"Противостояние. Раунд 2" (08.03)

Размещено: 10.03.2019

В политическом адреналин-шоу "Противостояние" в эфире NEWSONE с Дианой Панченко и Василием Головановым обсудили празднование 8 марта, уровень защиты прав женщин.

Андрей Пальчевский отметил: "8 марта давно уже перестало быть советским праздником, это международный День борьбы за права женщин".

"Я считаю, что этот праздник должен существовать, но выходной день должен быть только у женщин, а не у мужчин", - заявил Александр Горган.

Юрий Павленко сказал: "Хотя действующая власть выбрала для государства стратегический курс на движение в Европу, но все ее действия направлены сегодня на ограничение прав женщин".

Гости студии: политолог Владимир Цыбулько, политолог Руслан Бортник, политический эксперт Михаил Чаплыга, председатель Киевской областной государственной администрации в 2016-2018 годах Александр Горган, политолог Игорь Рейтерович, народный депутат Украины IV, V, VI созывов, член Совета НБУ в 2003-2005 , 2007-2014 годах Василий Горбаль, народный депутат Украины, "Оппозиционная платформа - За жизнь" Юрий Павленко, телеведущий, бизнесмен Андрей Пальчевский, политолог Валерий Дымов, внефракционный народный депутат Украины Юрий Тимошенко, общественная активистка, член Международного й женской лиги за мир и свободу Нина Потарська, общественная активистка Маргарита Коротких.

 

Василь Голованов

А прямо зараз ефір телеканалу "НьюзВан" продовжує наша колега Інга Мезеря. Дякую. Триває "Протистояння".

 

Мезеря

Отже, пан Юрій Тимошенко кудись подівся. Пішов і не хоче, мабуть, відповідати на мої питання. А питання у мене цікаві. Наприклад, чи не боїться він, що хтось, хто хоче віддати голос за нього, може раптом помилитися і проголосувати за Юлію Тимошенко? Але все ж таки ми тепер не дізнаємося, що цей пан думає щодо того. Тобто не пан, а кандидат у президенти України Юрій Володимирович Тимошенко. Хочу спитати я вас, панове... Пане Андрій, ви вже другий раз поспіль якось так, агресивно, себе поводите і маєте конфлікт на цьому майданчику. У вас із паном Димовим до того був конфлікт, чи ви його бачите вперше?

22:14:24

Пальчевський

Пан Димов? Я вообще не знаю, кто это такой. Просто когда люди приходят заряженные кем-то и начинают рассказывать, что они учёные, там, и тому подобное, я как человек достаточно обизнанный, задаю вопрос: учёный в какой области, кого он представляет и так далее, и тому подобное. И тут вместо того, чтобы представиться, начинаются какие-то разговоры. Пан Дымов, условно говоря, пытается поддержать точку нашего кандидата в президенты.

 

Мезеря

"Нашого" – це якого?

 

Пальчевський

Ну вот который был у нас сегодня. Он же наш, украинский? И так далее. Абсолютно понятно, что технология двойников существует. У любого порядочного человека для того, чтобы не возникало сомнений в том, что он честный, должна была быть построена кампания таким образом, чтоб ни одна мышь не пробежала. А тут ему каждые пять минут говорят "забирай гроші"... За кого вы нас принимаете в Украине? Лучшее, что вы могли бы сделать и не сделали, – это опубликовать статистику, сколько людей поверило этому... Назовём его Тимошенко-2.

 

Мезеря

Ви повірили?

 

Пальчевський

Я что, похож на больного? Как и большинство украинцев. Мы все понимаем, что это фарс. Конечно фарс.

 

Мезеря

Дякуємо. Йдемо далі. Панове, вітаю. Про що говорите?

 

Горган

Я зробив зауваження Ігорю, що у нього задовга... Він як Трамп. У Трампа задовга краватка. Кінчик краватки повинен бути на середині пряжки ременя. Але Ігор мені пояснив, що сьогодні він дав дружині вихідний від себе.

 

Рейтерович

Вони поїхали з дитиною відпочивати сьогодні. Тому я зав’язував сам собі. І мені не було кому...

 

Горган

Бачите: чоловік без жінки – абсолютно безпорадна істота. Є навіть гарний вислів такий: "Якщо ти хочеш про щось поговорити, спілкуйся з чоловіком. Якщо ти хочеш, щоб щось було зроблено, іди до жінки".

 

Мезеря

До речі, панове, скільки ви сьогодні жінок привітали з 8-м Березня? Тому що за кілька годин вже закінчується це свято.

 

Рейтерович

Ми, в принципі, почали вітати ще вчора. На роботі в першу чергу. Ну а так – усіх жінок, які нас оточують.

 

Горган

Знаєте, я збився з ліку, зірвав голос. І навіть я дуже радий тому, що у мене є стільки жінок, яких я просто зобов’язаний був привітати. Єдину жінку, яку я не привітав, – це свою тещу. Валентина Андріївна, я вибачаюся, що я вам ще не подзвонив. Я вітаю вас. Дякую вам за донечку. Тому що це моє найбільше щастя у житті. І я бажаю вам сил витримувати чоловіків у житті. Тому що ми без вас просто ніхто.

 

Мезеря

Ну і останнє вже від вас. Ви теж хочете когось привітати? Тещу привітали?

22:17:06

Бортнік

Ні, тещу я вітав особисто. Єдине – не привітав особисто маму, яка живе далеко. Так що, мамо, зі святом 8-го Березня. Живи довго і будь завжди весела, щаслива і надихай мене. Я тебе дуже люблю.

 

Мезеря

Дякуємо вам. Дякуємо мамі за такого сина, який прийшов на "Протистояння". Але я хочу все ж таки до жінок звернутися. Вітаю вас сьогодні у нашій студії. Скажіть: треба вас вітати із 8-м Березня чи не треба? Яка у вас позиція?

 

Коротких

Я с удовольствием приму поздравления. С большим удовольствием.

 

Мезеря

Тоді я вас вітаю. Приємно вас тут бачити.

 

Коротких

Спасибо. Я вас тоже.

 

Мезеря

Ви сьогодні були на марші жінок. Так? Ми у прямому ефірі транслювали, що там відбувалося. Ми бачили, що агресивна поведінка була з боку чоловіків. Вони приїжджали... Потім поліція допомагала захистити... Вам не страшно було взагалі йти на таку акцію?

 

Коротких

Мне было не страшно, а было грустно, что вместо того, чтобы отдыхать, мне пришлось выйти на акцию. Мне не хотелось выходить. Но мне пришлось. Потому что женщины думают по-разному, женщины разные. И то, что женщины на марш вышли сказать, – я была против этого. Наши ребята, которые, вы сказали, были агрессивные, – они схватили флаг, на котором Иисуса Христа перевернули и надругались. И он схватил этот флаг и хотел вырвать его. И ему поломали руку. Вот. Это мой хороший знакомый. Он был в АТО, он доброволец, он сражался за Украину. Он потерял пальцы, когда его ранили. И ему полиция поломала эту руку. Эту руку травмированную ему поломали. То есть этот парень защищал своё религиозное чувство.

 

Мезеря

Зрозуміло. Дякуємо вам за позицію... Вітаю вас. Вас сьогодні вітати з 8-м Березня чи ні?

 

Потарська

Я сьогодні не святкую, але я виходжу заявляти про права жінок. Тобто я не знаю, із чим вітати. У порівнянні з тим, що було сто років тому, – так, звісно, треба нас усіх вітати. Ви зараз можете працювати ведучою, ви отримали освіту і можете голосувати. Але якщо порівнювати ситуацію сьогодні між собою, між жінками, то не усіх є з чим вітати. І зараз дуже багато проблем, про які ми сьогодні і заявляли.

 

Мезеря

Вам сьогодні страшно було приходити на акцію, коли вже було анонсовано, що буде і інша акція, і що вона може бути досить агресивною?

 

Горбаль

Знаєте, я вже 10 років ходжу на марш. Я із самого початку входжу в організаційний комітет з підготовки цього маршу. І я дуже часто стикаюся на вулиці з агресивними людьми, які... Підлітки, які кричать мені за те, що я феміністка... Так, це неприємно, але це не привід для мене не виходити.

 

Мезеря

Дякую вам за вашу позицію. І ще, останнє. Василю, я розумію, що ти людина, яка має не тільки жінку, а яка має доньок...

 

Василь Голованов

Так, двох прекрасних донечок.

22:20:44

Мезеря

Розкажи, будь ласка: як ти сьогодні привітав своїх дівчат?

 

Василь Голованов

О, все розпочалося ще опівночі: коли вже стрілочки перейшли до першої години, першої хвилини, і вже почалося 8-ме березня. Одразу десь майже із повітря виникли квіти, які я заздалегідь приготував. Усім жінкам, дівчатам, які зі мною живуть, моїй коханій і найменшій: якій 5 місяців. Вона отримала свого тюльпанчика, чим була дуже задоволена. А вже вранці всі отримали подарунки.

 

Мезеря

Дякую тобі. І зараз ще останнє все ж таки. Діана – жінка чарівна у червоному сьогодні...

 

Діана Панченко

Ти не даєш мені випити кави.

 

Мезеря

Не даю тобі випити кави, тому що хочу спитати. Сьогодні вітали тебе із 8-м Березня? Чи приймала ти ці привітання, окрім того, що було у прямому ефірі, який ми усі бачили?

 

Діана Панченко

Я думаю, що коли чоловік вітає жінку, це прекрасно. 8-го березня, 9-го березня, 7-го березня... Якщо є окремий привід нам, жінкам, отримати порцію уваги, отримати подарунки, отримати квіти, не бачу нічого у цьому поганого. Якщо є нагода жінкам зібратися разом з дівчатами, випити шампанського, це прекрасно. Давайте будемо поважати один одного, любити один одного, а не сваритися. Тоді все буде добре. Це моя думка.

 

Мезеря

Ну а далі ми на цій оптимістичній ноті переходимо до іншого блоку, але з цього приводу буде "Протистояння".

 

Василь Голованов

Триває прямий ефір телеканалу "НьюзВан". На годиннику 22:22. "Протистояння".

 

Діана Панченко

Найбільш гаряче адреналін-шоу на "НьюзВан". І запрошуємо одразу, без прелюдій, до бар’єрів.

 

Василь Голованов

Андрій Пальчевський. Прошу.

 

Пальчевський

Спасибо.

 

Діана Панченко

Олександр Горган, будь ласка, ви.

22:23:01

Василь Голованов

Сьогодні, як ми вже неодноразово нагадували, 8-ме Березня: Міжнародний день жінок. Сьогодні по усій Україні жінки вийшли на марші рівності. У Києві це дійство відбулося під гаслом "Солідарність та різноманітність. Разом проти насилля". Але і сьогодні не обійшлося без сутичок та скандалів. Дивимося.

 

Марія (запис)

Фемінізм – він не порушує цінності сім’ї. Фемінізм – це також про любов: про любов жінок до себе і їх повагу до себе. І ми захищаємо свої права. Я вважаю, що не потрібні усі ці подарунки, знижки по 10 відсотків, а просто привітати жінку, сказати їй: "Із Днем солідарності жінок". І все. Цього достатньо. І ще не бути козлом.

 

Чоловік (запис)

Зараз третя хвиля фемінізму. Вона покликана до ненависті до чоловіків, як ми бачимо. Феміністки – це, коротко кажучи, чоловіконенависницька ідеологія.

 

Діана Панченко

До слова скажу, що і співорганізатори маршу, і противники маршу сьогодні теж у нашій студії. Ви почуєте їх аргументи. Але варто зауважити, що свята сьогоднішнього, вихідного дня сьогоднішнього могло б і не бути. Так, директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович уже вкотре наполягає на скасуванні вихідного дня 8-го березня. Мовляв, це свято – радянський атавізм. День, присвячений боротьбі за права жінок, який втратив своє первинне значення. От на думку В’ятровича, в України не може бути однакових свят із країною-агресором. Бо це послаблює нашу державу. Почуємо.

 

Диктор (запис)

"І в Україні, і в пострадянських країнах мова не йде про день боротьби за права жінок. Річ іде про так званий Міжнародний жіночий день. І таке формулювання плюс статус вихідного і призвели до того, що день, присвячений боротьбі за права жінок, втратив своє первинне правозахисне значення, перетворився у звичайне свято, коли просто вітають одну, жіночу, частину суспільства". В’ятрович.

 

Василь Голованов

І запитання, яке ми хочемо поставити нашим телеглядачам. Ця ініціатива, наскільки ми знаємо, була і у Верховній Раді зареєстрована. "Чи треба скасувати вихідний день 8-го березня"? Різні були думки. Хтось пропонував просто залишити як день, але зробити його робочим, але вшановувати жінок. Хтось пропонував зробити вихідний день тільки для жінок, як це у деяких країнах світу є. А хтось пропонує залишити все-таки, як є, вихідний день 8-го березня, святковий день. Будь ласка, телефонуйте, голосуйте.

 

Діана Панченко

Андрію, слухати нам В’ятровича чи не слухати? Може, дійсно, 8-ме Березня послаблює нашу державу, як В’ятрович каже?

 

Пальчевський

Я не знаю, нам надо слушать Вятровича или нет, а вот Вятровичу надо слушать украинский народ и особенно украинских женщин. Не надо нам навязывать последние пять лет свою точку зрения и выдавать это за патриотизм. Потому что нам запрет 8-го Марта, а им схема "Роттердам плюс". Если кто-то забыл, да. Нам церква, армия, мова, а там, извините, в 82 раза увеличиваем статки и так далее. Это первое. Второе. В этом году как никогда женщины и мужчины особенно отмечали 8-е Марта. Знаете почему?

