"Украинский формат". Часть 2 (27.02)

Размещено: 01.03.2019
"Украинский формат". Часть 2 (27.02)

В программе "Украинский формат" обсудили уровень бедности украинцев.

Вадим Карасев отметил: "Прирост ВВП в 3% не является ощутимым для населения. Его замечают только обладатели экономики: финансово-промышленные группы, олигархи".

"Украина не является бедной страной, она просто ограблена. Без демонополизации и деофшоризации государство не сможет развиваться", - сказал Андрей Ильенко.

Иван Крулько заявил: "Всю Украину сегодня объединяет то, что люди не живут, а выживают".

"Производительность граждан Украины зависит от профессиональных качеств тех, кто предоставляет им рабочие места", - считает Владимир Цыбулько.

Михаил Чаплыга отметил: "В любой нормальной стране война является двигателем прогресса. США до сих пор пользуется достижениями времен войны".

"Народ держат на грани бедности сегодня для того, чтобы иметь возможность его подкупить", - заявил Игорь Мосийчук.

Нестор Шуфрич сказал: "Власть сегодня пытается убедить народ проголосовать за нее на выборах, акцентируя внимание на монетизации субсидий и повышении размера пенсий".

"Украина никогда не была богатой страной, поэтому не нужно акцентировать внимание на том, что сейчас она входит в число бедных. Напротив, нужно искать пути решения этой проблемы", - считает Ростислав Балабан.

В эфире NEWSONE большое политическое ток-шоу "Украинский формат" с Василием Головановым.

Гости программы: внефракционный народный депутат Украины, группа ВО "Свобода" Андрей Ильенко, народный депутат Украины, фракция ВО "Батткивщина" Иван Крулько, народный депутат Украины, фракция "Радикальная партия" Игорь Мосийчук, политический эксперт Вадим Карасев, политический эксперт Михаил Чаплыга, народный депутат Украины, "Оппозиционная платформа - За жизнь" Нестор Шуфрич, кандидат политических наук Ростислав Балабан, политолог Владимир Цыбулько.

21:09:05

Василь Голованов

"Краще". Я теж заслухався. Дякую за те, що долучилися. Справді. Ми маємо зробити так, щоб у нас жилося краще в принципі. Краще, ніж у сусіда, краще, ніж було у нас колись, – просто краще. Давайте з цього будемо починати і розуміти, що так, ми владі нашій делегували права вирішувати за нас певні питання, але все ж таки давайте ще раз не забувати, що Україна починається з вас, із кожного з вас. Коли ви виходите на вулицю, коли сідаєте п’яний за кермо, коли ви, вибачте, у ліфті робите те, не для чого він придуманий був... Це робить не влада, це робить не Путін – це робимо ми, ви, ваші сусіди, ваші діти, яким ви не приділили увагу і час на виховання. На жаль, так виходить. Давайте пам’ятати, що кожен із нас відповідає за те, якою є Україна сьогодні. І давайте докладемо усіх зусиль, щоб завтра Україна стала кращою… Ми будемо переходити до наступної теми. Третина українців фактично живе за межею бідності. Такі дані Держстату за три квартали минулого року. Чому при постійному, як стверджує уряд, зростанні ВВП та стабільному розвитку економіки, майже 14 мільйонів громадян існують на доходи, менші прожиткового мінімуму? Що таке соціальний хліб? І хто має на нього право? І нарешті наскільки збільшення з 1-го березня пенсій покращить добробут пенсіонерів? Про все це будемо говорити прямо зараз. Я вітаю гостей нашої студії. Із нами залишається народний депутат із фракції "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. До нас долучається народний депутат зі всеукраїнського об’єднання "Свобода" Андрій Іллєнко. Добрий вечір, пане Андрію. Ростислав Балабан із нами залишається. Долучився до нас Володимир Цибулько. Пане Володимире, добрий вечір, вітаю. Іван Крулько: фракція "Батьківщина" – долучився до нас. Добрий вечір. Вадим Карасьов із нами. Вадим Юрійович, радий вас бачити. Михайло Чаплига за нами. Добрий вечір, Михайле. І залишається із нами Нестор Шуфрич: "Опозиційна платформа – за життя". Тож, як я вже анонсував, тепер більш докладніше до цієї теми. Але перед цим голосування, яке ми адресуємо нашим телеглядачам. "Чи влаштовує вас особисто рівень ваших власних доходів?" "Так, вистачає на подорожі та розваги". "Ні, але на харчування та комірне вистачає". "Ні, немає грошей навіть на основні потреби". Будь ласка, телефонуйте. За 2 години будемо підбивати підсумки. Ну а тепер, за даними Держслужби статистики, за рік добові витрати українців на їжу зросли на 10 гривень, до 66-ти гривень на добу. І хоча у відомстві стверджують, що кількість українців, що живуть за межею бідності, скоротилася, близько 14-ти мільйонів чоловік все ще отримують менше прожиткового мінімуму, який становить 3261 гривню. При цьому фінансова прірва між 10-ма відсотками найбагатших і найбідніших українців лише збільшилася. Середньостатистичний "багач" торік отримував у 5 разів більше середнього "бідняка". Тим часом в уряді стверджують: надходження у бюджет постійно збільшуються, а економіка росте.

21:12:38

Гройсман (запис)

Ми маємо достатньо позитивний показник: 3.2 відсотка зростання внутрішнього валового продукту. Інфляція стала менше 10-ти відсотків у 18-му році. Це дуже оптимістичний показник, який передбачає, що стабільність національної валюти і цін у нас буде достатньо прийнятною і в наступному році. Державний та гарантований борг, відповідно до ВВП країни, у нас знизився до 61-го відсотка. Якщо бути точним, 60.9.

 

Василь Голованов

Більшу частину зароблених грошей українці витрачають на їжу та комірне. Саме 54 відсотки сімейного бюджету. В раціоні більшості українців домінували найдешевші продукти: хліб, овочі і молоко. Держстат наголошує: м’яса ми почали їсти більше аж на 2 відсотки, а фруктів – на 3. Менше почали витрачали українці і на розваги: лише 3 відсотки. На думку деяких експертів, дані Держстату неточні. Реальну чисельність людей за межею бідності на цей момент дізнатися неможливо.

 

Диктор (запис)

"Вірити даним Держстату: особливо в області прожиткових мінімумів – не можна взагалі. Більш репрезентативні дані представляє ООН. Відповідно до стандартів якого, людина живе за межею бідності, якщо витрачає на себе в день менше 5-ти доларів. 5 доларів – це більше ніж 100 гривень. Відповідно, місячний дохід повинен перевищувати 3 тисячі гривень". Степанюк.

 

Василь Голованов

Згідно із новим дослідженням про глобальний добробут, опублікованим "Кредит Суісс": Швейцарським міжнародним інвестиційним банком, – Україна зараз займає 123-тє місце із 140-ка країн за середнім рівнем особистого добробуту своїх громадян. Відстаємо ми навіть від таких країн, як Непал, Бангладеш і Камерун. Видання "Фокус Економік" ставить Україну на 23-тє місце у списку нещасних країн. До слова, Росія у цьому списку займає 77-му позицію. В Україні мінімальна зарплата у 4 рази менша, ніж, приміром, у сусідній Польщі. Там вона становить 2250 злотих: приблизно це 16 тисяч гривень. Середня тривалість життя в Україні також залишається найменшою у Європі. Жінки у нас живуть в середньому 77 років, чоловіки – 67. Найвища тривалість життя у Європі у Швеції, Італії та Іспанії: 83 роки для жінок, чоловіки – на 5 років менше. Що думають з приводу обговорюваної теми громадяни у різних регіонах нашої країни, ми дізнаємося прямо зараз. Увага на екран.

21:15:20

Чоловік (запис)

Межа бедности – это когда холодильник пустой.

 

Жінка (запис)

Заїдьте в любе село наше – і побачите межу бідності.

 

Жінка (запис)

Это когда человек не может позволить себе самое необходимое.

 

Жінка (запис)

Та межа, на которой мы сейчас все существуем.

 

Чоловік (запис)

Бо самі ледачі бідні.

 

Чоловік (запис)

То коли мінімальна зарплата у нас.

 

Жінка (запис)

Коли людям не вистачає на харчі.

 

Жінка (запис)

Коли пенсіонер живе на пенсію.

 

Чоловік (запис)

Больше 50-ти процентов страны.

 

Жінка (запис)

Мабуть, більша половина.

 

Жінка (запис)

Я думаю, процентов 80.

 

Чоловік (запис)

Сейчас мы находимся за межой бедности: основная часть.

 

Жінка (запис)

Половина, а може, й більше.

 

Чоловік (запис)

Понад 60 відсотків.

 

Жінка (запис)

Але є ще більше людей, які просто весь час скаржаться, а насправді не все так погано.

 

Василь Голованов

Ми зараз про серйозне, але чомусь згадався жарт: в українців три стадії: коли нема грошей, зовсім нема грошей і коли час міняти долари. Скільки: третина, половина чи 60 відсотків – ми сказати точно не можемо. Ми оперуємо цифрами Держстату. Ми розуміємо, що у нас є зарплати у конвертах, у нас незрозуміла кількість громадян в державі, оскільки ми не знаємо точної цифри, скільки виїхало на ПМЖ з України людей. Але тим не менше про бідність як проблему, яку треба перемогти, ми будемо говорити прямо зараз. Вадим Карасьов. Не перебільшуючи і не применшуючи ці відсотки...

 

Карасьов

А чего сразу я?

 

Василь Голованов

Як у школі. В журналі: не за прізвищем, не за алфавітом, а рандомно.

 

Карасьов

Можна ще раз питання?

 

Василь Голованов

Про проблему бідності. Не про відсотки: хто скільки живе. А що за останні роки зроблено для того, щоб бідність цю перемогти? І чи робиться це? Ми бачимо опитування на вулицях. Так, "усі депутати погані", "усі крадуть", "ніхто нічого не робить", "усі чиновники – злодії"... Давайте, по-перше, не узагальнювати і про усіх не говорити. А по-друге, давайте шукати щось хороше. Щось же робиться для людей, підвищуються пенсії: ми будемо про це трохи згодом говорити, – мінімальна зарплата... Давайте пошукаємо. Не може ж бути все погано. Чи може?

21:18:01

Карасьов

Ні, звичайно, робиться. І те, що все ж таки є невелике зростання економіки: 3.5 відсотка, – це теж непогано. І це також є форма якогось зусилля і уряду, і взагалі в цілому держави. Хоча для нас після падіння 3.5 процента зростання – це надто мало. Тому що це поки що відновлюване зростання, а не таке: стале, постійне. Воно має бути для нашої економіки не менше 7-ми процентів. Чому 3 проценти – це мало? Тому що, по-перше, цей приріст не відчувається на населенні, на широких верствах населення. Він більше йде тим, хто є так званими володарями економіки. Це перш за все фінансово-промислові групи, олігархи – називайте як завгодно. У них же статки підвищилися. Подивіться по налогових деклараціях, по "Форбсу" українському. Підвищилися. А вони ж забрали ці 3 проценти. Відповідно, ці 3 проценти пішли не вниз... Є таке поняття у політології і політекономії: "просочування доходів зверху вниз". Вони не пішли вниз, а вони залишилися наверху. Тому що така сьогодні перерозподільча система у країні. Тому якщо ми хочемо, щоб ці доходи отримали і фінансово-промислові групи, олігархи, власники великого бізнесу, і люди, то зростання має бути 7 і далі процентів у рік. Це перше. По-друге, все ж таки не треба звертати увагу... Знаєте, в економічній політиці є декілька інструментів. Чому ці інструменти сьогодні обмежені для уряду? Тому що є Міжнародний Валютний Фонд і борги накоплені. І якщо б уряд хотів щось сьогодні зробити, щоб стимулювати зростання, все ж таки Міжнародний Валютний Фонд має свої умови для того, щоб держава була платоспроможною виплачувати борги. І, дивіться, є чотири інструменти економічної політики. Перше – це прямі інвестиції. Для того, щоб було стале і серйозне економічне зростання, потрібні прямі: приватні, як правило, – інвестиції, а не тільки державні. І їх поки що у нас замало. Тому що, по-перше, суди погані і війна. Інвестор не прийде по цим причинам. По-друге, девальвація. Для того, щоб запустити, наприклад, експорт, для того, щоб підвищити стимул експорту, потрібно девальвувати гривню. Але вже не можна девальвувати, тому що народ і так збіднілий, він ще збідніє. Тому що він же отримує не в доларах, а у гривнях. Тому обмежений тут ресурс в уряду. Далі, є ще такий інструмент: це стимулювання трудової міграції. І уряд це робить сьогодні свідомо. Іноді несвідомо, але й свідомо, щоб люди їхали за кордон, там заробляли гроші, переводили їх сюди. Ми знаємо, що кількість сум переказів з-за кордону в Україну підвищується. Хтось називає декілька мільярдів, хтось називає 11, але вона збільшується. І це поки що дає змогу Україні тримати все-таки цю планку бідності не на такій кричущій основі, як це, там, наприклад, у країнах Латинської Америки або інших країнах. Але це теж інструмент економічної політики. Але якщо ми хочемо серйозне, інтенсивне економічне зростання, щоб доходи зростали маси людей, а не просто однієї людини, потрібно залучати прямі інвестиції. Це проблема номер один. Тому що прямі інвестиції – це побудова заводів. Тому гасло для політиків – щоб вони це використовували у виборчій кампанії. Потрібно будувати не торгові центри, а заводи!

