Детальніше про цю тему в сюжеті.

22:19:49

Диктор (запис)

У 5-ту річницю Революції гідності у центрі Києва, де у 2014-му році живцем згоріли активісти "Майдану", відкрився ресторан швидкого харчування "КіЕфСі". Ця подія викликала хвилю обурення серед свідків та учасників "Євромайдану". У соцмережах розгорівся неабиякий скандал. Скажімо, активіст Родіон Шовкошитний на сторінці у "Фейсбук" закликав людей, що знаходилися на "Майдані", підтягнутися до ресторану. І висловив сподівання, що, може, вони спалять його там. "Хто хоче смажених курчат? У будинку профспілок можна поїсти. Сьогодні відкрились там тихенько, як злодюжки. Навіть на сайті не позначили ще, на мапі. 5 років тому почалися події, через які правоохоронці підпалили будинок профспілок за 3 місяці. В результаті чого згоріли люди. Цікаво: якась акція зі знижками чи бонусами буде на 18-те лютого? "Кентукійські смажені курчата" у будинку профспілок до 1-го ювілею "Майдану"". На заклик відгукнулися, і вже ввечері до ресторану "КіЕфСі" підтягнулися активісти. Вони принесли із собою шини та розмалювали стіни закладу. Поліція і Нацгвардія, які стежили за порядком під час акції вшанування героїв Небесної сотні і мітингу націоналістів біля стели, затримали найбільш активних протестувальників, застосувавши при цьому газові балончики. Поліція у той день доставила до відділку шістьох осіб. Серед них активісти коаліції учасників Помаранчевої революції, представники С-14 і один журналіст. Приблизно о 2-й ночі усіх їх під розписку відпустили по домівках. Під гарячу руку правоохоронців потрапив активіст – брат нардепа Мустафи Найма: юрист Мессі Найєм. На своїй сторінці у "Фейсбук" він поскаржився, що постраждав під час сутички із поліцією. "Щойно, під час здійснення адвокатської діяльності і захисту свого клієнта, на Майдані Незалежності відносно мене був застосований спецзасіб: газовий балончик – співробітниками поліції: не патрульною. Удодов Олександр Сергійович, Бояр Сергій Сергійович, Ошомок Олександр Валерійович. Опік очей та обличчя. Завтра напишу відповідну заяву". Що ж стосується реакції керівництва ресторану, то вони обмежилися коротким коментарем, у якому підкреслили законність своєї діяльності. У федерації профспілок, яка, власне, і здала ресторану приміщення, пояснили, що "КіЕфСі" чи не єдина компанія, яка взяла у них в оренду приміщення у будинку профспілок. Адже усі прекрасно знають історію цієї будівлі. І ніхто не хотів відкривати там якісь заклади. Варто нагадати, що нинішній скандал – це далеко не перша історія із закладами харчування у цій будівлі. Були протистояння і у 2015-му році, і у 2016-му, коли, приміром, у будинку профспілок відкрили кафе "Карати". На стінах тоді повісили світлину з осколків реактивних снарядів "Град". На полицях поставили псевдококтейлі Молотова, а біля вітрин – мішки для барикади. Кафе також закрили через акції протесту. Що ж стосується "КіЕфСі", то уже наступного дня після інциденту ресторан у будинку профспілок працював у звичному режимі. Написи стерли, пошкоджену тротуарну плитку відновили. Пізніше журналіст Дмитро Гнап написав у "Фейсбук", що "відкритий у будинку профспілок фастфуд від "КіЕфСі" закрився, але лише до кінця четверга. Після невеликої штовханини із охороною вийшов адвокат фастфуду та оголосив, що на сьогодні заклад закривається. Вимагаємо, щоб назавжди закрився. Він пішов комусь дзвонити". Сьогодні наша знімальна група побувала біля стін закладу. В обід він ще був зачинений.

22:23:31

Василь Голованов

До слова, у грудні 2014-го київський мер Віталій Кличко заявляв журналістам, що будинок профспілок доведеться знести і побудувати на його місці новий. Мовляв, він настільки пошкоджений пожежею, що не підлягає ремонту. Проте реконструкція відбулася. І, як виявилося пізніше, реально від вогню постраждало 20 відсотків споруди. А підбиваючи підсумки 5-ти останніх років, за даними видання "Слово і діло", на 16 відсотків протягом 5-ти років в Україні скоротилася кількість загальноосвітніх навчальних закладів. На 20.5 відсотка стало менше медичних установ. Із позитивного: суттєво побільшало відремонтованих доріг. В Україні практично не залишилося пам’ятників Леніну. Якщо у листопаді 13-го року їх було 1350, то зараз, за відкритою інформацією, їх близько 30-ти.

 

Шахов

Спрятали.

 

Василь Голованов

Я не знаю. До речі, пам’ятники мене обходять менше. Мене хвилюють більше живі люди, які зараз...

 

Мірошниченко

Тут ще є одна цифра: дуже сумна. І хоча дехто в одному з ефірів казав, що це не показник, мені здається, що це якраз інтегральний такий показник і індикатор. А саме те, що в Україні вдвічі більше людей помирає, ніж народжується.

 

Шахов

В три.

 

Мірошниченко

І цей показник, мені здається, є результатом того, що відбувається у країні. А щодо дати – скільки людей виїжджає...

 

Куликов

Каждые 30 секунд – один человек.

 

Мірошниченко

От бачите, Кирило каже: кожні 30 секунд одна людина покидає нашу країну.

 

Куликов

На ПМЖ.

 

Мірошниченко

Ви розумієте, якщо зараз порівняти той стан і ті очікування, які були у людей, що виходили на "Майдан", які сподівалися на зміну, покращення свого життя, і те, що вони отримали, – мені здається, це просто жахливі наслідки.

 

Василь Голованов

Юрія почули. Дмитре, будь ласка, підбиваючи підсумки 5-ти років.

 

Васильєв

Ви знаєте, я думаю, Україна іде правильним напрямком. Один із експертів, мною дуже шанованих, Юрій Ганущак: він є експерт із децентралізації, колишній депутат, до речі: ваш колега – він мені колись сказав фразу, яка мені видається абсолютно логічною. Він каже, що ми йдемо правильним напрямком, тільки зигзагом, ось так. І мені видається, що це є так. Тому що глобально те, що люди виїжджають за кордон, – це адекватний процес. Я не кажу, що це добре. Я кажу, що це адекватний процес. Тому що коли я дивлюся на Польщу, там, 10-20 років назад, то я точно так же бачу, що коли Польща стала на чіткий шлях євроінтеграції, вступала в НАТО, потім у ЄС, дуже багато людей і до того, і під час цього, і коли був безвіз для Польщі, виїжджали за кордон. Але дуже багато людей повернулися зараз. І я знаю по собі. Я жив у Америці, я жив у Голландії, я жив у Німеччині. Але я чітко розумів, що я колись повернуся в Україну, тому що це мій вибір. Україна – це моя країна. І точно так же ці люди, які зараз мають можливість їхати і заробляти гроші для своєї сім’ї десь за кордоном, – вони точно так же не планують там залишитися. Дуже багато із тих людей мають тут сім’ї, вони гроші везуть в Україну і будуть повертатися сюди. Але це завдання наших депутатів і нашого уряду, і всіх нас: зробити ту додану вартість у цій країні, щоб економіка зростала і ці люди поверталися. Тепер щодо картинки і того, що відбувалося на Майдані: "КіЕфСі"... Я вважаю, це знущання над людською гідністю, загиблими людьми там і абсолютним цинізмом: відкривати цей ресторан до того, як взагалі там щось відбудеться. А відбутися має у цьому приміщенні те, що перш за все має відкритися музей того, що відбулося 5 років назад. Без цього... У музеї завжди буває якийсь заклад, де люди можуть попити каву. Ми зараз також п’ємо каву і водичку. Це нормально. Але відкривати у річницю "Майдану" ресторан смаженої курятини там, де згоріли люди, – це абсолютний цинізм.

 

Василь Голованов

А ви не думаєте, що це дивне співпадіння?

 

Васильєв

А от я якраз і хотів сказати: ви думаєте, це співпадіння? Не думаю. Я думаю, що у цьому є зацікавленість якоїсь сторони.

22:28:23

Василь Голованов

Дякую. Володимир Чемерис.

 

Чемерис

В Україні було не два "майдани", а, напевне, п’ять. Вони мали різні приводи: вбивство журналіста, президентські вибори, розгон маленького "Євромайдану" в 13-му році... Але усі вони мали соціальні причини. У нас у 90-х роках була побудована система: соціально-економічна передусім і політична система – олігархічного капіталізму, яка передбачала дуже велику соціальну нерівність. І передбачала придушення громадянських і соціальних прав. Ця система була збудована при Кучмі. І от, власне, під час "Україна без Кучми": першого "майдану" в незалежній Україні – була артикульована головна вимога: не тільки відставка президента, а зміна системи соціальних, економічних і політичних відносин. Тоді її змінити не вдалося. Але соціальні причини продовжували діяти. І вони вивели людей на новий "майдан" 2004-го року. Тоді, правда, поставили сцену на Майдані, і політики, які там стояли... А вони представляли той самий великий капітал, тільки іншу його фракцію, ніж Кучма. Тому що вони конкурували між собою за великий ринок, який називається "Україна". Вони так собі уявляли. Тоді обмежили усі ці соціальні вимоги лише до "Ющенко – так!". В результаті змінили президента, але не змінили систему. Відбулося величезне розчарування, у тому числі і в "майданах" як у способі змінити країну. Знову систему змінено не було. Але соціальні причини продовжували діяти, соціальні протиріччя продовжували діяти. І вони знову вивели людей у 2013-му році. І тепер уже рефреном на "Майдані" звучала вимога зміни системи. І, до речі, той же самий фонд "Демократичні ініціативи" тричі опитував людей, які були на "Майдані". Так от вимога євроінтеграції була на передостанньому місці. На першому місці, як вони сформулювали, – це зміна життя. Тобто, знову-таки, це була соціальна вимога цих людей.

 

Василь Голованов

Напевно, на краще зміни життя.

 

Чемерис

Так. Можливо, не усі до кінця усвідомлювали в якихось політологічних термінах. Але вимога зміни саме соціальної системи, економічної, політичної – вона була в усіх. На жаль, "Майдан" знову програв. І ми це розуміємо. Коли відбулася ультраправа домінація на "Майдані" і коли знову на сцені стояли ті ж самі політики, які представляли іншу фракцію великого капіталу, яка конкурувала за ринок і політичну владу із фракцією, скажімо так, "регіоналів", коли замінили соціальні вимоги словами "Слава нації – смерть ворогам!", відбулося насильство. Із того почалася насправді війна, яка зараз розколола Україну. І ми знову побачили, що система не змінена. Але соціальні причини продовжують діяти. І якщо не вирішити ці питання парламентським шляхом... А я поки що не бачу, як це можна вирішити парламентським шляхом при теперішній владі: президенті і парламенті. То, знову-таки, соціальні причини виштовхнуть знову людей на "майдан". Багато кому, знову-таки, не хочеться "майданів". Тому що розчарувалися багато в чому. Але це об’єктивний процес. У нас революції, тобто зміни системи, не відбулося насправді. Але для неї є причини. І відносно "КаЕфЕс" і того, що відбулося на Майдані. Я, там, не прихильник будь-яких фастфудів, включно із "Макдональдсами" і так далі. І теж не вважаю, що там має бути цей фастфуд. Але давайте звернемо увагу на те, хто влаштовував черговий погром. Це та ж сама організація: до речі, абсолютно із нацистськими гаслами, – представники якої звинувачуються і у вбивстві Олеся Бузини, і які, не криючись, у себе на сторінці у "Фейсбуці" написали, що вони із ножами напали на соціального активіста Станіслава Сергієнка, представник якої звинувачувався у погромі ромських таборів, і які нападають практично кожен день. І жоден із них не притягнений до відповідальності і не засуджений. Тобто вони діють абсолютно як інструмент влади, які нападають на мирні зібрання із різною тематикою: у першу чергу соціальною. І фінансується Міністерством молоді і спорту в тому числі. Тобто я думаю, що це головний момент, на який треба було звернути увагу в тому сюжеті, який ви показали.