22:26:45

Василь Голованов

Чому?

 

Пальчевський

По принципу "не підкорюся". Когда начали давить, Василий Владимирович... В течение последних лет давить о том, что этот праздник якобы советский... Да он советским перестал быть... А что, если я скажу "60 лет тому назад"? Он стал общечеловеческим праздником, когда мужчины говорят: "А зачем быть хорошим к женщинам один раз в году? Давайте отменим этот праздник". Да нет. Потому что в этот день, как в День памяти мы вспоминаем о Голодоморе... Кто-то может сказать: "А зачем мы это делаем в этот день?" Давайте вспоминать каждый день. Нельзя так. Дело в том, что должны быть особые дни, к которым приходит каждый человек. Влюблённые – к 14-го февраля, молодые. А мы все: особенно старшего поколения люди – выражаем признательность нашим женщинам, которые... Это единственное, чем может гордиться Украина на самом деле, по большому счёту, сейчас.

 

Діана Панченко

А чому не кожного дня, Андрію? Чому тільки 8-го Березня? Кожного дня давайте нам квіти, подарунки і так далі по списку.

 

Пальчевський

Во-первых, если давать квіти і подарунки, никто не станет их ценить, исчезнет понятие праздника. Во-вторых, надо понимать, что и дни рождения можно праздновать каждый день, и все остальные праздники. Это неправильная логика. Должен быть святой день, когда мы вспоминаем, что надо поздравить всех своих подруг. А если ты не поздравишь, сами знаете, что будет. Значит, всех своих жён, у кого есть жёны. И всех своих матерей и бабушек, самое главное. Потому что 8-го марта, вы помните, мы пилили лобзиками в школе петушков каких-то, девушки вышивали "дорогой маме на 8-е Марта"... Всё это составляет основу нашего бытия.

 

Діана Панченко

Зауважте: Пальчевський сказав "усіх своїх дружин".

 

Пальчевський

Я не хотел сказать так, но я подумал, что так получилось ещё лучше.

 

Василь Голованов

Дякую, Андрію Івановичу. Олександр Горган, але те, про що говорить В’ятрович... У нас ця синхронізація свят з країною-агресором, це шкідливо... Від 23-го Лютого ми вже відмовилися, від 2-го Травня навіть вже відмовилися. Пішли далі: 25-го грудня: католицьке Різдво – у нас тепер вихідний день. Хтось скаже, що це вже калькування Заходу. Хіба це краще: відходити від одного калькування і переходити до іншого?

22:29:31

Горган

Ви знаєте, у свята 8-го Березня в Україні дуже багато суперечностей. По-перше, треба зрозуміти, що в усьому світі Міжнародний день жінок – це свято, яке спрямоване у сьогоднішніх умовах у першу чергу проти насильства щодо жінки, за рівність жінки в суспільстві. І окремо йде мова проти сексизму стосовно жінки, яку розглядають як придаток до чоловіка, як істоту, яка має чоловіка надихати на видатні справи, яка повинна обслуговувати життєве бачення чоловіка. Із цим бореться весь цивілізований світ. І ми бачимо, що все рівно 8-го березня дуже багато сексизму. У тому, що чоловік намагається зробити один день у році, коли він жінці нагадує, що вона створена для краси, кохання і ніжності. Не говорячи про те, що дуже часто він не говорить їй про те, що вона рівня йому, що вона має такі сама права втілити свою мрію, як і він, а не жити його життям. Цього дуже мало звучить. І я вважаю, що 8-ме Березня треба реформувати. Це не повинен бути вихідний день. Це повинен бути важкий робочий день для чоловіків, а вихідним він повинен бути тільки для жінок.

 

Пальчевський

Какой же у них праздник будет тогда?

 

Горган

Тільки для жінок. Це повинен бути вихідний день для жінок.

 

Діана Панченко

А хто їх вітати буде, Олександре? Якщо ви будете на роботі.

 

Василь Голованов

Діана, чому "їх"? Чому не вас? Чого ти відокремлюєшся?

 

Горган

У цей день усі кошти, які заробляють чоловіки, повинні бути спрямовані на допомогу жінкам, які борються із тими життєвими складними ситуаціями, у які їх вкинули чоловіки. Чи це покинуті матері з дітьми, чи це жертви домашнього насильства. Але коли ми говоримо про сьогоднішню ситуацію, я повинен сказати, що Україна хоче себе синхронізувати із цивілізованим світом. І мало фокусувати увагу тільки на те, чи робити цей день вихідним, чи не робити цей день вихідним. У цей день ми повинні змістити акценти. Це не повинно бути свято, коли, знаєте, у хороший весняний день чоловік дружину вітає по телефону з рибалки, тому що у нього вихідний день. Це повинен бути день, коли ми повинні спілкуватися.

 

Діана Панченко

Дай Бог, щоб він на рибалці при цьому був.

 

Горган

Так. Якщо він не у коханки. Це день, коли ми повинні стресувати суспільство, коли у першу чергу влада повинна звітувати про те, як конкретно просувається зміна нашого життя, де рівність жінки в суспільстві, де її захист дійсно забезпечується. Останнє хочу у цій частині сказати. Ви знаєте, особливого успіху досягають країни, коли вони державну політику фокусують на конкретного споживача. Він повинен бути у пріоритеті. Хтось повинен бути як образ, для кого держава усі свої ресурси акумулює.

 

 

 

 

 

 

22:32:27

Пальчевський

А олигархи?

 

Горган

І я повинен сказати, що в Україні цим образом повинна бути жінка у віці від 25-ти до 50-ти років. Ми повинні припускати, що вся держава повинна забезпечувати умови, що вона може й сама виховувати дітей, щоб вона не була заручницею сваволі свого чоловіка, щоб вона могла не боятися його залишити, якщо він перетинає межу в стосунках і не поважає її.

 

Діана Панченко

Це вже якийсь шовінізм за віком, виходить: від 25-ти до 55-ти. А хто старший?

 

Горган

Це так званий середній фертильний вік жінки. І потрібно розуміти, що багато країн так і визначають. Вони визначають, що головним клієнтом послуг держави повинна бути жінка з дітьми.

 

Діана Панченко

Спасибо. У нашій студії, як ми вже і заявляли, Ніна Потарська: співорганізатор сьогоднішнього маршу. Ніно, один із лозунгів, який мені впав у око сьогодні: "Квіти – клумбам, жінкам – права". Якщо я, приміром, хочу і права, і квіти, то що?

 

Потарська

Берите.

 

Діана Панченко

Що ви хотіли сказати сьогоднішнім маршем? Навіщо і за що ви йшли?

 

Потарська

В первую очередь хотелось бы обратить внимание на то, что происходит сегодня в студии, какое представительство. Это очень хорошо отражает ситуацию в обществе нашем. Потому что мы сегодня с коллегой сидим как статисты, а мужчины рассказывают нам о том, а что же хотят женщины. Это прекрасно, я хочу сказать. Сидят ещё несколько экспертов, которые тоже знают, чего же хотят женщины. А мы сидим здесь для того, чтобы чуть-чуть вбросить немножко и тоже немножко что-то сказать, когда нам дадут слово. Спасибо большое.

 

Діана Панченко

У жодному випадку ні.

 

Василь Голованов

Я мовчу взагалі, щоб мене не звинуватили, не дай Боже, що я перебив. Гусари мовчать.

 

Діана Панченко

По-перше, Ніно, звичайно, ми надали вам слово, коли мова зайшла про сьогоднішній марш. Тому, будь ласка... Ви не відповіли на моє запитання. Як жінка і жінки запитую: за що ви сьогодні йшли і чому?

 

Потарська

За права женщин.

 

Діана Панченко

Що не так із правами в Україні?

 

Потарська

Вы знаете, много чего не так. А в целом всё не так. У нас было много колонн. Каждая из колонн выходила со своей повесткой, со своими требованиями. Это требования вполне конкретные. Колонна, с которой я шла, – мы говорили больше про репродуктивный труд. Сегодня эксперт по женским вопросам говорил об этом. И я соглашусь с ним, конечно же. Проблемы женщины начинаются тогда, когда она вступает в репродукцию, когда у неё появляются дети, когда она сидит на 980 гривен пособия по уходу за ребёнком, но вроде как женщину при этом тоже кто-то должен содержать.

 

Діана Панченко

Так, може, це проблема того, що у нас економіка слабка і країна не дуже сильна? А не щось, там, із правами жінок.

 

Потарська

Судя по тому, как уходили деньги с "Ленинской кузни"... Это говорит о том, что с экономикой всё классно. У нас до сих пор есть что красть.

 

Пальчевський

Да.

 

Потарська

А на женщин и на поддержку репродуктивного женского труда всё время как-то не хватает ни времени, ни денег, ни ресурсов, ни желания.

 

Пальчевський

Если можно, продолжая тему. Мы сейчас не спорим о том, стоит ли ценить и любить женщину. Я думаю, Саша на самом деле сейчас выйдет отсюда и скажет, что он поздравил и свою жену, и всех остальных женщин с праздником.

 

Горган

Я і зараз можу сказати. Я поздоровив...

 

Пальчевський

Стоп. Больше не надо. Поздравил, да. Значит, нормальный. А прикидывается. Я хочу сказать, что вопрос на самом деле чисто политический. Сменится власть – и отношение к этому  празднику, как вы понимаете, после 31-го или какого-то будет, Диана, абсолютно другим.

22:36:12

Діана Панченко

Яким?

 

Пальчевський

Может быть прямо противоположным. И я ещё хочу сказать одну вещь. Александр, если, допустим, Германия была агрессором против Украины в течение, как сейчас пишут в учебниках, 39-45-го... Потому что "41-45-й" говорить уже нельзя. Нам что, Новый год не отмечать вместе с немцами или не отмечать с ними, допустим, Рождество, которое мы собираемся отмечать так, как они отмечают? Какие ещё праздники надо исключать? Потому что, например, турки празднуют 1-е Мая, а они топтались тут у нас триста лет. Мало ли кто когда празднует? Нам, як казав Павло Тичина, своє робить.

 

Діана Панченко

Коротка репліка.

 

Горган

Перший раз Міжнародний день жінок відсвяткували у Сполучених Штатах Америки. З ініціативи Соціалістичної партії Сполучених Штатів Америки у 1909-му році.

 

Пальчевський

Нет. В Копенгагене в 1910-м. Да здравствует Дания! Они первые за женщин.

 

Діана Панченко

Добре. І що?

 

Цибулько

А суфражистки?

 

Пальчевський

А суфражистки – это другое дело.

 

Горган

Хто б зараз нас до кого не відсилав, 8-ме Березня до Російської Федерації ніякого відношення не має. Це не авторська ідея Російської Федерації.

 

Пальчевський

О, я ж о чём. Правильно.

 

Горган

І більше того, оскільки суспільство вже у цій частині організувалося...

 

Пальчевський

Так я, в принципе, ухожу уже. Всё правильно сказал.

 

Горган

Ми повинні сприяти організованості суспільства. Тому що в цьому наша сила. І ще дуже важливий момент. В українців культ матері. Ні в одній країні світу, ні в одного народу немає стільки пісень про матір. До речі, немає жодної пісні про батька. Зате у нас тисячі пісень про матір.

 

Чаплига

Майно записують на маму і бабцю.

 

Пальчевський

У соседей мать вспоминается каждые 15 минут, как вы знаете.

 

Василь Голованов

А найбільш чутливі в Америку мамі гроші відправляють.

 

Горган

Я вважаю, це наша сила, яку, навпаки, потрібно розвивати. В жінках наша сила.

 

Василь Голованов

Дякую, Олександре. Ми продовжимо. Джентльмени...

 

Пальчевський

Диана, я предлагаю после подобного выступления Александру перейти по эту сторону баррикад.

 

Діана Панченко

Ви дуже любите мінятися місцями просто.

 

Василь Голованов

Не треба мінятися місцями.

 

Пальчевський

Депутат Павленко правильно сказал: у людей есть право голоса. Ну нравится нам 8-го марта праздновать Женский день. Большинство украинцев и украинцев за это.

 

Діана Панченко

Причому подобається і чоловікам, і жінкам. А чоловікам навіть іноді більше подобається. У якому стані багато чоловіків під вечір?

 

Пальчевський

Конечно. Это единственный день, когда можно искупить свою вину. Между прочим, в христианстве прощённое воскресенье тоже существует, чтобы искупить свою вину. И люди просят прощения, и мы просим прощения у женщин, если обидели. Вот и всё.

 

Василь Голованов

Можливо, нам і не вистачає свят. Тому що ми якось долучали до нашого ефіру Володимира Зеленського. Згадували ви його сьогодні. І він запропонував тоді напівжартома, що якщо 8-ме Березня – жіноче, то давайте 9-го Травня, там, ще одне свято зробимо чоловічим днем, щоб чоловіки могли відпочити від жіночого свята. Але звинуватила мене пані Ніна у тому, що у нас жінок сьогодні в студії дуже мало. Я визнаю. Це дійсно так і є. Але це не спеціально ми так задумали.

 

Діана Панченко

Це з поваги, щоб жінки змогли відсвяткувати.

22:39:41

Василь Голованов

Не дасть мені збрехати моя чарівна співведуча. У нас у ПТС ті, хто керують, – це майже все жіноча команда. І вони мені весь день сьогодні: "Мало жінок серед гостей. Треба додати". І ми намагалися це зробити. Але не вийшло, правда.

 

Потарська

Часто у студіях дуже мало жінок.