21:21:58

Василь Голованов

О, бачте, таку крапку поставив Вадим Карасьов. Я хочу нагадати, що у нашій студії присутні незалежні журналісти, яких ми запрошуємо на кожний ефір. Сьогодні з нами Володимир Бойко. Володимире, ще раз добрий вечір. Пам’ятайте: мікрофон ваш будь-якої миті. Фаховий юрист Олена Водолажко із нами сьогодні. Пані Олена, ще раз вітаю вас. Дякую, що ви з нами. Пані Олена реагує на порушення закону в нашій студії. Окрім того, що агітувати не можна, є й інші порушення закону. Олена реагує. У неї така сама червона кнопка, як у мене, на столі. Будь ласка, натисніть, продемонструйте, що відбувається в разі порушення... Будь ласка, звертайте увагу на цей сигнал. І покажіть, будь ласка, цю інфографіку: щодо витрат сімейного бюджету. Просто хочеться бачити, на що витрачають гроші, щоб ми предметно говорили. Дивіться: "Відпочинок і культура – 3.1 відсотка". Якщо дохід у родини 10 тисяч гривень, то це 310 гривень. Якщо сімейний бюджет у 20 тисяч, то це 620 гривень. Я не знаю, де зараз відпочити у Києві на 620 гривень. Андрію.

 

Іллєнко

Добрий вечір усім. Я хотів би сказати... Ви знаєте, треба порівнювати деякі великі цифри для того, щоб у них знаходити багато відповідей. От, наприклад, одна така проста цифра. Якщо ми порівняємо за минулий рік зростання усієї української економіки, тобто те, що стосується усіх нас, із швидкістю зростання статків ключових, найбагатших людей в країні: тих, кого ми називаємо "олігархами", – по даних "Форбс" і інших відкритих джерел, які збирають цю інформацію, то статки олігархів зростали в 11 разів швидше, ніж статки українців. Я думаю, у цьому і є причина того, що у нас на сьогоднішній день наша держава: потенційно одна з найбагатших у Європі... Тому що високоосвічене населення, чудові родючі землі, велика кількість корисних копалин, прекрасне транспортне розташування з точки зору світової логістики і так далі. Але ми бачимо, що ми сьогодні найбідніша по факту країна у Європі. Але, ви знаєте, я хотів би сказати, що ми не є бідна країна – ми є пограбована країна. Причому неодноразово. І пограбована, на жаль, і в даний момент. Тому що ми бачимо недавні журналістські розслідування... Те, що відбувається, наприклад, в оборонному комплексі, – це просто ні на яку голову не налазить. І одночасно із цим... Я не знаю, чому так співпало. Я не шукаю тут конспірологію, але так співпало: Конституційний суд приймає рішення і скасовує статтю за незаконне збагачення. Ну просто супер. Таке враження, що ці події просто одна для одної відбувалися. І зараз ми бачимо, що у нас є така ситуація у нашій країні. Товариство, я переконаний, що тут не треба вигадувати велосипед. Багато країн проходили через подібні етапи. І без реальної деолігархізації, без демонополізації нашої економіки, без деофшоризації... Тому що 150 мільярдів доларів, за оцінками світових експертних агенцій, було виведено з України в офшорні юрисдикції за час незалежності. І це продовжується далі. Поки не буде ухвалений новий Податковий кодекс, який би захищав інтереси малого бізнесу, який би давав прогресивну шкалу оподаткування, як в усій Європі: малий бізнес – малі податки, великий бізнес – великі податки: усе те, що пропонує "Свобода" в антиолігархічному пакеті, – ми будемо мати, на жаль, таку от стагнацію, ми будемо мати масовий виїзд людей за кордон. Причому ми втрачаємо людей працездатного віку, ми втрачаємо людей, які можуть вже навіть не повернутися до нашої держави. Тому без цих кроків це зробити неможливо. Я без агітації, абсолютно не буду називати ніяких конкретних речей, але... Товариство, на щастя, на сьогоднішній день у нас є можливість на виборах приймати рішення і впливати на ситуацію в державі. Давайте ними скористаємося, і тоді у нас буде можливість рухатися вперед. Все насправді є в наших руках.

21:26:28

Василь Голованов

Дякую, Андрію. Я додам повідомлення від наших глядачів. І хочу звернутися теж із пропозицією, відштовхуючись від цього повідомлення. "Вопрос в студию. Я работаю врачом-хирургом в небольшом районе. Серебряная медаль, красный диплом, с отличием интернатура, магистр медицины, 9 лет учёбы в вузе. Получил зарплату: 4200. Вопрос к студии. Продолжать работать? Идти охранником в АТБ? Официантом? Ехать в Польшу ухаживать за бабушками? Спасибо". Я хочу звернутися зараз до наших глядачів. Будь ласка, пишіть нам: анонімно чи не анонімно – це на ваш розсуд, – ким ви працюєте, скільки ви заробляєте і на що вам не вистачає. Тому що ми говоримо сьогодні про бідність. І вона зокрема вимірюється... Ми часто чуємо, що не в грошах щастя. Правда? Але так же чудово, коли вони є... Правда? Тому гроші – це свобода. Свобода, завдяки якій ви можете отримувати ці – не знаю – подорожі, речі: те, що дарує вам задоволення, вашим дітям. Тому що даруючи якусь ляльку, ви бачите посмішку на обличчі своєї дитини і стаєте щасливим. Правда? Але лялька теж коштує грошей. Тож, будь ласка, пишіть нам або мені в особисті повідомлення у "Фейсбуці", або в клуб "Український формат", ким ви працюєте, скільки ви заробляєте і на що вам не вистачає. Іван Крулько, вам вистачає?

 

Крулько

Дякую за те, що запросили сьогодні на передачу. Я буквально з дороги. За цей період об’їхав багато регіонів України. Щойно із Сарн. Зранку був Костопіль, вчора Волинь. Знаєте, у який куточок України не приїдеш, усіх, на жаль, об’єднала одна й та сама річ: люди в Україні сьогодні не живуть, а виживають. Це те, що об’єднує всю Україну. І приходиш до людей, спілкуєшся із ними – усі кажуть одні й ті самі речі: газ неможливо заплатити, непідйомний, а коштів: особливо пенсіонерам – не вистачає навіть на харчі. Це загальна ситуація по всій країні. І коли показують якісь графіки представники влади, коли нам починає розповідати президент, як добре українцям почало житися, то я думаю, що з тих екранів телебачення у людей більше в холодильнику не стало. Бо насправді якщо подивитися на справжні цифри, які оприлюднюють міжнародні організації, то в минулому році: такого ще ніколи не було – Україна обігнала навіть Молдову по рівню бідності і стала найбіднішою країною Європи. Найбідніша країна Європи. А потім нам розказують, як росте ВВП... І при цьому можна було б ще, знаєте, повірити владі, яка списує на війну те, що втратила 20 відсотків ВВП. Так, це важко, коли втрачається ВВП через окуповані території у зв’язку з російською агресією. Але я ніколи не погоджуся із ситуацією, коли люди стають біднішими, а олігархи стають багатшими. Коли за ці 5 років президент Порошенко в десятки разів збільшив свої офіційні статки, які показав у своїй декларації, коли прекрасно працюють усі його фонди, підприємства, і при цьому вони ще організовують схеми, щоб заробляти на війні і очолювати корупцію на війні... Ви знаєте, мабуть, це вже терпіти не можна. Насправді ситуація з цими журналістськими розслідуваннями в нормальній країні мала б стати вироком владі. І якщо б такі звинувачення були у будь-якій європейській державі стосовно президента: коли у воюючій країні через "Укроборонпром" розкрадалися кошти і куплялися запчастини від країни-агресора Росії, – президент пішов би у відставку. І саме тому я хочу дуже чітко сказати, що ініціатива, яку оголосила Юлія Тимошенко: про імпічмент президенту – її не просто треба розпочинати, а її треба завершити 31-го березня: прийти і завершити, і зробити реальний імпічмент.

21:31:11

Василь Голованов

Дякую, Іван.

 

Крулько

Якщо ми хочемо, щоб війна закінчувалася. І, до речі, я вам хочу сказати, що питання того, як будуть жити люди, прямо залежить від того, яким чином буде влада управляти. Бо якщо перше, що буде в голові, – це власний бізнес і власна кишеня, то Україна і далі буде найбіднішою країною у Європі. І людям не буде вистачати навіть на харчі. І щодо інвестора. Про це говорив пан Карасьов. Так от у минулому, в позаминулому році найбільшим інвестором в економіку України хто став? Український заробітчанин. 11 мільярдів доларів прямих інвестицій дали заробітчани, яких видушили з України. І замість того, щоб вони створювали внутрішній продукт в українській державі, їх змусили виїхати за кордон. І ще при цьому хочуть обкласти їхні посилочки податками, хочуть від них якісь додаткові податки забрати. Хочуть, щоб ті родини мали щось ще заплатити як доходи, позбавляють родини субсидій через це...

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Крулько

Бо вони щось переправляють. Ось це, власне, те, із чим треба покінчити. І ми як "Батьківщина" обов’язково це будемо робити.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване. Знову ж таки, щоб не було жодної агітації, пані Олено, тримайте руку на пульсі, на кнопці – як завгодно. Ігоре, я бачив вашу реакцію. З повагою, ми спілкувалися із вами у попередній частині, тому дамо можливість висловитися тим, хто до нас долучився. І обов’язково, Несторе, почуємо і вас, і Ігора, і Ростислава. Я запропонував нашим глядачам повідомляти, ким вони працюють, скільки заробляють: зарплатню або пенсію отримують – і на що не вистачає. От перше повідомлення, яке я отримав, – від Марії: нашої глядачки. "Учитель высшей категории. 41 год стаж. Пенсия 2681 гривен. Как раз на путешествия". Я говорив про подорожі. "На путешествия не хватает". Ну, я сподіваюся, що все ж таки ваша мрія здійсниться і у вас буде можливість. Про підвищення пенсій будемо говорити згодом. Зараз я без жартів і без іронії. Дійсно, хочеться у це вірити. Володимир Цибулько, будь ласка, про стан сьогоднішній. Наскільки реально зараз... Чи не перебільшуємо ми проблему? Держстат говорить про третину країни за межею бідності. Ви бачите, на що витрачають українці. Ця інфографіка показує нам: на елементарне. На ресторани і готелі – подивіться, скільки там: 3 відсотки...

21:33:59

Цибулько

Це приблизно відповідає структурі доходів суспільства і тим стратам: багатшим, середнім доходам. Хочу нагадати, що Революція гідності, скажімо так, піднімала людей із тими ж ідеями, що і свого часу Помаранчева революція, яку називали "революцією мільйонерів проти мільярдерів". І справді, після "Майдану" 14-го року багато хто очікував, що для економічно активних людей відкриються справді усі брами, і можна буде реалізуватися по максимуму, малий і середній бізнес отримають якісь канікули... Попри те, що війна і державі треба було розв’язувати, наприклад, завдання із, з одного боку, забезпечення військ і правоохоронних органів, а з іншого боку, діра у пенсійному фонді... Я хочу нагадати, що при зміні влади на рахунку Держказначейства було 180 тисяч гривень всього-навсього. Тому очікування, що раптом відкриються брами і можна буде проявити економічну ініціативу і збагатіти, – вони не справдилися. Багато в чому це все-таки суб’єктивний фактор. Але попри тяжкий стан, який випав країні після початку російської агресії, 12-й квартал – економіка стабілізувалася і повільно зростає. Після прийняття закону про пенсійну систему нарешті почалася індексація пенсій. І тут треба просто чітко розуміти: якщо індексація враховує лише... А там є формула пряма, яка складається із 50-ти відсотків інфляції попереднього року і підвищення... Тобто це тільки індексація. А підвищення саме пов’язане із іншими чинниками: із оздоровленням економіки. Чому, власне, інвестиційний клімат буде основою зростання економіки? Бо коли ми говоримо за ключовий економічний фактор: продуктивність праці, – то навіть українські заробітчани у Польщі по продуктивності праці у 2.5 рази перевищують працюючих в Україні. Це значить, не на найнятому працівникові лежить, скажімо так, недопрацювання, а на організаторах бізнесу, на організаторах виробництв. Не кажучи вже про бюджетну сферу, яка живиться із індустрії. Тому в нашому випадку єдиний раціональний крок після стабілізації економіки – це покращувати інвестиційний клімат. Чи можна це зробити якимось проривом, скачком? Ще жодна країна цього не робила. Але, дивіться, будь-які конфліктні ситуації, які зараз створюються... Наприклад, євробляхи. Ми бачили складну дискусію між політиками, урядовцями і громадськими активістами: представниками цих євробляхарів. На сьогоднішній день уже близько 8-ми мільярдів – хоча називають навіть 13 мільярдів, але я не такий оптимістичний – надійшло до пенсійного фонду, що дозволяє підвищити пенсії. Це зусилля не лише саме уряду. Далі, наступний крок – ФОПи. ФОПи завжди були подразниками, тому що їх називали офшорами внутрішніми. От тільки зачепили АйТі-індустрію, яка найдинамічніше розвивається і створює справді високодоходні робочі місця, – зразу відбулася пряма дискусія: уряд, президент, представники бізнесу. І знайшли формулу, як це узгодити. Тому мені здається, що зараз приходить час, коли ніхто нікого не зламає об коліно. Але якщо є ініціативи: особливо на покращення інвестиційного клімату, – то, мені здається, навіть виборча боротьба: інколи навіть на знищення – вона все-таки недоруйнує інвестиційний клімат український, і сюди йтимуть інвестори і будуть розвивати.

 

 

 

21:38:33

Василь Голованов

Дякую, Володимире. Бачу. Відреагують усі. Я зараз озвучу інформацію. Колеги надають мені інформацію із відкритих джерел. Здається, Гройсман говорив, що у нас середня зарплата 9 тисяч по Україні...