 

 

 

22:33:24

Василь Голованов

Дякую, Володимире. Реакція наших телеглядачів. Юлія: Кременчук, бывший госслужащий: "До "Майдана" у меня была работа и зарплата 300 долларов. Теперь я безработная. Зато теперь у нас безвиз. Что мне с ним делать?" Ирина: Киев: "Смотрю ход голосования. Не ведают, что творят, и не поняли, что сотворили". Дмитро Раімов, до вас запитання і про п’ять років, і про "Майдан", і про ресторан.

 

Раімов

Ситуация с рестораном раскрывает всё, что связано с 5-летием, в мельчайших подробностях. Один ресторан, но по нему видно всё. Так сложилось, что моё агентство занимается именно кризисными ситуациями. Мы развязываем подобные ситуации, когда компания или политик попадают в неприятную ситуацию. Вот мы изучали сегодня, вчера, как можно было выйти из этой ситуации, чтобы никому не было обидно. "КаЭфСи" не мой клиент, потому могу обсуждать, заодно и политически. Первое: здание на Крещатике принадлежит Федерации профсоюзов. Они имели право абсолютно законно предоставить в аренду абсолютно любому физическому или юридическому лицу. Я же понимаю, что джентльмены, которые пытались разнести ресторан, не читали заявление Федерации профсоюзов. О том, что их бросили с этим зданием, им никто не даёт деньги на реставрацию, им никто не даёт деньги, чтобы привести его в состояние и сделать его либо музеем, или чем-то вменяемым. В центре столицы стоит здание, которое пострадало пять лет назад. Оно принадлежит Федерации профсоюзов, и государство на него не выделяет деньги. Потому что это другое юрлицо, и если оно выдаст деньги туда, это означает коррупцию. И они говорят: "Мы хотим сдать и за какие-то деньги это всё поремонтировать". Это официальное заявление Федерации профсоюзов. Имеют они за это право? Имеют. За другие деньги – невозможно. Что с "КаЭфСи"? Конечно, есть несколько... Как можно было красиво повести себя? Часть каких-то дополнительных денег они будут выдавать на реставрацию этого здания, часть денег они будут доплачивать в государство, какой-то отдельный фонд сделают и будут поддерживать тех, кто пострадал на "Майдане". И никто бы на них руку не поднял. Здесь вопрос чистого пиара. "КаЭфСи" можно было вывести из-под удара. И они бы остались компанией, которую любят и уважают в стране. Я уверен, они прислушаются к мнению, услышат эфир – и исправятся. Я буквально осуждаю коллег: пиар-агентство, – которое их сопровождало и отказалось в момент кризиса. Я худших людей не знаю. Потому что пиарщик, который советует и поддерживает политика, компанию или кого-либо, – это его ближайший союзник и сторонник. Нельзя их бросать было. Они кинули. И получилось: "Давайте убежим от компании, которая создаёт рабочие места". Давайте честно скажем: "КаЭфСи" и все американские компании, бренды: "Кока-кола", "Макдональдс" – это компании, которые "чистую" платят зарплату и честно платят в бюджет, не воруя ни копейки. Они там не как физлица. Это юридические лица, которые через кассовый аппарат. Вы хотя бы раз видели в ресторанах американских брендов, чтобы вам не выдали квитанцию? Да такого ни разу не было. Они честно и чисто платят деньги в бюджет. За что их бить? Они создают рабочие места...

 

Василь Голованов

Я прошу, менше піару вищеназваним компаніям...

 

Раімов

Ни в коем случае. Они не мои клиенты, вы же знаете.

 

Василь Голованов

Поки що, можливо.

 

Раімов

Ты же знаешь, я бы не врал. То есть эта история раскрывает "Майдан" просто. Любой другой бренд. Работодатель платит налоги, пытается хоть каким-то образом Федерация профсоюзов реставрировать это здание, на которое никто не даёт деньги... Мэр Кличко вышел и говорит: "Треба побудувати музей Революції гідності". Никто не спорит. Так дайте деньги. "Ну хай сами как-то". Вот вам и ответ киевских властей по поводу этого. "Там нельзя строить ресторан". Это же не первый ресторан там. "Ничего там нельзя строить, потому что это, вы же понимаете, памятник". Ну да, это так же, как и Грушевского – памятник. Только мусоровозы и полиция по нему ездят, а всем остальным нельзя. Мочанов сидел в студии, разговаривали, он же это говорил. Это же не Раимова слова.

 

Василь Голованов

Да, не Грушевского, а Институтская.

 

Раімов

Институтская, прошу прощения. Теперь что касается этих организаций. Давайте честно скажем, как это выглядит за рубежом. То, что есть организации, которые могут разбить твой бизнес в Украине с иностранными инвестициями, с иностранным брендом, и никто за это не понесёт ответственности. Подумайте сейчас каждый, кто смотрит телеэфир. Просто представьте, что вы руководитель иностранной компании. Вы поедете на Сомали открывать там ресторан? Вы же не поедете туда. Так вот именно так Украина выглядит сейчас перед глазами иностранных инвесторов. А мы говорим про приглашение иностранного инвестора в Украину. А дальше...

22:38:25

Васильєв

Говорили про 500 миллионов...

 

Раімов

А дальше давайте говорить по поводу заявлений достопочтенного адвоката. И здесь я должен просто похвалить. Наконец-то Министерство внутренних дел, когда начинаются потасовки, начинает показывать зубы. Потому что если...

 

Куликов

Молодец.

 

Раімов

Если начинается потасовка, не имеет значения, кто кидает камень в полицейского: Марь Иванна, которой 80 лет, либо парень спортивной наружности 20-летний... Толстый он, худой – не имеет значения. Он кидает камень в правоохранителя и провоцирует драку. То, что было написано в посте: "В потасовках". Что значит "за потасовки с полицией"?

 

Куликов

И адвокат он не на Майдане, а в здании суда. А на Майдане он такой же правонарушитель, как и все остальные.

 

Раімов

Абсолютно. Я вот здесь должен сказать, что наконец-то, несмотря на то, насколько сложно и прочее, и прочее, украинские полицейские начинают выполнять свои должностные обязанности. И когда против них начинают использовать газовые баллончики, начинают кидать в них что-то, они начинают отвечать для сохранения безопасности. Да, хотелось бы, чтобы те, кто нарушает гражданскую безопасность, те, кто нападает на полицейского, кто пытается разбить витрину, дальше в суде понесли ответственность. Но мы понимаем: политическая конъюнктура. Но те полицейские, имена которых названы, поступили правильно и начали защищать общественный порядок. Они должны заслужить аплодисменты. Это моё мнение.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Від наших глядачів повідомлення. Київ, Дмитро: "А що поганого у відкритті закладу світової мережі фастфуду у домі профспілок? Мене як киянина і як активного учасника "майдану" це не бентежить. Насамперед це інвестиції та робочі місця для людей. Не бачу сенсу перетворювати центр столиці у тотальний мавзолей". Запитання до експертів студії: "Как вы считаете, у "Майдана" больше позитивных или негативных последствий?" До Кирила Куликова адресоване це питання.

 

Куликов

Прежде всего, я к этому очень сопричастен. Потому что я был... И я никогда не пытаюсь от этого отказываться. Мне очень нравятся наши герои, которые очень резко забывают, что сначала они орут "я на "Майдане" был!", а потом они резко забывают, когда конъюнктура меняется. Я был на первом "Майдане", я был на втором. Я был на первом "Майдане" романтиком. Потому что мне казалось... Я был в частном бизнесе, у меня была компания. Я закрыл офис и сказал: "Мы выходим на "Майдан"". Мне казалось, что мы сможем мою страну выдернуть куда-то, вывести и сделать её нормальной. Я вот в первый день после помаранчевого "Майдана" ехал куда-то: по-моему, в Австрии, – дал свой паспорт, и мне сказали: "О, Украина". Это было такое счастье... Я был настолько горд, что я живу в такой классной стране... Я очень этим гордился. И дурацкое какое-то, детское... Я смотрел на людей вокруг и думал: "Какие же они несчастные... Потому что я живу в такой стране, а они в этой стране не живут". А потом был второй "Майдан". Я, к сожалению, к этому времени уже хорошо знал Сеню, Кличко. К счастью, не хорошо знал Тягнибока, но тем не менее представлял, что он из себя представляет. Я вышел, потому что вышли люди туда: вышли мои люди, мой город Киев. Я не мог туда не выйти. В первый же день я поднимаюсь на второй этаж дома профсоюзов, где сбоку засели эти лидеры "Майдана", от которых должно было, в общем-то, всё строиться. Я увидел три испуганных лица и панику вот у людей, они не знали, что делать. Они боялись сами себя: Сеня, Кличко и Тягнибок. Единственное решение, которое они в этот день смогли принять, – это они сказали своим секретаршам рядом в комнате бутерброды нарезать. А рядом на площади стояли миллионы людей. Я спросил их: "Ребята, а как же? Там люди, их надо как-то кормить". Они сказали: "Тебе надо – ты иди и корми". Я организовал первую столовую. Мы кормили людей. Приехали ребята из Ивано-Франковска. Мы поставили огромные котлы, мы варили кашу, мы варили всё, кормили людей, кормили "Беркут". И это был мой "Майдан", на который приходили мои соседи-киевляне, которые забирали людей из Львова, из Ивано-Франковска к себе в квартиру, их мыли и так далее, и так далее. Мы вышли на "Майдан" не потому, что я хотел евроинтеграции. Мне просто надоело – извините меня, я сейчас буду неполиткорректен – это донецкое быдло, которое приехало в Киев и посчитало себя, что оно будет здесь наводить порядки, и вело себя по-хамски. Я имею в виду не людей из Донецка. Я очень уважительно к ним отношусь. А приехало именно быдло, которое решило, что оно будет в этом городе ставить свои порядки. И оно надоело, его надо было убрать. Сейчас, после "Майдана", приехало точно такое же быдло, но решило, что оно лучше, чем донецкое. Понимаете? Они не хотят быть другими. Они хотят быть похожими на них. Они хотят носить такие же туфли, как Янукович, из страуса, они хотят иметь такие же имения, они хотят ездить отдыхать, там, в поездки на тысячи долларов, они не изменились. "Майдан" на своей крови их принёс. Причём я прекрасно помню, как формировалось правительство Сени. Они чего-то, там, посидели в доме профсоюзов, порешали – вышли на Майдан и говорят: "Яценюк – премьер-министр!". А можно было кого угодно. Можно было сказать "Раимов – премьер-министр!" – и они бы прокричали: "Да!". Можно было сказать: "Моя собака – премьер-министр!".

22:44:20

Василь Голованов

Ну будь ласка.

 

Куликов

То же самое: прокричали бы "да!".

 

Василь Голованов

Не утрируйте.

 

Куликов

Почему "не утрируй"? Это толпа, она кричит "да!". Она не выбирает правительство. Не выбирает так. Я не утрирую, потому что я был там и имею право об этом...

 

Василь Голованов

Прем’єр-міністра обирають народні депутати.

