"Украинский формат". Часть 1 (05.12)

Размещено: 06.12.2018
"Украинский формат". Часть 1 (05.12)

В политическом ток-шоу "Украинский формат" обсудили введение военного положения на территории десяти областей Украины, его перспективы и потенциальные последствия.

"Выдавая указ "О введении режима военного положения", президент нарушил закон "О правовом режиме военного положения". Статья 6 указанного закона содержит четкое указание относительно того, каким образом должен быть реализован этот режим. В пункте 5 статьи 6 есть перечень прав и свобод, которые ограничиваются во время этого правового режима, а не могут быть ограничены. Можно сделать вывод, что введение режима военного положения - фикция", - отметил Олег Куприенко.

Раимов сказал, что последствия паники людей можно было проследить на рынке валюты.

"Правильное поведение НБУ привело к стабильности валюты. Жаль, что в 2014 году НБУ работал не так эффективно", - добавил он.

"Введение военного положения вызвало панику у населения из-за недоверия к власти", - отметил Иван Крулько.

Королевская считает, что надо вводить социальный военное положение в стране.

"Вопросы мизерных пенсий и зарплат, высоких тарифов на газ никуда не делись, люди до сих пор не знают, каким образом выйти из этого сложного положения. А военное положение на эти проблемы точно положительно не повлияет", - резюмировала она.

Борислав Розенблат заявил, что в результате подписания Будапештского меморандума Украина потеряла возможность защищать свой суверенитет эффективно.

"Мне очень жаль, что 25 лет назад мы пошли на этот необдуманный шаг", - добавил Розенблат.

Евгений Червоненко сказал: "Те, кто выдумал инцидент с моряками, сдаваться не собираются. Но им лучше сосредоточится на внутренних проблемах государства".

Гости программы - министр транспорта и связи в 2005 году, народный депутат Украины IV созыва Евгений Червоненко, внефракционный народный депутат Украины Борислав Розенблат, народный депутат Укаины из фракции "Радикальная партия" Олег Куприенко, народный депутат из фракции ВО "Батькивщина" Иван Крулько , политтехнолог Дмитрий Раимова, народный депутат Украины из фракции "Оппозиционный блок" Наталья Королевская.

 

19:05:41

Василь Голованов

Добрий вечір. Радий вітати вас. 5-те грудня, середа, на годиннику 19… Підкажіть. 19:05. Прямий ефір телеканалу «НьюзВан» продовжує «Український формат». Нагадаю: ми зустрічаємося в середу і в п’ятницю. В середу – о 19:00, і в п’ятницю о 21:10 підбиваємо підсумки тижня. Сьогодні наш проект буде складатися з двох частин: дві годинні програми до 21:00, потім коротко новини, і до 23:00 – друга половина. У першій половині ми будемо говорити про воєнний стан. Тиждень – там важко рахувати, тому що або з 26-го, або з 27-го… 28-го він був введений. Сьогодні будемо розбиратися і з цим, і з наслідками введення воєнного стану в першій частині, а в другій частині поговоримо про те, як ми будемо жити або вже почали жити з 1-го грудня з новими пенсіями, з новими тарифами, з новими соцвиплатами. Ну, і взагалі зима розпочалася. Як будемо жити ось у грудні? І вже починаємо нове життя з 2019-го року. Про все це – з гостями нашої студії і з вашими… нашими поважними телеглядачами. «Український формат», середа, прямий ефір, телеканал «НьюзВан». «Український формат» на «НьюзВан», радий вітати всіх наших глядачів, які протягом доби з нашим телеканалом, і тих, хто приєднався прямо зараз. Я в студії буду представляти наших гостей, з радістю зроблю це. Політтехнолог Дмитро Раімов. Дмитре, добрий вечір. Екс-нардеп, екс-губернатор, екс-міністр Євген Червоненко.

 

Червоненко

Здравствуйте.

 

Василь Голованов

Добрий вечір. Народний депутат України, позафракційний, Борислав Розенблат. Добрий вечір. Народний депутат України: фракція Радикальної партії Олега Ляшка – Олег Купрієнко. Пане Олеже, добрий вечір, вітаю. Ще двоє крісел, ви бачите, порожні, але не так ми задумали. У корках стоїть Київ – отож, за декілька хвилин до нас приєднаються ще двоє учасників першого блоку програми, а в нас – я нагадаю – буде дві частини: шестеро гостей – у першій частині і інших вісім гостей – у другій. Але про все це – згодом: і хто буде в другій частині, і хто до нас долучиться. А прямо зараз – до теми першої. Нагадаю, що більше тижня вже з моменту введення воєнного стану в десяти областях України. Як ситуація вплинула на повсякденне життя українців? На кого поширюються обмеження щодо в’їзду в країну, зняття депозитів та обміну валюти? Як ситуація відіб’ється на майбутніх виборах? Про перші наслідки введення воєнного стану в Україні поговоримо з нашими гостями, але спочатку – традиційне голосування для наших телеглядачів. Чи вплине воєнний стан на ваше звичне життя? Можливо, навіть краще: чи вплинув уже на цю мить воєнний стан на ваше життя? Давайте так поміряємо градус по країні серед наших телеглядачів. Отож, ви бачите на екрані два варіанти відповіді, номери телефонів ви завжди бачите на екрані. Але перед тим, як ми перейдемо до інформаційного блоку, я представлю ще одного гостя нашої програми. До нас приєднався народний депутат фракції «Батьківщина» Іван Крулько. Іване, добрий вечір.

19:09:29

Крулько

Доброго вечора.

 

Василь Голованов

Як ситуація на дорогах?

 

Крулько

Складно. Але я доїхав.

 

Василь Голованов

Розумію. Але не через це ви запізнилися?

 

Крулько

Я запізнився через ситуацію на дорогах.

 

Василь Голованов

Дякую. До… ще долучиться до нас один спікер за буквально декілька хвилин. Ну, а я розповім про умови і про ситуацію з введенням воєнного стану в наших десяти областях і акваторії Азовського моря. Жодних обмежень на зняття депозитів чи обмін валюти через воєнний стан в Україні не буде. Принаймні так заявив президент України Петро Порошенко у «Фейсбук» і додав, що не варто робити стратегічні запаси продуктів, магазини працюватимуть у звичному режимі, для українців жодних обмежень конституційних прав не буде, а от громадян Російської Федерації певні санкції можуть торкнутися. І це, на думку президента, цілком виправдано. Чому? Слухаємо… (перегляд відео)…

 

Порошенко (запис)

Це моя принципова позиція. Ніяких обмежень конституційних прав і свобод не відбудеться. Проводьте концерти, ходіть у банки, не треба бігти до крамниць і купувати сірники та сіль. Було дано доручення провести відповідну роз’яснювальну роботу голові Національного банку з банками. Ніяких обмежень на зняття депозитів, на валютно-обмінні операції, на поїздки за кордон для українських громадян не буде. Для російських громадян ці обмеження будуть введені.

 

Василь Голованов

Варто нагадати, що з 30-го листопада Україна заборонила в’їзд громадянам Росії чоловічої статі віком від 16-ти до 60-ти років. Заборона діятиме до 26-го грудня. За словами речника Державної прикордонної служби Андрія Демченка, за час обмежень кількість росіян, бажаючих в’їхати на територію України, зменшилася вдвічі. Якщо ще два тижні тому середній потік громадян РФ становив близько 3-х тисяч осіб на добу, то тепер – лише 1.5 тисячі. Крім цього, в перші дні введення воєнного стану з різних причин кордон України не змогли перетнути понад 600 громадян Росії. Приміром, учора до нас не пустили головного редактора російського інтернет-видання «Такие дела» Анастасію Лотарєву. Про це вона повідомила у «Фейсбук».

 

Лотарєва (запис)

Хороше місто Київ, прекрасний аеропорт «Жуляни». Шкода, депортують мене з нього після двох годин очікування в не менш прекрасне місто Мінськ. Не підтверджена мета візиту, хоча їхала на запрошення від громадської організації. Такі ось справи. Дві години розпитували дуже ввічливо про Голодомор, українських моряків і «Боїнг».

19:12:15

Василь Голованов

Не дозволили в’їхати на територію України і кореспонденту російського телеканалу «Дождь» Євгенії Зобніній, хоча журналістка прибула на запрошення правозахисного центру «Меморіал», луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива» та німецької організації «ДіЕрЕй» для участі в блог-турі по Донбасу. У свою чергу, росіяни, за повідомленням речника Державної прикордонної служби України, впродовж останніх п’яти днів відмовили у в’їзді на територію Росії майже 150-ти українцям. Через запровадження воєнного стану відмінив грудневі концерт «Акваріум» в Україні російський співак і музикант Борис Гребенщиков… музикант переніс їх на невизначений термін. Також не зможе прочитати лекції і виступити з віршами у Києві російський поет-публіцист Дмитро Биков. Наразі невідома доля запланованого на 22-ге грудня у Києві концерту Андрія Макаревича з джазовим проектом «Йор Файв». Соліст російського гурту «Ленінград» Сергій Шнуров на заборону в’їзду до України чоловікам – громадянам Росії відповів віршем, який розмістив на своїй сторінці в «Інстаграм».