 

Василь Голованов

Ми хотіли сьогодні запросити якомога більше жінок. Андрій Іванович... Зараз до нас доєднається "Скайпом" ще одна чарівна жінка. Надія Мейхер із нами на зв’язку.

 

Пальчевський

Ага!

 

Василь Голованов

Пані Надія, добрий вечір. Дякую, що долучилися до нас.

 

Мейхер

Добрий вечір. Усім добрий вечір.

 

Василь Голованов

Вітаємо вас зі святом. І бажаємо вам натхнення, великих і маленьких радощів кожного дня.

 

Мейхер

Дякую. Справа у тому, що я сьогодні з дітьми. І немає нікого замінити, щоб я прийшла до вашого ефіру. Тому в мене якраз свої радощі. Як то кажуть, квіти життя нашого. Але насправді я не була б ні в "Скайпі", ні в ефірі, якби не Андрій Пальчевський.

 

Пальчевський

Ага. Убалтывал два дня. Спасибо.

 

Василь Голованов

Надія, що ви думаєте з приводу вихідного дня? Зараз є варіанти, щоб зробити його робочим або зробити вихідним тільки для жінок. І взагалі це сексизм: вітати жінку раз на рік, а потрібно кожен день... Ви до якої думки більше схиляєтеся?

 

Мейхер

Це дійсно сексизм: вітати жінку лише один день. Я думаю, що справжні чоловіки вітають своїх жінок якщо не кожного дня, то дуже часто. Коли є любов між людьми, ніяке свято не може стати причиною для того, щоб зізнаватися у коханні. Але якщо говорити про це свято, то мені здається, по крайній мірі краще не буде від того, якщо ми його відмінимо. Я, наприклад, не святкую 8-ме Березня, чесно. Для мене що воно є, що немає. Мені і так добре в житті, бо у мене є коханий чоловік, який мені дарує раз на неділю точно квіти. Але мені здається, що це індивідуально абсолютно. Нехай собі свято буде, а кожна людина хай вибирає: чи святкувати їй, чи ні 8-ме Березня.

 

Василь Голованов

Надія, дякую за те, що долучилися до нашого ефіру. Будемо раді вас бачити у нашій студії при можливості. Надія Мейхер була із нами на зв’язку.

 

Мейхер

Вам і без мене добре. До побачення.

 

Пальчевський

Если можно, я добавлю, раскрою маленькую тайну. Когда я умолял Надю Мейхер придти к нам, она мне сказала: "Я не могу ходить на политические шоу. Мне там становится потом... Я спать не могу". Это говорит об общем уровне политической культуры и той неправды, которая выливается на наших ни в чём не повинных женщин. Поэтому они в том числе не ходят. Ну не может. Понимаете? Это плохо.

 

Потарська

Мужчин очень много в политике, поэтому она вот такая.

 

Пальчевський

Я согласен. А я сказал, что у нас в этом году было как минимум несколько кандидатов-женщин. И мы всегда знаем: кто прекратит войну быстрее – скорее всего, женщины; кто берёт меньше взяток – статистика говорит сама за себя...

 

Василь Голованов

Андрій Іванович, без агітації.

 

Цибулько

Путін – женщина?

 

Діана Панченко

А Путін до чого?

 

Цибулько

Це ж залежить від Путіна, а не від жінок на чолі країни.

 

Діана Панченко

Ви навіть до 8-го Березня Путіна приплели, пане Володимире.

 

Пальчевський

Да-да-да, это по-нашему.

22:43:33

Цибулько

Пальчевський про війну говорив.

 

Василь Голованов

Я перепрошую, Діано, що перебиваю тебе. Джентльмени, будь ласка, декілька хвилин уваги і тиші. Маргарита Коротких: громадський діяч – у нашій студії. Добрий вечір вам. Прошу, вам слово.

 

Діана Панченко

Ви були противницею сьогоднішнього маршу. Чому? Що вам у ньому не подобається? Начебто, дійсно, треба права жінок захищати. Що у цьому поганого?

 

Коротких

Дорогие друзья, я вот хочу у вас спросить. Когда-нибудь кто-нибудь из вас был ли в зачистке? Зачистка – это когда полиция вас зачищает с улицы. Может быть, для мужчин это нормально, но я – обычная женщина, которая никогда не сталкивалась с таким. Но я столкнулась с таким, участвуя в акциях против ЛГБТ-пропаганды. Мы... Эта тема: марш женщин, который сегодня был, и вы говорите, что часть людей агрессивно к этому отнеслись... Мы – часть людей, которые агрессивно в прошлом году летом отнеслись к маршу. Знаете, какая это была агрессия? Мы подали в КМДА просьбу в разрешении молитвенного собрания перед гей-парадом. Нас было 200 человек. Мы молились, среди нас были священники. И полиция: 2 тысячи полиции – зачистила нас, били дубинками, ломали ноги...

 

Діана Панченко

Маргарито, ви не відповіли: що поганого у марші жінок за права жінок? Чому ви проти нього? Корчинський навіть назвав "балом сатаністів" сьогоднішній марш.

 

Коротких

Сегодня сломали руку парню, который воевал, который ветеран АТО. Парню сломали руку. Он не напал, а сорвал этот флаг, где был перевёрнут Иисус Христос. Он верующий христианин, я его лично знаю. Он сорвал... Вы знаете, какие у них плакаты? У них плакаты: "Содом в каждый дом". У них плакаты: "Долой патриархат".

 

Діана Панченко

І що?

 

Коротких

Они оскорбляют чувства верующих людей.

 

Діана Панченко

Чим?

 

Коротких

Вы понимаете, нас бьют. В нашей стране мирное собрание...

 

Діана Панченко

"Ми" – це кого?

 

Коротких

Я лично.

 

Діана Панченко

Вас били?

 

Коротких

Нас били: женщин. Ломали ноги, руки, головы...

 

Діана Панченко

Вас били інші жінки чи хто вас бив?

 

Коротких

Полиция била за то, что мы собрались мирным маршем, на который дали разрешение в КМДА. И сегодня нас били. Понимаете? Сломали парню руку. Разве он с оружием пошёл, разве он дрался? Но ему сломали руку, его зачистили, и парней забрали в полицию. Понимаете, нас, как зверят, сегодня полиция в круг взяла. Наши права никому не интересны, а права ЛГБТ сегодня защищала тысяча полицейских. А если бы не было ни одного полицейского, они бы прошли сегодня маршем? Что происходит в стране? Либеральная политика... За деньги, купленные организацией гранты, за гранты выходят на улицы и бьют нормальных людей, которые за семьи, которые христиане.

 

Діана Панченко

Ніно, ви можете відповісти.

 

Потарська

На что именно?

 

Діана Панченко

На те, що ми почули. Я, правда, так і не почула, чому ви виступали проти маршу.

 

Василь Голованов

Принаймні я почув про хлопця, якому зламали руку. А ви, Ніна, кажете, що він нападав.

 

Потарська

Да. Как обычно, мы всегда выступаем за свободу мирных собраний. И очень часто участники и оппоненты подают заявки на одни и те же места. Задача полиции в таком случае – разделить акции, разделить митинги и обеспечить проведение мирного собрания каждой из сторон.

 

Коротких

И нам ломают руки и ноги.

 

Потарська

Но дело в том, что пока мы собирали колонны, занимались тем, что пытались огласить свою повестку, сказать какие-то подбадривающие вещи, разложить баннеры, растяжки, которые мы принесли, с лозунгами...

 

Пальчевський

Можно уточняющий вопрос, чтобы люди понимали? Вы были в ЛГБТ-колонне? Я правильно понимаю?

 

Василь Голованов

Давайте не плутати.

 

Коротких

Лесбиянки в стране ведут это движение. Все организаторы этих колонн – они лесбиянки.

22:48:20

Потарська

Я не договорила. Я вижу...

 

Пальчевський

Просто я реально не понял. Ваша колонна против ЛГБТ?

 

Коротких

Мы против.

 

Пальчевський

ЛГБТ – это "лесбиянки, гомосексуалы, бисексуалы и транссексуалы". А вы были в этой колонне: транссексуалов?

 

Коротких

Да!

 

Потарська

Вы здесь не ведущий. Правильно?

 

Василь Голованов

Да, тут не ведучий Пальчевський.

 

Пальчевський

Я просто гражданин, который хочет знать.

 

Потарська

Ваше личное любопытство – это ваше личное любопытство. Можете просто подождать.

 

Пальчевський

Хорошо. Я просто очень волнуюсь, в какой колонне вы шли.

 

Димов

Это просто он так женщин уважает.

 

Василь Голованов

Давайте дослухаємо.

 

Потарська

Я в том числе шла в колонне, в которой были и лесбиянки тоже.

 

Пальчевський

Всё.

 

Діана Панченко

Пальчевському це дуже важливо.

 

Потарська

Сексуальную ориентацию мы, конечно, не будем здесь обсуждать. Правильно?

 

Василь Голованов

Не будемо.

 

Пальчевський

Я просто хотел уточнить, в какой колонне вы шли. Всё. Вы шли в ЛГБТ-колонне.

 

Василь Голованов

Андрій Іванович, де у вас звук регулюється? Ну не чемно.

 

Пальчевський

За что червона кнопка? Вы что, так хорошо разбираетесь, кто в каких колоннах ходит? Я не знаю. Я посмотрел – ну похоже на ЛГБТ-колонну.

 

Потарська

Это психотерапия. Возможно, к вашему конкретно. Потому что если человек слишком возбуждается на слово ЛГБТ, это тоже говорит о многом.

 

Коротких

Сегодня шли: организации за аборты...

 

Пальчевський

Я уже ни на что не возбуждаюсь. Я просто спросил. Почему я должен возбуждаться на колонны? Я вообще не понимаю, о чём идёт речь. Я просто не расслышал. Василий Иванович... Юра, ну ты понял? Я реально не понял.

 

Василь Голованов

У вас нібито вік ще нормальний...

 

Павленко

Давайте не перетворювати важливу тему: права жінки, дискримінація жінки, насильство проти жінки – не зводити її виключно до правил ЛГБТ-спільноти.

 

Пальчевський

Это другое дело, да.

 

Коротких

Вы не правы.

 

Павленко

Сьогодні жінка є незахищеною в українському суспільстві. Ми маємо один день в році, коли на телебаченні можуть про це говорити.

 

Коротких

У нас в стране за права женщин борются только общественные организации, которые за европейские гранты ведут лесбиянки.

 

Горган

Це брехня. Дозвольте, я заперечу. Заперечу дуже предметно.

 

Пальчевський

Вот это тема. Зачем вы меня сюда поставили?

 

Коротких

Если вы найдёте какую-то часть нелесбиянок...

 

Діана Панченко

А що поганого? Ніхто не забороняє. Конституція не забороняє.

 

Коротких

Вы поймите, что они несут просвещение ЛГБТ. Вы посмотрите на них: они идут, по картинкам, как они выглядят. Это молодёжь.

 

Пальчевський

Никого не трогают. Идут себе.

 

Діана Панченко

А що поганого у їх зовнішньому вигляді? Поясніть: що поганого?

 

Коротких

Мужеподобные лица у женщин и жёноподобные лица у мужчин.

 

Діана Панченко

І що?

22:51:29

Коротких

Они за то, чтобы наших детей развращать в школах, изменять учебники...

 

Пальчевський

Это они чем занимаются?

 

Коротких

Они уже выпустили книги для садиков, от 2-х лет, про двух мам. Они в школах ведут давление, чтобы убрать "мама – папа" в учебниках.

 

Діана Панченко

Конституція України і закони України забороняють дискримінацію за жодною з ознак. Ви зараз дискримінуєте.

 

Коротких

Из-за этих людей нас бьют.

 

Пальчевський

Диана, у нас речь про права женщин, 8-е Марта. Я не понял...

 

Чаплига

Ми якось дивно перемітилися з питання захисту прав...

 

Коротких

Я женщина. И меня не защищают.

 

Горган

Я хочу, щоб ви мене почули. Я особисто виходив на захист прав жінки і теж брав участь у масовому заході. Це був 2004-й рік. Коли жінку з міста Єнакієвого: її звали Людмила Могилевцева – її хотів згвалтували чиновник у місті Єнакієвому. Більше того, він від неї вимагав сексу в збочених формах. Вона відмовила.

 

Василь Голованов

Без подробиць, будь ласка.

 

Горган

І це не смішно. Я прошу не реготати і не жартувати. І вона була змушена виїхати з міста зі своїм чоловіком і дитиною у Київ. І їх продовжували переслідувати. І тоді ще був прем’єр-міністром Янукович. А це був його дружок. Почуйте мене, будь ласка.

 

Коротких

Это был единственный случай во всей стране.

 

Горган

Це був не єдінственний случай. І ми вийшли під Кабінет Міністрів пікетувати. Тому що ні кримінальної справи не було, справи не порушувались, ніякої реакції на таке свавілля не було. Я прошу вас: тих людей, які захищають права жінок, – ви не ставте знак рівності, що ці люди захищають сексуальні меншини.

 

Коротких

Вы мало имеете информации. У вас нету этой информации. Знак "равно" есть. Но я нормальная женщина, я не из их движения. Мои права кто будет защищать?

 

Горган

Ми говоримо про те, що цей день... От, наприклад, Пальчевський каже: "Це праздник. Це повинен бути вихідний день". А у нас же "Протистояння". У чому наше протистояння з Пальчевським? Він каже: подарки, цветы, шашлык. А я кажу: ні, реальний захист.

 

Пальчевський

Неправда.

 

Діана Панченко

Шашлика не було.