 

Куликов

А потом уже, когда они это сформировали, "нас поддержал "Майдан"", то они пришли в парламент, и парламенту ничего не оставалось. "Это же избранники народа". Давайте не передёргивать, Вася.

 

Василь Голованов

Кирилл, не передёргивайте вы, будь ласка. Ну про собаку – це перегиб просто.

 

Куликов

Это не перегиб.

 

Василь Голованов

Добре. Давайте далі.

 

Куликов

На "Майдане" тех людей, которых поназначали в правительство, – их не знали и о них вообще ничего не думали. Возьмите – при любом отношении к нему – Игорь Жданов. Что знал об Игоре Жданове "Майдан" и какое отношение к спорту имел Игорь Жданов? Скажите мне, Василий.

 

Василь Голованов

Там багато запитань було

 

Куликов

Вот и хорошо.

 

Василь Голованов

Чекайте. Я думаю, що багато запитань буде і до інших міністрів, які зараз призначаються.

 

Куликов

Правильно. Поэтому назначала толпа. К сожалению, толпа в момент аффекта. И люди пришли уже с совершенно другими помыслами. Я помню их страх в первые дни. Я был на Банковой, когда дрались, когда были реальные провокаторы. Я помню, когда люди реально зиговали на Банковой, но речь у них была классная. Я учился в Москве и я очень хорошо отличу русскую речь от украинской на русском языке. Люди, которые зиговали: провокаторы, – они говорили именно с русским акцентом. Я это видел там, на Банковой, в те дни, когда были столкновения: в первый день столкновений. Я это прекрасно помню. И тоже прекрасно помню, когда я видел людей с оружием на "Майдане", когда начались эти кровавые события. И тоже прекрасно помню, Василий, когда входные отверстия на столбах были и с одной, и со второй стороны. Я бывший... Точнее, не бывший. Я офицер и я более-менее разбираюсь, что такое входное и что такое выходное отверстие. И я видел, каким образом, откуда стреляли. Это очень легко: с одной стороны и со второй стороны. И этот конфликт был спровоцирован. Другой момент, который я хочу сказать. Сейчас очень много манипуляций: что это было спровоцировано, там, Америкой, Америка за это платила... Это очень преувеличено. На самом деле я видел просто людей, которые приходили и приносили деньги, пачками приносили. Я не знал, куда их девать. Мы просили не ставить эти урны нам. Мы их передавали туда: в дом профсоюзов. Это были обычные люди, нормальные люди. К сожалению, на лучших побуждениях этих людей к власти пришли негодяи.

 

Василь Голованов

Ви як учасник "Майдану"... Ви кажете: ""Майдан" привів". Ви можете сказати: "Я привів цих людей до влади"?

 

Куликов

Нет, не могу сказать.

 

Василь Голованов

Ну як же?

 

Куликов

Я же вам сказал до этого, что я знал, что из себя представляет Сеня, что представляет из себя Виталик и все остальные. Нет.

 

Василь Голованов

Ну ви ж запропонували їх на зміну.

 

Куликов

Нет. Дальше там образовался кружок маленький... А, мне ещё понравилось, как сейчас помню... Нынешний министр Петренко в этот, первый, день взял на себя прекрасную роль. Там была дверь между кабинетом, где сидел Кличко, Тягнибок и так далее. Он стал охранником на дверях. Видимо, поэтому он стал министром. То есть охранять двери – сам себе избрал.

22:48:04

Василь Голованов

Зрозуміло. А гроші куди ті передавалися?

 

Куликов

Стояли урны. Мы их просто относили в дом профсоюзов. Они были заполнены, нам были не нужны. Потому что столовая была, нам приносили продукты, воду и всё остальное. Нам деньги просто были не нужны.

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Дякую. Сергій Шахов, будь ласка. Про усі вище підняті теми.

 

Шахов

Прежде всего первая революция в независимой Украине была совершена шахтёрами. Я когда слышу и вижу людей, которые говорят: "А чего Шахов так бьётся?"... А потому что это моя семья. Потому что я родился в семье шахтёров. И когда в 90-м, 91-м, 92-м... Четыре года эта революция продолжалась. Я помню грохот этих касок, я помню голодную семью. Я помню, когда мой отец не мог заработать и принести домой деньги. И так сотни тысяч шахтёров, которых сегодня так же захоронили в земле. Я помню брошенные эти семьи. Я помню бабушку и дедушку, которые меня воспитывали: родители уехали. И вот тогда первая революция снесла Кравчука: 93-й год – и Кабинет Министров. И полностью произошла перезагрузка. Но шахты как уничтожались, так уничтожаются. 249 шахт, я уже говорил, было государственных. И тогда объединились и Запад, и Восток. Без мови: українська, російська... Не було ніяких мовних рефлексів. Тоді 49 шахт Волинського басейну, Кіровоградського, Луганського, Донецького – усі шахтарі об’єдналися і знесли повністю все керівництво держави. От так от змогли, першу революцію відбули. Два терміни прокерував після цього Кучма. Побудувалися бандформування, олігархічні кола і почали керувати парламентом, скупили усі підприємства, вирізали усе на металобрухт... Якщо б його купили задарма і почали вкладати гроші у модернізацію підприємств, я б це зрозумів. А коли варвари, оборотні полностью уничтожили нашу страну... И сегодня они до сих пор руководят нашим парламентом. Они до сих пор руководят монополиями государства: воды, газа, нефти, землю хотят сожрать. Выходит на трибуну, жрёт землю и тут же лижет чобит у олигарха.

 

Василь Голованов

Обережніше.

 

Шахов

Я говорю как... Так вот, можно взять по статистике. Конечно же, люди разочаровались. Разочаровались, потому что революция сегодня пожирает своих детей. Сегодня тот, кто стоял на трибуне, грабит свою страну. И нам немедленно нужно перезагрузить всю власть, которая есть в нашей стране. Я обращаюсь сегодня как народный депутат, как общественный деятель, который не был вообще в политике... Я пошёл в политику почему? Потому что надо наводить порядок. Надоело так жить, как мы сегодня живём. Надоело так жить! И поэтому я бросил бизнес. На той, оккупированной, территории остались мои предприятия, которые я строил вот этими руками, и в бюджет государству платил "белые" деньги, и боролся там, полностью на аукционе приводил инвесторов... Допустим, один из олигархов хочет купить за 100 тысяч долларов гостиницу "Донбасс" в центре Стаханова, а я привожу инвестора, который покупает в 15 раз дороже. Представьте, на сколько они ограбили. И вот в данной ситуации, находясь здесь, в парламенте, я смотрю на эту всю возню и говорю людям: "Придите и своим конституционным правом, прямым действием поставьте "кулю в лоба"". Никто из политиков вам этого не скажет. А Шахов говорит: "Пожалуйста, придите и проголосуйте за будущее страны. Проголосуйте за молодых политиков. Только думайте, за кого голосуете". Я так говорил в своём округе. И поэтому победил тот клан бандитский, который грабил Луганщину 27 лет. На округе, где полностью российская идёт граница: 700 километров границы, – там, где идёт война. Против меня открыли даже... Станично-Луганский район, переход, где 12 тысяч переселенцев каждый день, умирая, стоят на жаре, на холоде, на дожде. И люди проголосовали. И сегодня говорят: "Надо поменять законодательство". Только мажоритарная система может спасти нашу страну. Когда депутат смотрит вам в глаза, когда мы общаемся, когда берёт на себя ответственность. Да, и открытые списки. Я тоже голосовал за закон открытых списков. Когда человек смотрит открытые списки, за кого он голосует. Это тоже правильно. Только прямым голосованием. Я считаю так. И реально люди разочаровались. Если первый "Майдан" был шахтёрский, каски... Я слышу гул касок. Второй "Майдан" – это был обманутых людей именно на Майдане. А третий – уже убитых детей. Что будет происходить дальше, я не знаю. Уже накипело у людей просто-напросто. Накипело.

22:53:22

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Повідомлення від Тетяни з Києва. "Доброго вечора. Ви трохи переплутали. Ресторан відкрили після музею. Я була там із дитиною і звернула увагу на це". Я пошукав інформацію. "21.11.18 в доме профсоюзов открылся информационный центр музея "Майдана", начала работать первая выставка "Навстречу свободе"". Я не знаю, не був там. Але бачте, із допомогою Інтернету ми дізналися, що за музей там відкрився, яка виставка... Юрій, я перепрошую, є запитання від глядача.

 

Васильєв

Це точно не музей. Якщо інформаційний центр, це інформаційний центр, маленький шоп, маленьке представництво якогось музею. Але це точно не музей.

 

Раімов

Брендовую продукцию продавать.

 

Василь Голованов

Запитання від глядачів у студії. Добрий вечір.

 

Олександр

Добрый вечер, уважаемые дамы и господа. Меня зовут Александр. Я киевлянин. У меня вопрос к господину Куликову. Вот позавчера была годовщина Революції гідності. Спрашивается: за что люди боролись? Жизнь стала просто ужасной. Сколько ещё должно произойти революций у нас в Украине, чтобы наконец-то люди стали жить действительно гідно, то есть достойно и хорошо?

 

Василь Голованов

Дякую, Олександре.

 

Куликов

Спасибо киевлянам. Потому что киевляне выносят на себе эти все трудности. Действительно, революции делаются в столице. И киевляне очень, к сожалению, толерантные люди. Потому что всегда Киев доставался всем как трофей. Донецкие пришли – трофей. Сейчас львовские пришли – трофей...

 

Василь Голованов

Сейчас львовские пришли?

 

Куликов

Да, сейчас львовские пришли. Сейчас культура-то львовская. Винницкие – это, скажем так, буквально. А на самом деле всё-таки пришла эта концепция: львовская. Это моё мнение. Позволите?

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Куликов

Вот. К сожалению или к счастью... Нет, к сожалению, этих мирных революций, красивых, которой была Помаранчевая, когда, я помню, прекрасно люди с бордюров прыгали и друг другу руки подавали... Ну красиво было. В городе исчезла вся полиция, ездить было невозможно, были снегопады, и люди-водители сами разруливали, пропускали... Настолько вежливо было... Красиво было. Реально красиво. Вот это гражданское общество было. Девчонки нарезали бутерброды и сами выносили. Красивые девчонки. Угощали людей. Было красиво. Таких мирных уже не будет. Народ наш сделали настолько злым... Я даже не могу себе представить, как эту мирную нацию гречкосеев... Ну действительно, потому что украинцы – это больше не урбанизированная нация, а вот такая: больше сельская, более добрая, которая всю жизнь занималась работой и не думала о том, что надо кого-то, там, гнобить и убивать. Сделали настолько ненавидящей друг друга по всем векторам... У нас нет ничего общего. Мы ненавидим – я уже говорил – за язык, за религию, за войну, Донбасс, Москва, Соединённые Штаты Америки... У нас столько поводов ненавидеть... Теперь НАТО, ЕС. Столько поводов ненавидеть друг друга... А ещё нам дали эту войну и научили людей воевать. Дали им оружие, вывели этих людей туда. Причём, извините меня, пожалуйста, я вынужден сказать: армия – это армия, и это чётко соблюдается, а люди, которые пошли на войну добровольно, – тут есть огромные вопросы. С точки зрения всех конвенций международных. Потому что это запрещено во всём мире. И так далее, и так далее. Эти люди умеют воевать, но государство о них не заботится. Только министерство создало с красивым министром. А вот то, что их надо лечить, у них всех посттравматический синдром, их надо каких-то образом возвращать в общество... А кто захочет их взять на работу? Тут же, наверное, сидят работодатели. Они прекрасно понимают, что у него в любой момент может быть срыв. И он не очень много умеет. Единственное, что он умеет, – это воевать. И вот в нашей стране, коллега, революции уже вряд ли возможны. А возможны кровавые перевороты. И хотелось бы, чтобы нынешняя власть это поняла. Не надо держаться. Может быть, сегодня для неё хороший момент просто добровольно уйти, чтобы потом не было хуже.