 

Шнуров (запис)

Дорогие мои киевляне. К вам попасть сложно, как на Парнас. Но взаимное наше влияние никуда не исчезнет от нас. Притяжение народов упруго, и в 2100-м году будем слушать, как прежде, друг друга, Веру Брежневу и Лободу. Это будет не в эту, не в среду, на границе замочки висят. Я к вам как-нибудь точно приеду, когда будет мне за 60.

 

Василь Голованов

Реакція з українського боку не забарилася. Журналіст Євген Кузьменко відповів на вірш віршем, який розмістив на своїй сторінці у «Фейсбук». Відповідь слухаємо…

 

Кузьменко (запис)

Дорогой ты наш Шнуров Серёжа, мы с Парнаса устали взирать, как испитые братские рожи лезут в Киев музоны лабать. И закончилось наше терпенье, на границе замочки висят. И напрасно висит объявленье, не приедет сюда «Ленинград». Да, в Ростове шикарные плюхи, да, размером с большую печать. Да, в Москве о*уительно нюхать, на Донбассе легко убивать. Так что, Серый, не надо к нам рваться, вы, ребята, всего лет за пять отучили каклов улыбаться, научили укропов стрелять. И взаимное наше влиянье – это всякий тебе подтвердит – измеряется лишь расстояньем, на которое пуля летит. Никого не жалко, никого. Ни тебя, ни меня, ни его.

19:14:44

Василь Голованов

Нагадаємо, що завтра, тобто 6-го грудня, минає десять днів з дня введення воєнного стану в десяти областях України. Правові обмеження запроваджено у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Одеській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях, а також у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії з 14:00 26-го листопада по 14:00 26-го грудня 2018-го року. Приводом для цього став конфлікт у районі Керченської протоки 25-го листопада, коли кораблі Російської Федерації застосували зброю проти військових катерів і буксира ВМС України. В результаті наші судна були затримані, моряки – арештовані, а в Україні ввели воєнний стан. Серед іншого, під час воєнного стану забороняється внесення і проведення виборів президента, парламенту і органів місцевого самоврядування. Щодо місцевих виборів, то їх дату… Щодо президентських, вибачте, виборів: їх закріплено в постанові, проголосованій у Верховній Раді. За умови відсутності прямого вторгнення вони відбудуться, як і планувалося, 31-го березня 2019-го року. Інша ситуація з місцевими виборами. Після набуття чинності указу про введення воєнного стану в Україні ЦВК ухвалила постанову про місцеві вибори, в якій звернула увагу на правовий режим воєнного стану щодо заборони проведення виборів у десяти областях, де було його запроваджено. Ідеться про 45 перших і 7 додаткових виборів у новостворених ОТГ, призначених на 23-тє грудня, а також про 9 проміжних місцевих виборів, які би мали відбутися 9-го і 16-го грудня. Отож, у п’ятницю Центральна виборча комісія звернулася до Верховної Ради України та Кабміну, щоб вони внесли відповіді законодавчі зміни, які б це питання врегулювали. 3-го грудня Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект про проведення місцевих виборів під час воєнного стану. Щоправда, сам текст документу поки відсутній на сайті парламенту. Що там конкретно ідеться, про що, нам невідомо. Отож, чи будуть вибори і взагалі як жити під час правового режиму воєнного стану, ми будемо говорити з гостями в нашій студії. Євген Альфредович, що змінилося у вашому житті і змінилося… і чи були ви в тих регіонах, де зараз введений воєнний стан? Що, за вашою інформацією, змінилося в країні після історичного – я без жарту кажу: це вперше в історії України – введення правового режиму воєнного стану?

 

Червоненко

Глобально или можно как-то более смягчить вот это напряжение и дурдом? Звоню одному: «Фима, это ты?» – «Это я». – «И что ты делаешь?» – «Таки кушаю». – «И что ты кушаешь?» – «Женя, это не телефонный разговор, в стране военное положение».

19:17:35

Василь Голованов

Ну, це так: щоб розрядити обстановку. Да.

 

Червоненко

Изменилось, к сожалению, многое. Когда у власти очень много двоечников: что в парламенте, что в исполнительной власти, – когда хедлайнеры, лидеры окружают себя удобными пустотами: то есть вроде есть человек, удобный, щёлкает каблуками, а в глазах – где ему дадут украсть… Когда эти люди, как говорит наш гарант и мой бывший соратник, не сделали даже будки, когда они не привыкли к тому, что воспитывают в домах элиты, что мы в ответе за тех, кого приручаем, то получается то, что вышло за эти десять дней. Если вы меня спросите в плане гуманитарном, я бы не смеялся над тем, что вот эта перепалка Шнурова и других, потому что за любыми поступками неграмотных политиков, которые наряжают себя в вышиванки и «хто не краде, той москаль» стали они… «хто не скаче»… Звучат… в реале это огромные неустойки, которые сейчас будут по кучам групп музыкальных. Это внедрение вражды между людьми, которые живут своей жизнью, у которых есть неотложные дела. Это удар по бизнесу. И бизнесу, который работает здесь, потому что все вот заявления генерального прокурора – я считаю, это страшный удар. Ни в одну страну, где по национальному или страновому признаку начинают рассуждать, что это отберут, умный бизнес понимает, что это приглашение на обилечивание. А в реальности это сигнал… в тяжёлом сне с перепоя, с перекура не давать сюда ни копейки денег. А в реальной жизни это то, что на этой неделе все страны практически… Это, вот поверьте, всё – мой круг, который занимается реальной промышленностью. Я могу назвать конкретные имена. У бывшего министра транспорта Кости Ефименко, который строит фармацевтический завод в Белой Церкви: не в Москве и не в Липецке, и не в Пенсильвании, а здесь – с очень нужными препаратами и растворами для этой страны, не приехали по предоплате немецкие и итальянские настройщики и сказали: «На неопределённый период. Не знаем мы». Говорят: «Вы непредсказуемые с вашими заявлениями политиков, военным положением…» Форс-мажор это позволяет. Форс-мажор уничтожает все гарантии. Второе. Другой… единственный производитель разовой посуды из фольги, мой друг, не получает больше кредита товарного в 90 дней и просто по предоплате, когда он нашёл деньги, на огромную… Производство – это производство. То грузили десять дней, советуясь с Министерством иностранных дел и другими. И вы знаете, к чему это привело?

19:20:46

Василь Голованов

К чему?

 

Червоненко

Он вынужден будет покупать эту алюминиевую фольгу у агрессора через Белоруссию, чтобы не остановить производство. Понимаете? А в Запорожье в ЗАлКе, который сейчас попал в интересы одной из политических сил, даже присутствующих здесь, лежит… при том, что – сказали, вот по этой политике, – наше, срезали всё оборудование. Там лежит с 2004-го года – это я говорю как человек, построивший первый в СССР завод кенс: баночек. Вот «Пепси» же и так далее. Так вот: лежит… 85 миллионов евро стоит. Чудом это обращение к СБУ и МВД, чтобы его не разворовали. Внешние пломбы, говорят, стоят. Так страна продаёт огромные заводы, как «Океан», а нет, чтобы договориться с бизнесом и поставить так нужную стране во всех: в оборонке, в пищевой, в технологиях – алюминиевую… алюминиевый лист. А завод лежит. Вот так мы живём. А то, что в банковской сфере, я даже не хочу описывать, чтобы не портить настроение. Власть сегодня, политика – это концентрированная экономика. Если власть не научится брать неудобных, но умных, то мы проиграем гонку: а я меряю всё категориями гонки – в борьбе за выживание и за место Украины. Мне очень прискорбно.

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, пане Євгене. Олег Купрієнко. Пане Олеже, хочу звернутися до вас як до правника і юриста, роз’яснити нам правові засади. Лаконічно, коротко. І з одного боку, не лякаючи людей, а з іншого боку, ми пам’ятаємо, що саме «радикали» блокували трибуну, пояснюючи тим, там, що незадоволені вони першим: тобто ви – першим варіантом – да? – який пропонували…

 

Купрієнко

Ми не дали… ми не блокували трибуну, а ми не дали Петру Порошенку: президенту України – використати воєнний стан у власних політичних амбіціях.

 

Василь Голованов

Якщо можна, про все ж таки введений вже ось стан юридично.

19:22:50

Купрієнко

Ось те, що зараз пишеться на екранах: там, заборона, перевірка, там, відібрати, забрати…

 

Василь Голованов

Так. Так.

 

Купрієнко

Когось, там, кудись…

 

Василь Голованов

Да.

 

Купрієнко

Для людей ніяких обмежень не буде. Видаючи указ про введення воєнного стану…

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

…президент порушив закон про режим воєнного стану. Стаття 6 чітко вказує, який має бути закон. І там пункт 5-й каже: перелік обмежених прав і свобод. Перелік.

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

А не можливість цих обмежень. Він нічого цього не вказав. І зараз всюди заявляє: обмежень не буде. Дійсно, обмежень не буде. Тепер беремо 8-му статтю закону. Там оце все, що ви показуєте, показано: що військові та військові адміністрації в разі їх створення…

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

…можуть в межах обмежених прав: пам’ятаєте, що немає обмежених прав, – робити 24 пункти. Оте, що ви показуєте.

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

І якщо немає обмежених прав, так можуть вони це робити? Ні. Виходить, що введення режиму воєнного стану – фактично фікція. Але 19-та стаття каже: заборонені вибори президента, вибори до Верховної Ради, місцеві вибори, демонстрації і страйки.