 

Цибулько

10 із чимось. У промисловості 10, а 7 із чимось – середня.

 

Василь Голованов

За інформацією "Ворк.ЮЕй"... Наскільки я розумію, вони аналізують пропозиції на їх сайті. За їх інформацією, середня зарплата в Україні 11880. Для прикладу, у Польщі немає середньої – є по секторах. У промисловості це майже 37 тисяч гривень у перерахунку, а у народному господарстві 34.5 тисячі гривень у перерахунку.

 

Цибулько

Про що я говорив: у Польщі ті самі українці працюють краще.

 

Василь Голованов

Іване, прошу, з повагою до усіх. Зараз до Михайла хочу звернутися. Перед цим я прочитаю декілька повідомлень, які надіслали нам телеглядачі. Юля пише: "Я кравець, чоловік – охоронець. На двох від 10-ти до 15-ти тисяч. Дитині 4.5 роки і хвора мати. Вистачає на їжу, деякі ліки, але не вистачає на комуналку. Або навпаки. Набираємо борги. Мені довелося оформити ФОП, бо мало хто на роботу оформлює. До речі, мій налог із тих грошей 2400. Якби змогли, вже поїхали б із країни. Сумний смайлик". "У меня двое детей, работаю в Краматорске. Семья живёт в Донецке. Заработная плата 12 тысяч гривен. Вечные поездки, не могу отремонтировать авто". "Добрый вечер, я экономист. Когда говорят о средней зарплате, надо уточнять, как она формируется. Сейчас практикуется совмещение должностей на одного человека, помимо его основной. При этом оплата за совмещение 0.25 от оклада, а ответственность на сто процентов. У меня, таким образом, была зарплата 7 тысяч на руки, но я совмещала, помимо основной должности, ещё две. Не является ли это нарушением?" І ще одне. "Пусть каждый в студии представит, что он будет жить в месяц на 1600 гривен, как средний пенсионер в Украине. Его действия? Как выжить в этой ситуации и как быть?" Будь ласка, пишіть, ким ви працюєте, скільки заробляєте і отримуєте пенсії. І головне – ми аналізуємо, на що вам не вистачає. Це важливо, щоб зрозуміти, з якою проблемою зіткнулися ви як громадянин. Неодноразово, Михайле, ми чули про інвестиції: прямі інвестиції. Щоб зайшов інвестор, потрібен правильний, спокійний інвестиційний клімат. Чого, на вашу думку, більше лякається інвестор: війни, військових дій на сході або шаленої корупції?

21:41:26

Чаплига

Я думаю, що найбільше інвестор лякається Генеральної прокуратури, судів і СБУ. Оце три речі, яких реально лякається інвестор.

 

Цибулько

І поліції також.

 

Чаплига

І поліції так само. Я їх називаю "кримінальні організовані групи". Їх називають "парамілітарні" чомусь. Які кришують тими самими силовими відомствами: і одним, і другим. Оце три речі, яких бояться. Що стосовно інвестора – тут такі, високопарні, речі сказали... Коли до мене дружина приходить і каже: "Міша, давай зробимо ремонт у кімнаті. Бодай пофарбуємо", – я кажу: "Во! Ні копійки не вкладу тут, потому шо завтра чи післязавтра нам треба їхати і купляти квартиру під Польщею". Тому що тут варіантів фізично не існує. Чому? Тому що у нас Мі-5 і Мі-6, разом узяті, у 5 разів менше працівників мають, ніж наше геніальне СБУ, яке хоче слухати і знати все, що відбувається у державі, потому шо їм так надо. А стосовно того, що у нас куди віджимається, я думаю, тут кожен у студії розкаже мільйон історій про те, що відбувається, і чи можна потім по суду це все вернути. Це стосовно інвестицій. Не треба далеко ходити. Інвестиція в ремонт – це теж інвестиція. Я думаю, що дуже багато людей сто раз подумають, куди ту копійку витратити. А тепер стосовно війни. Я вам більше скажу: в будь-якій країні адекватній війна буде двігатєлєм прогреса. Тому що навіть Гітлер зробив на цьому величезний бізнес. Кожна держава, яка вкладає у військово-промисловий комплекс, розкручує свою економіку так... Он Сполучені Штати досі ще на цьому спіні живуть. Тому що коли ти вкладаєш у військово-промисловий комплекс, а війна стимулює вкладати, – це значить, ти вкладаєш у науково-дослідну роботу, ти вкладаєш у інститути, ти вкладаєш у розробку нової зброї, ти вкладаєш у її виробництво, у дороги, логістику і так далі. Тобто фактично війна може бути стимулом розвитку економіки, стимулом розвитку нових технологій, стимулом розвитку освіти і науки. А у нас що це стало? А у нас це стало бізнесом на крові. Цитату кажу: "А давай помножимо на 2". – "Ні, на 2 ми вчора помножили. Тепер помножимо на 2.5". От. А потім воно десь вимивається, а потім, правильно сказали, Конституційний суд вирішив, що не можна карати за незаконне збагачення. Розумієте, у чому вся справа? Біда у тому, що ті, хто зараз прийшли до влади, трошки мислять не у тих категоріях, як мислимо ми. Мене коли питаються, наприклад: "Які б ти сказав категорії, які у державі повинні бути?" – я б сказав... Тут у вас тільки що на підлозі був гарний смайлик зі сльозинкою...

 

Василь Голованов

Поверніть, будь ласка, інфографіку: рейтинг щастя і нещастя країн.

21:44:15

Чаплига

Власне. Не я це почув, а вкрав, скажімо, в одного з кандидатів на президентську посаду, але вона сказала одну просту річ: не ВВП повинно бути, а індекс щастя. Тому що це є головною метою діяльності уряду. ВВП – незрозуміло взагалі... Там різні формули його формування. Коли оцей смайлик буде сміятися, для цього не обов’язково, щоб у мене був мільйон. Можливо, мені для цього достатньо буде, там, 5 тисяч, 10 тисяч. Залежно від того, як я буду планувати своє життя. Але мені повинно вистачати на кінотеатр, на нову книжку, на книжку для дитини. Мені повинно вистачати на гурток робототехніки, щоб дитину віддати, на ще щось. Оце є межа мінімальна, а не те, що, там, виживання і так далі. Коли кажуть, що ми половину витрачаємо на продукти... А на які продукти, давайте спитаємо. Якість цих продуктів. На лікування – а на які вакцини? Тому що якщо ми правильно порахуємо, як воно має бути, то за межею бідності буде 99 відсотків і аж ніяк не 80. Тому з чого б я почав? Ось цей смайлик повинен бути, а не ВВП нам повинні показувати: там, 3.5 відсотки. І від того, як будуть люди сприймати життя у державі, буде залежати, чи захочуть вони тут працювати, чи будуть вони тут вірити у цю державу. Продуктивність праці... Коли у мене такий смайлик, яка у мене буде продуктивність праці? Коли я поїду в Польщу, в мене буде інший смайлик і продуктивність праці в мене буде зовсім інша. Але коли ми будемо витискати у Польщу усіх тих, хто забезпечує бодай себе і, не дай Боже, ще якесь одне робоче місце, вбивати ФОПів, вбивати усіх, хто економічно якось намагається вижити всупереч цій державі, то скажіть мені: а хто цей смайлик зробить радісним?

 

Василь Голованов

Дякую, Михайле. Почули вас. Зараз почуємо наших глядачів. "Добрий вечір. Працюю на хімзаводі за 5.5 тисяч. Як прожити за ці копійки, коли не вистачає навіть на прожиття – не те що на одяг чи відпочинок?". "Добрый вечер. Не хватает ни на что. Жена с ребёнком. Государство платит 860 гривен, и при этом ещё с детских денег снимают сбор на войну. Я работаю по 13 часов в день. Зарплата 9 тысяч. Живём сплошной экономией. Думаю, в какую страну уехать. Реально не хватает. Даже когда жена выйдет из декрета, легче намного не станет. Коля: Одесса". "Працюю інженером на підприємстві. Оклад 8 тисяч. Підприємство не ритмічно працювало. Тому отримую 5200. Після сплати комунальних послуг лишається 3000. Хворію на цукровий діабет. На ліки не вистачає, на відповідне харчування, що потребується при діабеті та його ускладненнях. Ні про який відпочинок немає мови. Я не можу купити одяг і виглядати пристойно. Навіть штани змінити вже не один рік". Ось така ситуація, з якою ми стикаємося. І це живі, реальні наші глядачі. "Добрый вечер. Я преподаватель университета, кандидат экономических наук, доцент, преподаю экономику, разные дисциплины на украинском и английском языках. Зарплата около 7-ми тысяч гривен". Вот такое. Ігоре.

 

Мосійчук

Нещодавно із Олегом Ляшком відвідали Вишгород. Звичайних людей, звичайний будинок. 52 квадратних метри, вдова "чорнобильця", пенсія і комірне 4500. Сусідка – інвалід 2-ї групи, 53 квадратних метри, комірне 4600. І це тільки за газ. Тому коли ми говоримо про межу бідності, про зростання, як Володимир тут казав, то усіх, хто говорить за покращення, я хотів би відправити до цих двох людей у місто Вишгород. Подивіться їм в очі і запитайте, що відбувається. А натомість кожен день країна чує, як завезені ліки по абсолютно корупційній схемі: 6.5 відсотка десь крутиться у Європі чи світі, і на цьому заробляють. Епідемія кору. Як Коболєв... Саме той Коболєв, який формує ціну на газ, про яку ми говоримо, виписує собі 1.4 мільярда премії і своїм підлеглим. Жодній нормальній людині це не може на голову налізти. У цей час ми чуємо, коли в оборонпромі на 2-2.5, як вони вирішують між собою... І просто займаються мародерством. Коли кращі з кращих воюють і складають своє здоров’я і життя на фронті, вони займаються мародерством. Хочу нагадати, що у часі війни за мародерство просто розстрілюють. І не важливо: це буде верховний головнокомандуючий, це буде його оточення… Якщо вони винні у мародерстві, вони мають бути розстріляні.

21:49:35

Василь Голованов

У жодному разі це не заклики до насильства.

 

Чаплига

Аналітична оцінка.

 

Мосійчук

Зрозуміло, що коли зараз піднімають питання імпічменту безпосередньо, то дійсно, імпічмент особі, яка це все допустила: чинному президенту – він наступить 31-го березня. Але для того, щоб поставити крапку у цій усій історії, необхідно створити тимчасову слідчу комісію. І я сьогодні був присутній на нараді голів фракцій парламенту, де це питання обговорювалося. Наша фракція і "Батьківщина" ініціюють це питання, "Самопоміч" підтримує, група "Відродження" підтримує, "Опозиційний блок" готовий направити представника. Навіть "Народний фронт" розглядає можливість своєї участі. Стоять, як скеля, представники президентської фракції і кажуть: "Ні". Для мене це явка з повинною, це визнання вини у тих злочинах. Іншого пояснення немає. Питання інше. А навіщо народ тримають на такій межі бідності? Для того, щоб купити. У мене в руках осьо зараз документ. Це рішення комісії з питань надання адресної матеріальної допомоги сім’ям мешканців міста Василькова, які опинилися у складних життєвих обставинах. Від 21-го лютого 2019-го року. Тисяча людей. Із цих тисячі людей більша половина по 5-6 мають однакове прізвище. Тобто це родини. Ніхто не обстежував. Я знаю частину цих людей. У них маєтки по 2-3 поверхи, автомобілі "Ленд Крузери" і "Порші Каєни". Тобто це сітка, це доказ того, про що казав міністр внутрішніх справ: це доказ підкупу виборців. При тому не підкупу за вкрадені навіть гроші. Цинічні бариги дійшли до того, що вони купують за бюджетні кошти. Навіть не вкрадені уже, а за бюджетні. Вони 1.5 мільярда прописали, розкинули лояльним міським головам і головам адміністрацій. І через програму "Турбота" ощасливлюють по тисячі гривень тих, хто згоден голосувати за Порошенка. Тут немає онкохворих, тут немає інвалідів – тут є здорові, нормальні, працюючі люди. Люди, які готові продати свій голос. Тому 31-го березня якраз і буде боротьба не за прізвище кандидата, а за те, як буде рухатися країна. За те, якою ми хочемо бачити країну. Чи хочемо ми бачити при владі мародерів, чи хочемо ми бачити при владі тих, хто купує...

 

Василь Голованов

Ігоре, уточнююче запитання. Ця програма "Турбота" – з якого року вона працює?

 

Мосійчук

Ця програма працює не один рік, але є одне "але". Тільки у цьому році і тільки напередодні виборів у цю програму "Турбота" вливаються мільйони, мільярди гривень. Тому що у місті Василькові у минулому році... Володя, не захищай подонків!

 

Цибулько

Скільки партій входять у місцеву раду? Це рішення місцевої ради.

 

Мосійчук

Володя, зупинися.

 

Цибулько

"Батьківщина" і "Опоблок" створили більшість у Київській облраді.

 

Мосійчук

Зупинися. Я тебе не перебивав. Я відреагую, з вашого дозволу.

 

Цибулько

Про склад міськради скажи, які партії входять.

 

Мосійчук

Володя, не кричи. Більшість міської ради у місті Василькові складає "БПП". Округ обробляє Ігор Кононенко: із найближчого оточення президента Порошенка. Мер Володимир Сабадаш працює на нього. У минулому році за весь рік сто чоловік – тисяча зараз за один місяць. І до цього тисячами було. Тому припиніть покривати негідників, які мають сидіти у в’язницях.