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Коротка репліка, Юрій. І будемо крокувати далі. Репліка, Дмитре.

 

Раімов

Кирилл правильно сказал про город. О том, что сюда приходили разные. До этого были днепропетровские, много чего, а до этого мы читали Булгакова... Киев настолько интересный святой город, что... Пускай приходят. Они все здесь оставляют свои деньги. Они все оставляют свои деньги. Киевляне получают работу. Самые талантливые люди съезжаются в Киев, здесь университеты, больницы, частный бизнес – всё собирается здесь. Но самое классное: эти приехали, деньги оставили – и их выгнали. И дальше – как у Булгакова: одни пришли, город взяли, ценности оставили – и их выгнали следующие. Город переживёт любое событие. А по поводу революции не согласен в чём? У нас уже у людей много оружия. Вы как никто другой знаете это хорошо. Одно дело – когда будут выходить с одной стороны, условно, с этим оружием, а с другой стороны киевляне. Киевляне всегда были безумно толерантны и умели дать под задницу любым провокаторам. И эта романтическая история произошла не из-за того, что кто-то там другой был. Она была романтической в 2004-м году, потому что были киевляне и они интеллигентно не допустили этого всего. Я уверен: кто бы сюда как ни захотел провоцировать, если Киев не захочет этого, никто не сможет здесь ничего провести. Потому что только Киев разрешает присутствие здесь власти и только Киев принимает решение, когда власть отсюда уходит.

 

 

 

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Юрій Мірошниченко, будь ласка.

22:59:28

Мірошниченко

Був сюжет і був аналіз. Я дуже дякую людям, які ставили питання, і моїм колегам. А що, власне, революція? Чи є це шлях до розв’язання тих проблем, очікувань, запитів суспільних? Хотів би продовжити думку Володимира. Він сказав, мені здається, дуже глибоку річ: у суспільстві є певні запити: запити на повагу, на справедливість, запити на гідність, запити на самореалізацію, на демократію у широкому сенсі цього слова. І насправді, як показує досвід України, революції не дозволяють задовольнити цей запит. Звичайно, емоції виводять людей на "майдани". Звичайно, люди мають щирі почуття і не думають про те, що хтось скористається цими людьми і цими, власне, зборами на "майдані". Але революція – не той шлях, який приведе нас до добробуту і до демократії. Тому, продовжуючи думку Кирила – від однієї до іншої революції, на жаль, у нас підвищується градус агресії. На жаль, наступний такий крок може бути кроком до громадянського: у широкому сенсі цього слова – конфлікту і, можливо, багатьох смертей. Я дуже б хотів, щоб ми намагалися більш глибоко дивитися на виклики, формувати команди професійних управлінців. І робити вибір, коли йдеться вже про президентські, парламентські вибори, не керуючись емоціями, а все ж таки подивившись на результати діяльності того чи іншого кандидата. Саме тому ми й говорили про відкриті списки: щоб люди бачили, хто ця людина, чим займалася. Саме тому президентські вибори дають шанс кожному українцю не просто емоційно голосувати, а подивитися, хто чого вартий. І у цьому контексті, звичайно, я можу сказати про ту людину, якій я особисто довіряю: це Юрій Бойко. Який є професіоналом, який здатен довкола себе зібрати потужну команду. От, власне, виходячи із цього, думаючи і розуміючи, що революція не допоможе, революція тільки загострить, а у деяких питаннях і відкине нас у минуле або поставить більш гострі питання, якраз нам треба рухатися вперед.

 

Василь Голованов

Дякую, Юрій. Сергій, коротка репліка – і будемо рухатися далі, дійсно.

 

Шахов

Я певний час знаходжуся у Києві. Знаєте, серце кров’ю обливається, коли дивишся, у який стан його привели: забруднене місто, страшне повністю, переходи водою заповнюються, коли йде потік просто дощу. Немає сьогодні у Києві: у центрі Європи – немає води гарячої у людей у хаті півроку. Коли люди сьогодні повинні ставити бойлери. І думаєш: "А може, за бойлерами стоїть очередний олігарх, який хоче повністю снабдити усі київські квартири?" І потім дивлюся: забирають у Києві одне підприємство, потім друге, взагалі у борги його загнали... Це і облгаз, і "Київенерго", яке повернули. А там мільярдні борги. Хто буде за це відповідати? І так по усій країні. Тому ще раз хочу сказати: треба сьогодні кожній людині звернути увагу, коли піде голосувати. А нам як народним депутатам треба все ж таки подбати за те, щоб перезавантажити взагалі уряд, який сьогодні люди називають "урод" – вибачте, будь ласка, – який сьогодні приймає антисоціальні рішення по субсидіях, антисоціальні приймає рішення по вчителях, лікарях. І дай Бог, щоб ми із вами...

23:03:48

Василь Голованов

Сергію, у нас із вами різне розуміння "короткого". Ми домовились коротко. Коротко не вийшло.

 

Шахов

Добре, я зрозумів. Юрій, у 2019-му році ми повинні попрацювати разом, спільно.

 

Василь Голованов

А у нас із вами однакове розуміння "короткого"?

 

Куликов

Да, у нас с вами одинаковое. Киев – это живой организм. И он всегда мстит своим захватчикам. Вот сегодня захватчики – это эти строители. Посмотрите: например, снесённый Сенной рынок строит бывший генеральный прокурор. Фамилия его Ярема. Киев жёстко мстит тем, кто над ним издевается. К сожалению, Киев: наш, такой, какой хочется, – он уничтожается. Но я думаю, что мы с вами вернём его дух обратно в город.

 

Василь Голованов

Дякую. Підбиваємо підсумки голосування. "Я підтримував "Майдан" і Революцію гідності, і зараз..." 86 відсотків відповіли: "Розчарований". 14 відсотків: "Усе нормально. Революція ще не завершилася". 9270 глядачів узяли участь у цьому голосуванні. Будемо крокувати до наступного. Але перед цим поставить крапку у цій темі глядач із Миколаєва, якого звуть Олег. Він написав: "Підсумовуючи післяреволюційні роки 5-річного правління влади. Це шлях лицемірства від гідності до огидності". Будемо йти далі. Наступна тема. На жаль, знову ми звертаємося до теми наступу на свободу слова. Практично кожного "Українського формату" ми цієї теми торкаємось: теми свободи слова та безпеки працівників ЗМІ в Україні. І от новий інцидент. 21-го листопада у Харкові невідомі молоді люди блокували роботу нашого кореспондента Софії Кальницької. Дівчина не змогла включитися у прямий ефір. Конфлікт відбувався на очах у байдужих правоохоронців, які втрутилися лише тоді, коли почали нападати на нашого оператора. Коротко.

23:05:47

Кальницька (запис)

Зібралися близько півтисячі людей. Вони згадували ті дні у 13-му та 14-му роках, коли тут була Революція гідності. Однак розповісти про це спокійно нам так і не вдалося. Адже до нас за кілька секунд до прямого ефіру підійшов чоловік, який представився Георгієм Тарасенком. Він почав чіпати мій мікрофон, розповідати, що я російський агент, що нашій знімальній групі тут не раді, і що нам краще йти: мовляв, це для нашого здоров’я. І по добру просив нас піти. Однак ми цього не робили. Він почав витісняти мене. Адже він десь заввишки два метри...

 

Василь Голованов

Нагадаю, що за декілька днів до цього напали на нашого журналіста Богдана Амінова, а до цього – на Дарину Білеру та облили невідомою речовиною Анастасію Пшеничну. Усі це наші колеги, працівники нашого телеканалу. Про ці інциденти та тиск на канал ми неодноразово розповідали депутатам Європарламенту, представникам міжнародних правозахисних організацій. Але зараз я хочу поговорити про законопроект, який пропонують народні обранці: Левус та інші: щодо внесення змін... Я зараз точне визначення не пам’ятаю, але у цьому тексті йдеться про визначення терміну "тероризм" і додається таке формулювання. Зараз я попрошу колег точне формулювання мені дати. Що до тероризму прирівнюється також і інформаційна підтримка. А в дужках – "позитивне висвітлення незаконних збройних формувань, окупантів, агресора" і таке інше. І настільки розмите формулювання, що під цю статтю можна підвести будь-який засіб масової інформації, який просто інформує. Ми розуміємо, що закон зворотної дії не має, але все одно: усі засоби масової інформації, які висвітлювали добровольчі батальйони, які на той час, поки не стали частиною МВС або збройних сил України, були незаконними збройними формуваннями, підпадають під дію цього закону. Тобто ще раз народні обранці: Сергій і Юрій, ваші колеги – пропонують своєю мозолистою рукою взятися за засоби масової інформації і показати, що "ми вас тут можемо під дією закону про допомогу терористам просто закрити або змусити говорити те, що ми захочемо". Сергій, ви знаєте про цей законопроект?

23:08:55

Шахов

Таких законопроектів узурпаторських багато. І я не голосував за те, щоб закрили "НьюзВан", і не голосував за те, щоб закривали будь-який телеканал. Свобода слова повинна бути у нашій державі... Як кажуть, пане Василю, за правду завжди б’ють. От ми бачили ці страшні кадри. Я не бачу навіть у тих людей, які обливали, там, зеленкою або плювали, або ще щось, культури. Самої культури не вистачає. Вас грабують, їх батьків грабують... Діди, які будували нашу державу, у труні перевертаються від того, що відбувається у державі, – і вони йдуть і роблять чорне за те, що людина говорить правду або збирає інтерв’ю. Я виїжджав із "Українського формату" – пам’ятаєте ситуацію – страшенна аварія. Сьогодні йде кримінальне провадження, що це був замах на Шахова чи це була випадкова ситуація. Але вже не хочеться... Хотілося б не вірити, але є "але". Тому за ці закони я голосувати не буду. Чи найде справжня коаліція – чи є ця коаліція? – голоси за ці узурпаторські закони, я не впевнений. Знаєте чому?

23:10:15

Василь Голованов

Чому?

 

Шахов

Тому що і в коаліції справжній є люди, які все ж таки підтримують свободу слова. І я от спілкувався зі своїми колегами. Шахов зайшов один у парламент, сьогодні нас є десять народних депутатів у парламенті від «Нашого краю», які об’єдналися. Дай Бог, щоб була група «Нашого краю» найближчим часом: справжня, парламентська, як фракція. І люди нормальні є, які не можуть дійти до трибуни і сказати… сказати слово. Люди просто думають, що будь-який народний депутат може підійти до трибуни і сказати що завгодно. Ні, треба ще натиснути зелену кнопочку… Один тисне, щоб підвищити ціну на газ: який Конституції жодного разу не тримав у руках, – а другий тисне на кнопочку: кандидат юридичних наук – і не може підійти до трибуни, сказати правдиві речі. Тому я проти насильства над журналістами, я проти того, щоб закривали телеканали або знущалися над журналістами, і я проти того, щоб усе ж таки була узурпація сьогодні ЗМІ в нашій державі. Повинна бути в державі свобода слова.