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

Отут 38-ма і 39-та стаття Конституції, яка визначає право на вибори… Закон обмежує право людей, а президент не сказав. І зараз розганяється тема, що «я зараз ці вибори проведу». Ніхто нічого не проведе. Коли буде ця тема, я розкажу чому, згідно з законом. Таким чином, для людей нічого не буде, нічого не бійтеся, нічого у вас не відберуть і не приведуть вам роту солдат у квартиру, хай живе. Тоді виникає питання: нащо це здалося? Згадаємо, який був перший указ. 60 днів. Не 30. Ми домоглися, що 30 стало. 60 днів. Якщо би було 60 днів, так не було б виборів президента, які проводяться в останню неділю березня.

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

Не можна. Строку не вистачає. Якщо не в останню неділю березня, то тоді коли? А тут колізія юридична. Тоді звернемося до Конституційного суду, хай він нам роз’яснить… Хто буде президентом увесь цей час? І коли ми це питання обговорили на фракції і потім – хто, може, бачив – поїхали з Олегом Ляшком – вірніше, він поїхав, а ми з ним – на вокзал, і коли підійшов, вибачте, нетверезий бомж і каже: «Та тому, щоб виборів не було, воєнний стан», – розумієте? Навіть такі люди розуміють, для чого це робилося. А зараз усім розказують, що да, от ввели воєнний стан… І що? Підсилити, розширити, зміцнити… Та ці всі повноваження – і так вони є. І виходить, що воєнний стан ніби ввели, а що помінялося? А от для бізнесу – і от пана Євгена я повністю підтримую – воєнний стан – форс-мажор, крапка. При форс-мажорі можна не платити – не попадаєш під санкції. Можна не поставляти – не попадаєш під санкції. Можна не виконувати – не попадаєш під санкції. Тобто якщо хтось… або важке становище, десь прострочив платіж, або грошей немає – йому не треба напружуватися, він каже: «Воєнний стан. Ти нічого мені не зробиш». Скільки такого, вибачте, горя для бізнесу зараз упало на голови? Безліч. Ті ж самі іноземні партнери… Воєнний стан. «Ми вам зараз привеземо, ви скажете: «У нас форс-мажор, вибачте, хлопці, вибачайте». Це величезний удар по економіці. Чи хтось це прораховував? Та хто ж прораховує ту економіку, коли чотири роки після «Майдану» ніхто її не прораховує? Усе тільки «дайте – проїмо, дайте – проїмо, дайте – роздамо». Де ж та економіка? Кому вона потрібна? І таким чином виходить… ну, якщо б я це розказав за день до введення цього указу, я був би рука Москви, я був би «ватою», я був би сепаратистом. Я це бачив тоді ще: що введення воєнного стану з президентської адміністрації – виключно…

19:27:04

Василь Голованов

Олег Васильович, почекайте, все ще буде. Все ще буде.

 

Купрієнко

Я закінчую.

 

Василь Голованов

Я маю на увазі, всі… всі…

 

Купрієнко

Фразу закінчу. Це виключно передвиборна політтехнологія, щоб не провести вибори президентські і місцеві там, де програє президентська рать. А чому? Остання фраза, щоб не забули.

 

Василь Голованов

Давайте.

 

Купрієнко

24-та стаття закону про воєнний стан каже, що в разі обмеження прав і свобод громадян президент – увага! – негайно доповідає генеральному секретарю ООН і країнам – учасницям підписання міжнародного права… пакту…

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

Є такий пакт 66-го року.

 

Василь Голованов

І це…

 

Купрієнко

У 73-му році був ратифікований Україною. Про причини такого обмеження. Уявляєте? Я обмежив виборче право громадян обирати на місцевих виборах в об’єднані територіальні громади по причині імовірного програшу президентської партії на цих виборах.

 

Василь Голованов

Жарти жартуєте, Олег Васильович.

 

Купрієнко

Ну от. Вибачте, це не жарти, це жорстока реальність, яку, я думаю, бачать усі.

 

Василь Голованов

Чекайте. Ну, президент зараз вносить проект закону – точніше, там, змін щодо проведення…

 

Купрієнко

Чотири цифри скажу – і всі зрозуміють.

 

Василь Голованов

…під час воєнного стану місцевих виборів.

 

Купрієнко

Місцеві вибори. За 50 днів ЦВК розказує, що… де вибори… Це в законі про вибори написано.

 

Василь Голованов

Да.

 

Купрієнко

40 днів – передає списки виборців. 39 днів до виборів – формує округи. 37 днів – передає списки по округах. 34 дні – починають висувати кандидатів. 24 дні – закінчують висовувати кандидатів. Яке сьогодні число?

 

Василь Голованов

5-те.

 

Купрієнко

5-те. Плюс 24 – яке число?

 

Василь Голованов

29-те.

 

Купрієнко

29-те. Ще треба розказувати? Ні.

 

Василь Голованов

Дякую.

 

Купрієнко

Усе зрозуміло?

 

Василь Голованов

Дякую. Да.

 

Купрієнко

Можна вибори провести?

 

Василь Голованов

Згадується реклама: «Сложно, но можно». Ну, якщо напружитися, можна і генпрокурора за одну добу призначити. Правда ж? До нас приєднується народний депутат: «Опозиційна платформа – За життя» – Наталія Королевська. Пані Наталія, вітаю вас. Добрий вечір.

 

Королевська

Вітаю вас.

 

Василь Голованов

У вас є можливість, да, поки долучитися до нашої розмови, послухати, про що… ми говоримо про воєнний стан сьогодні і його наслідки. У вас буде можливість – да? – висловитися. Дмитре, до вас звернуся. Якщо про бізнес ми поговорили… І про бізнес, і про людей хочеться поговорити. Все ж таки люди напряглися. Зараз ми говоримо, що «видохніть, усе нормально, у магазинах спокійно, вночі і таке інше, не потрібно стояти черги, там, або на автозаправочних станціях»… Але спрацювала паніка трохи. Ми побачили курс долара, який скакнув, а зараз відкотився тим не менше. Не зовсім, але є інші приклади паніки. Ви спостерігали?

19:30:03

Раімов

Ну, мне бы очень хотелось, чтобы Национальный банк Украины так работал в 2014-м году, потому что паника действительно на рынке валюты была, но заметьте: правильными интервенциями Национального банка… в общем, правильным поведением Национального банка валюта осталась достаточно стабильной. И если бы в 2014-м году Национальный банк Украины так же эффективно сработал, наверное, у нас бы курс доллара сейчас бы не подвигался в бюджете выше 30-ти. Потому говорить о валютном кризисе… Он… там много факторов, которые стабилизируют… о том, что в преддверии часть населения сдаёт валюту для того, чтобы покупать подарки для родных и близких и, так сказать, покупать еду на праздничный стол, есть история вывода денег из страна, касающаяся выплат дивидендов… Там сложный экономический процесс, и здесь нужно сказать: Национальный банк более-менее повёл себя правильно, за что им хочется отдельно сказать «спасибо». Вот так бы всегда. Но к сожалению, на этом похвала одной институции заканчивается, теперь – к сожалению, всё остальное. Получается примерно следующая ситуация: знаете, как у Чарльза Диккенса, «Ночь перед Рождеством». Главным героем этой сказки был: мы все её хорошо знаем, она экранизирована… был ужасный скряга Эбенизер Скрудж. И вот он вошёл в историю как скряга, который засыпал, к нему приходили призраки предыдущего Рождества, будущего Рождества и этого Рождества. Так вот я не знаю, кто поставил президента в такую ситуацию и всю власть в целом, что сейчас они выглядят, как люди, которые в мешок… если помните, как Чарльз Диккенс описывал, в мешке призрак доставал разные предметы, описывающие то, что было в прошлом Рождестве и в будущем Рождестве. Так вот: действующая власть сейчас оказалась вот этим вот Скруджем, который забрал… забрал буквально у народа Украины возможность выборов: на местных органах… ну, буквально на местных выборах… Почему сейчас пытаются откатить обратно? И также в этот же… вот в эту же сумку – да? – Деда Мороза, в такую большую сумку прячется возможность проведения нормальных выборов. Это по факту забрать у гражданина его конституционное право. Здесь я с Радикальной партией согласен, там много вот этих вот прав было спрятано обратно в корзину, вот в этот мешок. Мне не нравится, и буквально я думаю, что всем не нравится, что, получается, у нескольких человек в стране появляется право что-то достать из этого мешка, а что-то – не доставать. На каком основании? Ну что вот это вот? Это что, рынок такой вот? Сейчас мы приторговали – и забрали, а это – спрятали. Потому, конечно же, история в маленькую войну и военное положение закончится для действующей власти как на будущих президентских выборах, вы знаете, такой… ну, не хочется плохим словом говорить, но в общем, плохо закончится по электоральным… Поверьте, я сейчас вижу, что происходит в социологии, как люди реагируют на эту историю. И возможно, это также отразится на выборах в местные органы власти. Вот пройдут голосования, не пройдут – сейчас непонятно. Но буквально, ну, коллеги говорят, что не пройдёт голосование раньше. Значит, после окончания военного положения пройдут выборы – и вы увидите, как поменяется расстановка сил, что если перевес в некоторых объединенных громадах был небольшой между властью и оппозицией, то сейчас там перевес достаточно серьёзный. Следующий вопрос – это касается вот этой вот непонятной игры в войнушку. Сейчас президент в интервью говорит о том, что война не за горами. Все спикеры власти из парламента говорят, что война буквально завтра. Военные чиновники говорят, что война буквально вот… вот уже завтра, вот… иначе никак. Собственно, даже все государственные предприятия, которые – вдруг оказалось, у них есть пресс-служба, посчитали нужным отчитаться, что они готовы к войне. Вопрос очень простой: зачем это делается? Ну мы вводим панику? Окей. Но только давайте честно говорить о том, что введение военного положения и надежда, что 28-го числа он закончится, бизнес как-то перенесёт.