 

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. Знову звертаю увагу на наших телеглядачів. Я прошу писати наших глядачів, скільки вони отримують пенсії чи зарплати і на що вам не вистачає. Тож: що пишуть телеглядачі? "Врач-эпидемиолог. Зарплата 4200. Чистыми на руки 3200. Что с этим делать?" "Здравствуйте. Мне 35 лет. Я 3 года назад переболела онко. Я работаю в поликлинике регистратором. Мой оклад 2300 грязными, даже не минимальная. Нам доплачивают премиями, чтобы получилась хотя бы минимальная. Нагрузка сумасшедшая". Я хочу зараз підбити підсумки голосування і поставити нове. Тому що мені інша думка прийшла зараз у голову. Будь ласка, покажіть на цю хвилину. 4086 глядачів проголосували. "Чи влаштовує вас?" "Так, вистачає на подорожі та розваги". "Ні, але на харчування та комірне вистачає" – 40 відсотків відповіли. І більшість: 57 відсотків – відповіли: "Ні, немає грошей навіть на основні потреби". Я хочу спростити зараз запитання елементарно. "Чи почуваєте ви себе бідними?" Тому що це не тільки і не завжди залежить від суми, яку ви отримуєте, а від тих емоцій, які ви відчуваєте в житті, чи почуваєте ви себе щасливим у результаті. Будь ласка, поставте на голосування: "Чи відчуваєте ви себе бідним?" "Так" або "Ні". Нестор Шуфрич, ваша репліка.

21:56:25

Шуфрич

Дякую вам. Знаете, я буквально сегодня утром приехал из Одесской и Николаевской областей. На прошлой неделе я был на востоке нашей страны: был в Донецкой, Харьковской области, в городе Харькове был, в Славянске. И, вы знаете, я понимал, что тяжело людям, но в Киеве это не ощущается. Реально, люди в Киеве всё-таки как-то живут по-другому. Ты общаешься с людьми в основном... Я год или чуть больше не ездил в регионы в силу ряда обстоятельств. И меня поразило, как люди сегодня относятся к жизни. Вот буквально два примера. Вчера в Николаеве я посетил рынок. Первое, что меня поразило, – людей на рынке не было. Может быть, там было пару десятков человек вместе с продавцами. Красивый рынок, из нержавейки хороший рынок: рынок "Колос". Я посмотрел цены... Рядом стояла женщина, звали её Мария. Я подошёл к ней – и вижу: она что-то покупает. Продавец меня узнал. "Нестор Иванович..." Поздоровались, переговорили. И я не сдержался и спросил женщину: "А что вы покупаете?" И мне продавец отвечает: "Она покупает кости свинины". А женщина говорит: "Я не в состоянии купить мясо". – "А когда вы придёте в следующий раз?" Она говорит: "Может быть, в следующий месяц". – "А какая у вас пенсия?" – "Чуть больше 2-х тысяч гривен. А субсидия 22 гривны. И всё у меня уходит на коммунальные платежи". В Бахмуте... Мы спорили: Бахмут, Бахмут или Артёмовск. "Чернобыльцы", у которых пенсия выше среднего, лишены субсидий. Они говорят: "Мы платим приблизительно за 50 квадратных метров квартиру около 5-ти тысяч гривен коммунальных платежей". И я вспоминаю слова Порошенко, премьер-министра: что мы живём лучше, мы стали больше зарабатывать, мы стали куда-то двигаться... У меня возникает вопрос. Омелян придумывает этот гиперлуп. Они что, по стране в гиперлупе двигаются? Как они могут такое говорить людям? Меня поразила, конечно, ситуация... Это ещё один факт отношения власти к тому, что она говорит. В прошлом году был год дорог. Я был на дороге национального значения номер 11: между Николаевом и Днепропетровском. Я скажу вам честно: там не дорога. Если на 100 метров 3-5 ям, уже хорошая дорога, у нас считается. Там на 100 метров куска асфальта нет. И это дорога, которая связывает...

 

Цибулько

Це Янукович зробив?

 

Шуфрич

Подожди. Как раз там, где проезжал Янукович, дорога хорошая. Володя, я не перебивал.

 

Цибулько

Вона ж не зараз збудована. Вона зруйнована давно.

21:59:50

Шуфрич

Я тебе по-другому скажу. Там, где дорога на сахарный завод Порошенко, – там асфальт в пять слоёв.

 

Цибулько

Так це можна на птахофабрики розказати.

 

Шуфрич

И теперь я понимаю, почему у Порошенко официально увеличились доходы в прошлом году – внимание! – в 88 раз. И когда ко мне приходит женщина: ветеран "Укрзализныци" – и говорит...

 

Цибулько

І яка це сума? Йому виплатили дивіденди за три роки...

 

Шуфрич

Володя, я понимаю, тебе надо номер отработать...

 

Цибулько

При чому "номер"? Нестор, це ж ти відробляєш номер.

 

Шуфрич

Нет, дорогой. Знаешь, мы чем отличаемся? Я верю в то, что говорю. А то, что, Володя, говоришь ты, – тебе будет стыдно через 32 дня. Ты не сможешь здесь людям в глаза смотреть, поверь мне.

 

Цибулько

А якщо буде навпаки? Якщо українці не такі ідіоти, як ви вважаєте?

 

Шуфрич

Василий, я извиняюсь... Приходит женщина: ветеран "Укрзализныци" – и говорит: "Нестор Иванович, в прошлом году всё было нормально. В этом году мне выделили как ветерану "Укрзализныци" две премии: две бесплатные путёвки. Потом я прихожу в собес, а они мне засчитывают эти путёвки в доход и лишают субвенции". И, вы знаете, я тут вспоминаю, что власть в этом году почти на 20 миллиардов сократила деньги, выделенные на субсидии. В прошлом году выделяли 74, в этом году – 55. У меня вопрос...

 

Василь Голованов

Це бюджет, проголосований депутатами.

 

Шуфрич

Конечно. Проголосованный "БПП", проголосованный "Народным фронтом", к сожалению, "Видродженням", к сожалению... Как их? "Народна воля"?

 

Василь Голованов

"Воля народу".

 

Шуфрич

"Воля народа". Это наши заробитчане в парламенте, извиняюсь. И я увидел, как власть сначала говорит: "У вас есть в семье заробитчанин. Субвенцию не получите... Вы премию получили за то, что отпахали 40 лет на "Укрзализныце", на железной дороге, – вам субвенцию обрежут". И потом это циничное заявление про зарплаты. Вы знаете, я сейчас постараюсь деполитизировать этот вопрос. Полтора года назад мы здесь обсуждали... Не помню... Был Иван точно, был Игорь. Мы обсуждали пенсионную реформу. И мы говорили: "Зачем вы обманываете людей? Дав немного денег осенью 17-го года, вы лишаете их пересчёта 1-го марта, что было законом в Украине". Всегда 1-го марта пересчитывали пенсию. Коэффициент, который был для новых пенсионеров, был 1.35 к средней зарплате. Правда, она не совсем справедливо высчитывалась. Но был 1.35. Сейчас среднюю зарплату выводят ещё хуже, а коэффициент убрали. И вот эта циничность... А люди это понимают. Они задают вопрос: "А за счёт чего нам сейчас дают эти деньги?" Мы, народные депутаты, знаем, за счёт чего. За счёт увеличения дефицита пенсионного фонда. То есть делают дырку больше, чтобы в марте-апреле заплатить и как бы, скажем так, убедить людей проголосовать за власть, а потом куда кривая вынесет. Поднимут инфляцию, поднимут цены. И вот этот цинизм: с 1-го мая ещё на 15 процентов поднять цену на газ, а значит, на 15-20 процентов поднимутся ещё коммунальные тарифы... Об этом они сегодня не говорят. А то, что они сегодня выделяют субсидию в виде монетизации... Ни один человек: по крайней мере с кем я общался... Говорят: "Мы теперь не будем знать, что делать с этими деньгами. Или заплатить за продукты питания, или заплатить за коммунальные, за которые ещё придётся доплатить". Знаете, не искушайте людей.

22:04:03

Василь Голованов

Дякую.

 

Шуфрич

Я ещё хочу попросить у вас слово, когда у нас пройдёт дискуссия, про подкуп: про эту "Петину тысячу", которую ходят и раздают наличными. Приезжают люди, обманывают людей...

 

Василь Голованов

Нестор Іванович, ми ще не прощаємося.

 

Шуфрич

Это деньги, украденные у вас. Забирайте их – и посылайте их.

 

Цибулько

201-й виборчий округ, 20 гривень голос... Нагадати чи ні? Черкаська область...

 

Крулько

Дуже коротку скажу фразу, якщо дозволите. Просто така молнія, телеграма. Буквально свіжа новина. НАБУ оголосило буквально зараз, що усі справи проти корупціонерів за незаконне збагачення завтра будуть закриті. Усі. Оце рішення Конституційного суду, яке зробив Порошенко. І зараз, коли ми з вами обговорюємо бідність, ті корупціонери відкорковують шампанське. Це і є вирок усій цій розмові про подолання корупції, про яке говорили усі роки. Закінчилося подолання корупції! Усі справи по корупціонерах будуть закриті.

 

Цибулько

Не треба вішать лапшу.

 

Василь Голованов

Дякую...

 

Крулько

Оцей колорадський жук буде тут усіх перебивати, бо відпрацьовує номер, а ми точно знаємо, що люди будуть ставати біднішими, а корупціонери і далі будуть ставати багатшими.

 

Цибулько

Шавки "Батькіщини" будуть вчити людей жити? Не будуть.

 

Шуфрич

Секунду. Это мои коллеги. За "шавку" и ответить можно.

 

Цибулько

За "колорада" хай відповість, Нестор.

 

Шуфрич

Я скажу, Володя. После того, как ты сказал "шавка", мы вообще тебя ни видеть, ни слышать не будем.

 

Цибулько

За "колорада"... Нестор, за "колорада", будь ласка. Я не чую.

 

Василь Голованов

Трохи градус вже перевищили.

 

Шуфрич

Я бы в жизни не опустился тебя так назвать.

 

Цибулько

За "колорада".

 

Крулько

Треба мати повагу і терпіння, а коли сидить і, як колорадський жук, перебиває, то будеш отримувати.

 

Цибулько

За "колорада"...

 

Шуфрич

Володя, то, что ты мародёров покрываешь и сейчас защищаешь, люди тебя ещё проклянут, домой придти не сможешь!

 

Василь Голованов

Ну...

 

Цибулько

А те, що ви працюєте на окупанта: на Росію, – є прямим свідченням зради Батьківщини. Правда? Так.

22:06:12

Василь Голованов

Дякую. Все, дякую. Володимира Бойка зараз почуємо – і одразу Ростислав. Да, ще…

 

Крулько

Я про «королада» хочу сказати чи «колорада».

 

Василь Голованов

Ні-ні-ні, Іван. Іван… Іван, ви взяли коротку репліку.

 

Крулько

Одну секунду. Одну секунду. Це дуже… це дуже важливо.

 

Василь Голованов

Ви взяли коротку репліку…

 

Крулько

Я пригадую… я пригадую, коли при Януковичі…

 

Василь Голованов

Ви взяли коротку репліку і…

 

Крулько

…створювався «Народний комітет захисту України»…

 

Василь Голованов

Вас зараз не чутно в ефірі. Це я… це я. За чашкою не видно. Ні-ні-ні, не завершуєте. Та не завершуєте, Іване. Тебе не чутно в ефірі зараз. Не чутно. Я виключаю мікрофони в цей момент. Просто так не працює. Якщо ми взяли коротку репліку, я з повагою, Іване, до вас надав вам цю коротку репліку, а ви продовжуєте мене перебивати. Та не Цибулька ви зараз – ви мене перебиваєте.

 

Крулько

Вас – ні. До вас питань немає.

 

Василь Голованов

Все, я почув вас. Володимир Бойко.

 

Бойко

Тут зібралися найбідніші, щоб поділитися досвідом, як виживати на 5 тисяч гривень на місяць. Але все ж таки я хотів би запитати у представників, от я бачу, чотирьох політичних сил. Скажіть, будь ласка: чому ви думаєте, що іноземні інвестори дивляться і лякаються тільки прокуратури, поліції, судів? А парламенту вони не лякаються? І пригадайте, як ваші політсили голосували, наприклад, 2-го червня 2016-го року, коли вносили зміни в Конституцію під час війни. Те, що прямо… ви зараз кажете, що війна в країні. Ну, так під час війни ж не можна вносити в Конституцію… А «Батьківщина» не голосувала, я пам’ятаю, а всі ж інші голосували. І наостанок я хотів би пану Крульку сказати, що от зокрема і його поведінка відлякує інвесторів. Тому що оте, що ви зараз кричали відносно цієї статті, яка була, по суті, визнана конституційною рішенням КС, свідчить про те, що ви ніколи в руках не тримали Кримінальний кодекс України. Якби ви прочитали статтю вашого колеги по фракції Ігоря Луценка в «Дзеркалі тижня» за вересень минулого року, ви б не ганьбили свою фракцію, а розібралися б, прочитали б те, що написав Ігор, що цю статтю дійсно треба було давним-давно вилучати, вона є помилковою і не має жодного відношення до боротьби з корупцією. Так от, шановні народні депутати, давайте починайте з себе, щоби і ви не відлякували інвесторів і ви не ганьбили Україну.

22:08:36

Василь Голованов

Дякую, Володимире.

 

Шуфрич

Одну репліку.

 

Василь Голованов

Звернувся зараз до всіх.

 

Шуфрич

Я очень популярно… я очень популярно расскажу про…

 

Василь Голованов

Скажете. Іване, скажете. До всіх було звернення.