22:53:59

Пальчевський

Стоп, одну секундочку. Я прошу у женщин прощения, ради Бога. Я хочу сказать: у нас нет никаких противостояний, как дарить и когда есть шашлык. У нас есть противостояние одно: 8-е по-старому праздновать или в другой день, как это предлагает Александр и те, кто сегодня у власти.

 

Горган

Що значить "в другой день"? Ні, 8-го березня потрібно святкувати.

 

Пальчевський

Тогда вообще нет противостояния.

 

Цибулько

Перша неділя травня – День матері. Його святкують теж не менше, ніж Міжнародний жіночий день.

 

Пальчевський

Мать – святое. Не трогать.

 

Діана Панченко

Панове, не усі одразу. Що сьогодні з правами жінок в Україні? Будь ласка, Михайло Чаплига.

 

Василь Голованов

Давайте нагадаємо: Михайло декілька років працював у команді омбудсмена.

 

Чаплига

Дійсно, 6 років я присвятив саме цьому. І хочу сказати одну просту річ. Дикість – що обговорюється. У мене питання до громадської активістки.

 

Василь Голованов

Маргарити.

 

Чаплига

Маргарити. Якби я, наприклад, жив із чоловіком, але нікому не заважав цим самим...

 

Коротких

Ну вы будете на улицу выходить маршем, что вы хотите?..

 

Чаплига

А я имею право с ним пройтись за руку?  Ну потому что мы любим...

 

Коротких

Пройдитесь. Но вы будете выходить маршем с ним?

 

Чаплига

Хорошо. Ну могу пройтись? Да?

 

Коротких

Вы будете требовать брак с ним? Вы будете усыновлять детей?

 

Чаплига

Я брак не смогу требовать...

 

Коротких

Вы будете в школах изменять учебники?

 

Василь Голованов

Так, давайте дослухаємо Михайла. Відповісте.

 

Чаплига

Брак я потребовать не могу, потому что, как правильно было замечено, у нас, согласно Конституции, семья – это добровольный союз мужчин и женщин.

 

Коротких

Пока. Ещё не изменили, слава Богу.

 

Чаплига

Я не знаю, слава Богу или нет, но тем не менее так записано. Но имею ли я право пройтись за руку с мужчиной, если он мне нравится и мы любим друг друга, и мы никому не мешаем?

 

Коротких

Имеете. Мы не против вас. Мы против пропаганды.

 

Чаплига

Если я буду так с ним идти за руку, вы будете считать это провокацией и пропагандой, если ваш ребёнок это увидит и спросит: "Мама, что это?"

 

Коротких

Нет. Я не буду считать это провокацией и пропагандой.

 

Чаплига

Хорошо. Я имею право на ту же заработную плату? Я имею право, чтобы в меня не тыкали пальцем?

 

Коротких

Заработная плата нормальная. Не надо объяснять.

 

Чаплига

Я спросил просто, имею или нет.

22:56:10

Коротких

Знаете что, ребята? Я сегодня разговаривала с руководителем одной общественной организации европейской, которая занимается давлением на ЛГБТ-сообщество. И я её спросила: "Скажите, пожалуйста: у вас есть хоть один случай, с которым вам обратились ЛГБТ-активисты, которых где-то прищемили, сжали, ударили?" Она не нашла ни одного случая, чтобы сказать. Улыбнулась и сказала: "Ну, они, наверное, стесняются".

 

Чаплига

Да ради Бога. Я не люблю вообще общественных активистов просто по природе. Вопрос не в этом.

 

Пальчевський

Пока все не заснули, давайте к женщинам вернёмся.

 

Чаплига

Скажите: право на свободу мирных собраний – оно абсолютное? Оно принадлежит всем независимо от половой ориентации?

 

Коротких

Да. Но почему нас зачищают?

 

Чаплига

Я всё ждал, когда встанет Нина, возьмёт букет цветов и подарит их мужчинам. И я хотел посмотреть на реакцию мужчин, если она это сделает 8-го марта, как это сделали со мной в Польше девушки на одном из съездов. И когда я покраснел, она говорит: "Дурак. А в чём разница? Почему, если я тебе хочу подарить цветы... Да, это праздник равенства мужчин и женщин. Я тебе их хочу подарить".

 

Потарська

Пальчевский, пожалуйста, заберите цветы.

 

Пальчевський

Я с удовольствием. Спасибо большое...

 

Василь Голованов

Мене більше дивувало старе партійне правило: коли чоловіки чоловікам дарували квіти.

 

Коротких

А я считаю, что вы правильно покраснели. У вас природная вышла, естественная реакция. Понимаете? А это уже наносное.

 

Потарська

Человек без стыда.

 

Василь Голованов

Пальчевський?

 

Пальчевський

Давайте сейчас от двух колонн вернёмся к главной колонне: женской, которая идёт. Когда я работал в нашем чудесном  правительстве недолгие три месяца...

 

Горган

В вашем. У Януковича. Не в нашем.

 

Пальчевський

Вы – я вообще не знаю, кто такой.

 

Василь Голованов

Без хамства, Андрій Іванович.

 

Пальчевський

Правительство было наше: украинское. И оно было Азарова. И сейчас мы похлопаем Азарову, потому что доллар был в три раза ниже и жили люди в три раза больше. Понимаете? Надо отличать Азарова от Януковича. Я всё время говорил: пройдёт ещё пять лет... Азаров когда-то в сердцах говорил: "Вы ещё меня вспоминать будете". И Николай Янович был прав. Мы его вспоминаем.

 

Горган

Давай про жінок.

 

Пальчевський

Так, вернёмся от Николая Яновича к женщинам. Я написал ему как человек, который обеспокоен этим вопросом. Потому что все иностранцы, которые приезжали к нам, задают вопрос: "А почему у вас так много красивых женщин? И где ваши мужчины?" Они обращают на это внимание на улице. Я написал справку о том... Реально написал. Володя, ты можешь думать...

 

Цибулько

Зараз подзвонимо Яновичу, запитаємо.

 

Пальчевський

Да, запитай. "Есть ряд предложений об эмансипации наших женщин. Например, повышение зарплаты и так далее..." Как это делалось в империях, когда не хватает мужчин, а после войн, Саша, их обычно не хватает, и, там, всяких бед. Что делают? Приглашают по очковой системе. Например, дровосек, условно говоря, умеет рубить – значит, грубо говоря, умеет любить, умеет поднимать хозяйство. Его приглашают, дают ему землю. Вася, это так было при Екатерине и при всех остальных. Но если у нас перевес, гендерная пропасть между нашими женщинами: особенно после 35-ти лет... Мне говорят, типа 5 процентов. Да какие 5? У нас на одного мужчину, наверное, после около 40-ка лет, я думаю, минимум пять женщин. Возникает вопрос: что делать? Это правильно, Юра, или нет?

 

Цибулько

Майже.

22:59:55

Пальчевський

Хорошо.

 

Горган

Один до трьох. Не згущайте.

 

Пальчевський

Хорошо. Я сгущаю. Это шоу, извините.

 

Цибулько

Якщо спитих викинуть...

 

Пальчевський

Володя, согласись, это была бы мудрая политика: дать нашим женщинам возможность либо выходить замуж за иностранцев, изучая, как это делается всегда, либо приглашать сюда иностранцев и открывать возможность им начинать хозяйство...

 

Потарська

А можно это прекратить? Это противно слушать.

 

Василь Голованов

Ви маєте право відповісти.

 

Пальчевський

Мне противно слушать, когда на одного мужчину приходится три или пять человек. Я не договорил самое главное. Первооснова человеческого существования... Я прошу не банализировать. Я цветы принял и надеюсь, что они были искренне подарены.

 

Потарська

Конечно.

 

Пальчевський

Даже из вашей колонны. Спасибо. Так вот я хочу сказать... Саша, не смейся. Над колоннами – нельзя.

 

Василь Голованов

Андрій Іванович, по суті.

 

Пальчевський

По сути – рассказываю. У мужчин и у женщин есть понятие счастья. Женское счастье невозможно, Диана, когда у неё есть мыло, есть даже деньги и нет возможности растить детей, нет возможности сказать маме, что "я вышла замуж и ращу детей". И ты это прекрасно знаешь. Тётя из села приехала: "Ну шо, Галя, ти вже замуж вийшла? Тобі скільки? 22. Я вже була замужем". У нас это есть.

 

Василь Голованов

Стереотип.

 

Пальчевський

Ещё раз хочу сказать, что для того, чтобы коэффициент счастья в обществе... Почему Украина находится – на каком, Саша? Ты всё знаешь. 10-е место снизу по несчастью? Не только потому, что мы бедные. А потому что у нас гендерная политика не стала во главу угла. А почему она не стала, Вася? Потому что власть придержащим очень удобно иметь очень много бедных женщин. Вот в чём причина.

 

Діана Панченко

А чоловіків?

 

Василь Голованов

Бідних людей, в принципі. Ними легше керувати. А тепер пауза. Ніна, будь ласка.

 

Потарська

Очень сложно полемизировать. Потому что у вас какой-то эклектический набор тезисов на разные темы. Я понимаю, что вы хотите сделать шоу сегодня. Но я бы хотела поговорить о насущных проблемах всё-таки.

 

Пальчевський

Молчу.

 

Потарська

О том, что действительно... Непонятно, каким образом мужчина рассказывает, чего надо женщинам. Ну вот действительно сложно понять.

 

Пальчевський

Здрасьте, привет.

 

Василь Голованов

Андрій Іванович...

 

Потарська

Вы имеете опыт женской социализации?

 

Пальчевський

Конечно. Вся моя жизнь – это только один опыт женской социализации. Естественно.

 

Потарська

И какие-то у вас проблемы с ЛГБТ-колонной...

 

Пальчевський

А у вас есть опыт мужской социализации? У меня вопрос.

 

Потарська

Конечно. Мне всё время приходится заниматься...

 

Пальчевський

А у всех в колонне вашей был опыт мужской социализации?

 

Коротких

Конечно, у него проблемы с ЛГБТ-колонной.

 

Пальчевський

А что такое? Конечно имею.

 

Потарська

Всё правильно. Но понимаете как... Вы вроде бы говорите правильные вещи, но...

 

Пальчевський

Но они вам не нравятся.

 

Потарська

Но не очень корректными фразами. Потому что приглашать сюда иностранцев – это называется "бордель". Вы сейчас предлагаете...

 

Пальчевський

Здрасьте, приехали.

 

Потарська

Вы шутите... У вас даже шутки выходят такими, которые унижают достоинство.

 

Пальчевський

Это чьё же?

 

Потарська

Моё.

 

Коротких

Моё – нет.

 

Пальчевський

Молодец! Потому что я за женщин, а не за колонны. Понимаете?

 

Коротких

Вы знаете, мне нравятся почти все мужчины здесь.

 

Павленко

Я хочу повернутися до теми. Тому що у мене є досвід роботи і з точки зору прав жінок, і з точки зору підготовки необхідних законопроектів, починаючи із закону 2006-го року, який вперше законодавчо закріпив гендерну рівність, і дуже багатьох нормативних документів. Зокрема і підтримки сім’ї... Збився. Бо дискусію слухаю, і у мене теж вуха від деяких фраз в’януть. У нас 8-ме Березня традиційно стало прекрасним святом: весни, добра, миру, кохання, квітів. Разом з тим це дійсно міжнародний день: день за права жінки. І це, до речі, єдиний день, коли ми можемо навіть на телебаченні вперше за рік поговорити про права жінки і проблеми, з якими стикається жінка в українському сьогоднішньому суспільстві. До речі, Олександр каже, треба казати, що ми зробили: певний підсумок року.

 

Горган

Однозначно.

 

Павленко

Так от я читаю сайт Білого дому. Президент Трамп вітає усіх жінок світу з Міжнародним жіночим днем і бажає їм прокласти свої шляхи, реалізувати свої мрії, реалізувати свій потенціал. Президент України ігнорує це свято.

 

Горган

Неправда. Він сьогодні привітав усіх українок.

 

Павленко

Президент привітав жінок-військовослужбовців, сказавши лише... Немає на сайті привітання.

23:05:04

Цибулько

У "Фейсбук".

 

Горган

Я заперечую. Президент сьогодні усіх поздоровив.

 

Павленко

Разом із тим коли ми говоримо про жінку в українському суспільстві, то, не дивлячись на те, що діюча влада п’ять років декларує європейський вибір, вносить це навіть у Конституцію, але усі дії цієї влади протягом п’яти років були направлені, навпаки, на приниження прав жінок.

 

Горган

У чому? Де факти?

 

Павленко

Я щас розкажу. Починаючи з того, що усі дискримінаційні норми, які були, – вони залишилися. Зарплата, присутність жінок у вищих органах влади і так далі, і так далі.

 

Коротких

Обман. Всё это слова.

 

Цибулько

Юра, квоти жіночі у списках партій – це партія Регіонів голосувала?

 

Діана Панченко

Так це не працює.

 

Цибулько

Як, "не працює"? За це фракція "Самопоміч" отримує більшу доплату.

 

Діана Панченко

Скільки у нас, рекомендація Ради Європи, жінок?

 

Павленко

По суті. Соціальна політика – ключова політика, яка визначає і гарантує, і забезпечує права жінок. Допомога при народженні дитини. Ця норма коли вводилася у свій час, у ній була, крім допомоги сім’ї і дитині, ще важлива правозахисна місія підтримки жінки. Чому? Тому що переважна більшість у декретну відпустку йдуть жінки.

 

Потарська

99 відсотків, за даними 13-го року.

 

Павленко

99 відсотків. Таким чином, коли ми підняли допомогу при народженні дитини, то ми подумали тоді про те, що жінку не можна дискримінувати: що типу вона сидить у хаті. Ні, вона так само приносить заробіток додому, як і чоловік, який на роботі в цей момент.