19:34:04

Василь Голованов

26-го.

 

Раімов

Но есть… 26-го. Но есть риск того, что люди не хотят работать с государством Украина, потому что здесь возможна война. Здесь невозможно понять, что будет в декабре… ой, в январе-месяце. Зачем это делается? И почему это, собственно, полнейший бред? Объясню. Объясню. Ты задаёшь вопрос в кулуарах, где-то просто говоришь: «А где твоя семья сейчас?» Ну, вот представителю власти, депутату, чиновнику… «Где? Где твоя семья сейчас?» – «В Киеве». – «А что они сейчас делают?» – «Ну, покупают гирлянды, покупают ёлочные игрушки». У кого-то есть сомнения, что если бы стране угрожала реальная война, их дети и семьи находились бы здесь? Нет. Если бы… буквально убеждён, что маленький… малейший бы риск реальных боевых действий, о том, что… вот как говорят сейчас чиновники, что вот уже завтра перейдут границу, – я уверен, что они все бы уже находились бы где-то в Австрии. В том числе, наверное, верхний… ну, верх чиновников одним из первых бы уехал. И последнее, о чём бы хотелось сказать: о том, что военное положение вот это, ну, благодаря «радикалам», благодаря всем остальным политическим силам, которые выступили и сказали президенту, что «если вы не хотите говорить с лидерами фракций, так дальше разговор не пойдёт»… Не захотели разговаривать лидеры фракций. Вы же заметьте очень интересный факт о том, как сейчас украинцы относятся к военному положению. Я не совсем согласен с коллегой о том, что есть буквально, там, панические настроения внутри общества… А есть история того, что украинцы говорят.

 

Купрієнко

Нет, я такого не говорил.

19:35:27

Раімов

«Мы его не замечаем. Не замечаем. Но заметили, как президент, выступая в парламенте, просил депутатов не материться». Вы можете понять, как изменилась ситуация в стране? 2014-й год: президент исторически избирается голосованием в один тур, буквально лидер нации, человек, на которого возлагаются все надежды. Сейчас депутаты не брезгуют при нём даже материться, что президент находится в ситуации такой, что «пожалуйста, не ругайтесь». К чему это идёт? К тому… вот буквально к одному. О том, что можно возвращать обороноспособность страны, можно поднимать экономику страны, можно говорить обо всём, что поднимает, развивает, но… нужно было начинать действующей власти с одного: возвращать рейтинг доверия. Был бы рейтинг доверия – не было бы этой ужасной дискуссии и не было бы вот этого малейшего, там, знаете… под микроскопом рассмотрения. Вот не надо было бы из мешка доставать и что-то прятать. Доверяли бы, что всё будет хорошо. Не вернули, не восстановили рейтинг доверия, до конца похоронили военным положением.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре.

 

Купрієнко

Щоб не забути.

 

Василь Голованов

Да. Репліка. Репліка.

 

Купрієнко

Репліка.

 

Василь Голованов

Речення.

 

Купрієнко

В доповнення і для розуміння ситуації. Мабуть, звернули увагу: два чи три дні назад тому, коли президент, щоб вийти з цієї, ну, неловкої, такої некрасивої ситуації, – він сказав: «Якщо введення військового стану буде запобіжником, що війна не почнеться, так правильно ввели».

 

Василь Голованов

Так.

 

Купрієнко

Тепер ви розумієте, чому розказують, що війна може бути? А потім скажуть: «От бачите: ввели – і війни немає». А хто молодець? Ну чудово…

 

Василь Голованов

Ви знаєте, краще… іноді краще взяти парасольку, щоб дощу не було. Напевно, з цієї ж логіки. Євген Альфредович, давайте стартові позиції почуємо. Іван Крулько: «Батьківщина». Іване, що змінилося, за вашою інформацією, в країні і чи мало змінитися і не змінилося або, ну, просто давайте не помічати, якщо ми говоримо про громадян, що щось змінилося…

19:37:25

Крулько

А ви знаєте, от я хочу для початку продовжити те, про що говорив Дмитро.

 

Василь Голованов

Так.

 

Крулько

Знаєте, чому в усіх така реакція на введення воєнного стану? Тому що немає довіри. Довіри до президента і тому, що він говорить. Бо насправді люди коли тільки почули про тему введення воєнного стану, одразу почали думати: «А де ж тут подвійне дно? Що ж тут заховане таке від нас, що насправді планує президент?» І дійсно, багато людей вважають це фейком, хтось каже, що це перед виборами треба, хтось каже, що це для того, щоб виборів зовсім не було, хтось іще щось каже. Ви знаєте, мені нагадав… згадався Салтиков-Щедрін, який казав, що заговорили про патріотизм – отже, планують щось вкрасти. В умовах воєнного стану – ви собі можете уявити, в країні відбувається така дивна приватизація? Завод «Океан»: Миколаївська область – уже про нього згадували. Стартова ціна на аукціоні – 1 мільярд, більше 1-го мільярда. Продають за 100 мільйонів. У десять разів понизили ціну на аукціоні. На аукціоні ціна росте, а тут у десять разів падає. В умовах воєнного стану, у Миколаївській області, де цей воєнний стан введено. Зараз готується по такій же схемі «Центренерго», яке намагаються вкрасти в останні місяці, бо влада добігає кінця. Якщо весь воєнний стан ввели заради такої мети, то вибачте, мені здається, що люди це пробачити просто не мають, а має бути за це відповідальність. Наступне питання. Сьогодні 24-та річниця підписання Будапештського меморандуму. Ми як «Батьківщина», Юлія Тимошенко про це твердить і до сьогоднішнього дня, і сьогодні про це згадувала: що це єдиний документ гарантій, який ми маємо від світових лідерів: від Сполучених Штатів, Великої Британії… і до якої потім приєдналися Франція і Китай. Про Росію мовчу, бо вони його порушили. Ключовий наш документ. Що ми чули всі ці роки? Що ця фількина грамота – вона нічого не варта, і ми не будемо звертатися до гарантів нашої безпеки. Сьогодні МЗС через чотири з половиною роки війни з Росією згадує про те, що виявляється, треба терміново звернутися до гарантів безпеки. Де ж ви були раніше? Анексія Криму і Дебальцеве, Іловайськ, де гинули тисячі українських солдат… І вони загинули там. Це були підстави для введення воєнного стану? Так, були. Його тоді не вводили. Про нього згадали зараз, за чотири місяці до виборів. І скажіть, будь ласка: а як мають на це люди реагувати? От ми сиділи у Верховній Раді, ішов розгляд воєнного стану. А я дивився, як реагує на це ринок. Долар – з 28-ми до 32-х. за дві години розгляду цього питання в сесійній залі. Це була реакція всіх. Паніка починалася? Так. Дякувати Богу, що цього зараз немає. Це дуже добре: що цього зараз немає. Але насправді ми повинні також завжди: особливо органи влади: органи влади, які уповноважені на прийняття рішень… повинні прораховувати всі ризики, які будуть під час прийняття кожного рішення. Скажіть, будь ласка: а як ми от як «Батьківщина», Радикальна партія, «Самопоміч», інші фракції мали реагувати, коли вперше в історії України вводиться воєнний стан і вперше в історії України президент, приходячи з важливим питанням до сесійної зали, навіть не удосужується зібрати лідерів фракцій, за яких голосували люди, які представляють свої фракції, депутатів?.. Депутатам треба за це голосувати. Він щось вносить і каже: «Я з вами не збираюся зустрічатися, зустрічайтеся десь там самі». Це нормальна ситуація? В країні, коли треба в момент агресії шукати єдність, а він у момент агресії робить усе, щоб такої єдності не було, щоби показати, що оці, там… хтось – рука Кремля, хтось – там, нога Кремля, хтось – ще щось, там. Хіба це є державницька позиція? Хіба нам так треба зшивати Україну? І говорити про те, що для того, щоб перемогти зовнішнього агресора, треба встановити внутрішній мир між усіма українцями. Тоді агресор буде боятися нас. Якщо в нас буде мир між усіма. А нам що роблять? А нам кажуть: «Ні, я вам вніс, а ви робіть те, що я сказав». І дякувати Богу, я вам скажу… Ми можемо всі, до речі, на парламент… по справедливості люди йому не довіряють. По справедливості. Багато і дурниць приймається. Але бувають моменти ключові в історії, коли все ж таки парламент демонструє державницьку позицію. І тоді, коли все ж таки взяли перерву і змусили президента перевнести закон і указ, де зменшили на 30 днів, щоби почалися всі процедури, які потрібні, демократичні, де змусили президента заявити, що не буде обмеження прав людини… Це ж зробив парламент? Зробив. Він заявив це? Заявив.