 

Шуфрич

Я расскажу очень популярно, какую статью отменили. Раньше была практика после принятия целого ряда антикоррупционных законов: кстати, я за все голосовал… Я сказал: я готов сам отвечать и буду требовать ответственности и других. Что было? Приходит к вам детектив или уполномоченный следователь НАЗК, говорит: «Извините, вы задекларировали 58 автомобилей, три дома, а вы – 50 квартир ваших родственников. А вы всю жизнь работали на государственной службе. Объясните, пожалуйста, откуда всё это у вас взялось». Вот так было абсолютно до вчерашнего дня. Сейчас ситуация другая. Они должны провести расследование и доказать коррумпированному чиновнику, что у него эти дома, квартиры и машины незаконные. Не чиновник должен объяснить, где он деньги взял, а следователь должен ему доказать. Я считаю, что в условиях глобальной коррупции, того, что мы сегодня видим, что шокировало всю Украину вчера, когда Свинарчук – я извиняюсь, не Гладковский, а Свинарчук, я его знаю… Вот вы знаете, я не знаю, почему он фамилию поменял. Наша украинская хорошая – Свинарчук – фамилия.

 

Василь Голованов

Так, Несторе Івановичу…

 

Шуфрич

Значит, человек уже прячется, раз меняет фамилию.

 

Василь Голованов

Має право. Кожен громадянин має право… ім’я може змінити…

 

Шуфрич

Нет, имеет право. Но чтобы он не оказался потом свиньёй по жизни, я извиняюсь.

 

Василь Голованов

Дякую. Репліка – Іван Крулько. Да, і шановні депутати, Ростислав… Бачите, було звернення до народних обранців.

 

Голос

Депутатам у нас везде дорога.

22:10:13

Крулько

Я, на відміну… я, на відміну від цієї людини, яка у вас експертом тут є…

 

Василь Голованов

Журналіст Володимир Бойко.

 

Крулько

Чи журналістом… Я є професійним юристом. Так от я хочу сказати, що мені добре відомо, що таке презумпція вини. І є країни Європейського Союзу, в яких чітко прописано, що існує презумпція вини у питаннях незаконного збагачення. Тобто якщо до тебе є претензії, звідки ти взяв, докажи, що ти це взяв законно. Це презумпція вини. І коли Україна отримувала безвізовий режим, це було справою честі, і Україна взяла на себе зобов’язання таку презумпцію вини внести в Кримінальний кодекс. І коли контрольований Порошенком Конституційний суд для його ж друзів відміняє цю статтю, тим самим кидає Євросоюз і знищує для України перспективи. Оце вбиває довіру іноземних інвесторів і світу до України. Тому не розказуйте мені, що має бути в Кримінальному кодексі.

 

Цибулько

Троє із суддів, призначених президентом, – за цю статтю тільки один голосував.

 

Крулько

Я ще раз прошу… Василь, от знову перебиває. Ну це ж не нормально.

 

Василь Голованов

Да. Володимире, правда. Правда.

 

Крулько

І я ще хочу просто сказати: для мене особисто зараз чітко зрозуміло – ми обговорюємо бідність, – що це бідне населення абсолютно вигідне цій владі. Вони довели до цього стану, щоб за місяць до виборів кинути, як кістку, доплату до пенсії, оцю Петіну тисячу і так далі, і так далі. Це все зроблено навмисно, щоб попробувати перед виборами скупити населення.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Крулько

Бо середній клас ніколи за таку владу би не проголосував.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Іване.

 

Цибулько

А хто запустив Юліну тисячу? Хто? Звідки взагалі тисяча взялася?

 

Шуфрич

Он сумасшедший? Скажите мне.

 

Цибулько

Ні, я не сумасшедший, Несторе.

 

Шуфрич

Одно дело – вернуть «Сбербанка» деньги людям. Володя, у тебя совесть есть?

 

Цибулько

Юліна тисяча – що це за явище було?

 

Василь Голованов

Да-да.

 

Шуфрич

Володя, извини. Государство должно людям по вкладам «Сбербанка».

 

Василь Голованов

Це трохи інші речі. Да. Нестор Іванович…

 

Шуфрич

Это правда была. Возвращали Ющенко, Тимошенко…

 

Василь Голованов

Нестор Иванович…

 

Шуфрич

И Янукович… Возвращали.

 

Василь Голованов

Ну, я зараз теж… опять к кнопке побегу. Андрій Іллєнко, Ігор Мосійчук і Ростислав – нарешті – Балабан.

 

Іллєнко

Я так розумію, ішлося про голосування за зміни до Конституції в частині судочинства чи правосуддя. Так от я скажу, що «Свобода»… ми, представники «Свободи» в парламенті, – ми не голосували, ми голосували проти цих змін. Тому що ми казали, що це абсолютно бутафорна псевдореформа. І на превеликий жаль, ми виявилися праві. Тому що на сьогоднішній день ми бачимо судову і правоохоронну систему як найбільший провал нинішньої влади. Тому що вони не реформовані взагалі. І відповідно, вони є далі абсолютно корумпованими і такими, які не здатні захищати інтереси ні українських громадян, ні інвесторів, ні будь-кого іншого. Тепер – стосовно антикорупційного питання. Ви розумієте, в чому справа? Я взагалі після цього рішення Конституційного суду… я взагалі не розумію, навіщо ми приймали всі ці закони: про електронне декларування… Який сенс сьогодні в електронних деклараціях, якщо туди можна записати все, що завгодно, і ніхто не має права поставити ніяких питань по цьому? Який сенс у створенні був тоді всіх цих органів, якщо сьогодні в них забирають наріжний камінь, на яких, власне, будувалася їхня робота? Тобто це фактично… те, що сталося, – це вбивство антикорупційної реформи. Зараз ми говоримо про запуск антикорупційного суду. Так а що? Чим він буде займатися: цей антикорупційний суд? Якщо стаття, по якій він мав саджати, – вона зникла. Тобто це просто… Товариство, а от тепер згадайте всі ці розмови про посаджених трьох друзів, про те, що в нас, значить, буде боротьба з корупцією і тому подібне. От сьогодні по факту вона є повністю згорнута і знищена. Це просто юридично вже не має ніякого сенсу. Єдиний… єдина можливість це зробити – це зараз обрати президента, незалежного від олігархату, обрати парламент, незалежний від олігархату, там, де більшість буде нормальних депутатів, і проголосувати потім, ці норми повернути назад. Тому що я впевнений, що цей парламент цього вже не зробить. Тому що депутати цього ж парламенту, причому з різних фракцій, подавали подання для того, щоб відмінити цю статтю, тому що ця стаття – вона найбільше стояла поперек горла всім. Але насправді просто треба розуміти, що є абсолютно чітке розуміння, що без реальної… Я от кажу ще раз: проблема тої ж корупції і проблема бідності – це проблема олігархізації. Якщо не прибереться ця проблема, ні корупція, ні бідність, на жаль, не буде подолана.

22:14:32

Василь Голованов

Дякую, Андрію. Ми говоримо, да, зараз більше про негатив. Хвилину позитиву я зараз хочу від мене. Поділитися з нашими телеглядачами… Знає наш глядач, що вже декілька місяців один з найпотужніших провайдерів нашої держави відключив телеканал «НьюзВан» зі своїх пакетів, не ретранслює наш сигнал. І робить це незаконно, оскільки договір наш був продовжений до кінця 2019-го року. Тобто тим самим вони порушують свої зобов’язання. І сьогодні – ось мені зараз підказують колеги, я не володію повнотою інформації… але сьогодні ми виграли суд у провайдера, який зветься «Ланет». Деталі – завтра в нашому ефірі. А від провайдера чекаємо повернення у ваші телевізори у ваших домівках. Правда перемагає. Дякую. Ігор Мосійчук, прошу.

 

Мосійчук

Ну, реагуючи на виступ журналіста Бойка, хочу сказати: ну, ви помиляєтеся, фракція Радикальної партії Олега Ляшка не голосувала за судову реформу імені Порошенка – ми голосували проти. Ми зразу казали, що ніякої реформи не буде, що це буде підпорядкування судів собі. Що… що і відбулося. Я хочу, щоб люди знали правду: що в результаті реформи цієї так званої імені Петра Олексійовича судді почали отримувати заробітні плати – знаєте які? Від 300-т до 1-го мільйона гривень – зарплата судді різних судів.

 

Шуфрич

Від 300-т тисяч.

22:16:21

Мосійчук

Від 300-т тисяч до 1-го мільйона гривень – зарплата деяких суддів. Тому ми за це не голосували. Тепер: що вийшло? Що абсолютно підконтрольний Петру Олексійовичу суд Конституційний ухвалив рішення. Але найголовніше: це сигнал. І я хочу, щоб цей сигнал почула вся країна. Це сигнал того, що оточення президента і сам президент зрозуміли, що вони програють вибори, що Петра Олексійовича не буде в другому турі. І саме тому заради того, щоб урятувати все награбоване, всі свої статки і не нести відповідальності, скасована ця стаття: скасована стаття про незаконне збагачення. Вона скасована за прямою вказівкою Адміністрації президента. Тепер – щодо бідності і що робити, і щодо інвестиційного клімату коротко. Будь-який інвестиційний клімат і будь-що – нічого ми не залучимо, якщо не будемо думати самі про себе. Ми повинні створити жорсткий протекціонізм по відношенню до наших виробників, щоб наша продукція вироблялася і продавалася тут, а не торгувати сировиною. І тільки тоді люди будуть отримувати зарплату. А наразі найголовніше: я звертаюся до колег: і присутніх, і тих, які нас дивляться, до всього українського парламенту. Окрім ТСК по мародерству, яке зараз всі ми вимагаємо створити, я закликаю завтра вимагати поставити першим питанням на голосування проект постанови за авторством Олега Ляшка, Юлії Тимошенко, Віктора Бондара, Олега Березюка, Ярослава Москаленка, Юрія Бойка і Олександра Вілкула про скасування рішення уряду про підвищення ціни на природний газ та запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ для населення. Якщо ми цього не зробимо, то все оце – це просто балаканина тут, у парламенті, будь-де інше. Маємо блокувати разом трибуну, маємо відмовитися від участі в голосуваннях подальших, але мусимо цю цинічну владу бариг примусити скасувати злодійське підвищення ціни на газ. Тим більше, Гройсман уже визнав, що ціна може бути скасована, але переконайте МВФ. Вибачте, до чого українські пенсіонери, до чого українські громадяни до їхніх зобов’язань перед МВФ?

 

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. Я бачу реакцію, хто хоче відреагувати. Ростислав Балабан. Прошу, Ростиславе.

22:19:23

Балабан

Друзі, ну дуже було багато тез. Було б хорошо, якби ми обмінювалися, знаєте, можливо, короткими репліками.

 

Василь Голованов

Да, було б непогано.

 

Балабан

Було б непогано. Да. Ну, вже в кількох телерадіоефірах одразу звучить фраза: «Ми – найбідніша країна. Ми найбідніші». І так далі. Я можу десь помилятися, можу – ні. А п’ять років ми були найбагатшими чи десять років найбагатшими? Чи в 1991-му ми були найбагатшими?

 

Шуфрич

Ну, дещо багатшими. Дещо багатшими.

 

Балабан

Ну, я знаю, що ви будете зараз казати про 170 доларів, там, пенсії і так далі, і так далі. Це зрозуміло.

 

Шуфрич

Але ж це правда.

 

Балабан

Були… були такі моменти. Про найбіднішість, да? Тобто ми не були найбагатшими, і тому ми зараз маємо говорити, що робити з економікою. Тобто ми говоримо зараз про рейтинги кандидатів чи що робити з економікою? Рейтинги кандидатів…

 

Василь Голованов

Без рейтингів, прошу, Ростиславе.

 

Балабан

Без рейтингів. Я ж про це і кажу.

 

Василь Голованов

Да, без рейтингів. У жодному разі.

 

Балабан

Тому що коли кажуть… Дивіться, я тут зараз не агітую. Коли ми кажемо про кір, так, кір і там хтось винний… Я довіряю своєму брату, він лікар – да? І він каже, що проблема епідемії кору – це кампанія Мамаш десять років назад проти вакцинації.

 

Цибулько

Проти щеплень. Так.

 

Балабан

Проти щеплень.

 

Цибулько

В часи Ющенка із Закарпаття хвиля пішла істерики.

 

Мосійчук

Я вибачаюся. А 400 тисяч доз американської вакцини, непридатної для вакцинації, ввезені в Україну – це Ющенко, Тимошенко, Мосійчук, Крулько, Шуфрич завіз? Чи ваша Супрун? Відповідайте. Завезена арештована американським судом вакцина. Американським – не українським. 400 тисяч доз. Може, це Іллєнко завіз?

 

Цибулько

І як її могла пропустити митна служба?

 

Мосійчук

Чи, може, ще хтось завіз?

 

Цибулько

Якщо вона прострочена, як її митна служба могла пропустити?

 

Мосійчук

Не прострочена, а арештована американським судом.

 

Шуфрич

Это служба качества лекарств пропускает, Володя.

 

Мосійчук

За позовом організації пацієнтів Сполучених Штатів.

 

Шуфрич

Она же министру и подчиняется. Что они сделали? Служба контроля за качеством… Служба контроля за качеством лекарств должна быть независимой, но они контролируются этой Супрун. Всё. А задача одна… В 2013-м году выделили 7.0 миллиардов долларов на здравоохранение, а уже в 2015-м – 3.3, в этом году, после всего давления, – 4.0. 4 миллиарда люди доплачивают из-за этой Супрун. Люди из своего кармана платят за то, что должно платить государство. Они эти деньги крадут через «Укроборонпром» в том числе.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Шуфрич

Вот это – свинство.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. Ростислав не закінчив. Три тези, ви сказали.