 

Коротких

Дайте нам в хате сидеть. Мы хотим в хате сидеть, а не работать.

 

Павленко

Далі, наступна тема: одинокі мами. Да, ми сьогодні дійшли до ситуації, коли у нас у 25-ти відсотків навіть у свідоцтві про народження немає батька. А у деяких регіонах цей відсоток доходить до 33-35-ти відсотків, якщо ми візьмемо південь України. І нічого не зробили для того, щоб змінити цю ситуацію. Але, наприклад, коли приймали закон про аліменти – так, він добрий, правильний з точки зору "повернути кошти до дітей", але, на жаль, деякі норми у цьому законі, коли ми не побачили прав жінки, – він призводить сьогодні до того, що багато батьків відмовляються реєструвати, щоб взагалі не брати на себе будь-яку відповідальність. Далі: якщо ми візьмемо сім’ю, яка виховує дитину з особливими потребами... У переважній більшості як тільки така дитинка з’являється у сім’ї, у 3/4 випадках батьки десь губляться. І ми забрали... Уряд Яценюка і уряд Гройсмана забрали ці гроші у дітей і у мам, які виховують дітей з особливими потребами. Натомість президент дозволяє собі не дуже коректні, не дуже етичні висловлювання, коли говорить про інклюзивну освіту, не розуміючи, по суті, що це таке, а фактично ображаючи і дитину, і колективи тим, що неправильні сьогодні створюються дії.

23:08:29

Діана Панченко

Юрій, спасибі.

 

Павленко

Я стверджую, що нинішня влада, декларуючи євроінтеграційні якісь свої устремління, говорячи про права, повністю ігнорує і сьогодні грубо порушує і права жінки, і права дитини в українському суспільстві.

 

Василь Голованов

Дякую, Юрій.

 

Діана Панченко

Запитання до Валерія Димова. За рекомендацією Ради Європи, кількість жінок у парламенті має бути не менше 40-ка відсотків. У нас нині 12. Ми нібито так у Європу прагнемо... Чому ж ми такі неєвропейські у цьому плані?

 

Димов

Дякую за запитання, пані Діана. Перша ремарка – стосовно того, як уряд Азарова про жінок піклувався. Він так допіклувався, що підвищив пенсійний вік для жінок, назвавши це пенсійною реформою.

 

Діана Панченко

А для чоловіків хіба не підвищив?

 

Димов

Ще раз: пенсійна реформа була для того, щоб жінкам підняти на 5 років пенсійний вік. Це така була у нас насправді забота Азарова про жінок.

 

Діана Панченко

Це про Азарова чи про гендерну рівність?

 

Димов

Я тягнув руку, нікого не перебиваючи. Друга річ – стосовно індексу щастя. 68 відсотків українців і українок, за останніми даними соціологічних досліджень, яким треба довіряти, вважають себе людьми щасливими. Третє...

 

Пальчевський

Я не это имел в виду.

 

Павленко

Перейдемо від партійної агітації і пропаганди до тієї ситуації, яка складається...

 

Діана Панченко

Андрію...

 

Пальчевський

Я не каменный гость, я же не истукан: здесь слушать всякие глупости. Я вам рассказываю. Я сказал совершенно чётко: есть страны по индексу счастья. Мы занимаем 20-е место с конца. Я это придумал? Зачем вы передёргиваете, Дымов?

 

Димов

Я вас не перебивав. Так от: далі...

 

Василь Голованов

Так, є ООНівський рейтинг, так.

 

Пальчевський

Так я прав. А зачем глупости слушать?

 

Димов

Є такий термін – можливо, Пальчевський його не знає: "верифікація". Тобто перевірка на істину практикою. Так от насправді давайте перейдемо до серйозних речей.

 

Василь Голованов

Та ми весь час про серйозні.

 

Димов

Та сама Роза Люксембург – може, Пальчевський не знає – її вбили у 1919-му році. І вона, до речі, дуже чітко розуміла, що таке права жінок. Коли хтось зводив до того, що між жінками і чоловіками немає жодної різниці, вона була дуже єдка і розумна, вона сказала: "За цю різницю жінки насправді багато що можуть віддати". Це стосовно того, яким чином насправді відбувалося. Дійсно, ми зараз проходимо складні часи фактично транзиту від старої легітимности до нової легітимності. Тому ці проблеми ми дійсно реально переживаємо. Стосовно відповіді на ваше запитання. Зрозуміло, що ті речі, які насправді існують у Європі: особливо у скандинавських країнах, які їх першими започаткували, і, до речі, і права жінок, і квотування, – мають бути у нас обов’язково імплементовані. Я абсолютно за те, аби...

23:11:42

Діана Панченко

Чому досі у нас так мало жінок у парламенті?

 

Димов

Я ж не парламентар.

 

Діана Панченко

Ви філософ. Поясніть як філософ.

 

Пальчевський

Диана, вы обещали...

 

Димов

Є такий закон: він називається "онтогенез – це краткое повторение филогенеза". Тобто ми зараз проходимо те, що інші країні проходили сторіччями. Наприклад, говорили про ЛГБТ-спільноту. Я скажу, що поправка Лабушера, яка фактично дискриміновувала цю спільноту, – вона була скасована тільки у 1967-му році. За цією поправкою судили, наприклад, Тюрінга. Усі знають, хто такий Тюрінг? Це людина, яка врятувала мільйони людей насправді. Її засудили після війни. Тест Тюрінга знають усі. Присудили йому клінічну кастрацію. Далі: Америка дала права жінкам у 20-му році. Швейцарська конфедерація, пан Пальчевський, коли дала? У 71-му.

 

Пальчевський

Это вы разбираетесь. Вы за них и голосуете. А я по женщинам как бы. И ничего страшного в этом не нахожу.

 

Діана Панченко

Коротка репліка Пальчевському. Потім наші жінки, які теж хочуть висловитися. Будь ласка.

 

Пальчевський

Во-первых, я прошу здесь не умничать. Я, в отличие от вас, был на месте гибели Розы Люксембург, в канале, в котором, как писал Иосиф Александрович Бродский, (неразборчиво). Как у любой революционерки... Она была не красавица: Роза Люксембург, – мягко выражаясь, как и Клара Цеткин. Клара Цеткин была посимпатичнее. И у той, и у другой были любовники. На сколько лет моложе?

 

Димов

Клара Цеткин была старше намного. На 20 лет.

 

Пальчевський

20. Вот с этого начнём. Поэтому даже Дымов знает, что на 20 лет моложе. Потому что в жизни женщины гораздо важнее, чем партия, были молодые мужчины. И я возвращаюсь к важному тезису. Когда я писал письмо Азарову приснопамятному... Он там икает где-то в ссылке. Вася, Василий Владимирович...

 

Василь Голованов

Я.

 

Пальчевський

Значит, когда я ему писал, я исходил из того, что в Украине есть понятие, которое все социологи знают: давление коллег, общества и так далее. Когда ты приезжаешь в Италию и Испанию, там ходят ненакрашенные испанки без каблуков. Когда люди приезжают к нам, кого они видят? Накрашенных женщин на каблуках. Потому что они находятся, Дымов, в очень конкурентной среде. Понимаете? И в этом смысле, Вася, страдание женщины, которой не достался мужчина, очень велико. Поэтому у китайцев, например, на 50 миллионов мужчин больше. В Америке женщин меньше. Отсюда этот расслабон и вот эти отнюдь не голливудского вида тёти. Ничего нет зазорного, если мы лучших в мире мужчин пригласим к нашим лучшим женщинам. Дадим им возможность купить землю, открыть бизнес и войти в украинское общество свежей струёй во всех смыслах. Вот что я хотел сказать.

 

Діана Панченко

Що жінки про це думають? Будь ласка.

 

Василь Голованов

Ніна, прошу.

 

Потарська

Я могу это не комментировать?

 

Василь Голованов

Будь ласка.

 

Діана Панченко

Чому?

 

Потарська

А что здесь комментировать?

 

Діана Панченко

А чому ви не хочете коментувати? От каже Пальчевський, у нас дуже велика конкуренція серед жінок.

 

Пальчевський

Каждую минуту уезжают два украинца, одна из них женщина.

 

Василь Голованов

А другий – чоловік.

23:15:03

Пальчевський

Они уезжают отдельно. Они ищут свою судьбу. Посмотрите: все большие агентства... Нине это не нужно. Но есть женщины, которым надо рожать детей, их так создала природа...

 

Василь Голованов

Андрей Иванович, а давайте вы не будете решать за кого-то, что ему надо.

 

Пальчевський

Я не решаю, Вася.

 

Василь Голованов

Андрій Іванович, я попросив зараз сказати Ніну.

 

Потарська

Я могу уступить коллеге слово для того, чтобы он сказал. Я уверена просто, что его речь будет более содержательной, чем у Пальчевского.

 

Василь Голованов

Ви зараз про кого? А, про Ігоря.

 

Пальчевський

У меня такая реклама будет сегодня, что я завтра буду у женщин где-то на пьедестале, я так понимаю. А вы – во главе ЛГБТ-колонны.

 

Рейтерович

Я зараз за цим спостерігаю, і мені трошки соромно, що я чоловік. Тому що я побачив з одного боку пропаганду і політичну агітацію в якихось термінах, а з іншого боку – про его таке, яке розпирається величезними хвилями. Ви вибачте, будь ласка, але це, по-перше, шоу "Протистояння", а не "шоу Пальчевського". Це раз. Ви говорите набагато більше, ніж усі інші. І, по-друге...

 

Пальчевський

Потому что мне есть что сказать. Вы сейчас скажете банальность, а я вам говорю серьёзные вещи.

 

Рейтерович

Ну ви ж розумніший за усіх. Зрозуміло, безумовно. Так, я скажу банальність. Я вважаю, що про права жінок у першу чергу повинні говорити жінки. І вони повинні казати, чого їм не вистачає і що вони хочуть змінити. А не коли виступають чоловіки і кажуть: "Ви не так себе нафарбовуєте, не так займаєтеся спортом, вас тут більше або вас тут менше". Це дурня. Розумієте?

 

Пальчевський

Я сказал, что у нас женщины находятся под давлением. Вы понимаете?

 

Рейтерович

Під тиском кого? Вони не можуть рота розкрити, тому що ви на них тиснете навіть тут.

 

Пальчевський

Мужчин гораздо меньше у нас, чем женщин. Ну что вы молчите? Я не прав, что ли? Если вы будете сейчас, допустим, молча... У нас как легче: выйти замуж или жениться? Скажите мне.

 

Коротких

Давайте я.

 

Пальчевський

Одну секундочку. Я обращаюсь к вам. Легче выйти замуж или жениться? Скажите... Понятно.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Коротких

По этой теме хочу вам ответить. У вас очень здравые мысли...

 

Рейтерович

Зал вам відповів, до речі.

 

Пальчевський

Да потому что девушка не слушает, о чём идёт речь. Вы же во главе ЛГБТ-колонны идёте.

 

Рейтерович

Та вони втомилися від вашого крику просто.

23:17:21

Коротких

На ваш вопрос я отвечу за всех женщин...

 

Василь Голованов

Андрей Иванович, ну внимание. Я уже карандаш ломаю.

 

Пальчевський

Ломайте.

 

Василь Голованов

Я сейчас ноутбуком кину.

 

Коротких

Да, может быть, они стесняются, но я скажу. Да, замуж выйти труднее в нашей стране.

 

Пальчевський

Объясните соседу.

 

Коротких

Поэтому все подружки мои, все знакомые – очень многие замужем за иностранцами. Это огромный поток. Но, Андрей Иванович, я вам хочу сказать, что женщина, получая иностранного мужчину, тоже получает некоторое давление, потому что свой украинский мужчина – он тебя понимает, один менталитет...

 

Пальчевський

Конечно.

 

Коротких

И это лучший вариант. А иностранный мужчина, получается, из-за безвыходности...

 

Діана Панченко

Можна запитання? Що, щастя жінки лише в тому, щоб заміж вийти? Чи як?

 

Коротких

Да.

 

Рейтерович

Так це каже пан Пальчевський: що щастя жінки – тільки заміж вийти.

 

Коротких

Выйти замуж и дети. Это обязательно.

 

Діана Панченко

Іншого щастя нема?

 

Василь Голованов

Ну це вибір жінки. Будь ласка, Олександр Горган.

 

Горган

Перед тим як конкретно проілюструвати, в чому моя позиція щодо щастя жінки... І нехай не ображаються на мене жінки, тому що сьогодні 8-ме Березня, і можливо, для нас, чоловіків, це нагода у чомусь покаятися. І перед тим, як я це скажу, я хочу, по-перше, заперечити тій колосальній неправді: я не хочу говорити "брехні", – яку сказав Павленко. Президент сьогодні на усіх можливих каналах поздоровив усіх жінок України.

 

Павленко

На сайті президента передусім.

 

Цибулько

На "Фейсбук" подивися.

 

Павленко

Я не знаю: є сайт президента офіційний.

 

Цибулько

Це такий же офіційний, як і сайт.

 

Горган

Другий момент стосується скорочення тих чи інших послуг. Ніколи в Україні, ні при одному уряді... Тільки зараз у нас є програма "Муніципальна няня", коли няні платить уряд.

 

Павленко

Оце ганьба уряду. "Муніципальна няня" і цей "Пакунок малюка". Це повна профанація і ганьба державній політиці по підтримці сім’ї.

 

Горган

Це позиція нормальна і, я вважаю, правильна, логічна позиція опозиційної партії. Я б на місці Павленка говорив би те саме.