19:42:03

Голос

Ну і що?

 

Крулько

Де змусили прийняти спеціальне звернення до гарантів нашої безпеки по Будапештському меморандуму, і парламент проголосував за це.

 

Василь Голованов

Іване, уточнююче запитання. Скажіть, будь ласка…

 

Крулько

І так далі, і так далі. Тобто я хочу сказати…

 

Василь Голованов

Іване…

 

Крулько

Да.

 

Василь Голованов

Скажіть, будь ласка: «Батьківщина» проголосувала – ну, і ви…

 

Крулько

Так.

 

Василь Голованов

…за введення воєнного стану і підтримала цей варіант на 30 днів і 10 областей. Тому що ви дійсно вважаєте, що потрібно вводити воєнний стан в цих 10-ти областях на 30 днів? Чи просто з остраху, щоб вас не назвали рукою Кремля, ногою Москви і таке інше?

 

Крулько

Я вам… я вам… я вам скажу історію. От ви знаєте, ми є фракція державників: «Батьківщина». Ми розуміємо всі підводні камені і подвійне дно. Але вибачте мені, у нас є інституції влади. І якщо президент України, який відповідає за зовнішню політику і оборону…

 

Купрієнко

Верховний головнокомандувач.

 

Крулько

…верховний головнокомандувач збройних сил приходить з таким питанням до парламенту, ми не маємо права не реагувати. Ми всі приїхали негайно на засідання в понеділок, усією фракцією, тому що ми не можемо бути… Якщо президент це каже: що йому треба – давайте подивимося, що буде через 30 днів. Пройшла вже третина строку, на який введений воєнний стан. Третина. Ми хочемо розуміти, а що за цей час… де ми стали сильнішими, як посилилася наша обороноздатність, яка в нас армія. От… от що ми хочемо знати як державницька політична сила. І безумовно, ми очікуємо, що 26-го грудня, коли зійде термін воєнного стану, президент прийде до парламенту і відзвітує, яким чином посилили обороноздатність країни. І в тому числі нехай прозвітує, скільки підприємств стратегічних було продано тишком-нишком під час воєнного стану. Ось це нам дуже цікаво.

 

Купрієнко

Іване, так не пленарний день буде.

 

Василь Голованов

Олег Васильович, да, не пленарний тиждень буде. Наталія Королевська. Будь ласка, Наталія. Ми – про те, що мало змінитися під час воєнного стану і не змінилося або змінилося, те, що відчули люди і не відчули. Що, за вашою інформацією, в країні?.. Чи була паніка в регіонах, в яких вводився воєнний стан?

19:44:00

Королевська

Добрый вечер. Спасибо большое за приглашение. Спасибо, Василий. Первое, что я считаю: у нас нужно было вводить не военное положение, а социальное военное положение в стране. Потому что сейчас первый и самый главный вопрос, который задают люди как до введения военного положения, как сегодня: как выжить на эту пенсию и как заплатить по тарифам? И вот на это военное положение никак не повлияло. И вот два дня работает парламент в состоянии военного положения. Ну, например, моё личное мнение – личное – что парламент должен был перенести свои заседания в Марьинку, в Станицу: там, где реальное военное положение, там, где реально понимать, как работать в условиях военного положения, в котором живут люди. И тогда мы бы не слышали заявлений спикера: «Депутаты, зайдите в зал, депутаты, протрите свои кнопки, депутаты, посидите не своих местах». Стыдно! Военное положение в стране, у нас депутатов нет на рабочих местах, два дня мы рассматриваем не законы, которые бы сегодня, ну, помогли людям, приняли бы важные решения, а мы рассматриваем какие-то третьестепенные законы. Повестку дня посмотреть: то переименования, то переназначения, то переделения. Нет никакого ответственного решения. Следующий вопрос. Сегодня мы считаем, у нас действительно вот такое… реально военное положение. Первое: в медицинской сфере, в связи с медицинской реформой… Вот я задержалась, у нас проходило экстренное заседание комитета. С 1-го января 60 процентов медицинских учреждений будут отрезаны от финансирования из государственного бюджета. Это порядка 70-ти процентов людей, которые получают медицинскую услугу. И мы должны понимать: это будет реально, когда 70 процентов населения не смогут обратиться к врачу, медикам заблокируют, больницам всем счета, и они лишатся финансирования. У нас… 3 миллиона людей лишили права получить субсидии. И сегодня никто этот вопрос: ну, я имею в виду, на уровне правительства, профильных министерств – не рассматривает и не решает. У нас в стране впервые за последние десять лет задолженность по зарплате – 3 миллиарда гривен. И у нас делают вид, что всё нормально. И поэтому в то время, когда нужно было действительно кричать команду «СОС» и мобилизовать всю социально-гуманитарную сферу нашей страны для того, чтобы принять профессиональные, ответственные решения, в то время, когда у нас объявили о том, что готовятся социальные протесты, когда вышли первые тарифные акции протеста, когда вышли женщины Украины на акцию протеста, когда начали требовать реальных решений и ответственности, – в это время у нас сразу же вводится такое: гибридное – военное положение. Поэтому я считаю, что вот первое, что должны завтра сделать народные депутаты… Я обращаюсь к коллегам своим из других фракций.

19:47:25

Василь Голованов

Давайте.

 

Королевська

У нас есть постановление в парламенте, которое подписали шесть представителей фракций и групп. Постановление об отмене повышения тарифа и цены на газ и введении моратория на повышение тарифов. Шесть… Во главе с господином Ляшко… подписали Юлия Тимошенко, Юрий Бойко… Ну, вот шесть руководителей подписали. Это впервые, наверное, за эти годы, когда по составу численному – это порядка 150-ти народных депутатов объединились, отложили свои политические…

 

Василь Голованов

Наталія, я правильно розумію? Не підписали «БПП» і «Народний фронт»? Шість…

 

Королевська

Да, «БПП», «Народный фронт» и «Самопомич», по-моему, не подписали.

 

Василь Голованов

Тобто чотири фракції і дві групи?

 

Голос

Нет, по-моему… по-моему, подписала и «Самопомич».

 

Королевська

У меня есть постановление.

 

Василь Голованов

Ну, просто хочеться… Да.

 

Королевська

Подписали Тимошенко, Ляшко, Березюк, Москаленко, Бойко, Вилкул, Бондарь. Это…

 

Купрієнко

Всі… всі, крім «БПП» і «Народного фронту».

 

Королевська

Да, крім «Народного фронту» і «БПП».

19:48:21

Купрієнко

Крім провладних фракцій, які піклуються про народ.

 

Василь Голованов

Це називається «коаліція».

 

Королевська

Можно… можно меня не перебивать, шановні колеги?

 

Василь Голованов

Да, будь ласка, Наталія.

 

Королевська

Я завершу. Так. То есть в общей сложности эти шесть лидеров объединяют 150 народных депутатов. И вот давайте реально поймём: если 150 народных депутатов завтра с утра заблокируют трибуну и скажут: «Пока это постановление об отмене повышения цены на газ, об отмене моратория на повышение тарифов не будет принято, парламенту мы не дадим работать», – это будет… это будет реальное решение сегодня вопросов. И это будет реальный ответ по военному положению, потому что как каждой семье в это военное положение выжить в более-менее тёплой квартире… Второй вопрос, который, я считаю, сегодня…

 

Купрієнко

…під час воєнного стану.

 

Королевська

Мы завтра втроём зустрічаємося біля трибуни о 10:00. Пана Розенблата ще можемо запросити до себе. Так, дальше.

 

Василь Голованов

А чого ви зразу його не запросили?

 

Королевська

Следующий вопрос. У нас осталось буквально семь парламентских дней работы до Нового года. Вот за эти семь парламентских дней работы до Нового года мы должны продлить мораторий на продажу земли. Если сейчас мы это не продлим, то с нового года – мы прекрасно понимаем: так, как со стратегическими объектами: торговлей во время военного положения, – так же будет… никому не помешает и военное положение раздерибанить всю украинскую землю. Поэтому вот военное положение здесь нужно применить в первую очередь и принять мораторий. Это два самых первых и самых важных решения, которые прям завтра с утра должен принимать украинский парламент. Следующее: что вот у меня, например, больше всего вызывает тревогу? Мы провели экстренные заседания и с руководством Пенсионного фонда, и с Министерством социальной политики – нас все заверили, что выплаты пенсий и социальных пособий будут проходить во время военного положения в обычном режиме. Но я, например, очень хорошо помню 2014-й год, когда начинались первые военные действия. Когда нам все обещали, что несмотря на то, где человек проживает, всем, кому положена пенсия, будет выплачено, социальные пособия будут выплачены, зарплаты будут выплачиваться… Итак, в 2014-м году минус 300 тысяч пенсионеров не получили пенсий: те, кто находились на неконтролируемой… В 2015-м году минус 500 тысяч пенсионеров не получили пенсий. Сегодня минус 800 тысяч пенсионеров не получают пенсии, которые находятся на неконтролируемой территории. Плюс к этому, порядка 1 миллион пенсионеров-переселенцев проходят настолько унизительные, циничные процедуры верификации и идентификации, которые, ну, я считаю, недопустимы для любого цивилизованного государства. И поэтому когда они в нарушение Конституции Украины, в нарушение прав человека, в нарушение всех требований европейских институций и посольств лишили людей права получать их законную пенсию на неконтролируемой территории, то сегодня мы не можем исключить то, что они могут такой же режим применить к тем областям, где применено военное положение. И поэтому здесь наша задача: депутатского корпуса – это под жесточайшим контролем и мониторингом, сигналом по первому же поводу не допустить ни в коем случае срыва сегодня выплаты пенсий и заработных плат людям. Восстановить выплаты субсидий, как я сказала, принять положение об отмене повышения цен на газ и мораторий на землю – это задачи номер один, когда депутаты могут сказать, что они хоть что-то полезное сделали во время военного положения для людей. Спасибо.