 

Василь Голованов

Дякую, Сергію. Мені дали точне формулювання. Так, Юрій, скажете зараз. Отож, законопроект передбачає, що терористична діяльність у тому числі включає надання або участь у виділенні фінансової чи матеріально-технічної підтримки… А ось тут далі цікаво: інформаційної підтримки (створення чи поширення інформації, що підтримує, пропагує, популяризує, позитивно висвітлює) терористичним організаціям, незаконним збройним формуванням, іншим суб’єктам, які здійснюють, беруть участь чи сприяють терористичній діяльності, окупації території, збройній агресії проти України. Я думаю, що тут, ну, дійсно, ну, досить розмите формулювання. І зараз у нас, якщо я не помиляюся, так звані ЛНР і ДНР не визначені терористичними організаціями, а тут хочуть засоби масової інформації назвати терористами. Просто, ну, неугодні якісь засоби масової інформації можна підвести… Хтось із спікерів у студії щось сказав, що, там, і на окупованій території – там є порядні люди, які, там, те-те-те… Ви ж позитивно висвітлили, виходить? Правильно? Можна все в цей… під цей закон підводити.

 

Мірошниченко

Ви знаєте, я можу… я можу говорити як правник і як політик, громадянин. З точки зору, скажімо, права, ну, от там прозвучала «популяризація»… От ви показуєте будь-яке правопорушення. Якщо йдеться про теракт, фактично ви популяризуєте, тому що ви надаєте всім інформацію, і дехто, замотивований закрити канал, може це протлумачити саме як популяризацію. Я вже не кажу про вислови гостей в студії і так далі. Тому, власне, це дуже небезпечний з точки зору права прецедент, який записаний у цей законопроект. Але я хотів би говорити не лише як правник, а я би хотів говорити як політик і громадянин. Справа в тому, що така ініціатива, подібні ініціативи, запровадження санкцій, що теж не налазить з правової точки зору на голову… Санкції запроваджуються проти суб’єктів, які не підпадають під правову систему цієї держави. Тобто на зовнішніх якихось суб’єктів, які діють на іншій території, не може бути… правові санкції українські застосовані до них. І відповідно, ми реагуємо у вигляді санкцій. Коли…

23:14:01

Василь Голованов

Нерезиденти України.

 

Мірошниченко

Нерезиденти або – я не знаю – організації, які не підпадають під юрисдикцію. І так далі. Якщо ми говоримо про санкції щодо резидентів українських: фізичних або юридичних осіб – це є нонсенс з точки зору права. Але ви розумієте, сам ланцюг цих подій – він ганьбить не лише український парламент, не лише українську владу в цілому – він ганьбить Україну. І недарма вона опускається в рейтингу свободи слова. А що таке свобода слова? Це ж не просто право журналіста говорити або політика, коли йдеться про свободу політичної діяльності, висловлювати, критикувати владу. Це запобіжник для демократії в будь-якій країні. Без свободи слова, без політичної конкуренції, без економічної конкуренції демократія неможлива в принципі. І коли ми говоримо про те… про те, що основний демократичний інститут, без якого не може існувати демократична держава: такий як парламент, – починає фактично переслідувати головний стовп демократії як свободу слова, це такий штамп, така ганьба Україні, що це важко собі уявити. Сам факт виникнення цього законопроекту вже є жахливим. Я, звичайно, впевнений, що він не стане законом, бо тут уже і українські політики, експерти, громадські діячі, міжнародні наші партнери, депутати Європарламенту – всі говорять про неподобство, яке коїться. Але я би хотів звернутися, звичайно, до тієї теми, з якою ми цю програму пов’язуємо: це річниця «Майдану». Мені здається, це такий ляпас отим людям, які виходили на Майдан, в тому числі і Кирилу… Певно, не мені говорити сьогодні від «Майдану», тому що… ну, з етичних міркувань. Але я сам – людина, яка… вийшов з громадського сектору. Для мене цінності свободи, демократії, плюралізму – вони не є простим звуком. Я співчуваю і підтримую їх. Але те, що відбувається зі свободою слова, мені здається, є дуже великою небезпекою для української державності.

23:16:33

Василь Голованов

Дякую. Дмитре, щодо… цікавий нюанс нагадав Юрій у цьому законопроекті: що ініціатором звернення до Ради нацбезпеки щодо санкцій може бути Верховна Рада, якщо мова йде про засоби масової інформації. І правильне уточнення: власниками яких є резиденти України. Цікаво, що цими змінами хочуть підвести закон про санкції на резидентів України: на українські компанії, на громадян України…

 

Мірошниченко

Юридичний нонсенс. Такого не може бути. Бо якщо хтось скоїв правопорушення, зокрема злочин, який передбачений кримінальним законодавством, то застосовується Кримінальний кодекс. Санкції тут ні до чого.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Мірошниченко

Ви розумієте?

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Мірошниченко

Тобто це взагалі не налазить на голову. Це ганьбить Україну.

 

Василь Голованов

З правової… Дякую, дякую, Юрію. Це з правової точки зору. А ось ви як оціните? Для чого це робиться? І, ну, з якою метою? Що?..

 

Васильєв

Ну, ви знаєте, я тут погоджуся з юристом про те, що це нонсенс і так не може бути, тому що на території юрисдикції має працювати юрисдикція. Взагалі-то, да?

 

Василь Голованов

Суд визначає…

 

Васильєв

І це логічно.

 

Мірошниченко

Так.

 

Васильєв

А з точки зору… з точки зору самого факту, то мені видається, що цю історію придумали саме для того, щоби свободу слова розвивати. Ну, це я так: трошки в лапках – беру, звичайно. Але завдяки тому, що ваш телеканал, інші телеканали, ваші колеги зі «112-го» телеканалу про це дуже активно говорять і піднімають цю тематику, це якраз робить оте, з чого ми починали, коли говорили про бюджет: що бюджет потрібно було обговорювати до його прийняття і всі цифри, там, за місяць, за два, за три, можливо, навіть: для того, щоб обговорити всі цифри і прийняти вже щось те, що знають усі. Точно так же і з такими законами серйозними, про які говорите ви: які мають забезпечувати свободу слова в нашій державі. І те, що ви робите, насправді зараз і сприяє захисту свободи слова, тому що мені видається, що подібний закон: там, де є таке формулювання, яке насправді ні про що не говорить конкретно, але потім із нього можна такі ниточки вити, які приписати і прив’язати можна до чого завгодно, – ну, він не буде мати жодної перспективи. Тому що адекватні парламентарі і з коаліції, і з опозиції, ну, такий закон приймати не будуть – раз. А друге: Венеційська комісія нам зразу скаже, що вона про це думає. І європарламентарі, з якими ми хочемо співпрацювати, точно так же будуть продовжувати приїжджати і в Україну і говорити, що вони думають. І говорити нашим парламентарям у Європарламенті чи в ПАРЄ, чи в тих країнах, куди ми будемо їздити, що це неправильний закон. Тому мені видається, що цей закон ніякої перспективи не буде мати. Інша справа – що під час того, що відбувається сьогодні в нашій країні: а це агресія на нашій території, це анексія нашої території, це окупація наших територій – свобода слова має бути забезпечена в тому числі і відповідальністю слова. І я думаю, що це має бути – перш за все звісно, що моральний вчинок для кожного журналіста, тому що журналіст – він якраз є голосом народу і суспільства. І журналіст має відчувати, що за ним стоїть і за тим словом, яке він проговорює, не тільки його бажання бути свободним у висловленні свого слова, а що це слово – яке він зібрав з народу, який стоїть за ним. І він має бути відповідальним.

23:20:13

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Дмитре. Ще одна ініціатива народних обранців: нардепи пропонують доповнити Кримінальний кодекс статтею 15-12 наступного змісту: наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, карається штрафом у розмірі від 200-т до 500-т неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

 

Васильєв

Жодної перспективи така пропозиція не буде мати.

 

Раімов

А вот я не согласен.

 

Куликов

Так мы ради этого на Майдан выходили. Там эти вот диктаторские… диктаторские… диктаторские законы были.

 

Василь Голованов

Від 16-го січня диктаторські закони містили…

 

Куликов

То же самое. Там просто…

 

Раімов

Нет, но вот я не согласен, что перспектив у этого закона нет.

 

Куликов

Просто когда мы выходили на Майдан…

 

Голос

9275 закон?

 

Василь Голованов

Да.

 

Куликов

Позвольте. Когда мы выходили на Майдан против этих законов, там на год меньше давали за наклеп. А сейчас – на год больше. То есть, ну, не зря стоял «Майдан».

 

Мірошниченко

Ну дивіться: ви сказали за ці закони. Насправді я вам хочу сказати, що вони були ухвалені 16-го січня, а «Майдан» уже стояв більше місяця. Тому, власне, це було певною… можливо, недолуга реакція. І я тут не намагаюся їх якось виправдати. Але разом із тим, тут ситуація трошки інша. І мені здається, як би ми тут не говорили про війну, про протистояння, шляхом затикання рота журналістам – я думаю, що ми жодної проблеми не вирішимо. Не можна притягувати медіа до відповідальності, закривати їх, якщо думка незручна для влади буде озвучена в ефірі.

 

Василь Голованов

Дякую. Да, Кириле.

 

Куликов

Как говорит коллега, как правовед и как человек, у которого хорошая память, я вспомню… Это было в 2006-м году. В июле-месяце некий депутат: земля ему пухом – Олег Калашников напал на корреспондентов, по-моему, «СТБ». В результате этого при всём своём – у меня нет ничего хорошего сказать о Викторе Фёдоровиче Януковиче… Янукович сказал, что его исключат из фракции, что он, правда, не сделал, но на следующих выборах они его не взяли с собой в поход. Мало того, некий молодой человек тогда: достаточно небогатый, бедно одетый… Звали его Егор Соболев. Не скажете, как он проголосовал за «НьюзВан»?

23:22:57

Василь Голованов

Да-да. За закриття.

 

Куликов

Да? Так вот: этот молодой человек тогда вёл кампанию против Калашникова. И когда наши все суды Калашникова не привлекли к ответственности, он сказал, что «мы дойдём до Европейского суда для того, чтобы показать, что журналисты в этой стране имеют право на профессию, и мы будем отстаивать, мы должны, мы журналисты, мы должны защищать друг друга». Вот там вот… это то, что он говорил. Сегодня депутат Егор Соболев. Я сказал всё.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Дякую, Кириле. Дмитро Раімов.

 

Раімов

Я… я не настолько убеждён в том, что этот закон не имеет перспективы. Почему? Потому что у этого закона есть долгая история. 2012-й год, депутат Журавский, со всем уважением к нему, регистрирует в Верховной Раде законопроект об уголовной ответственности за клевету. Заявление Рады Европы, журналисты – этот законопроект выбрасывается и больше долгое время не вспоминается. 2012-й год, власть. 2014-й год – абсолютно верно. Январь 2014-го года, 16-го января… 17-го просмотрел, просто я писал колонку для «Обозревателя», 17-го числа вот как раз уже комментируя эту ситуацию. Они прожили недолго, но это была вторая попытка загнать журналистов… ну, подогнать к ногтю, так сказать. И сейчас – третья попытка. До 2001-го года существовала такая норма, в 2012-м году Государственная Дума Российской Федерации принимает уголовную ответственность за клевету. Ну к чему мы двигаемся? Мы двигаемся к Советскому Союзу в этом вопросе? Понятно, к чему двигаемся. Чтобы журналист когда сделает журналистское расследование… допустим, журналистское расследование программы «Схемы» или какой-либо другой, программы «Гроші» Дениса Бигуса – много расследовательских программ… У вас выходят расследовательские программы.

 

Василь Голованов

Сьогодні. Сьогодні була прем’єра. Дякую, що надали таку можливість. «Радар», завтра о 20:10 буде повтор. Ті, хто не побачив, – будь ласка, субота, 20:10, програма розслідувань на «НьюзВан».