 

Павленко

Я у 2005-му році цю програму закрив як корупційну програму, а ви її відновили. Ви даже на "Пакунку малюка" корупцію влаштували. Банда, блін.

 

Цибулько

А що там корупційного?

 

Горган

Це пакунок від ЮНЕСКО...

 

Василь Голованов

Не всі одночасно.

 

Діана Панченко

Не всі одразу, панове!

 

Павленко

5 тисяч доларів на першу дитину і більше 15-ти – на третю. Так? Зараз скільки вона коштує?

23:20:12

Горган

Заспокойся, Юра.

 

Павленко

Менше 1.5 тисячі.

 

Горган

Ти сказав, що президент нікого не поздоровив...

 

Павленко

Ви вкрали у кожної дитини, яка народилася у ці 5 років, по 3.5 тисячі.

 

Горган

Ви вбивали людей. Юра, на твоїх руках кров. На твоїх руках кров людей, беззбройних...

 

Діана Панченко

Із 8-м Березня, панове!

 

Горган

Юра, ти вбивця.

 

Павленко

Вбивця ти.

 

Василь Голованов

Ну перестаньте. Я вже маю це...

 

Горган

На твоїх руках кров. Ти мав би сховатися, по ідеї, і молитися до кінця життя.

 

Павленко

На твоїх руках кров. Ти губернатором був менше року...

 

Горган

Ти теж був губернатором. Я був два роки губернатором.

 

Павленко

Скоро воно все вилізе. Два роки... Я розкажу.

 

Горган

Давай.

 

Павленко

Можу розказати.

 

Горган

Герой, блін... Про інклюзивну освіту. Послухайте, мені є що сказати. Тому що у Київській області збудовано центр розвитку інклюзивної освіти, 41 інклюзивно-ресурсний центр. Колись цього слова взагалі ніхто не знав, і що таке інклюзія. І коли говорять, що президент десь жартує і неправильно використовує це слово, – це абсолютна маячня. Тому що це прорив, який дає можливість тим сім’ям, де діти...

 

Павленко

Що дає можливість? Дитину, шкільний колектив, батьків і вчительський колектив...

 

Горган

Тому що ти не хочеш пускати дітей у школи.

 

Павленко

Ви робите, не знаючи, що ви робите. Ось біда.

 

Чаплига

У мене двоє дітей. І не треба мені про невиліковні хвороби!

 

Горган

Я знаю, як це працює. І не тобі мені розказувати. Не тобі. Розумієш? Я бачу, як це працює: коли з дитиною займаються коректологи, коли для неї створено освітній простір, де вона себе нормально почуває. Але тепер я все-таки хочу після того, що ми показали, які чоловіки насправді... Жінкам, напевно, у цей момент було соромно за нас. Тому що я не уявляю собі, щоб жінки от так спілкувалися. Цього неможливо уявити.

 

Пальчевський

Как это, "неможливо"?

 

Горган

Просто неможливо.

 

Василь Голованов

Буває різне. Це теж, Олександре, сексизм. Жінки спроможні так само лаятися, як і чоловіки.

 

 

 

23:22:29

Діана Панченко

Це точно. 

 

Горган

Василю! Василю, дивіться. Я можу сказати про свою конкретну ситуацію. Не треба йти далеко. 

 

Василь Голованов

Давайте. 

 

Горган

Знаєте, я у 2004-му році зустрів свою дружину на вулиці. Зразу закохався, на третьому побаченні зробив їй пропозицію. Я чекав цього третього побачення, тому що воно попало на 14-те лютого. Мені здавалось, що це символічно. Ми одразу одружились. 

 

Діана Панченко

Ідеальний чоловік. Прекрасна реклама. 

 

Горган

Одразу одружились. І вона через дев’ять місяців народила старшого сина. У нас три дитини. 

 

Пальчевський

Ты тогда уже губернатором был? Вопрос. Бо вона одразу одружилась. 

 

Горган

Ні, я тоді був адвокатом. До чого це? 

 

Василь Голованов

Так, до чого історія? 

 

Горган

Знаєте, можна намалювати таку ідеальну картинку, про яку начебто, зі слів того ж самого Андрія, жінка, яка чекає моменту вийти заміж... Насправді я переконався в тому, що щастя жінки не в тому, щоб вдало вийти заміж, мати дітей, мати будинок, мати все, що, в принципі, собі може намріяти незаміжня молода жінка. Це не так. І я переконуюсь по своїй сім’ї. Я переконуюсь по тому, що моїй дружині для щастя не вистачає головного. 

 

Пальчевський

Ну ничего себе! Ты губернатор и успешный адвокат. И спортсмен. 

 

Горган

Їй не вистачає втілення своєї мрії, своєї життєвої історії, свого сценарію успіху. У мене мій є успіх. Але їй стає зрозуміло – і мені особливо... Мій життєвий успіх – це 99 відсотків її заслуги. Тому що я стою фактично на тому, що збудувала вона. Але тепер я себе як чоловік питаю: що чоловіки роблять для того, щоб у жінки були умови реалізувати себе, здійснити себе, а не народити три дитини – і все, ти вже не бачиш життя, у тебе вже непідйомний хрест, який ти не можеш нікому передати? Скільки б ти няньок не наймав, це твої діти. 

 

Голос

Это не самое главное. Самое главное – детей родить. 

 

Павленко

Ви все зробили для того, щоб жінки перестали народжувати. Ви все зробили. Ви молодці! 

 

Горган

Ти знову все заводиш в політику. У тебе в усьому політика. Будь людиною! 

 

Павленко

Ніякої політики. Соціальна політика – державна політика. Сьогодні у державній програмі немає слів "сім’я" і "дитина". 

 

Горган

Будь людиною! Розумієш, ти все життя у владі. Ти тричі народний депутат. Ти був губернатором, ти був міністром – де ти тільки не був! Де тебе тільки не носило!

 

Павленко

Не "тикай" мені! 

 

Горган

І зараз ти... 

 

Василь Голованов

Давайте, друзі, один до одного з повагою. 

 

Горган

А тепер остання думка. Остання думка. 

 

Василь Голованов

Прошу. 

 

Горган

8-ме березня – це день, коли ми обов’язково повинні бачити прогрес і звітуватись, як суспільство наближає звичайну жінку до можливості не розраховуючи на сили чоловіка здійснювати свою мрію. 

 

Пальчевський

Я за. 

 

Діана Панченко

Показова дискусія у нашій студії зараз. Оце, власне, і те, що ми маємо. Як казав перший президент, маємо те, що маємо. Той рівень дискусії, який зараз між вами, панове, дуже-дуже красномовно говорить про те, що у нас з правами жінок в принципі і з правами людини взагалі у нашій державі. 

 

Василь Голованов

Я зараз хочу запросити... До нашої студії доєднається доктор політичних наук Валентин Якушик. Пане Валентине, будь ласка, заходьте. Будь ласка, ось є... Андрей Иванович, вы метите место? 

23:25:30

Пальчевський

Нет-нет, я сейчас... Я стою. 

 

Василь Голованов

Я для пана Валентина попрошу. 

 

Якушик

Так что, это ваше место? Подсиживаю? 

 

Пальчевський

Пожалуйста. 

 

Василь Голованов

Ну є трошки. 

 

Якушик

Подсиживаю? 

 

Пальчевський

Ничего страшного. 

 

Василь Голованов

Добрий вечір. Дякую, що долучились. Прошу. У вас була можливість слідкувати за нашою розмовою. Можливо, з чим погоджуєтесь ви, з чим не погоджуєтесь. Можливо, щось вас обурило особисто. Прошу, Валентине. Да, одразу долучайтесь. 

 

Якушик

Я думаю, что вопрос о правах женщин у нас должен быть одновременно связан и с правами трудящихся, и с правами граждан вообще, и с правами различных культурно-политических компонентов нашего общества. Не меншин и большинства, а именно составных частей этого общества. Общество состоит из женщин и мужчин. Общество состоит их детей, взрослых и пенсионеров. У нас загнаны куда-то на обочину нашего существования пенсионеры. У нас должна быть солидарность между различными поколениями, солидарность мужчин и женщин, солидарность различных этнических и культурных групп. Нас хотят разъединять – и успешно это делают. 

 

Василь Голованов

Дякую, Валентине. Ніно, до вас хочу звернутися. 

 

Потарська

Да, конечно. 

 

Василь Голованов

Прошу. У вас була можливість – ви віддали слово Ігору. Будь ласка. 

 

Потарська

Хотелось бы вернуться к квотам. Вы говорили о том, что... Я просто пытаюсь как-то к сути вернуться. В последний раз суть мелькнула во время упоминания квот. 

 

Діана Панченко

В парламентах. 

 

Потарська

Да. Когда мы говорим о том, что 12 процентов женщин всего лишь у нас в парламентах – почему же так и что же им мешает? Почему они не идут? В прошлом году мы делали такое полевое исследование антропологическое о том, каким образом женщина распределяет своё рабочее время в течение дня. Наблюдение 12 часов за жизнью обычной женщины, у которой есть дети, нет детей, есть какие-то люди под её опекой. Так вот: одна из моих респонденток – потому что, несмотря на то, что я курировала, я ещё и участвовала в исследовании – сразу же извинилась, что она ничего дома не делает. У неё очень свободный график. У неё двое детей маленьких: одному четыре, другому шесть: это была первоклассница. И она ничего не делает. Но я, наблюдая за её рабочим днём... У меня была задача делать 15 минут шаг и отмечать вид деятельности. Я не могла делать 15 минут, потому что я делала каждые 5. Она всё время меняла вид деятельности, потому что она находилась дома и всё время что-то делала. Но она считала, что она ничего не делает. Потому что наше общество не ценит этот репродуктивный труд и не ценит то время, которое женщина тратит на детей. Потому что садов у нас нет, школ продлённого дня у нас очень мало, полного дня школ – до 6-ти часов вечера. В садиках у нас питание заканчивается в 4 часа вечера. Когда детей родители забирают: те, которые полный день работают... В полседьмого забираешь ребёнка, а он уже хлебушек доедает, потому что у нас на питание, на ужины в последние лет 15 нет денег. 

23:28:50

Горган

Це неправда. 

 

Потарська

Знаете, у меня двое детей – и я их водила сама в сад. И я прекрасно знаю, что там происходит. 

 

Горган

Я можу сказати про Київську область: про кожну школу и про кожен садик – хто що їсть. 

 

Потарська

Пролистнём дальше. Так, вот в связи с тем, что за последние особенно пять лет, когда у нас конфликт, и когда у нас как бы сильно начали с 15-го года сокращать инфраструктуру, у нас были сокращены социальные службы, у нас были сокращены госслужащие, у нас были сокращены врачи, у нас были сокращены медики и учителя. Вся эта инфраструктура, которая должна была работать на помощь женщине в ее репродуктивном труде, – она куда-то растворилась за последние пять лет. 

 

Василь Голованов

Юрий! 

 

Потарська

И в итоге у нас выходит так, что женщине просто некуда деть все её обязанности, которые на неё постепенно государство спихнуло. Потому что можно было бы сделать больше групп продлённого дня, можно было бы сделать больше садов, которые бы хотя бы немного соответствовали режиму работы современной женщины. У меня график работы не такой как бы... Не фиксированный, не с 9-ти до 6-ти. И мне хотелось бы понять, в какой сад нужно отдать ребёнка для того, чтобы его забрать... 

 

Горган

А скільки у вас дітей? 

 

Потарська

Что-что? 

 

Горган

Скільки у вас дітей? 

 

Потарська

У меня двое. И возможно, могло бы быть ещё больше, но непонятно: что же с этим делать и кто должен как бы содержать, когда я занимаюсь репродуктивным трудом? И вроде бы как бы государство нас всех форсирует для того, чтобы... "Давайте, рожайте!" Законопроекты у нас периодически появляются, которые запрещают аборты. Говорят о том, что "да, вот и мы хотим рожать, и мы хотим рожать" – так даже я хочу рожать, несмотря на то, что у меня двое детей! Может быть, я бы ещё хотела рожать, но есть проблема, потому что пока я буду рожать, я работать не буду. Пока я буду заниматься детьми... Намного эффективнее отдать детей в детский сад и оплачивать содержание сада и воспитателей, чем ваша странная довольно программа "Муниципальная няня". Это возврат в конце года – в конце года! – налога, который должна якобы уплатить няня. А мы все знаем, что няни работают у нас неофициально. И это абсолютно не касается ни помощи няням, ни помощи родителям. Потому что 1.5 тысячи в месяц – это не стоимость няни. Няня у нас стоит от 10-ти. А если это няня с педагогическим образованием, если это няня с медицинским образованием, это будет стоить от 15-ти. И то если это будет неполный рабочий день. Поэтому слишком много профанаций, слишком много у вас политических упреков друг к другу. И это все немножко затирает саму суть вопроса. Потому что репродуктивный труд у нас только раз в год ценится. Мы поздравляем с праздником женственности и весны, все очень благодарны своим мамам, но при этом забываем о том, что эта мама каждый день выполняет не только репродуктивный труд, но и ментальный труд, когда мама должна помнить, что где происходит: мама и маленьких детей, и взрослых детей. И это всё как-то нивелируется и превращается в большой цирк, когда Пальчевский рассказывает о том, сколько раз надо выйти замуж. Можно сколько угодно раз выйти замуж. 

23:32:10

Пальчевський

Я за! Я за! 

 

Потарська

На самом деле, несмотря на то, что у нас очень плохая демографическая ситуация... Я не знаю: сколько я?.. Три раза вышла замуж – может быть, ещё выйду парочку. 

 

Пальчевський

Поэтому вы во главе колонны, я понял. 