19:52:15

Василь Голованов

Дякую, пані Наталія. Олег Васильович, у вас буде можливість поставити запитання.

 

Купрієнко

Репліка.

 

Василь Голованов

Ні-ні-ні. Запам’ятайте, у вас дуже гарна пам’ять. Олег Васильович, ні. Давайте… у нас є стартова позиція кожного з гостей. З повагою до кожного гостя. Борислав Розенблат: народний депутат, позафракційний. Бориславе, чи підете ви блокувати трибуну, якщо буде така… таке запрошення?

 

Розенблат

Дякую за питання. Перш за все я хотів привітати Україну і українських волонтерів із професійним святом, тому що сьогодні Міжнародний день волонтерів. Я вважаю, що завдяки роботі волонтерів, завдяки їхнім почуттям, роботі ми спасли Україну в 2014-му році, тому що в тому що в той час…

 

Королевська

В 2015-м.

 

Розенблат

У 2014-му році. Тому я низько вклоняюся людям, які дійсно цю зробили і зробили так, що сьогодні ми в цій студії розмовляємо на українській мові і живемо далі.

 

Голос

На будь-якій.

 

Розенблат

Друге питання – про що сказав мій колега пан Іван: це 24 роки нашому, я вважаю, ну… я не буду казати «ганьбі», але нашому такому незрозумілому кроку. Це Будапештський меморандум, про який ми тут згадали. Чому сьогодні військовий стан? Це тому, що ми 24 роки тому назад…

 

Василь Голованов

Воєнний.

 

Розенблат

…підписали цей ганебний документ. Ви знаєте, я був свідком цього документу, тому що я в той час був командиром роти в авіаційному об’єднанні, з’єднанні, яке здатне було нести ядерну зброю. І ми мали на озброєнні ядерну зброю. Я якраз служив у цій частині. Це пгт Озерне, хто знає, під Житомиром. 7-ма воздушна армія так звана. І я пам’ятаю той день, коли мій підлеглий: прапорщик Синявський, – як зараз пам’ятаю, коли до нас прилетіли американці, дивилися на нас… він сказав: «Ну все, закінчилася наша оборона». Тому що ядерна зброя – це є паритет, це є завжди умова, коли з тобою не просто рахуються, а коли тебе поважають. Тому в той час ми просто втратили свою повагу. Ми пішли на крок, коли нам усі розповідали – і в той час я пам’ятаю владу, – що дуже дорого утримувати… утримувати ядерну зброю, а кнопка знаходиться в Росії, а всі ключі знаходяться в Москві, і ми ніколи не будемо, там, мати можливості її, там, застосувати. Це була брехня. Тому що кожного ранку: понеділок, середа, п’ятниця – наші літаки злітали з Озерного, і ми контролювали Середземне море. Таке було наше завдання. І кожного ранку під крилами були ядерні боєприпаси. Тому я не хочу сьогодні згадувати ті часи, я просто за ними жалкую, тому що, дійсно, ми втратили свою можливість захищати свою країну. А тепер – що стосується сьогоднішнього стану. Я погоджуюся з усіма колегами: тут питання політичне, тут немає нічого військового. Ми всі… всією країною дивилися в неділю за цими подіями, які були в Азовському морі: Керченська протока. Ми розуміємо міжнародне право, ми розуміємо, що відбувалося в той час, ми бачили, як стояли практично біля шести чи семи годин наші кораблі, просто очікували, коли їм дозволять пройти Керченську протоку. Потім вони пішли у зворотному напрямку вже у відкрите море, і там застосували проти них зброю. Ви знаєте, я чув дуже багато такої риторики: наші ж моряки пливли не на рибацьких шхунах, вони ж пливли на звичайних військових кораблях, і їхня робота була захищати… захищати себе. Чому в той час вони, дійсно, знову, як у 2014-му році в Криму без жодного пострілу просто здавали частини… так само і зробили в той час? Я не хочу зараз ні в якому разі, знаєте, казати, що добре чи погано, що вони не відповідали на постріли. Але знаєте, ми всі – військові. І ми всі пам’ятаємо… І в 2016-му році, коли наша 95-та бригада житомирська виїжджала на схід країни, там не було наказу не відповідати. Там було: любой… любими засобами, любими можливостями захищати українську землю. Військовий корабель – це частина України. І здавати просто його в полон, даже проти – не знаю чого – ми не мали права. Я ніколи не забуду війну Ісландії проти… проти Великобританії. Це історія, але вони виграли війну. Острівна… острівна держава, член НАТО, виграла війну у другого члена НАТО. Тільки тому, що там була справжня політична воля. І їхні даже ржаві кораблі захищалися від англійських авіаносців. От вам приклад мужності і честі. Тому що вони свою берегову зону, якщо знаєте цю війну… вони виправдали. Тому що, дійсно, вони є справжніми патріотами своєї країни. Тепер ми вимушені захищати своїх полонених. Да, я жалкую цих хлопців. Але давайте згадаємо: це ж не перший прохід через Керченську протоку. Те ж саме було у вересні-місяці, коли вони в перший раз туди йшли. І їх попереджали, що тут щось не так. Потім їх попереджали, що це є якась, там, незрозуміла провокація, тому що вони увійшли в води Російської Федерації. Я вважаю, тут – і ще повторюю… моя риторика – це політика. Тут немає нічого військового. Тут була суто політична ситуація. І коли на слідуючий день об’явили, що буде надзвичайний воєнний стан, я хочу підтримати, дійсно, і позицію не тільки Радикальної партії – я підтримую позицію і «Батьківщини», БЮТ, я пам’ятаю засідання «Народного фронту», який теж висловив свою позицію за 30 днів. Я не хочу… тут немає представників, але хочу наголосити: вони, дійсно, теж зі своєї фракції висловили таку позицію: що вони підтримують військовий стан, воєнний стан, але за умови 30-ти днів. І багато позафракційних депутатів, які прийшли і заявили свою позицію під час ще голосування… до голосування по телебаченню: що «ми не будемо підтримувати в тому вигляді». Тому що даже ми не могли прочитати текст указу, його не було. Бо це для нас було риторичне питання. Чому ми повинні голосувати за документ, якого ми не бачили? І коли ми його побачили, коли третім пунктом було питання обмеження конституційних прав людей, обмеження конституційних прав на освіту… Ви розумієте? Стаття Конституція: право на освіту – теж було можливе обмеження.

19:59:02

Купрієнко

Бориславе, там було слово «можуть бути».

 

Розенблат

Я ж і кажу: можливе. Для нас це була дійсно неприйнятна риторика. Тому я думаю, позиція багатьох депутатів змусила все ж таки владу повернутися як би іншим боком до цього питання, і на сьогоднішній день ми не маємо в країні справжнього воєнного стану, який усі намагалися все ж таки ввести.

 

Василь Голованов

Дякую, Бориславе. Складне запитання. Хлопці в полоні – це погано, безумовно. Хлопці живі – це чудово. Мали вони відкривати зворотний вогонь? Ну, тут запитання: який наказ вони мали на цю хвилину? Євген Альфредович, бачив вашу реакцію, вашу підняту руку. Що ви хотіли додати?

 

 

 

19:59:50

Червоненко

Вы знаете, вот вся моя жизнь и типы профессий: что безопасность, что гонки, что менеджмент – заставляет поменьше смотреть в зеркало заднего вида, потому что разобьёшься, не увидишь то, что впереди. У нас пошли глубже процессы. Вот эти 10 дней показывают мне, что никто сдаваться не собирается. Я имею в виду тех, кто выдумали этот инцидент с моряками. Потому что прокол в одном: после Майдана Достоинства исполнителей, после того... Ну смотрите, какое отношение к тем "беркутятам" или внутренним войскам, которые, по сути, выполняли Конституцию и свой приказ. И вы понимаете, что произошло сейчас? Один из моряков говорит: "Нам был приказ стрелять в ответ, телефоны забрали и домашним не говорить", – ну это есть уже в открытых источниках, это везде... Он своей девушке это говорил. Почему танкист, командир ВМС не пошёл в бой – это второй вопрос. Это уже всё следствие. Понимаете, что хорошо в морском праве, как и в логистике, в современном мире? Это наша армия мой проект не взяла: там всё пишется. Пишется каждое движение, каждое слово, каждая копейка – и обмануть мировое сообщество с криком: "Провокация!" – будет невозможно. Правду... Была провокация – мир скажет: "Это провокация". Не было провокации – значит... Мы уже тоже поднадоели. Я вижу здесь другое: мне только что прислали – я думаю, это фейк – фотографию: допрос в Ровенском СБУ типа священника. Я вижу, что идея... первый заход чрезвычайного положения не прошёл. Но то, как вдруг спецорганы, которые должны заниматься другими совершенно делами, и полиция заинтересовались церковью и вероисповеданием вот эти: начиная от отца Павла – кончая по другим областям. Мне кажется, что... Я боюсь быть пророком, но это будет самая большая подлость: если нам устроят действительно конфликт и чрезвычайное положение на пролитии крови, на религии. Потому что меня папа и меня заставляли хорошо учиться. Самые длительные и бессмысленные войны – они на религии. Хотя Бог один, а всё остальное – дистрибьюция. И тем более, что, как говорят специалисты: а я не специалист в теологии, – то, что мы хотели от томоса, вселенский патриархат использовал чисто в своих интересах, но это уже второй вопрос.