 

Раімов

Я знаю, что я сегодня буду смотреть до ночи, потому что не было возможности посмотреть программу. То есть что будет делать… какая задача власти? Сделает журналист своё расследование, выполняет профессиональный долг. О квартирах, о домах, о машинах, о машинах любовниц, ну, и тому подобные эти истории. Рассказывает, как живёт слуга народа либо кто-то… другой чиновник. Что получается дальше? Этот достопочтенный джентльмен или леди подаёт в суд на журналиста, который получает реально совсем небольшие деньги за свой каторжный труд. Он подаёт на него в суд. Что должен делать журналист? Искать адвоката, бегать по судам, заниматься оправданием себя за свою профессиональную деятельность. Что будет радовать чиновника и политика? Что следующее журналистское расследование не будет выходить. Ну, потому что человек… ну, потому что журналист занят. Это единственная цель. А теперь: почему я верю в то, что этот законопроект может собрать количество голосов? Он уже один раз чуть ли не собрал голоса в 2012-м году, не получилось пробрать, потому что 2012-й год, ещё власть предыдущая работала типа для народа, ещё не было вот это… 2013-го и вот этого грабежа конкретного. То есть побоялись. Решение Евросоюза, кредиты и всё остальное. Не проголосовали тогда законопроект Журавского. 2014-й год – прошло. Почему сейчас не наберётся 226 в преддверии выборов? Когда многие сейчас депутаты: да, ну, в ближайшее время депутаты, плюс президент: этот или следующий – и политики… будет зависеть их буквально рейтинг… Извините, просто, ну, температура всё-таки даёт немного в голову. Буквально будет зависеть рейтинг от того, что пишут журналисты. Почему? Потому что количество людей, которые смотрят телевизор, крайне огромное, количество людей, которые читают в Интернете, каждый день увеличивается, печатная пресса, к сожалению, умирает, количество людей, которые сидят в социальных сетях: ну, сидят, пользуются социальными сетями и интернет-ресурсами – увеличивается. Именно там выходят эти журналистские расследования. То есть они буквально будут влиять на рейтинги. Если есть возможность заткнуть журналистов в преддверии выборов, почему этого не сделать? Потому я сейчас хотел бы призвать коллег-депутатов к тому, чтобы ни в коем случае не допускать в Верховной Раде вынесения этого закона хоть даже на обсуждение. Потому что умный поговорит, поговорит – да и поймёт, а дурной, ну, скажет: «О, обсуждают», – ещё и поставит кнопку «за». А дальше – призвать коллег-журналистов, которые ведут телеэфиры, которые берут комментарии в парламенте, которые работают ежедневно каторжным трудом, не брать комментарии у этих… у этих политиков. Кирилл правильно сказал: господин Калашников, который выходил на трибуну Верховной Рады, и журналисты поворачивались к нему пятой точкой, потому что это был ответ журналистского цеха человеку, который позволил поднять себе руку… руку на журналистку. Запретить – вот буквально решить… ну, вот цехом, да, профессиональным журналистским сообществом – давать комментарии людям, которые голосовали по «112-му» и «НьюзВану», не брать у них комментарии. И потом увидим, как через две недели – через две недели! – они прибегут сами с просьбой: «Дайте нам, пожалуйста, хоть слово сказать». Но мы же умные… И всё, я заканчиваю. Но мы же – люди грамотные, мы дождёмся осени. Осени, когда начнётся избирательная кампания. О них все забыли, ни одного эфира, ни одной публикации, даже денег у них не будут брать за рекламу. Вот тогда мы увидим, как они быстро проголосуют за новый закон о свободе слова и по 171-й статье Уголовного кодекса Украины, где прописано то, что вот грозит человеку, который не даёт возможности выполнять журналистский труд. Когда вот за… не за клевету, а за перешкоджання професійній журналістській діяльності будут давать так, как за убийство.

23:28:29

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Володимир Чемерис.

 

Чемерис

Ну, це вже четвертий напад на вашого журналіста за останні місяці, здається.

 

Василь Голованов

Так.

 

 

 

 

Чемерис

А крім них, крім вас, були напади на багатьох інших журналістів. Є списки в Національній спілці журналістів про те, скільки цих нападів. Але не тільки в цьому проблема. Ви знаєте, мені чомусь здається… і я певен, на жаль, що такі напади будуть продовжуватися. Ви бачите: вже четвертий напад, жоден із тих людей, які нападали: а вони відомі: ті люди, – це були напади в прямому ефірі… жоден з них не притягнутий до відповідальності за те, що він вчинив. А це як мінімум 171-ша стаття Кримінального кодексу. Не тільки хуліганство, а й перешкоджання журналістській діяльності. Але не тільки в цьому питання. Журналістів убивають: і Бузина, і Шеремет… Закривають телеканали. Ваші хочуть закрити, а, там, ТРК «Ера» вже почила в бозі. Закривають без рішення суду сайти: інтернет-сайти. Журналістів саджають у тюрму за виражені погляди. І принаймні двоє журналістів українських «Амнесті Інтернешнл» і низка депутатів Європарламенту оголосили в’язнями сумління: Руслана Коцабу і Василя Муравицького. Ми знаємо прізвища людей, журналістів, які зараз знаходяться в тюрмі. Це і Кирило Вишинський, можна називати Едуарда Коваленка: отримав п’ять років… П’ять років. Фабула звинувачення – це виступ на мітингу. 388 блогерів за 2017-й рік отримали звинувачувальні вироки лише за те, що вони висловили свою точку зору. Можна говорити про вираження поглядів. Закон: так званий закон – про декомунізацію, який просто забороняє людям висловлювати певні погляди, низка інших законів… Усе це… це все є наші реалії. Свобода зібрань, коли зібрання з певною тематикою просто неможливо провести. При бездіяльності поліції… Це було останнє, от буквально кілька днів тому. При… не то що при бездіяльності поліції, а при сприянні поліції ультраправим і насильствам… нацистам ці зібрання розганяються. Ви знаєте, я таке бачив. Свого часу ми боролися проти тоталітарного суспільства, яке було в СРСР. Тоді теж були звернення громадян. Як, наприклад, ця от петиція до Верховної Ради, яка була підписана, де вимагали, там, когось закрити, там, заборонити і так далі. І я це десь читав. Це в книжці, яка називається "1984" Орвелла. Там теж було. Так званий новояз. От коли... Орган цензури, який у нас є в Україні, – він називається Національна рада з телебачення і радіомовлення. Якраз розглядала питання вашого каналу. І там один з членів цієї Нацради просто зачитував якісь слова. Були висловлені в ефірі... І це просто ідеться про те, що певні слова говорити не можна. Можна говорити тільки отакі слова. І це все було в книжці Орвелла. Там було сказано так само, що мир – це війна. От зараз ми чуємо. Свобода слова – це закриття каналів. Тобто є війна. Свобода слова – це відповідальність. Тобто є люди, які будуть вам вказувати, що оце говорити – це свобода слова. А оце говорити – це уже не свобода слова. І у нас в Україні існують тоталітарні тенденції. Це чітко треба признати: що коли держава або тоталітарні рухи, як в книжці Ханни Арендт... Це така філософ, яка досліджувала тоталітаризм. Коли контролюють все, що робить людина, коли вона не спить. Тобто все, що ви висловлюєте, що ви говорите, з ким ви, там, зустрічаєтесь чи ні. Питання в тому, що, от наприклад, ваш канал та й всі інші українські канали не можуть показувати, що відбувається в ДНР і ЛНР. Всі канали – тільки через державну пропаганду. Тому що ви не маєте там своїх журналістів. Якщо приїжджають туди журналісти закордонні, їх вносить в список "Миротворець": сайт, який протирічить законодавству України: там персональні дані публікуються. І європейські країни уже там... І от останнім навіть Міністерство закордонних справ Німеччини вимагає його закрити. Тому що воно порушує фундаментальні права громадян. До нього має причетність, там, радник міністра внутрішніх справ, депутат, заступник міністра і так далі. Але він функціонує. Але найбільше, що хвилює: те, що ці закони можуть бути прийняти. Вони просто де-факто мають узаконити те, що і так відбувається в Україні. Чому? В першу чергу навіть не тому, що там зразу піднімається так звана патріотична істерія: "Хто не проголосує, той агент Кремля". Це ми чули в парламенті з приводу інших законів. Питання в іншому. Питання в тому, що з нами сталося. От я знаю багато прикладів, але один – найбільш красномовний. Це конференція ОБСЄ у Варшаві. Коли туди приїхали під керівництвом заступника міністра інформаційної політики, яке називають Міністерство правди, да, – приїхали люди, які раніше... І це є журналісти, і правозахисники, які на… Не дай Бог би, там вбили журналіста або посадили. І ви знаєте, що, власне, відбувалось в Україні, коли вбивали журналіста. Вони тепер говорять цих журналістів... А це ті люди, ті журналісти, які, власне, були: сиділи в СІЗО по два роки, по півтора роки за те, що вони висловлювали свої точки зору. "Їх не можна туди пускати, їх не можна слухати". Розумієте? Що сталось з нашим суспільством громадянським, яке зараз не може відреагувати на оці тоталітарні тенденції і порушення фундаментальних громадянських свобод, які є в Україні. І в цьому, мені здається, найбільша наша внутрішня проблема. 

23:35:23

Василь Голованов

Дякую, Володимире. Коротка репліка, Юрій, да. І йдемо далі. Сергій. 

 

Мірошниченко

От у мене... От я слухаю зараз, і у мене якраз екстраполяція йде на те, а що на нас очікує? Сьогодні закривають рота журналістам, опозиційним політикам, а завтра вибори. Спочатку президентські, потім парламентські. І мені здається... По-перше, питання у мене до тих людей, які прийшли на хвилі "Майдану" до влади. Як, як от Кирил згадує, кожен випадок, окремий навіть, що був щодо порушення прав свободи слова і дискримінації журналістів, – вони ну як би присягалися, що не залишать без реакції. Сьогодні вони у владі. Я питаю: де ваша позиція щодо того, що ми бачимо на цих кадрах? Де ваша принциповість? Ви ж прийшли на цих очікуваннях, на цьому запиті. От пан Володимир чи Борис правильно говорив: люди хотіли цього. Ви прийшли. І сьогодні ви б мали бути першими, хто б захищав свободу слова. Чому ви цього не робите? І друге – в контексті вже виборів. Я вважаю, що нам: і політикам, і громадським активістам – треба подумати про те, що думали у 2004-5-му... Ну четвертому році. Нам треба готуватися до захисту результатів виборів. І не після того, як вони відбудуться, а до того, зараз. І створювати певну коаліцію журналістів, активістів, політиків для того, щоб моніторити чесність їх проведення, неможливість фальсифікувати і забезпечення прозорості і чесності цього виборчого процесу і встановлення результатів виборів. Я вважаю, що це буде одним з найбільш важливих завдань, які мають об’єднати весь громадський сектор України напередодні парламентських і президентських, тим більше, виборів. 

 

Василь Голованов

Дякую, Юрію. А ще от така думка... Зараз почуємо, Сергію, і вас. Така думка прийшла мені в голову. Ми говорили, що зараз дуже зручно: напередодні виборів – маркувати тих, хто не за чинну владу. Всі вони – рука Кремля, носки Кремля – що завгодно Кремля. Але такої статті нема у нас, не передбачено Кримінальним кодексом України: шо-то там Кремля. Правильно ж? І за це не можна так просто карати. А ось з цими змінами, які я читав, щодо висвітлення або позитивного висвітлення можна підвести від статтю "тероризм". То таким чином можна просто ось цю просто в лапках "руку Кремля" назвати терористом – і вже реально засудити і до в’язниці відправити. Або закрити телеканали, будь-які інші засоби масової інформації.