 

Потарська

Это вообще не об этом – понимаете? Это уже про личное немного. 

 

Пальчевський

Я понял. 

 

Потарська

И свои психополовые вопросы вообще не стоит в политические вплетать. И я прошу прощения уже...

 

Пальчевський

За психополовые? 

 

Потарська

За психополовые я не буду просить прощения. 

 

Пальчевський

Да нет, не извиняйтесь. 

 

Потарська

Я прошу прощения вообще у тех женщин, интересы которых я представляю. Потому что несмотря на то, что говорилось, что правозащитные женские организации – они финансируются... Только интересы доноров отстаивают. Это неправда. Я 15 лет в активизме. 10 из них я выхожу на 8-е марта. И каждый раз мы говорим о важных вопросах: о равной оплате труда, когда у нас действительно... У нас же нет проблемы с тем, чтобы равно оплачивать. И многие молодые женщины говорят о том, что "а кто же вам мешает?", "вы же можете", "вы же не можете". Но пока я была, например, в возрасте от 20-ти до 25-ти лет, очень часто спрашивали: "А вы замужем?" – "нет" или "да" – "А детей не планируете?" Так вот: если вы не замужем вдруг и планируете или вдруг вышли замуж, а детей у вас ещё нет, это значит, они обязательно появятся. И женщина для работодателя делится либо на ту, которая ещё не вышла замуж и обязательно выйдет, либо ту, которая уже была в декрете и потеряла свои квалификации во время декретного отпуска, либо женщину предпенсионного возраста. Это такой... 

 

Пальчевський

То есть работодателю не интересно брать женщин? Вы это хотите сказать? 

 

Потарська

Ну конечно не интересно. Потому что государство... 

 

Пальчевський

Я об этом всё время и говорю. 

 

Потарська

Государство вместо того, чтобы балансировать эти все дисбалансы, связанные в том числе и с репродукцией, и с биологией: от неё мы не можем отказаться, потому что, действительно, так всё и происходит... И государство здесь в роли арбитра и баланса, да, блюстителя этого баланса, могло бы какие-то грамотные немного делать движения в направлении гендерного равенства и упрощения жизни женщин. 

 

Діана Панченко

Спасибі вам! Спасибі. Дякуємо. Тепер запитання до Руслана Бортніка. От слухаю тут дискусію – і тут питання: у нас проблеми із правами жінок чи з правами людини в принципі в Україні? Чи, може, просто у нас проблеми? 

 

Бортнік

Ви знаєте, сьогодні така еклектика була думок, що надзвичайно складно щось навіть відстежувати, весь цей діалог. Тому я, можливо, трошки буду говорити не по темі. Я буду говорити про 8-ме березня все ж таки. Мені здається, тема нашого діалогу спочатку була про те, що робити із 8-м березня. 

 

Василь Голованов

Прошу. Ми розпочинали з цього. 

 

Бортнік

Я думаю, що влада в принципі не вправі приймати таке рішення. Долю 8-го березня: вихідний чи не вихідний день – мають вирішувати жінки. Можливо, на референдумі. Потрібно шукати інші форми. Суспільство має приймати рішення з цього питання. Явно не В’ятрович і не двохпроцентний парламент. Проблеми із правами жінок – вони також очевидні. Якщо ми подивимося, 600 тисяч матерів-одиначок. Подивимося, що зарплата в середньому на четвертину менше. Подивимося, що політичного представництва немає. Взагалі жінки у політиці розділені на дві такі великі категорії. Одна категорія – це жінки, які грають жорстко, по чоловічим правилам, і дуже багато пожертвували своїм особистим насправді, щоб грати у чоловічу жорстку політику. І друга категорія – жінки, які відіграють лінталістські функції у політиці. Навіть у парламенті у нас є депутати, які не зовсім депутати, давайте чесно казати, а просто жінки, які займають депутатські крісла. Вони не відіграють якоїсь ролі. Це теж велика проблема. І жінкам потрібно виховувати через свої структури – виховувати оцю політичну жінку: жінку, яка робить політичну кар’єру. Одного кандидата в президенти мало. Із цих 44-х їх сьогодні мало б бути хоча б 15-20: ну нехай навіть не половина, але хоча б третина. Я маю на увазі, конкурентних. 

23:36:05

Василь Голованов

4. 4 я нарахував. 

 

Бортнік

Конкурентних, я маю на увазі. Конкурентна одна особа, на жаль, сьогодні. Друге. 8-ме березня – це не радянське свято. Дата американська, вперше святкували у Данії, міжнародний день ООН із 77-го року, святкують сьогодні в усьому світі. У Берліні буквально днями прийняли рішення теж святкувати цей день. 

 

Василь Голованов

Але ж у Росії святкують. В’ятрович каже: "Значить, ми стаємо слабкішими. Там святкують – ми не повинні". 

 

Бортнік

Сонце сходить теж в Росії. І арабськими числами вони користуються. Нащо повторювати? 

 

Василь Голованов

Руслане, а щоб не було... 

 

Димов

Руслане! Руслане, у Німеччині та в США це вихідний день? Щоб було зрозуміло, що святкувати. 

 

Бортнік

Так, я скажу. Є країни ЄС, де це є вихідний день. Я вам відкрию секрет. 

 

Димов

Ні, в США. Ви назвали США та Німеччину. 

 

Бортнік

У США святкують. В Німеччині – в перший раз. 

 

Димов

То це вихідний день чи ні? 

 

Бортнік

Ні, в Латвії, в країні ЄС, це вихідний день. 

 

Димов

Ні, в США і в Німеччині. 

 

Бортнік

Ні, я вам скажу, що в Латвії це вихідний день. 

 

Димов

Ні, США і Німеччина. Що таке святкувати? 

 

Бортнік

А в США це свято також, але без вихідного дня. До речі, про вихідні дні. 

 

Василь Голованов

Руслане, у мене уточнення. Уточнення, щоб не було, знову ж таки, сексизму. Ви сказали, що є жінки в парламенті, які не виконують функцію депутата, а просто... 

 

Бортнік

Вони прикрашають список. 

 

Горган

Так і чоловіки такі є. 

 

Василь Голованов

Скажіть: а є в нас депутати-чоловіки, які так само просиджують штани, не виконуючи функції депутата? 

 

Бортнік

Так. Але з жінками стоїть проблема гостріше, тому що їх менше, вони всі на виду. До тих чоловіків ми вже звикли. 

 

Василь Голованов

У нас два віце-спікери – жінки. 

 

Бортнік

Це віце-спікерів не стосується. Це якраз, умовно кажучи... 

 

Димов

У нас одна була двічі прем’єром жінка. 

 

Бортнік

Ще про свята. Колеги! Ну на жаль... 

 

Голос

У нас достойні, активні і відповідальні парламентарі. 

 

Бортнік

Ще про вихідні дні. Тут же дискусія... 

 

Василь Голованов

Так, зараз Володимира почуємо. 

 

Бортнік

Колеги, про вихідні дні складна дискусія. Насправді у нас немає проблем із вихідними днями. Просто відкрийте будь-яку статистику і подивіться. В Україні 11 сьогодні державних свят. Щоб ви розуміли, в Австрії – 13, в Південній Кореї – 14, а в трудолюбивій Японії... Пане Пальчевський, у трудолюбивій Японії 16 державних свят. Проблема в тому... Проблема не в ефективності праці на вихідних днях – проблема в мотивації працівників і проблема в багатьох інших факторах. Але не в вихідних днях. Тому це теж не проблема на сьогодні. Оце що я насправді хотів сьогодні сказати. Я руками і ногами буду підтримувати будь-які жіночі ініціативи, щоб жінка мала рівніші права. У мене сьогодні за столом сиділо чотири жінки, що я хочу сказати до вашої думки, – і вони мали всі абсолютно різні погляди на те, яким має бути місце жінки у суспільстві. Різні погляди. Але очевидно, що становище жінки треба покращувати у нашому суспільстві. 

 

Василь Голованов

Дякую, Руслане. Я обіцяв. Володимире. 

 

Цибулько

Я досить коротко. Розумієте, ми живемо в умовах відносної, але все ж таки електоральної демократії. І протягом років незалежності у нас не було округу, де б не балотувались жінки. Дуже рідко в мажоритарці виключно чоловічі кампанії були – все-таки жінки є. Враховуючи те, що у нас співвідношення чоловіків і жінок електорального віку, голосуючих 56 проти 44 проценти, жінки б самі мали, по-перше, із солідарності голосувати за кандидаток-жінок. Вони не голосували. Значить, існувала певна патерналістська традиція більше зі звичаїв. Тому що жінка внутрішньо не готова була. Скільки б Радянський Союз не... 

23:39:57

Пальчевський

Володя, а почему? 

 

Цибулько

А тому що свого часу комуністи реально підмінили день боротьби за права сексистським святом жінки. 

 

Пальчевський

А антропологи пишут, что это происходит по другой причине: из-за того, что конкуренция.

 

Цибулько

Ну тому що продовження життя потребує... 

 

Пальчевський

Я просто добавляю, я не спорю. Антропологи пишут, что конкуренция... Человек, да. Есть понятие полового диморфизма: мужчина, женщина. И конкуренция внутри женской популяции гораздо выше. О чём я и говорю – понимаете? Поэтому женщинам у нас жить тяжелее. Я абсолютно прав, Саша. И ничего я не вижу зазорного, если у нас будет предложение мужчин на рынке женихов больше. Если кто-то против, пусть бросит в меня камень. 

 

Потарська

У вас брачное агентство? Вы его рекламируете сегодня уже целый вечер. 

 

Пальчевський

Потому что это самое главное, Нина. Вот вы возглавляете ЛГБТ-колонну, да. 

 

Потарська

Нет, я не возглавляю ЛГБТ-колонну. 

 

Пальчевський

У вас двое детей. Но я так понял, что вы в ЛГБТ-колонне. А мы вам говорим... Я вам ещё раз говорю, что я, когда приехал... вернулся домой, я всё никак не мог понять, в чём же главная причина отставания страны. 

 

Потарська

Ещё и трижды замужем – тоже в ЛГБТ-колонне. Не важно. 

 

Пальчевський

Должна быть первопричина. И эта причина абсолютно антропологическая. Потому что у мужчин нет такой жёсткой конкуренции. У них нет такой необходимости пахать, одеваться, душиться, бриться. У нас женщин больше – тебя всё равно возьмут. Это серьёзнейший антропологический фактор. А вот молодой человек в галстуке делает из меня идиота. Не знаю: может быть, у вас получится. Но вряд ли. 

 

Василь Голованов

Да, да, репліка. 

 

Голос

Ви знову перейшли на особистості. 

 

Рейтерович

Когда вы говорите про такие антропологические факторы, есть такая теория – и она заслуживает внимания.

 

Пальчевський

Я о ней только и говорю сегодня целый вечер. 

 

Рейтерович

Но от неё вот такой шажочек к расизму, шовинизму и сексизму. 

 

Пальчевський

Вы знаете разницу... Есть хороший анекдот: я вам рассказывал. Про английского...

 

Рейтерович

Вы, наверное, историк, да? Я тоже историк. Прекрасно! 

 

Василь Голованов

Ви випадаєте із світла. Випадаєте із світла. 

 

Пальчевський

Я, наверное, историк. Так вот: я вам скажу. А в чём разница? 

 

Цибулько

Щоб чоловіки активні... 

 

Діана Панченко

Не всі одразу, панове! 

 

Цибулько

...коротшим терміном життя. І хтось колись віджартував недавно, що в той час, коли... В часи Середньовіччя. Не Середньовіччя... 

 

Пальчевський

Спалювали жінок? 

 

Цибулько

Жінку живцем ховали із загиблим чоловіком, щоб жінки здували з нас пил, аби прожив якомога довше. 

 

Пальчевський

Ну да. 

 

Цибулько

Це сумний жарт насправді. Бо розумієте, взагалі в епоху таких транзитів, у яких ми перебуваємо, людина дуже часто не витримує не тільки фізичного навантаження, а, наприклад, інформаційного пресингу. 

 

Пальчевський

Психологического. Я об этом и говорю. 

 

Василь Голованов

У нас є колеги, які мовчать. Андрій Іванович! Василь Горбаль. Прошу, Василю, вам репліка. Чемно не втручаєтесь. 

 

Горбаль

Ви знаєте, я надіюсь, що після 31-го числа такі персонажі, як В’ятрович, в принципі не будуть обговорюватись взагалі. Це перше. Для того, щоб взагалі це свято нас у чомусь розділяло. Я відношусь до тих, хто більше шанує свято православне пасхальне жён-мироносиц, але це не говорить, що я відкидаю 8-ме березня. Навпаки, з повагою до жінки завжди святкую і це свято. І добре, що в цьому році воно випало не в піст, як звичайно, а на Масляну. Є можливість, дійсно, його святкувати і так далі. І дійсно правильно говорити і про права жінок. Тому що ми почали сьогодні з політики і з кандидата. Погодьтесь, що зараз навіть участь у президентській кампанії жінок розцінюється як технологія по відбору голосів у Тимошенко. Поки ніяк не інакше. Навіть з цієї точки зору: з точки зору представництва жінок у правительстві, – дійсно, проблема є. І жінки у парламенті часто її піднімають. Напевно, це абсолютно правильно, з точки зору руху з європейськими країнами. Тому всі дискусії про права жінок і взагалі про права людей – вони абсолютно адекватні, правильні. Їх потрібно підтримувати, вислуховувати і так далі. Але не заводити це в якийсь абсурд, як це пробують зараз представники влади, з точки зору переписування, чиє це свято, і так далі. Святкуємо – і продовжимо святкувати після 31-го числа в майбутні роки також. Все. 