 

Василь Голованов

Євген Альфредович, я, я попрошу... Тема релігійна – вона дуже складна, дуже тонка. Я би не...

20:02:46

Червоненко

Я говорю о безопасности.

 

Василь Голованов

Так, ми не специ цієї теми.

 

Червоненко

Я полностью согласен с коллегами и прошу всех: знаете, особенно народ – отделять зёрна от плевел. Вот эта скрытая приватизация, которая смешная. Четыре миллиона долларов океан? Ну это же просто... Это цена, извините, пару машин бронированных.

 

Розенблат

Там стоїть крейсер "Україна" один: 95 відсотків готовності повністю, флагман українського флоту, недобудований.

 

Червоненко

И мы говорим о военном положении. Я говорю обо всём том, что сейчас готовится. А не пора ли просто сосредоточиться вот сейчас на внутренних проблемах? И действительно что-то сделать. Я считаю, что если большинство народа не будет молчать, то у нас есть шанс что-то вырулить. Потому что ситуация к Новому году, по моим как безопасника ощущениям, очень напрягается. Я не хочу...

 

Василь Голованов

Дякую, дякую Євгене Альфредовичу. Не будемо напружувати ситуацію. Навпаки: нам потрібно зараз роз’яснити людям, щоб паніки не існувало.

 

Червоненко

Нет, ну мы же не Кашпировский – мы должны говорить правду.

 

Василь Голованов

Абсолютно. Так, ми продовжуємо наш ефір. Я пам’ятаю, що є запитання і репліки. Прямо зараз до нас долучається народний депутат України, лідер партії "Християнські соціалісти" Михайло Добкін. Михайло Марковичу, добрий вечір.

 

Добкін

Здравствуйте.

 

Василь Голованов

Дякую, що долучились до нашого ефіру. З нами ви на зв’язку з Харкову. Немає таємниці в цьому. Розкажіть нам: як Харків і Харківська область зараз... Під час воєнного стану що змінилося?

 

Добкін

Ну в основном изменилась риторика власти. Когда было принято это решение под давлением президента Верховной Радой, здесь на местах, по большому счёту, мало кто знал, что нужно им делать. Было много заявлений громких, глупых. Говорили, что ничего не изменится, что харьковчане ничего не почувствуют. Заявляли даже, что международные футбольные матчи будут в Харькове проходить. Но как известно, Лигу чемпионов из Харькова переносят в Киев, к сожалению. Один из лучших, интереснейших матчей в группе. Выставляют блок-посты. Ну сейчас начали бизнес чуть штормить: под предлогом военного положения участились проверки. Это сегодня в городе часто обсуждают. У нас нет никакого военного положения, у нас его не было. В своё время линия фронта Харькова проходила в 150-ти километрах. Мы знаем не понаслышке, что это такое. Разрывов снарядов тогда не было слышно, но вертолёты, самолёты, которые прилетали из Донецкой, Луганской области, привозили чуть ли не каждый день раненых, а иногда и погибших бойцов украинской армии, – да это было частью привычной жизни для Харькова. Я считаю, что в стране нет никаких предпосылок для военного положения. Это хитрая игра Администрации президента и попытки продлить ему на полгода до парламентских выборов пребывание в троне. Я думаю, что задача общества – всеми силами этого не допустить.

20:06:11

Василь Голованов

Дякую. Запитання тут, в студії, від ваших колег: народних депутатів: чому ви в сесійний тиждень не в Києві? Я, я знаю відповідь. Будь ласка, озвучте і ви. Тому що я запрошував Михайла на ефір сьогодні.

 

Добкін

Я, я с виду сделан из стали, но на самом деле я такой, как все. Я заболел, поэтому неделю гриппую. На следующей пленарной неделе планирую быть. Так что не скучайте, кто вопрос задаёт, не скучайте. Никуда вы от меня не денетесь, как и я от вас.

 

Королевська

Выздоравливайте, Михаил Маркович, нам вас не хватает. И спасибо. Он помогал нам доставить гуманитарный груз – доставлен груз в Славянск – и поехал в красную зону. Спасибо, выздоравливайте.

 

Василь Голованов

Да, дякую, Михайлу Марковичу за те, що долучились до ефіру. Михайло Добкін був з нами на зв’язку. Ми продовжуємо. Я обіцяв відповідь – запитання поставити. Олег Васильович.

 

Купрієнко

Після виступу пані Наталі давайте не будемо забувати, чий лідер привів до того стану, який зараз, куди він побіг, скільки тисяч гривень – аж 120 – в казні залишилось на виплату пенсій і всього іншого. А то ми якось так забуваємо, а де ж та причина сьогодні, в якій лікарні лежить, що на суді не виступає по державній зраді. І так гордо розказуємо, що, де і як. Тому давайте дивитися все-таки об’єктивно: хто що в цьому житті робив і які наслідки ми сьогодні маємо і вигрібаємо. Ще довго будемо вигрібати і від цієї влади, і від тієї влади.

 

Голос

Тот, фамилию которого называть нельзя.

 

Василь Голованов

Да, дякую, Олег Васильович, зрозуміло, про що іде...

 

Королевська

Можно? Я сразу же хочу...

 

Василь Голованов

Відповідь, да...

 

Королевська

...дорогому коллеге прокомментировать ситуацию.

 

Василь Голованов

Давайте, будь ласка.

 

Королевська

Да, я не являюсь адвокатом ничьих абсолютно лидеров и не хочу защищать. Я думаю, у них есть самих такая возможность.

 

Крулько

Так скажіть, що мова йде про Януковича, щоб всі розуміли, про кого іде мова.

 

Купрієнко

Ну зрозуміло. А хто не зрозумів? Мова йде про Януковича.

 

Крулько

Треба назвати.

 

Королевська

А, ну так вы бы сразу и сказали бы, а то мы тут не поняли.

 

Раімов

Мне иногда кажется, что представители власти очень боятся называть фамилию Янукович, потому что в какой-то момент можно вызвать... Взять синхрон – они либо боятся, что он сейчас появится, либо боится, что он вернуться... Знаете, чтобы не упомянуть его... Ну вот они никогда...

 

Крулько

Янукович винуватий в тому, що в Україні війна. Янукович винуватий в тому: в тому числі, – що і влада сьогодні така.

 

Раімов

Украинские власти сейчас...

 

Королевська

О, во.... Вот это вот, вот это вот... Тут даже...

 

Василь Голованов

Неочікуваний поворот сюжету.

 

 

 

20:08:44

Королевська

Я просто хочу сказать, что я была министром социальной политики в 2013-м году. И мы в 2013-м году при всей сложности в экономике, в социальной сфере платили минимальную пенсию 118 долларов. Наш план был на 14-й год – 180 долларов минимальная пенсия. Сегодня минимальная пенсия у нас 50 долларов в стране. Я уходила с должности министра социальной политики – у нас долги по зарплате 300 миллионов в стране. Сегодня они 3 миллиарда гривен. Тарифы – мы все знаем – были в 6-8 раз, цены – в 4-5 раз меньше. И поэтому сейчас наша задача, я считаю, общая, – не дать власти сегодня нас вовлечь в дискуссию войны, а сделать всё, чтобы, объединив усилия, принять решения, которые в состоянии мы с вами принудить и парламент, и правительство принять. Не рассказывать, кто из нас с вами лучше и умнее. И вы грамотный человек, и я достаточно грамотный. А сделать всё. Объединились завтра возле трибуны, заставили принять постановление по отмене повышенных тарифов – и вышли, каждый здесь на эфире сказал: "Я этого добился". И люди сами оценят и сделают выводы. Мы завтра с вами подняли решение о моратории на землю – вышли, добились и сказали: "Да, несмотря ни на что, мы не дали разграбить украинскую землю". Мы завтра с вами должны в экстренном режиме поднимать вопрос банкротства пенсионного фонда. Они сейчас целенаправленно делают всё, чтобы обанкротить пенсионный фонд Украины и вывести людей в подачки и пособия, а не выплату – даже тех мизерных – пенсий. Наша сегодня задача – дать каждому человеку ответ на вопрос, который задают: "Как выжить на эту пенсию? Вот как? Когда платёжка больше размера пенсии". Вот наша с вами задача. Давайте как-то посмотрим чуть-чуть в завтрашний день и сделаем всё, чтобы он был более мирный, чем сегодня.

 

Василь Голованов

"Не усі можуть дивитись у завтрашній день". Відома цитата. Панове, зараз ми будемо переходити у режим дебатів. Коротка репліка – коротка відповідь: як постріл, реакція. Будь ласка, Дмитро і Борислав.