 

Балабан

Тези. Коротше кажучи, друзі, про що б ми не говорили, ми будемо говорити про вибори. Про корумпований суд – дуже коротко. Хотів привітати ваш канал. У нашому корумпованому суді – да? – телеканал «НьюзВан» виграє суд. Ну, виграє… Я вас вітаю, ви будете сильнішими як телеканал.

 

Василь Голованов

Дякую.

22:22:12

Балабан

Я з цим вас вітаю. Ще кілька хотів тез… Не вірю в мантри про чудо іноземного інвестора. Чому? Тому що ви казали про рейдерство, я не буду це повторювати. Про суди – не буду це повторювати. Про прокуратуру – погоджуюся. Найкращий інвестор – це українець, да? Тобто у нас зарегульована економіка, будь-який дозвіл, який отримати що при Кучмі не можна було, що при Ющенку – суперважко, що при інших кандидатах і президентах – суперважко. Зарегульовано, так? Найкращий інвестор – це українець. Ми 25 років зневажливо говорили про бізнес. Завжди. Хто буде підвищувати пенсії? Пенсії підвищує не парламент, не уряд. Пенсії здатні підвищити тільки успішні, ефективні бізнесмени, які своїми податками будуть наповнювати. А парламентарі роблять рівні… рівне поле гри. Рівне поле гри. І дуже коротко хотів привітати таку річ… Про Польщу казали, виїжджати… Робіть дома ремонт, Україна має перспективи, і у вас буде ота посмішка, тільки не на полу, а на вашому обличчі, тому що вам подякує дружина.

 

Чаплига

Дякую, мені вже Грицак подякував. Він живе у мене в телефоні.

 

Балабан

Слухайте, те ж саме, не переживайте. Більше говоріть в ефірі – і все зашибись.

 

Чаплига

Грицак живе в наших телефонах, ми розказуємо про інвестиції.

 

Балабан

Друзі… друзі… друзі, і є… було опитування в Польщі. Я хочу, ну, от якийсь позитив. Я підтримую тих людей, які, ну, працюють в інших економіках світу, наших українців. За опитуванням поляків, вони визнали найбільш впливовими людьми, що змінюють життя і економіку Польщі, – знаєте кого?

 

Чаплига

Українців.

 

Балабан

Перше місце… Ну, я можу помилитися. Чи перше, чи друге місце – українці. Не їх уряд, не їх президент – українці. Друзі, коротко. Коротко. Ми скажемо цю тезу – і… а політики і парламентарі…

 

Мосійчук

Ви ж визнали банкрутство влади от тільки що своїми словами.

 

Балабан

Слава Богу… Ні, слава Богу, що мають можливість виїжджати, пересуватися, дивитися нові стандарти. Це слава Богу.

 

Василь Голованов

Да-да.

 

Балабан

Дуже коротко одна теза.

 

Василь Голованов

Давайте. Ще одна.

 

Балабан

До тих пір… до тих пір, поки у нас дозвіл отримати на вивіску, там, табличку «перукарня» чи будь-яку іншу треба більше року, до тих пір, поки «Київархітектура» півтора-два-три-п’ять років підприємцям не дає дозволи… Тобто антикорупційність має спускатися… не тільки топ-рівень, а спускатися нижче і нижче, нижче, нижче. Тобто ми маємо говорити про бізнес, який буде сплачувати податки.

 

Мосійчук

А що має архітектор говорити, коли в оборонпромі крадуть і на всю країну обговорюють? 2.0-2.5 відсотки.

 

Балабан

Вони мають… вони мають за це…

 

Василь Голованов

Друзі, час. Час. Час, да. Дякую. Вадим Юрійович чемно чекає можливості. Прошу.

22:25:06

Карасьов

Да, можно без оборонпрома, вот. Ну, знаете, если делать ставку на средний класс, на средний бизнес, то это поменяет всю систему власти. Потому что тогда будет платить массовый налогоплательщик – и он будет требовать: «А куда деньги мои делись?»

 

Балабан

Змінюється ментальність, змінюються політичні сили. Правда.

 

Карасьов

Да-да-да. А так, конечно, когда есть несколько крупных налогоплательщиков: это либо, там, «Энерго», «ДТЭК» олигархов… Да, и они… как бы понятно, что они платят налоги – и они управляют экономикой и политикой. А все остальные налогоплательщики – это косвенные налоги, платим НДС в магазинах, супермаркетах… Любая покупка. Это вот цены. Она забивается в цены, поэтому цены высокие. Но вопрос не в этом. Знаете, вот давайте так: конкретно – смотреть. Вот за эти пять лет… Вот скажите мне, пусть люди скажут. Мы всё-таки прогрессировали или деградировали? Мы стали богаче или стали беднее? Ну, не конкретные люди, а мы в целом. Есть статистика. Ну понятно, что если в долларовом эквиваленте, то у нас средняя зарплата, минимальная зарплата намного ниже, чем была, там, допустим, пять лет назад. И вот прогресс или всё-таки регресс был за эти пять лет? Давайте… Вот мы говорим о бедности. Василий, вот смотрите…

 

Василь Голованов

Да.

 

Карасьов

Конечно, мы не такие бедные страны, как в Латинской Америке, как Венесуэла. Там выйдешь за центр Каракаса – и там лачуги, без света и так далее, и так далее. Да, роскошь в центре… У нас – слава Богу, нет. Советское наследие ещё не профукали. Но можем… но можем и профукать, если так дальше будет дело… дальше идти. Скажу почему. Потому что два… две составляющих обеднения страны. Первая – это система эксплуатации и грабежа народа: она остаётся. Вот смотрите: два… Когда надо решить проблемы энергетики, мы цены на коммунальные тарифы… да простой человек – на него, на семьи… К сожалению, да. Дальше. Вот смотрите: вот один… Ну, правильно власть делает, что она индексирует пенсии. И сейчас люди под выборы, не под выборы, но они получат свои деньги какие-то, так? Увеличенные деньги. Но что было сказано, когда решали это всё, по телевизору? Что к сожалению, мы не могли два года платить… индексировать эти пенсии, которые должны индексироваться, потому что надо было армию содержать. А почему простые люди, простые пенсионеры должны на себя всю тяжесть поддержки армии?.. А где остальные? Почему остальные не были? И так далее можно говорить. И второй момент. Знаете, почему… когда богатая экономика? Когда капитал приходит в экономику… А у нас он приходит или уходит? Кто-нибудь вообще цифры знает, сколько у нас утекает капитала за границу, в оффшоры? Больше утекает. Вместо того, чтобы, наоборот, привлекать его сюда, у нас он уходит туда. В Америке капитал импортируется. Дальше: импортируется рабочая сила. Поэтому Америка – богатая страна и там рост экономики. 3 процента у них, даже до 4-х – это очень… для такой большой экономики, как она, это вообще много. Это наших 15 процентов: для маленькой экономики.

 

Цибулько

І в Німеччині.

 

Карасьов

Так вот… В Німеччині – 2 процента. Тоже много очень. Это много. Так вот: у нас – смотрите – капитал уходит туда, за границу, наши даже деньги, которые здесь зарабатываются, уходят туда, в оффшоры, и рабочая сила тоже туда уходит. Почему уходит рабочая сила? Потому что вымываются рабочие места. Где платят социальные взносы, пенсионный взнос в Пенсионный фонд? В Польше платят. Они же… значит, если нет рабочего места, они платят тут. Но есть ещё печальная, Вася, вещь, на которую надо обратить внимание.

22:28:40

Василь Голованов

Так. Яка?

 

Карасьов

Смотрите…

 

Василь Голованов

Давайте.

 

Карасьов

Инвестор придёт тогда, когда он будет понимать, какую экономику мы будем строить. Рыночно зависимую от немецкой экономики, как в Польше… Потому что Польша – да, хорошая экономика, но она… она зависит от немецкой экономики. И как в Венгрии. Ни экономика Польши, ни экономика Венгрии так и не стали промышленными хабами, технологическими хабами. Конструкторские разработки, инженерные мозги сидят в Дюссельдорфе, в Дортмунде, в Мюнхене, так сказать, в Париже – где-нибудь там, но не тут. Там только сборка идёт. Да, это хорошо, но технологически… не создаётся интеллектуальная стоимость, которая там трансформируется в эту стоимость. В Польше – нет. Нам надо понять, какая экономика у нас будет. Второй момент: где наши рынки? Правильно Игорь говорит, что надо, чтобы был и протекционизм, и так далее. Но где продавать? Продать же надо ещё её. Где продавать? Это… это два, так? И… это два. И ещё один момент, который очень важен для понимания того, какая будет у нас экономика. Так? Смотрите: пример один. Это сделал пример Кучма, вот когда три президента были. Смотрите…

 

Василь Голованов

Так…

 

Карасьов

Мы увеличили аграрный экспорт в Европейский Союз в этом году: в 2018-м – на 14 процентов, но при этом перерабатывающая пищевая промышленность в этом экспорте уменьшилась на 8 процентов. Что это означает? Что мы занимаем нишу сырьевого аграрного экспорта. Вопрос: наведите мне пример, когда аграрно-сырьевая страна была богатой. Никогда. Потому что низкий уровень стоимости, производят не тут, рабочие места не тут, денежный поток генерируется не тут, не в Украине, а генерируется там за счёт того, что мы продаём фактически свою землю туда. Да, у нас рынка земли нет, но продукт этой земли сырьевой мы продаём на Западе. Так вот: никогда не будем богатой страной и профукаем богатство, которое есть, если будем чистым экспортёром сырья аграрного в Европу и чистым экспортёром рабочей силы в Европу.

 

Василь Голованов

Не встигаємо. Не встигаємо. Ігоре… Ігоре, ні.

 

Мосійчук

Дуже коротка репліка.

 

Василь Голованов

Ігоре… Ігоре!

 

Мосійчук

Вадиме, я погоджуюся повністю, але… Ну дайте закінчити.

 

Василь Голованов

Ні. Ну Ігоре, ну давайте… Мені потім скажуть, я Крулька зупиняв, а Мосійчука не зупиняв. Так не працює. У нас є диригент у цьому оркестрі. І якщо ми працюємо як один оркестр, то в нас вийде симфонія. А якщо ми будемо кожний грати свою партію, як зараз ви представляєте свої партії, то в нас спільної справи не буде. Я додам інформації – і потім кожен висловиться. Державна служба статистики проаналізувала також, як змінилися ціни на основні товари і послуги в Україні за рік. Помітно подорожчали послуги громадського транспорту: 26 відсотків. Зросло в ціні і пальне: дизель – на 20 відсотків, бензин – на 12. Найсильніше додали в ціні овочі, а от ціна на гречку знизилася. Став дорожчим і хліб, проте не для киян: з березня вони зможуть отримувати так званий соціальний хліб зі знижками до 75-ти відсотків… (перегляд відео)…

22:31:43

Хонда (запис)

Киянин зможе придбати хлібобулочні вироби в кіоску лише за наявності картки киянина. Коли були фіксовані ціни, в нас були випадки, коли просто скуповувався той хліб підприємцями і возили продавати його просто за ріг, на іншу вулицю, за іншими, ринковими, цінами. А оскільки якраз позиція була домовленостей, що хліб має бути розрахований на соціально незахищені верстви населення, саме була встановлена нова система щодо пільговиків.

 

Василь Голованов

Система знижок визначена договором про співпрацю між Київською міською держадміністрацією та ПРАТ «Київхліб» у грудні 2018-го. Згідно з ним, власники картки киянина поділені на п’ять категорій. Кожна з цих категорій має свій розмір знижки. Власники картки киянина, які не можуть… не мають пільг, зможуть купувати соціальні сорти хліба зі знижкою 20 відсотків, але лише одну буханку в день на людину. З 1-го березня підвищаться пенсії. Я обіцяв, що ми про це поговоримо. Уряд перерахує розмір пенсійних виплат з урахуванням середньої зарплати та інфляції. Такий перерахунок зроблять вперше за останні п’ять років, виросте пенсія в усіх, хто її отримує. Гроші на це уряд передбачив у державному бюджеті. Отож, усього пенсії зростуть на 17-18 відсотків. Передбачають для пенсіонерів і додаткові виплати: по 2 тисячі 400 гривень. 25-го лютого на нараді в Пенсійному фонді президент Порошенко повідомив, що в березні-квітні пенсіонерам, які отримують мінімальну пенсію, нарахують одноразову компенсацію за невиплачену індексацію 2015-2016-го років. Пенсіонерам додатково обіцяють виплатити по 1-й тисячі 200 гривень у березні і ще стільки ж – у квітні. Також у Мінсоцполітики обіцяють доплатити тим, хто через низьку зарплату не отримав індексацію, але має великий страховий стаж… (перегляд відео)…

 

Порошенко (запис)

Ми всі наступні п’ять років у рамках нашої боротьби з бідністю будемо підкупати пенсіонерів, збільшуючи їм пенсії, людей праці, збільшуючи їм зарплату, родини і багатодітних матерів, збільшуючи їм пособія. Гроші, які зараз будуть спрямовані на виплату пенсіонерам, які отримують найнижчу пенсію, менше або на рівні мінімальної, вже є на рахунку Пенсійного фонду.

22:34:12

Василь Голованов

Ну, а щодо грошей на індексації та інші виплати пенсіонерам – то в уряді стверджують, що вони є. Ресурс у розмірі 4.4 мільярди гривень було отримано Пенсійним фондом від розмитнення автомобілів на єврономерах. З початку дії пільгового періоду і до його закінчення 22-го лютого 2019-го року оформлено понад 218 тисяч транспортних засобів. Загальна сума надходжень до держбюджету склала 8.6 мільярдів гривень. І зараз, будь ласка, поверніть голосування телефонне, щоб глядачі пам’ятали. Нам уже скоро підбивати підсумки. Ну, «скоро» – за півгодини. Чи вважаєте ви себе бідним? 13 тисяч 590 глядачів на цю хвилину проголосували. 94 відсотки відповіли «так». Я зараз… Дивіться: у нас прозорий ефір, прямий ефір, на годиннику 22:35. І в тому самому порядку, як я і обіцяв надати слово… І це зараз не Ігор, тому що я його перебив, а першим, кому я обіцяв, – це був Михайло. Нестор, Ігор і Іван. Прошу, як я і наголосив. Прошу.