23:44:13

Пальчевський

Ещё сто лет будем праздновать. 

 

Василь Голованов

Дякую. Я обіцяв Олександрові. Валерію, бачу вашу реакцію. Ми встигнемо. Олександре, прошу. 

 

Горган

Ви знаєте, той факт, що жінки, які складають більшість виборців, приходять на вибори і голосують за чоловіків, показує, що у жінок такої проблеми як сексизм взагалі немає. Жінка не вибирає голосувати за жінку через відчуття якоїсь солідарності чи за чоловіка – вона завжди вибирає кращий варіант, кращу пропозицію. І ви знаєте, я неодноразово був присутній на такій процедурі, яка називається фокус-група: коли опитують репрезентативну вибірку про ті чи інші варіанти поведінки. І колосальна різниця. У чоловіків є позиція: "Я голосую, бо це кум", "Я голосую, бо це був мій виконроб, бригадир", "Це сусід". Тобто абсолютно, знаєте, емоційні і абсолютно нелогічні мотиви по голосуванню. Коли ж питали жінку, жінка дає зразу проекцію на те, що від цієї людини чекати. Підхід набагато зваженіший і – я скажу просте слово – мудріший. І той факт, що, дійсно, більшість виборців в Україні – це жінки, – він завжди для нас як для суспільства дає гарантію того, що суспільство завжди буде убезпечено від нерозумних рішень. І тому я особисто вважаю, що сьогоднішня дискусія про свято 8-ме березня – вона повинна бути значно ширшою, ніж робити цей день вихідним чи не робити. По-перше, я ніде не чув від компетентних органів державної влади... А В’ятрович не є таким органом державної влади! Ніде не чув пропозицій про те, щоб не робити цей день вихідним. Це раз. 

 

Діана Панченко

Як це? Є законопроект. Він у Мінкульті розглядається. Після того піде у Верховну Раду, пане Олександре. 

 

Горган

Законопроект? Ви знаєте, якщо зараз ми розглянемо всі існуючі... 

 

Пальчевський

Саша, он у нас в статусе министра. 

 

Бортнік

Законопроект у Верховній Раді буде. 

 

Горган

Послухайте, це рішення ніде не прийняте. Раз. А по-друге, ви знаєте, я вітаю той факт... Вітаю той факт, що в Україні багато свят і багато вихідних днів. І цим ми вигідно відрізняємось від країн, де, знаєте, людина паше всю жизнь, вона поре носом – і вона в принципі починає відпочивати тільки на пенсії. Я вважаю, що якраз у цьому відношенні, може, і з нас повинні брати приклад. Тому що ми живемо для того, щоб жити, спілкуватися і, якщо це можливо, від спілкування, від стосунків отримувати задоволення. 

 

Василь Голованов

Олександре, да, час. 

 

Горган

А не заганяти всіх в канву "носом пори з утра до ночі – і здохни на роботі". Дякую. 

 

Василь Голованов

Короткі репліки. Короткі репліки перед тим, як ми зафіналимо. Ще Валентин коротко, Валерій і Діана. 

 

Якушик

Такое ощущение, что сегодня не только праздник женщин, но и Вятровича. 

 

Василь Голованов

Ви б бачили, скільки привітань на його сторінці у "Фейсбуці" йому прилетіло сьогодні! 

23:47:14

Якушик

Когда говорят... Когда говорят, что Вятрович – это не часть государственной машины, у меня возникает возмущение. Он часть важнейшей составной части власти: концептуальной. И революционной. У нас существует гегемония этнонационализма. И он является рупором этого. Его задача – ввести дискуссию в такое состояние, чтобы после этого всё было возможно: покончить с прошлым, что-то новое ввести совершенно. Это часть революционной анти... Как бы сказать? Антицивилизационной программы. Традиционную нашу программу, которая была заложена в империи, при Советском Союзе, заменить на что-то иное. И женщины просто здесь становятся ресурсом его деятельности. Но я бы хотел сказать ещё очень важное. Здесь у нас плюралистическое... 

 

Горган

Якої імперії? Російської, ви маєте на увазі? 

 

Якушик

И Австрийской, и Российской. 

 

Горган

Тобто ви Російську імперію робите частиною нашої історії? 

 

Якушик

Откуда эти женщины, которые ввели 8-е марта? Германская прогрессивная империя и Австрийская империя. А теперь хотят что-то совершенно непонятное. Так вот: у нас здесь плюралистическая дискуссия. 

 

Горган

А що поганого у тому, що В’ятрович проти Російської імперії? 

 

Якушик

Националист против бывшего националиста, который стал на позиции плюрализма. Сталкивались, кричали друг на друга. Но мне кажется... 

 

Горган

Кричав тільки Юрій. Я не кричав, я мовчав. 

 

Якушик

Но мне кажется, что у нас есть возможность чётко показать, какие есть проблемы. Проблемы у женщин как части нашего общества. Проблемы у трудящихся как части общества. Проблемы у мелкого и среднего бизнеса как части. И я бы хотел сказать: в Латинской Америке есть права у земли. Мать-земля. В Эквадоре и в Боливии, в частности. А мы много заботимся о матери нашей земле? Как исчезают плодородные земли, как её продают. 

 

Василь Голованов

Поворот не туда. 

 

Якушик

То есть я думаю, что у нас должна быть широкая дискуссия о правах и обязанностях каждого сегмента нашего общества. 

 

Василь Голованов

Погоджуюсь. Тут погоджуюсь. Валерій, коротка репліка. 

 

Димов

Коротка. Дуже коротка. Як у Латинській Америці... Зараз видно по Венесуелі, як вони заботяться про свою землю. Але це таке. 

 

Голос

Там світла нема і нічого не видно. 

 

Димов

Я дуже швидко. Ми просто почали за здравіє, а скінчили за упокой. Ми почали з 8-го березня, а закінчили 8-м березня і 23-м лютого. До речі, 8-ме березня – це 23-те лютого по старому стилю. Тобто ми розпочали з того, що треба боротися за жіночі права, а закінчили тим, що кіндер, кюхе, кірсе. Тобто діти, сім’я, церков. Це фактично хто говорив? Вільгельм Отто Бісмарк – і хто? 

 

Голос

Знаємо. 

 

Димов

Гітлер. 

 

Цибулько

І кандидат у президенти. 

 

Димов

Гітлер. Це соціал-дарвінізм. Якщо жінки конкурують, то вони конкурують – от вони нехай і конкурують.

 

Пальчевський

Я прошу не разбрасываться такими словами: социал-дарвинизм. 

 

Димов

Гітлер ввів одну тисячу рейхсмарок молодому подружжю позику, яка списувалась. 250 марок списувалось із народженням кожної дитини. І списувалась позика, коли було чотири дитини. 1000 марок – це було дев’ять зарплат практично на той момент. Але до чого це призвело, ми дуже добре знаємо. Тому благими пожеланиями устлана дорога до пекла. Ми маємо прекрасно розуміти, що жіночі права і проблеми із ними в Україні в тому числі існують. Ми маємо прекрасно розуміти, що цей транзитний стан від старої латиниці до нового зараз ми переживаємо такими шаленими темпами. Ми маємо прекрасно розуміти, хто ми, звідки і куди ми йдемо. 

23:50:45

Василь Голованов

Дякую. 

 

Діана Панченко

Хто ми і звідки? І висновки після сьогоднішньої дискусії від наших шановних жінок. Будь ласка, пані Ніно, спочатку ви. Висновок. 

 

Потарська

Висновок? Я думаю, что это, как я и первую свою реплику сказала, – это ярчайшим образом отражает и то состояние общества, в котором мы находимся, и какие дискуссии происходят, и тон самой дискуссии, и уровень этой дискуссии. Отношение к правам женщин, к потребностям женщин. 

 

Пальчевський

Я попросил время, чтобы вас не перебивать. 

 

Потарська

И это превращается в место обсуждения. 

 

Пальчевський

Я попросил время, чтобы вас не перебивать. Показал ведущей. 

 

Голос

И тем не менее перебил. 

 

Потарська

Я ничего ещё не сказала. Вы почему-то взяли и перебили. 

 

Пальчевський

Волнуюсь. 

 

Потарська

Не волнуйтесь. Происходит дальше такой чемпионат маскулизма, который мы видим, в принципе, каждый день и без этого: и в транспорте, и в машине. На работе, к счастью, нет: я работаю в женской организации. Я избавлена от этого счастья. Поэтому... 

 

Діана Панченко

Спасибі. Маргарито. 

 

Коротких

Меня чемпионат маскулизма не смущает. И он меня не коробит. 

 

Пальчевський

Вот именно. 

 

Коротких

И мне это... Я знаю, что мужчины – они защищают нас, женщин. И поэтому я чувствую в их этой силе, в их этих спорах – это всё для нас: для женщин. И я хочу сказать о Гитлере, который создал "женщина, кухня, церковь". На те года он поднял демографическую ситуацию у себя очень хорошо. А у нас в стране проблема с демографией. А у нас лесбиянки гуляют по улицам. 

 

Василь Голованов

Давайте обережніше. Нас дивиться дуже уважно Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. І потім може нам запропонувати попередження або штраф за популяризацію ідей. 

 

Голос

Тем более, что это до нацистов было. 

 

Василь Голованов

Да, тим більше, що це не його була фраза. 

 

Пальчевський

Это за 100 лет было до нацистов. Но это неважно. 

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. 

 

Пальчевський

Можно? 

 

Василь Голованов

Дві репліки короткі фінальні. Юрій Павленко, прошу. 

 

Павленко

Я хотів би всіх жінок прекрасних... Вибачитись за свою поведінку, за емоції. Вони були, знаєте, чесні і справедливі і протягом чотирьох років дещо вистраждані. Бо це я зараз критикую і президента, і уряд. А чотири роки останні я намагався їм підказати з тим, щоб цих помилок не зробити. Але вони, на жаль, на них пішли. Ще раз прошу вибачення за дещо неетичну поведінку. 

 

Василь Голованов

Дякую, Юрію. Андрій Іванович, фінал. Репліка. 

 

Пальчевський

Я хотел сказать... Я Нине отвечаю. Не потому, что это какая-то позиция сексизма и так далее, а потому что дискуссия наконец приобрела двусторонность. Слава Богу, мы не молчим: ни вы, ни мы. Я вам могу сказать, что то, о чём я пытаюсь сказать всё время: о том, что счастье на земле, как писал кто-то из великих, будет только тогда, Диана, когда мужчины и женщины поймут, что они созданы друг для друга. Я хочу сказать, что за долгие годы после моего возвращения на родину я всё время думал о том, что является первоисточником наших проблем, – вы понимаете? Олигархат, Вася, – есть такое дело. Отсутствие, Володя, социальных лифтов... Одну секунду. Одну секунду. 

23:54:11

Цибулько

Добре, що Василь олігарх, а не я. 

 

Пальчевський

Значит, отсутствие социальных лифтов, которое убивает наших мужчин и их желание строить семью после 35-ти лет, когда они понимают, что у них нет никаких шансов, потому что рядом друг олигарха, как сказал Саша, кум олигарха. И мужчины сникают – вы понимаете? Потому что нет социального лифта. Парадокс заключается в том, что если вы пойдете после моего поздравления, дорогие женщины, с 8-м марта и подумаете о том, что у нас возможно решение многих проблем, если мы решим гендерную пропасть... Вы понимаете? То есть разницу численную между полами. Вы понимаете, это серьезнейшее дело. Здесь можно обвинять меня в чём угодно, но я человек не самый глупый на земле. Я написал целую книжку на эту тему, которую я подарил молодому человеку. Я хочу сказать... 

 

Василь Голованов

Час, Андрію Івановичу. Час. 

 

Пальчевський

Да. Я хочу сказать, что, вы понимаете, вот эта нехватка: нехватка катастрофическая мужчин на определённом этапе жизни – она сказывается на всех социально-политических факторах. И в том числе на индексе несчастья, который у нас есть. Вот что я хотел сказать. Но чёрт с ним. Мы об этом подумаем – и решим. Женщины, вас с праздником! Спасибо за внимание. 

 

Василь Голованов

Спасибо большое. Час підбивати підсумки. 

 

Діана Панченко

Саме так. Чи треба скасовувати вихідний 8-го березня? "Так" – вважає 6 відсотків нашої аудиторії. Решта 94 відсотки думають, що ні, вихідний 8-го березня має бути. 

 

Василь Голованов

І в мене запитання до ще однієї жінки у нашій студії: до пані Олени Водолажко, нашого юриста фахового. Пані Олено, ви як вважаєте, чи є у нас проблеми із правами жінок? І на вашу думку, чи потрібно залишати 8-ме березня вихідним днем? 

 

Водолажко

Я думаю, що проблеми такі є. Хоча особисто я з якоюсь дискримінацією у своєму житті, на щастя, не стикалася. Але те, що я знаю, – то вони є. А щодо свята – то я вважаю, що кожен має вирішувати для себе сам: і чоловіки, і жінки. Якщо вони бажають відсвяткувати, я тільки за. 

 

Василь Голованов

Дякую! 

 

Діана Панченко

Це "Протистояння". Сьогодні говорили про щастя. Нагадаємо: щастя – це коли тебе розуміють. Давайте розуміти один одного. 

 

Василь Голованов

А прямо зараз "Протистояння" продовжує наша колега Інга Мезеря. Триває прямий ефір телеканалу "НьюзВан". 23:56, 8-ме березня ще 4 хвилинки. 


Подписывайся на NEWSONE в Facebook. Узнавай первым самые важные новости.