23:38:28

Мірошниченко

От саме тому, Василю. Сьогодні ми по різних таборах. Сьогодні ми думаємо: "Ну це як би наші опоненти, давайте, нехай їх мочать". Але завтра так станеться, що будуть мочити вас. В тому числі політиків, які будуть опонувати владі. Сьогодні мають об’єднуватися ті... Всі, всі! Щоб захистити журналіста, захистити право вільно опонувати владі, конкурувати. І лише тоді ми побудуємо демократію. Інакше це буде те, що записано у "1984": книзі Орвелла. 

 

Василь Голованов

Дякую. Сергій, коротко, як ми домовлялись. 

 

Шахов

Весь "Наш край" не спит, пишут СМС. Прежде всего комитет профильный, не обращая внимания на научно-экспертное управление аппарата Верховной Рады, всё-таки поддержал этот законопроект. Потому что их большинство в этом комитете. Нацбезпеки та обороны. Я уверен, что всё-таки хватит мозгов: хватит мозгов у народных депутатов объединиться против этого законопроекта. Потому что даже 14-го января... 16-го января 2014-го года, приняв закон об узурпации СМИ, будем так говорить, диктаторский... Его отменили. Его отменили 28-го января. У них даже хватило: у тех сильных, мощных узурпаторов – решить вопрос и волевым решением отменить его. Я думаю, здесь... 

 

Мірошниченко

Я скажу чому. Тому що ми тоді проголосували, виходячи... Там же була достатньо напружена ситуація в залі. І нам так само сказали, що це потрібні, правильні закони. Там їх дійсно багато голосували. Але деякі з них були ганебні. І ми тоді самі його і скасували. Тому що це була ганьба не лише для влади чи опозиції – це була ганьба для України. 

 

Шахов

Для Украины, по сути. И поэтому я думаю, что мы сможем, Юрий, отстоять вопрос в парламенте, чтобы этот закон… Юрий, правильно вы сказали: нельзя даже... 

 

Мірошниченко

От заради цього треба об’єднуватися. 

 

Шахов

Правильно, нужно объединиться. Нельзя даже допустить до голосования этот закон. Нельзя его вносить в парламент. Потому что именно перед выборами президентскими, парламентскими... Вы правильно тоже, Юрий, сказали за то, что именно перед выборами начинают полностью загонять, как говорится, СМИ и не давать им говорить правду. Правильно же? Вот в этом и правда. 

 

Василь Голованов

Дякую! Дякую, Сергію! Будемо крокувати далі. Ще однієї теми хочеться торкнутися. Встигаємо ще. Верховна Рада України посилила відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння і віднесла ці правопорушення до категорії кримінальних злочинів. Як пояснюють самі народні депутати, в такий спосіб вони намагаються зменшити кількість ДТП, адже лише за 7 місяців цього року на дорогах України загинуло майже 1.5 тисячі осіб, травми отримали понад 15 тисяч. Деталі – у сюжеті. 

23:41:28

Диктор (запис)

Рада збільшила штрафи за водіння напідпитку. За відповідний законопроект проголосували 239 народних обранців. У пояснювальній записці до документа зокрема наголошується. 

 

Диктор (запис)

Враховуючи, що в Україні смертність внаслідок дорожно-транспортних пригод – одна з найбільших у Європі та постійно зростає, пропонується посилити відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння шляхом переведення її у кримінальну площину. 

 

Диктор (запис)

В цілому законопроект запроваджує інститут так званих кримінальних проступків в Україні. Якщо раніше водій у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння повинен був сплатити трохи більше 10-ти тисяч гривень, то тепер ця сума може сягнути 34-х тисяч. При цьому прав будуть позбавляти не на рік, а на три. Окрім цього, якщо ж порушника піймають повторно, то сума покарання зросте до 51-ї тисячі з позбавленням прав від двох до трьох років. Раніше водія напідпитку повторно штрафували на 40 тисяч гривень та позбавлення прав на 10 років. Важливість закону для українців пояснив заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян у "Фейсбук".

 

Диктор (запис)

Чому це важливо? Цей закон розвантажить слідчих поліції та дозволить їм зосередитися на розкритті тяжких та особливо тяжких злочинів. До кримінальних проступків пропонується віднести такі поширені злочини, як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство тощо. Також законопроект вносить норму про керування транспортом у стані сп’яніння у Кримінальний кодекс, зробивши її кримінальним проступком. 

 

Диктор (запис)

На думку експертів, якщо з алкоголем все зрозуміло, то що до наркотичних речовин, зокрема у ліках, є питання. Потрібно створювати список препаратів – або вимагати це зробити МОЗ, – після прийому яких водій може отримати суворе покарання, сівши за кермо. Наразі такого списку не існує. Ліки українці купують часто без порад лікарів. Тож водіям самостійно важко визначити, вони прийняли заборонені препарати чи ні. Крім того, наразі не існує публічної статистики аварій через прийом ліків. Наприклад, у США така статистика є. Згідно з нею, кожен 10-й американський порушник вчинив аварію після прийняття препарату. У Німеччині статистика ще вища. Там ліки – причина кожної п’ятої аварії. Жорстка відповідальність за керування авто у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння вступить у дію з 1-го січня 2020-го року. Керівник департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко пояснив: протягом 2019-го року триматиме підготовка до впровадження закону в дію. А після набуття ним чинності Кабмін внесе на розгляд Ради пропозицію щодо приведення законодавчих актів у відповідність до загального документу.

23:44:21

Василь Голованов

Артем Шевченко пояснив. Цікаво і смішно одночасно. Не нам пояснив, не нашим журналістам, тому що з нами він не спілкується. Нагадаю: людина, яка є прес-секретарем МВС, не спілкується з журналістами нашого телеканалу. Ну я не знаю, нехай це буде на совісті пана Артема, який отримує гроші платників податків. В тому числі співробітників телеканалу "НьюзВан". А щодо цієї теми – я додам до озвученого, що майже два роки на українських дорогах ніхто не контролював швидкісний режим. У 2015-му в країні ліквідували ДАІ. І тільки у 2017-му створили дорожню поліцію. Однак нові поліцейські не зупиняли водіїв за перевищення швидкості: не було чим фіксувати порушення. Нині поліцейським повернули старі радари, і вони ловитимуть порушників швидкісного режиму. Варто нагадати, що з початку року максимальна швидкість руху населеними пунктами становить 50 кілометрів на годину. І лише на окремих ділянках доріг місцева влада може на свій розсуд дозволити їздити швидше. І ще один документ щодо безпеки на дорогах депутати ухвалили 18-го вересня. Він передбачає збільшення штрафів за ігнорування ременів безпеки в автомобілі. Більше ніж у 16 разів збільшили штраф: з 51-ї гривні до 850-ти гривень. Абсолютно виправдано, я вважаю. І я не знаю... Я хочу звернутися зараз до кожного водія і навіть кожного пасажира: коли ви сідаєте в автівку, будь ласка, пристебніться. І не треба соромитись і думати, що про вас подумають, що ви якийсь боягуз чи щось інше. Ні, це безпека вашого життя. Запитання, яке ми хочемо адресувати глядачам: щоб зменшити кількість ДТП, потрібно підвищити штрафи або повернути дорожню автоінспекцію? Можливі і інші варіанти, безумовно. Да, я бачу реакції. Давайте всі. Дмитре. 

 

Раімов

Знаете, как говорят? Что за одного битого двух небитых дают. Уже даже так со всеми подробностями не хочу вспоминать. Но у меня была страшная авария. Я, машина, заправочная станция – в общем, все очень красиво сложилось. Единственное что – мне повезло: я был пристёгнут. Потому, что касается ремней безопасности... Если человек им не пользуется: особенно если этот человек предоставляет услуги такси... Или у нас это называется кар-сервис: это даже не такси, просто подвозят – и не настаивает, чтобы его пассажиры пристегнулись, да, сам он не пристёгивается. Я бы этот штраф повышал бы ещё больше. Может быть, в этот момент включится... Спасибо. Включится какой-то ум. Дальше я бы... Давайте честно говорить. Мы же смотрим на иностранный опыт. Почему не пристёгиваются пассажиры задних сидений? Мы знаем столько ДТП, когда пассажир с заднего сидения: особенно если это дети... Ну вы понимаете, какие страшные ДТП и что происходило. Объединённые Арабские Эмираты: если пассажиры с задних сидений не пристёгнуты, водителя штрафуют, поверьте, на достаточно большую сумму денег. Это уже будет спасать людей, если в ДТП попадут. 

23:47:28

Василь Голованов

Я перепрошую. Дмитре, я перепрошую. Ми були в Іспанії, коли писали інтерв’ю з Онищенком. Чоловік, який нас зустрічав, попередив, що потрібно пристебнутися, тому що штрафують не водія, а людину, пасажира, який не пристебнувся. Ми всі одразу: на задньому сидінні всі... Було б два  ременя – ми б два ременя пристібнули. 

 

Раімов

Как эти, как парашютисты, да. В любом случае это то, что необходимо. Дальше: что касается алкоголя за рулём. Разделим эту историю на две части. Первая: этот тот, кто выпил. Повышать, повышать, повышать. Пока не поймёт, что драйвер любого такси стоит дешевле, чем этот штраф. Это важно. Ну а теперь давайте ко всем остальным. Несколько раз меня останавливали для того, чтобы я засвидетельствовал, что другой водитель, которого остановил патруль полиции, пьян за рулём. Мы знаем эти правила: необходимо, чтобы были, как у нас говорят, понятые, свидетели. Вы думаете, я был первый, кого они остановили? Восьмой, кого они остановили, который согласился подписать документ о том, что этот человек за рулём БМВ был пьян. Давайте будем честны в том, что пьяные на дорогах будут оставаться до того момента, пока люди, которые тоже участвуют в дорожном движении, не готовы будут отстаивать то, что пьяных не должно быть за рулём. Куда же вы убегаете тогда? Почему молодые парни, девушки, которые остановили этого пьяного, которым он хамит, матюкается, не подписывает ничего, говорит: "Я не пьян", – что им делать? Им нужны свидетели! Куда вы убегаете с дороги? И последнее, о чём бы хотелось сказать. Это что касается скорости на дорогах. Большинство джентльменов в этой студии, многие, кто смотрит, пользуются автомобилями, которые предназначены для быстрой езды. Мы все готовы говорить о том, ну как же ж это, ну привыкли по городу ездить. Люди, которые были в Европе, – у нас сейчас их больше. Безвиз, мы больше можем. Съездите, посмотрите, как нормально ездится 50 километров в час. Когда ты едешь 50 километров в час, ты видишь соседей, кто едет, ты можешь планировать дорожное движение. Ты чётко понимаешь, что если и случится какое-то ДТП, оно будет не смертельным, дай Боже, и оно будет не страшным, как такие, как показывают фотографии. Не страшно 50 километров в час – страшно, когда 100 по нашим дорогам. Мне очень понравилась фраза "ямы – как могилы". И ты не можешь остановить машину. Ты несёшь ответственность за человека, который сидит рядом с тобой, и прочее, и прочее. И последнее. Вот уже это завершая. Хочу сказать, напомнить водителям, которые... Не имеет значения, на каком автомобиле: модном, обычном – они пользуются средством повышенной опасности. И когда рядом... Если ты уже, дурак, едешь сам и въезжаешь в столб, потому что ты пьяный, Бог с тобой уже! Но если ты едешь, а рядом с тобой сидит член семьи, просто пассажир, включи ты, чёрт возьми, мозги! Пускай это сейчас будет мой призыв к таким же автолюбителям, как и я, о том, что по закону и по всем правилам мы несём ответственность за жизни тех, кто с нами рядом в машине. Помните, что потом никаким штрафом соседнюю жизнь не исправить. 