 

Чаплига

Я постараюся дуже коротко. Дивіться: ну, тут коментувати стосовно цих підвищень немає що, тому що всі прекрасно розуміють, що ці «євробляхери» з’явитися без кримінального даху в таможні не могли.

 

Василь Голованов

Так.

 

Чаплига

Це система. Тобто спочатку створюється кримінальний канал, на якому заробляються величезні кримінальні гроші, після цього цей канал закривається, а з людей, яких втягнули в цю схему, другий раз вимивають кошти під предлогом того, що нам треба гроші в бюджет. Після цього в непередбачений бюджетом спосіб це роздають а-ля під виглядом індексації, хоча це жодна не індексація, після цього приходить президент, явка з повинною: «Це підкуп, я буду підкупляти». Все. Я навіть не розумію, що… що можна говорити. Які інвестори? Про що ми далі взагалі можемо говорити? Це навіть не Сомалі. От повністю вся картина за три секунди. Але про що насправді я хотів би сказати? Хотів би сказати про те, що якщо кудись і треба було б вкладати кошти, то це треба було вкладати їх навіть не у ВПК. І не в кулі, і не в ці «Богдани», на яких вкрали на 2.0, а потім на 2.5 ще раз помножили. Треба було вкладати у вчителя. Тому що якщо сьогодні… якщо сьогодні ми не почнемо відроджувати – я не знаю – радянську систему – її назвіть – десять років освіти, фізика по Перельману, там, математика і так далі… брати ті старі ще підручники чи як інакше, але якщо ми сьогодні не почнемо з першого класу відроджувати освіту, все, от про що ми сьогодні говоримо, не буде мати жодного сенсу вже через максимум три роки. Максимум три роки. Тут просто не буде з ким говорити. Речі, які я сьогодні говорю, впевнений, зрозуміють… Ну, тут старша трошки аудиторія, але якщо ми підемо на аудиторію десь приблизно 30-ти років, вони не зрозуміють і половини того, про що я говорив сьогодні. Друге, в кого варто було б вкладати, – це в лікаря. Тому що добре, в мене вистачить коштів купити за 1-ну тисячу 100… мені сказали, коштує оця бельгійська вакцина, бо храни мене Господь від тої індійської, яку тут непонятно хто заводить, і ще й болгарську якусь там пропонують… І вколоти її треба – ще 600. І плюс ще там щось… Ну, в общем, 2 з чимсь у мене вийшло. Порахували, от учора дитині вкололи цю вакцину бельгійську. А в когось є такі кошти для того, щоб вколоти цю вакцину? А не дай Боже, ви вколете цю, вибачте, х…ню індійську або ще щось. Це страшна… це страшна штука. Насправді в мене просто… зашкалили трошки емоції.

 

Василь Голованов

Ефір. Ефір. Ефір.

22:37:39

Чаплига

Бо це ж діти. Так от: єдине, у що можна вкладати, – це в лікаря, тому що якщо завтра не буде кого… ну, не буде кому працювати – а вибачте, якщо сьогодні таке колоти, то хто буде жити завтра? – і якщо не вкладати у вчителя у розрахунку на те, що бодай через десять років, коли закінчать школу, і ще п’ять… можливо, тоді такі, як я, повірять у те, що зміни в цій державі можливі, то вже, в принципі, більше нічого тут… ніякі інвестиції вже нічому не поможуть. Тому ще раз кажу: не ВПК, не кулі і не рушниці. Вчитель і лікар.

 

Василь Голованов

Дякую, Михайле. Зараз, як я і обіцяв, з Подолу долучається до нашого ефіру мій колега Богдан Амінов. Богдане, прошу, слухаємо тебе, ти вже в ефірі.

 

 

 

22:38:29

Амінов

Доброго вечора, Василю! Вітаю гостей студії, глядачів, телеглядачів. Бачимо, як завжди, людей зібралося більше, ніж ефірного часу. Але спробуємо по максимуму отримати думку киян щодо бідності: що ж є бідність для них і скільки у нас, власне, таких людей у країні. Що ж, дуже дякую, що прийшли, приєдналися до ефіру. Попрошу перед тим, як відповідати на питання, представлятися і, власне, говорити свою думку. Що ж, розпочнемо, певно, з вас. Скажіть, будь ласка: що таке бідність для вас? Про які кошти йдеться, якщо ми говоримо про бідність, і скільки в нас таких людей? 

 

Марія

Здравствуйте. Меня зовут Мария. Для меня бедность... Насамперед для мене бідність – пробки на дорогах, це переповнені автобуси, низькі зарплати, дуже висока комунальна плата. Також дуже багато бідних людей на вулиці. Тобто насамперед це економічне положення країни, яке не відповідає стандартам Європи. Також для мене бідність – це переповнені дитячі садки, в яких немає просто місць для дітей. І в школах, у яких теж... 

 

Амінов

Добре. Видно, що хвилюєтесь. Дякую, почали думку. Бачимо, що бідність – це не тільки мало коштів, але й якісь деякі інші соціальні елементи, які присутні або відсутні у нашій країні. Що ж, рухаємось далі. Представтесь, будь ласка. Скажіть: що для вас бідність? Скільки бідних людей? Про які, власне, кошти чи ресурси йдеться, якщо ми говоримо про бідність в Україні. 

 

Єлисей

Здравствуйте. Меня зовут Елисей. Я считаю, что бедность – это расширенное такое понятие. В финансовом плане, да, вы имеете в виду? 

 

Амінов

Так. 

 

Єлисей

Ну моё мнение: что каждый человек сам – как сказать? Сам властен над своим кошельком. То есть ему ничего не должно государство. То есть всё это зависит именно от его мышления, как человек думает. Даже, не знаю, владелец "Пузатой хаты" – вряд ли он был в семье миллионера какого-то. Он, скорее всего... 

 

Амінов

Давайте без реклами. Власник якогось фастфуду, кафе і так далі. 

 

Єлисей

Да. Эти все люди сами поднялись. И явно, что им надоела эта жизнь: такая, как у нас. Я имею в виду, что каждый человек властен сам над собой. 

 

Амінов

А скажіть, будь ласка: людина бідна – що в неї, які гроші в неї є? Скільки заробляє людина, яка бідна? 

 

Єлисей

Яка бідна? Ну средняя зарплата у нас сколько? 10 тысяч в Украине? Ну вот меньше 10-ти тысяч – это, наверное, вот эта зарплата. Вот эта... 

 

Амінов

Межа бідності, маєте на увазі? Якщо менше 10-ти тисяч. 

 

Єлисей

Да. 

22:41:24

Амінов

От могли почути ще одну думку, так. Менше 10-ти тисяч на місяць зарплата – межа бідності така от. Для Єлисея така межа, скажімо так. Скажіть, будь ласка, ви: які у вас, власне, думки щодо цього приводу? І що для вас бідність в Україні, скільки це грошей? Або яка  відсутність цих грошей? 

 

Костянтин

Здравствуйте, меня зовут Костя. Ну бедность – это – понятное дело, что плохо. Это и так очевидно. Но знаете, типа это такая вещь, которая всегда есть и всегда будет. Он неё невозможно избавиться полностью. И как бы, в принципе, как предыдущий человек сказал, я не считаю, что 10 тысяч – это прямо бедность. Можно прожить. Да, плохо, но в принципе, можно типа. Для меня бедность – это меньше 5-ти тысяч. Вот это я называю бедностью. А так типа...

 

Амінов

Як ви гадаєте, скільки людей таких, наприклад, у Києві чи в Україні, які бідні? 

 

Костянтин

Точно сказать нельзя. Но понятное дело, что много. Очень много. И не только в Украине – во всём мире. Те же европейские страны, та же Америка. 

 

Амінов

А як ви гадаєте, чого не вистачає для того, щоб бідних людей було менше? Наприклад, влада досить часто говорить про показники ВВП на рік, про потенціал нашої економіки. Але тим не менш отаке явище як бідність залишається. Чому так відбувається? 

 

Костянтин

Тут сложно сказать. Скорее всего, из-за того, что нужно цены не так сильно поднимать, сделать больше зарплаты, пенсии, льготы и прочее. 

 

Амінов

Дякую, Костянтине. Почули також вашу думку. Почули різні цифри про те, що таке бідність. Для когось це менше 10-ти тисяч, для когось – менше 5-ти тисяч. Але тим не менш про її відсутність ніхто не говорить. Тож почули думку киян з Подолу, з центру Києва. Нагадую, що щосереди сюди кожен може прийти і висловити свою думку на тему, яка дискутується в "Українському форматі". Василю? 

 

Василь Голованов

Дякую, Богдане. Богдан Амінов з Подолу, з центру столиці. Для когось бідність – це пробки на дорогах, для когось – зарплата менше 10-ти тисяч гривень. Хоча, як на мене... Я не сперечаюсь із жодним зі спікерів зараз із цих молодих людей, але, як на мене, пробки на дорогах – це, навпаки, велика кількість автівок, тобто гроші є. І гроші на бензин є. Не так вже, напевно, і погано. 

 

Карасьов

В африканских странах, в африканских столицах больше всего дорогих машин. Больше, чем в Европе. Я вам расскажу одну вещь такую. Знаете, каждый... 

 

Василь Голованов

Це штучні. Вадиме Юрійовичу, це ж штучність. Правда, ну одиночні. 

 

Карасьов

Василий, смотрите. Каждое утро из Парижа в Луанду: столицу Анголы – вылетает самолёт со свежими устрицами. 

 

Василь Голованов

Чудово. 

 

Карасьов

Почему? Потому что страну грабят. Там алмазы. И все сидят... Авантюристы всего мира сидят и грабят эту страну. Бедный несчастный народ ангольский! Самая богатая женщина Африки – это дочь президента Анголы. Она же гражданка Российской Федерации: у неё паспорт Российской Федерации есть. Так вот почему? Потому что алмазы – это проклятие Анголы. Она не может никак стать богатой, потому что грабят её. У нас тоже, понимаете, много ресурсов есть. Вместо того, чтобы это было инструментом богатства, оно остаётся инструментом бедности. Та же земля. 

22:44:45

Василь Голованов

Вадиме Юрійовичу! Дякую. Дякую, Вадиме Юрійовичу! Дякую. Не ламайте нам порядок, який анонсував... 

 

Карасьов

Это не показатель. Машины – не показатель. В африканских столицах машин больше, чем в  Киеве. 

 

Василь Голованов

Дякую. Я не про дороговизну – я про кількість їх. Тобто якщо є ще можливість їздити... Є ще можливість їздити. Прошу, Несторе. Ігор, потім вам. 

 

Шуфрич

Безусловно, как оценить то, что сегодня поднимают пенсии? В среднем поднимут на 255 гривень. Не меньше ста гривень на человека. На это увеличили дефицит на 30 миллиардов гривень, который кто-то когда-то должен будет закрыть. Порядка 10-ти миллиардов пойдёт на выдачу этих 1200 гривень якобы компенсации за 16-17-й год. Но я считаю, что это цинично. Это просто издевательство. Потому что это разовая выплата. Это разовая выплата. И даже после всех этих выплат наши пенсионеры, которые построили эту страну, будут получать больше чем в два раза меньше, чем в 13-м году. А цена на газ поднялась в 14 раз, цена на электроэнергию – в 10 раз, продукты питания – в среднем в 4 раза, коммунальные услуги – 11-13 раз. И вот при этом сокращаются почти на 1 миллиард долларов: на 19 миллиардов гривень сокращаются – субсидии. Власть говорит, что люди стали жить лучше. Вот это враньё. Вот это преступление против всего народа. И власть надеется, что за неё проголосуют 31-го марта. Знаете, я пообещал харьковчанам, что обязательно расскажу про их инициативу. Там я уже видел везде: везде, в каком населённом пункте я бы ни был: или это областной центр, или это районный центр, или просто останавливались и мы говорили с людьми – везде раздают – они это называют – "петину тысячу". Правда, где-то дают 2 тысячи, где-то обещают 3 тысячи. И говорят, надо сфотографировать бюллетень с галочкой – и тогда можно будет получить доплату. И харьковчане, умные люди, придумали "операцию "Ниточка". Возьмите кусочек ниточки, на бюллетень наложите в виде галочки, этим сволочам пошлите эту фотографию. Пусть они отдадут вам ваше. Потом уберите эту галочку и проголосуйте по совести: так, как вам велит ваше сердце и как вы чувствуете. Вы прожили по-новому эти пять лет. Я сейчас видел видео, где Порошенко, по-моему, в Запорожье девочку... Она ему что-то сказала, он содрал с неё шапку и как-то хлопнул её. А может, она пришла с тем, что ей болит? Нельзя сегодня к людям... 

22:47:33

Голос

Забрав шапку чи ні? 