23:50:42

Василь Голованов

Дякую. Кременчуг, Владимир: "Когда будут увеличены штрафы за нарушение режима труда и отдыха водителей, чтобы дальнобойщики Украины могли нормально отдохнуть? Сейчас реформированная полиция не знает, что это такое. В Европе за эти нарушения очень большие штрафы. Уставший водитель хуже пьяного". Глядач приєднується до нашого ефіру. Добрий вечір. Як вас звати? 

 

Глядач

Високі ціни за порушення правил ПДР не допоможуть уникнути трагедій, ДТП на дорогах. Водії, які сідають за автомобілі в нетрезвому стані, в наркотичному стані, повинні нести три роки... Від трьох до п’яти... Від трьох до п’яти... 

 

Василь Голованов

Відповідальність, да. Позбавлення – я не знаю що. 

 

Глядач

Позбавлення прав від трьох до п’яти років, а на другий раз – десять років. 

 

Василь Голованов

Якщо це ризик життя... Да, я дякую за ваш коментар. Якщо це ставить під удар життя людини і, не дай Боже, забирає життя людини... 

 

Мірошниченко

Ми насправді проголосували цей законопроект. Якраз про підвищення відповідальності за керування автомобілями в нетверезому стані. І з адміністративної відповідальності ввели її в кримінальну. І ви знаєте, от можливо, хто дивиться телевізор або наші глядачі в студії мають відчуття, що ми тут зібралися для того, щоб поливати брудом владу, дискредитувати, можливо, всі дії. Ні, це не наша мета. Наша мета – розібратися в тих проблемах і викликах, які є перед країною, і дати, можливо, аналіз, що треба робити в подальшому. Так от: в даному випадку, мені здається, кроки, які робляться, ідуть в правильному керунку. І тут можна застосувати досвід Європи і світу в цілому. І штрафи... От наш колега, який коментував і ставив запитання, – він говорить, що не вплине. Як показує досвід, впливає миттєво. Бо приїжджаєш за кордон – і коли тобі пояснюють, скільки ти маєш заплатити, ти зразу береш, як ви сказали правильно, Василю, – і готовий аж двома ременями безпеки пристебнутися. Як показує досвід, діють високі штрафи на більшу дисципліну водіїв і пасажирів. Це з одного боку. Але з іншого боку, це не повинно бути засобом наповнення бюджету, як дехто з наших колег сприймає. Будь-яку дію щодо покарань, санкцій як засіб для наповнення бюджету. Коли ставлять нашим поліцейським плани, скільки треба зібрати, – і вони потім починають з цього робити вже як би свою професійну діяльність і з цього розвивають корупцію. Цього не повинно бути. 

23:54:01

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Дмитре. Будь ласка. 

 

Васильєв

Ну ви знаєте, коротко. Тому що я розумію, що ми закінчуємо – і потрібно ще дати, можливо, людям слово. 

 

Василь Голованов

Так, коротко. 

 

Васильєв

Підтримую все. Абсолютно. Абсолютно правильно. Народні депутати зробили дуже правильний крок, проголосували всі закони. Але тепер що треба робити в Україні? От на жаль, Україна поки що – країна, де не всі закони виконуються. От ми маємо зробити так, щоби ми почали виконувати закони от саме з цього законодавства, от саме з цього закону. Все, що стосується правил збереження життя людини на дорозі, має виконуватися беззаперечно. Це завдання кожного водія, це завдання кожного пасажира, це завдання кожного пішохода, це завдання кожного поліцейського і, головне, судової системи України: кожного судді. 

 

Василь Голованов

Дякую. Пане Володимире. 

 

Чемерис

Збільшення штрафів, введення нової категорії "кримінальні проступки" допоможуть зменшити порушення на дорогах і зменшити злочинність. То це треба тільки вітати. Але все ж таки є дуже великі сумніви у тих людей, які, власне, цим займаються, що насправді статистика порушень залежить від розміру штрафів. Так, наприклад, в Іспанії на задньому сидінні треба пасажиру ременем пристьогуваться – це так. Але питання в тому, наскільки це в Іспанії вплинуло на порушення. Воно практично не вплинуло. Це так само, як в Великобританії, коли скасували смертну кару, очікували, що буде сплеск вбивств. Ні, статистика не змінилася. І питання в тому, що чому, власне кажучи, у нас... У нас штрафи, до речі, збільшуються не перший раз. І навіть обмежили швидкість до 50-ти кілометрів. А чи це хтось виконує? Це теж питання. І напевно, не тільки в цьому причина порушень. Тому що коли говорили про стан водія, у нас найбільше порушень – знову-таки, за заявою МВС, це… Зокрема маршрутки. Навіть проводили, там, дуже багато цих рейдів щодо них. Це стан машини, стан водія, стан доріг. І тому причина не тільки в цьому. Треба думати ще й про це. Крім того, збільшення штрафів. Наприклад, чи може взагалі 17 тисяч заплатити людина, яка отримує зарплату навіть 10 тисяч середню? І тут питання зразу про вибірковість і питання про корупцію поліцейських на дорозі. Тут теж... Тобто я би хотів, щоб ми врахували... Звичайно, популярно казати: "Да, давайте підвищимо, давайте розстріляємо всіх, хто порушує". Але з іншого боку, все-таки треба подивитися і плюси, і мінуси цієї ситуації. Тому що є дуже багато як за, так і проти. 

 

Василь Голованов

Дякую, Володимире. Анна, Кам’янське: "Доброго вечора! Необхідно назавжди позбавити водія водійських прав у разі, якщо виявиться, що він у стані алкогольного сп’яніння за кермом. Тільки так можна зменшити кількість ДТП в Україні". Ганна Іванівна, Буча: "Збивають не лише п’яниці, а й ті, хто просто не дотримується правил дорожнього руху. Коли людина вбила людину, то в неї забирають пістолет. Чому не забирають автомобіль у людини, яка збила пішохода?". Кириле, будь ласка. 

23:57:25

Куликов

Первое: забирают, потому что это вещдок. Аксиома: пьяный за рулём – преступник. Ну вот аксиома. И тут обсуждать это не надо. Второе: абсолютно сказал правильно господин Чемерис, что составляющим... Водители маршруток – сколько у нас гибелей в маршрутках за последнее время. А это коррупция. Потому что этот мэр, например, Киева Кличко, который тут установил маршруты, не поставил большие троллейбусы, а маршрутки, которые не дают движению, которые создают пробки... Это его задача: очистить город от маршруток. Маршрутки ни в одной стране не существуют. Они существуют... Довозят от одного маленького города до другого – это нормально. Но в больших городах, в столицах это утопия. Это второе. Третье. У меня был товарищ. Он был в Киеве ну такой, очень значимый. Он ездил по встречной полосе задним ходом с превышением скорости в два раза. Он уехал в Соединённые Штаты Америки. Я ехал с ним на трассе. И сзади он увидел огни полицейской машины. От лёг на руль просто. Он лёг. Он испугался так... У него дрожали пальцы. Это показатель того, что мы потеряли вот эту функцию уважения к нашей полиции. Её надо восстанавливать. Мы можем её как угодно ругать, как угодно оскорблять, но это тоже хорошо. Полицейский выполняет свою работу. Я считаю, что дорожная полиция – они должны получать там хорошие зарплаты, чтобы не брать взятки. Это человеческий фактор. Но мы должны к ним восстановить доверие. И то же, что говорил господин Раимов: никакая сволочь не имеет права ударить полицейского, журналиста и так далее. Они исполняют свои обязанности. И за это этих негодяев надо карать. Карать просто. И жестоко. И последнее. В транспортных происшествиях виноваты не только водители. Виноваты ещё... Извините, у нас, например, Синекура, должность "Автодора". Он назначается на "Автодор" – и пришло счастье! Потому что он представляет, сколько он наворует. Так вот: за тот участок дороги, где произошло дорожное происшествие, он должен нести административную ответственность. А если это системно, он должен нести уголовную... Я имею в виду директоров автодоров, которые отвечают за состояние этих дорог. 

 

Василь Голованов

Дякую, Кириле. Сергій Шахов. 

 

Шахов

Первое. Нарушал ли Шахов правила дорожного движения? Конечно нарушал. И лихачил, и... Юность, молодость. И не пристёгивался. Но вот по воле Господа, именно после вашей передачи я пристегнулся ремнём безопасности. От машины не осталось ничего. И водитель тоже был пристёгнут. Все подушки безопасности выстрелили. И ремень безопасности спас нам жизни. И это реально. Я всех призываю именно пристёгиваться. Социальная реклама. Недавно включаю у ребёнка на компьютере – и раз! Социальная реклама выскакивает. Культура и движения, культура пешехода, культура водителя и пассажира. Должна существовать культура прежде всего. Есть ли в Европе ужесточённые законы? Есть. И семь лет тюрьмы за пьянство. В Китае – расстрел за пьянство за рулём. Потому что пьяный за рулём – это то же потенциальное убийство: как и из пистолетов, как и из автоматов. Забрав свою жизнь, он может забрать жизнь 30-ти детей, которые могут ехать в автобусе на какую-то экскурсию. И это страшно. Это страдает практически социум весь из-за одного дурака. Дураки и дороги, как говорится. Поэтому нам нужно поднимать и помогать даже полиции, которой сегодня тоже тяжело в нашей стране. Поверьте, и полиции тяжело. И конечно же, чтобы поднятие штрафа до 17-ти тысяч гривень... И человек, который не может заплатить этот штраф, – он должен думать, что он не откупится за три тысячи гривень за полицейского. Это очень важно. Каждый должен думать, что его сын, дочь, родители могут оказаться на месте того же преступления, которое может совершить пьяный водитель. И это очень важно. 

24:02:18

Василь Голованов

Дякую, Сергію. 

 

Шахов

И ещё, Василий. Очень важный момент. 

 

Василь Голованов

Останній. 

 

Шахов

И хотелось бы, чтобы на ремнях безопасности, наверное, всё-таки  писали "жизнь". Не просто чёрный ремень безопасности, а писали "жизнь, жизнь, жизнь". 

 

Василь Голованов

Дякую, Сергію. І від себе ще коротко звернуся до водіїв і до пішоходів. Шановні водії! Немає значення, які номери на вашій автівці: європейські: литовські, польські або естонські – або українські. Будь ласка, перевзуйтесь на зимову гуму. Це дуже важливо. Це життя вас, вашої родини і пішоходів. А до пішоходів теж хочу звернутися. Ви можете бути тисячу разів праві, переходячи зеброю дорогу. Але якщо ця вулиця погано освітлена, а ви в чорному одязі, декілька разів перевірте, що автівка не летить з будь-якого боку. Тому всі мають пам’ятати про те, що зима, слизькі дороги. Тому давайте ще 300 разів подивимось вбік – і тільки після цього... Особливо мамочки з колясками, з маленькими дітьми: користуйтеся підземними переходами. Це дуже і дуже важливо. Це може врятувати вам життя. "Від кожного треба вимагати тільки те, що він може дати. Влада насамперед повинна бути розумною". Так свого часу написав Ернест Хемінгуей. Від себе я хочу додати, що влада повинна бути не лише розумною, а ще й порядною стосовно своїх громадян і, відповідно, ухвалювати закони, котрі підуть на користь насамперед народу, розвиватимуть громадське суспільство, підніматимуть економіку, а не ситуативно збагачуватимуть окремих політиків. Зустрінемось з вами, вже традиційно, наступного разу в цій студії в прямому ефірі "Українського формату" в середу о 19-й годині. Дякую вам, дякую гостям студії, телеглядачам. До зустрічі! Дякую! 

 


Подписывайся на NEWSONE в Telegram. Узнавай первым самые важные новости.