 

Шуфрич

Можно к людям... Нельзя сегодня к людям, которые выдержали на себе бремя этих страшных пяти лет, так относиться. Нельзя людей сегодня попирать. И мы говорили, как плохо. Безусловно, хотелось бы послать надежду. Надежда – это... Есть примеры, мировые примеры. Это пример Колумбии. После того, как там закончилась партизанская война, ВВП страны увеличился сразу на 24 процента. За один год. Народ не поддержал мирный договор. Президент взял на себя ответственность. У нас тоже есть мирный план: Бойко и Медведчук его разработали. Как разработали и закон, который, я надеюсь... Пусть мы там будем все соавторы. Я сегодня не берусь, что это закон Бойко. Вот мы объединились вокруг инициативы снизить тарифы. Давайте примем закон, что ограничим цену на газ 4900 гривень. Это расчётная цена, больше которой люди сегодня платить не в состоянии. Румыния на три года заморозила цены на электроэнергию и на газ для населения. Значит, можно это делать даже в Евросоюзе. Не надо нам тут рассказывать, что это не по-европейски: замораживать коммунальные тарифы. Это делают европейские страны, которые уже члены Евросоюза. А нам только обещают. И близко нас там пока никто не видит! Поэтому давайте поймём, что нам надо объединиться вокруг мира. Вы не согласны во всём с нашим мирным планом, который мы озвучили? Давайте дискутировать. Но мы должны понимать: по линии разграничения украинцы и с одной, и с другой стороны. Мы должны найти национальный компромисс. И это сразу нам даст возможность вернуться к показателям 15-го года. И эта реальность уже продемонстрирована в других странах мира, где были подобные конфликты. Подсчитано: в случае реинтеграции Донбасса на 38 процентов поднимется ВВП. А сегодня ВВП – это действительно стратегический показатель для страны, потому что это зарплаты, это доходы граждан. А чем больше зарплаты и пенсии, тем больше оживляется рынок. Что такое ваши зарплаты и пенсии? Это кровь экономики. Это кровь для отечественного производителя. Чтобы не на импорт тратить деньги, а чтобы тратить деньги для того, кто сегодня даёт вам работу. 

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую. 

 

Шуфрич

И я уверен: убрав этих коррупционеров, этих нелюдей, используя, на кого сильно давят, эту ниточку, мы через 32 дня поменяем эту власть. А потом будем спорить, как сделать жизнь лучше. И вы дадите нам свою оценку. 

 

Василь Голованов

Так. Я зараз поглядом – дякую, Несторе! – дивлюсь на Олену Водолажко, нашого юриста, яка теж повела бров’ю, але кнопку не натиснула. На межі. На межі був Нестор. 

 

Водолажко

На межі. 

 

Василь Голованов

Ігор, як і обіцяв. І Іван Крулько. Прошу. 

22:50:24

Мосійчук

Знаєте, останніми днями мудрий український народ найбільше поширював у соцмережах, втішався з такого мема, з якого я, наприклад, плакати хотів би. "Ваше джерело доходів?" – "Армія, мова, віра". От у цьому мемі українці, по суті, висловили своє відношення до всього того, що відбувається протягом останніх днів. Приїжджаємо ми з Олегом Ляшком на мою рідну Полтавщину у місто Пирятин. Підходить пенсіонер із кульочком і передає 42 копійки українському уряду, бо це надбавка до його пенсії. От українець бере і демонструє це. Інша ситуація: українська Одеса. 16 тисяч викладачів, лікарів, працівників, студентів Одеського медуніверситету третій місяць не отримують заробітну плату, бо пані Супрун бореться, хто ж буде ректором. До чого тут 16 тисяч українців, які не отримують гроші третій місяць? Бог його знає до чого. Вона просто не підписує принципово кошторис і не платить людям гроші. Ми зараз говоримо про бідність, ми говоримо про ринки. Головним ринком, пане Вадиме, має бути внутрішній ринок. І у всіх економіках світу так і є. Внутрішній ринок! Тому підвищуємо пенсію, підвищуємо зарплату, підвищуємо купівельну спроможність українців – і тоді зростатиме ринок. 

 

Карасьов

Василю, дозвольте відповісти? 

 

Василь Голованов

Ні, час. Вадиме Юрійовичу, ні. Не в парламенті ми. 

 

Мосійчук

Потрібно запровадити чітку формулу: "Купуй українське, плати українцям". Тоді буде працювати економіка. 

 

Василь Голованов

Дякую, Ігоре. Іван Крулько, "Батьківщина", прошу. Вадиме Юрійовичу, якщо вистачить часу. 

 

Крулько

Я хотів би пояснити всім, бо це стосується в першу чергу мільйонів пенсіонерів, які нас зараз дивляться. Значить, по-перше, я хочу всім сказати пенсіонерам, що коли вам розповідають, що раніше не було можливості індексувати пенсії, а зараз раптом з’явилась, то знайте, що не індексували вам пенсії навмисно, тому що хотіли кинути ніби кістку перед виборами президента. Це є непрямий підкуп виборців. І це зараз роблять. Чи можна бути проти того, що щось людям дадуть? Ні, я ніколи не буду проти того. Я просто хочу, щоб люди дали цьому пряму оцінку. Зараз вам дають не якусь надбавку за два місяці, а віддають ваше, яке навмисно вам ці роки не віддавали. Проголосуйте проти тих, хто вас всі ці роки обманював, а зараз, немов кістку, кидає перед виборами. Що стосується Пенсійного фонду. Я хотів би сказати, що Пенсійний фонд є вкрай... 

 

Цибулько

Це агітація. Це агітація. 

 

Василь Голованов

Да, да, да. 

 

Цибулько

Це агітація, ну йолкі-палкі! Це ж агітація! 

22:53:37

Василь Голованов

Ну є для цього юрист. 

 

Голос

У чому агітація? Він не говорить, голосувати за кого. 

 

Крулько

Пенсійний фонд є глибоко дефіцитним. Дефіцит Пенсійного фонду складає 167 мільярдів гривень у цьому році. 167 мільярдів! І тому нинішня влада, включно з президентом, має відповідати в тому числі за таке неефективне управління Пенсійним фондом. Бо в європейських країнах пенсійні фонди є найбільшими інвесторами. А в нас, вибачте, ті, хто платить податки, дотують Пенсійний фонд через те, що туди бездарів призначають, які не здатні навести лад у відомстві, яке повинно заробляти само і підвищувати пенсії для українських пенсіонерів. І  це обов’язково треба змінювати.  Це і буде справжньою пенсійною реформою. 

 

Василь Голованов

Дякую, Іване. Вадиме Юрійовичу, коротка репліка у відповідь, прошу. Дуже коротка. 

 

Карасьов

Німеччина та Китай – чемпіони по експорту. Вони на зовнішніх ринках продають свій продукт, ці гроші, валютні доходи, повертаються до країни – і, зрозуміло, підвищується все. І добробут людей. Тому для того, щоб внутрішнє виробництво... Автозаводи, наприклад, у Німеччині – треба продати машини десь. Тому і ринок зовнішній тут грає ключову роль. Ось про що мова йде. 

 

Василь Голованов

Дякую, Вадиме Юрійовичу. Ми тільки що на великому екрані бачили міністра соцполітики Андрія Реву. Андрія Олексійовича ми запрошували на цей ефір. На жаль, в нього не вийшло. Говорили ми, можливо, про наступні наші ток-шоу. 

 

Крулько

Тому що він боїться. Нема що сказати людям. Того і не приходить. Боїться приходити до людей і відповідати. 

 

Василь Голованов

Я сподіваюсь... Я сподіваюсь, що все ж таки буде можливість. Я обіцяв. Андрій Іллєнко прямо зараз, прошу. 

 

Іллєнко

Ви знаєте, те, що перед виборами влада нарешті хоч трошки згадала про людей, – це, напевно, добре. Тому вибори, напевно, треба частіше проводити. Раз на рік – тоді взагалі, може, нормальна ситуація в країні буде. Тобто, звичайно, я не буду казати, що я проти того, що людям дали якусь додаткову виплату. Питання просто в тому, коли це робиться і як це робиться. По-перше, це одноразові виплати. Це ніяке не системне підвищення. Це просто треба розуміти. І це робиться під вибори. Тобто розрахунок очевидний. По-друге, знаєте, це як з пенсійною реформою так званою. Коли, згідно на той момент чинного закону, кілька років не проводили планову індексацію пенсій: просто порушували закон і не робили, – а потім під виглядом величезного блага для українців просто те, що і так заборгували, те, що і так давним-давно мали зробити, зробили, щоб як би показати, що "от бачите, ми великі реформатори, ми робимо" і так далі. Знаєте, це як роботодавець не буде півроку платити зарплату своїм працівникам, потім виплатить ту ж зарплату, яку вони заробили, і скаже: "Бачите, який я благодійник? Дякуйте мені, пам’ятник мені ставте", – і так далі. Тобто це таке штучне створення проблеми, а потім нібито її вирішення в певний момент, щоб собі заробити якісь бали. Це треба розуміти саме таким чином. Тобто для цього це просто і робиться. І зрозуміло, що робиться розрахунок під вибори. Знаєте, мені здається, що таке ставлення до людей, – воно якраз... Знову ж таки, повертаючись до основної нашої теми. Бідність – вона... Олігархат зацікавлений у тому, щоб люди були бідні. Вони не хочуть, щоб вони багатіли. Вони не хочуть, щоб вони ставали економічно самодостатніми. Тому, до речі, цей наступ на ФОПи, на малий бізнес і так далі. Тому що якщо людина стає економічно самодостатньою, то її вже неможливо у тій чи іншій формі купити перед виборами: чи у вигляді одноразової доплати до пенсії, чи у вигляді прямого підкупу: просто "даємо тисячу гривень – голосуй" – і так далі. Тобто тоді людина стає самодостатньою. І це не вигідно олігархату. Їм не вигідно, щоб... Владі нинішній вигідно, щоб люди були бідні, щоб їх можна було таким чином довести до цього стану, а потім пробувати підкупити. Товариство, підкуп виборців – це є жахливе зло. І це те, що у нас в результаті крадуть майбутнє. Не можна у жодному разі продавати свій голос. Це неможливо робити. Той, хто до вас приходить із пропозицією грошей, – це злодій. Він порушує закон, він порушує... Він принижує вас. І я... Знаєте, я думаю, що цей процес – він має у тому числі бути знизу. Не сприймайте підкуп, не погоджуйтесь на підкуп. Тому що ті, хто вам пропонує гроші, вас потім буде грабувати десятикратно, стократно. Бо їм треба буде потім ці гроші відбивати. Ви ж думайте. Вони це роблять не заради благодійності. Вони  це роблять, щоб потім вас же ж пограбувати.

22:58:06

Василь Голованов

Дякую, Андрію. Андрія Іллєнка почули. Будь ласка, півхвилини. Володимир Цибулько. 

 

Цибулько

Ми все нарікаємо, як тяжко. Але хочу розказати про чудо, яке відбувалось на наших очах. АйТі-сектор. Він починався з невеличкого: з ініціативних груп. На сьогодні АйТі-сектор – це 4 відсотки валового продукту і 3.5 відсотки податків. А через п’ять років це буде 10 відсотків валового продукту. 

 

Василь Голованов

Дякую. Ростиславе, коротко. Півхвилини. 

 

Балабан

Дуже важко з політиками говорити напередодні виборів, тому що вони все одно будуть говорити про вибори. Але, на жаль, хотілось би про економіку. Коли ми говоримо, що у нас сировинний експорт, то потрібно говорити про те, що парламентарі мають подати закон з пропозицією, що, наприклад, переробне виробництво – один відсоток податку на 10 років. На 10 років. Нове виробництво – один відсоток на 10 років. І на жаль, ми про це не говоримо. Ми це озвучили. Я сподіваюсь. І одна ремарочка. 

 

Василь Голованов

Зрозумів. Остання. 

 

Балабан

Дуже цікаво і дуже приємно. Все ж таки політики – парламентарі. І коли вони кажуть про владу, кожен із парламентарів є  частиною влади.

 

Василь Голованов

Законодавчої гілки. Дякую. 

 

Балабан. 

Да. Тому тут... 

 

Василь Голованов

Дякую. Так само коротко. Нестор, коротко. 

 

Шуфрич

Мне резало слух, когда говорили... Мне резало слух, когда говорили о росте экономики в три процента. Давайте говорить честно. Даже с этими тремя процентами, которые... Порошенко рассказывает, что это самое большое достижение украинского народа. У нас ещё сегодня внутренний валовый продукт на 40 процентов меньше, чем был в 13-м году. И мы все чувствуем последствия этого. А квинтэссенцией сегодняшней дискуссии будут слова Ревы, который с возмущением сказал – и мы это сидели и обсуждали в студии новостной: "Украинцы позволяют себе в четыре раза больше тратить на еду, чем меньше. Немцы тратят 20 процентов, а украинцы – почти 80". Но когда у нас такой министр социальной политики, то Боже береги нас! Потому что...

 

Карасьов

Чем больше тратят, тем беднее. 

 

Шуфрич

Сегодня, когда люди 70-80 процентов денег, которые имеют, тратят на еду и на то, чтобы хоть как-то просуществовать, а министр социальной политики их за это упрекает, то будущего такая власть точно не имеет. А я уверен: 31-го марта вы разберётесь. Я бы сказал как, но тут симпатичная юрист. 

 

Василь Голованов

Не треба! Дякую. Дякую усім. Щоб ми не обговорювали поза очі міністра соцполітики, ще раз, користуючись ефіром: Андрію Олексійовичу, будь ласка. Двері нашої студії відкриті, ви знаєте. Будь ласка, приходьте – будемо обговорювати разом важливі, болючі питання українців. Я дякую гостям у студії, я дякую глядачам у студії. Володимир Бойко, журналіст. Юрист Олена Водолажко. Дякую. Ефір телеканалу "НьюзВан" триває. Прямо зараз – "Суб’єктивні підсумки з Олексієм Кучеренком". А зустрінемось ми з вами у "Українському форматі" у наступну середу о 18:15. А в п’ятницю не пропустіть "Протистояння" о 21-й годині у прямому ефірі так само у цій студії. Дякую. І до зустрічі.