 

Червоненко

Я никогда не говорю... Я сразу проверил. Прислали. Люди нас смотрят. Это ссылки: сайт "Рівнепост" и другие. В эти минуты 14 священников дают показания в ровенском СБУ. Как вы думаете, с точки зрения безопасности... Людям, которым нечем платить за тарифы, выдумали ещё вопрос, чтобы залезть им в голову и душу: про "впливання воєнного стану на наше життя" – может оборваться терпець? Просто возьмут вот так...

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Дякую. Дмитро Раімов.

 

Раімов

Давайте несколько тезисов. Начнём с того, что успокоимся вновь: о том, что войны не будет. Не из-за того, что Раимов её не хочет, не из-за того, что её кто-то не хочет. Это есть вопрос современной истории.

 

Червоненко

Конечно.

20:12:01

Раімов

Есть ныне живущий: он историк, философ, публицист, один из самых публикуемых – фамилия его Харрари. Его книга переведена, кстати, на украинский язык. Называется "21 урок для 21-го столетия". Он разбирает историю современных войн. Он легенда сейчас для политологов и историков. Он самый обсуждаемый среди всех университетов и всех учёных. И он говорит правильную сентенцию. Которую придумал не Раимов, а он говорит. О том, что, допустим, Россия захочет оккупировать часть Украины. Вот часть, какую-то часть. Что это ей даст? Допустим, кто-то захочет оккупировать в Штатах Кремниевую долину. Там что, шахты с кремнием, или что? Или Силиконовую долину. Там что, шахты с силиконом? Нет. Потому что не стоит эта война той территории и того, что там есть. Не имеет значения, Украина ли это, Соединённые Штаты Америки или какая-то другая страна. Последняя кровопролитная война, которая была, ни к чему не привела: это Ирак. До этого Афганистан. Где было прямое вмешательство. Цена войны, которая будет понесена Российской Федерацией, никогда в жизни не окупится для этой страны. И это не Соединённые Штаты. И второй тезис. Вы должны понимать, что Украина 14-го года и Украина 18-го года – это две разных страны. В чём они разные? Они разные в том, что сейчас у украинцев достаточно много патриотизма: больше, чем было. Любви к Родине намного больше, по социсследованиям, чем было в 14-м году. Как эта любовь к Родине проявляется? По-разному. Кто-то много работает, кто-то отдаёт себя для государственной службы, кто-то служит в армии... Но патриотизм достаточно высокий. Количество оружия, которое есть у украинских граждан, – мы это неоднократно обсуждали – достаточно большое. Вы понимаете, что в Кремле, в России понимают, что в 14-м году можно было за 8 часов – нам угрожали – дойти до Киева. Сейчас за 8 часов никто не пройдёт. Зайдя в Днепропетровск... Вы понимаете, что любой танк, который будет проезжать по улице Днепропетровска, – его закидают коктейлями Молотова на подходах. Не будет никакой войны. Потому что это огромнейшая цена, которую заплатит любая страна: не имеет значения, откуда она зашла. У поляков есть территориальные к нам претензии, у румын, молдаван – не имеет значения. Уже настолько другая страна, что не получится её взять просто так, нахрапом. А если не получится... Если вы это понимаете, мы это здесь понимаем, власти всех стран это понимают, войны не будет. Могут быть гибридные действия, провокации, но войны не будет. И последнее, что хотел бы сказать. Если мы понимаем все сейчас, что военной агрессии нет, это не значит, что не нужно готовить армию, совершенствовать её, улучшать и всё остальное. Но давайте зададимся вопросом. Пять лет прошло с момента всех этих событий. Кто-то называет военной агрессией – по-разному. Назовём это военной агрессией. Неужели не хватило пяти лет военному командованию страны, политическому командованию страны подготовить страну к обороне, к защите, чтобы не пришлось пугать почти 40-миллионную страну: по разным данным, сейчас от 32-х до 40-ка миллионов – военным положением? Неужели за пять лет невозможно было подготовить армию, рубежи, этот забор построить? Вы видите забор на границе? Нет. А он есть. Невозможно было за пять лет это всё сделать, чтобы в 2018-м году, когда наша экономика начала более-менее возрождаться и предприниматели понимают: "Куда ж деваться? Будем строить бизнес здесь"... Власти приходят и уходят, а мы как бы остаёмся здесь. Неужели за пять лет нельзя было всех успокоить и сказать, что страна боеспособна и мы всегда защитимся? Зачем с телеэфиров пугать всех, что война уже завтра? Ну не надо врать.

 

Василь Голованов

Дякую, Дмитре. Борислав Розенблат.

20:15:54

Розенблат

Дякую. Я трошки продовжу Дмитра Риторику. І все-таки згадаю економічні наслідки цього інциденту, як кажуть. Ні для кого не є секретом...

 

Василь Голованов

Ви що маєте на увазі під словом "інцидент"?

 

Розенблат

Військовий конфлікт, який мав би статися у Азовському морі при проходженні українських кораблів через своє внутрішнє море. Тому що, згідно конвенції 2003-го року, Азовське море є територіально і Росії, і України. І будь-які суда під флагом України і Росії проходять безперешкодно. Але питання у тому, що Азов – це економічний як би край України. Вся практично металургія, величезні порти, які налаштовані на металургічні підприємства, – вони знаходяться у Бердянську і Маріуполі. Тобто коли Путін почав будувати Керченський міст, це була стратегічна мета його: не просто показати міцність Росії: що вона здатна побудувати, – а перш за все перекрити шлях торгівельний для України, для азовських наших регіонів. Для того, щоб і далі економічно знищувати Україну. Для нас це втрата робочих місць. Це сьогодні знову коливання валюти. Тому що аграрний бізнес і металургійний бізнес – це основа української економіки. Я на сьогоднішній день хочу просто сказати ще єдине: що Україна повинна перш за все дуже чітко розуміти одне: через економічний стан ми маємо можливість захистити свою країну. Який би там не був патріотизм, яка б не була сьогодні міцність нашої сталі, але без людського ресурсу, без економічного ресурсу ми не здатні здолати ворога. Тому що сьогодні ворог таким чином далі продовжує знищувати українську економіку. І відповідь пані Наталі про те, що людям на неконтрольованих територіях ми вимушено не можемо виплатити пенсії. По-перше, я хочу, щоб ви не забували, що на непідконтрольних територіях не працює банківська система України. Це по-перше.

 

Королевська

Я вас прошу. Давайте мы с вами войдём в серьёзную дискуссию...

 

Розенблат

Не треба дискусій.

 

Королевська

Вы поверьте, что я намного лучше понимаю систему работы пенсионного фонда и выплаты пенсий.

 

Розенблат

Ви чуєте мене?

 

Королевська

Поэтому не будьте здесь адвокатом власти по защите их незаконного решения о невыплате людям пенсии: гражданам Украины.

20:18:30

Розенблат

Я вас не перебивав. Я просто вам поясню.

 

Королевська

Зачем мне пояснять?

 

Розенблат

Ви чуєте?

 

Королевська

Я хорошо знаю.

 

Розенблат

Ви послухайте. Для вас популізм, а для мене це просто економічний стан.

 

Королевська

Слушайте, профессионал нашёлся.

 

Розенблат

Тому що сьогодні для того, щоб виплачувати пенсії на непідконтрольних територіях, працюють жителі Житомира, Києва і усіх інших. І тому мені теж сьогодні дуже важливо, щоб житомиряни теж отримували пенсію.

 

Королевська

Вы не раскалывайте страну. В единстве наша сила. Понятно? И не надо говорить, что жители Житомира работают на то, чтобы пенсионеры сегодня Киева получали пенсию.

 

Розенблат

Послухайте дуже уважно. Я просто хочу вам пояснити.

 

Королевська

А то с этого начиналось: что Донбасс – дотация.

 

Розенблат

Для того, щоб скласти списки тих людей, які сьогодні повинні отримувати пенсії, ми повинні мати цих людей і мати можливість зробити якийсь перепис населення. Про що ми кажемо уже багато років поспіль. Але найголовніше: це не повинно стати туризмом. Тому що ми пам’ятаємо 15-й, 16-й, 17-й рік, коли люди отримували пенсії і на підконтрольній території, і на непідконтрольній території. А потім ми ще дуже багато знали мертвих душ, які по сьогоднішній день існують у цих списках. Тому що людей давно вже немає, але пенсію за них приїжджають получать. Тому я не перший раз звертаюсь на телеканалі: для того, щоб ми мали справжній економічний стан, перш за все треба зробити перепис населення і не гадати, 32 мільйони сьогодні українців залишилося чи 40 мільйонів залишилося. Так не повинна працювати економіка. Тому що кожен підприємець розуміє, що він платить зарплату конкретним людям. Ми повинні розуміти, кому конкретно ми платимо пенсії, пособія, соціальні виплати і все інше. Без цього ми не можемо це зробити.

 

Василь Голованов

Дякую, Бориславе. Перед тим, як провести на непідконтрольній перепис, треба на підконтрольній території провести перепис. А ще бажано зробити це перед виборами. Іван Крулько, будь ласка.

 

Раімов

Розенблат говорит правду: что нужно делать перепись. Извини, Ваня.

 

Василь Голованов

А хто ж сперечається?

 

Раімов

Потому что это тянется: голосования, списки избирателей; второе – это кто получает дотации. Потому что у нас списывается столько, сколько людей уже нет.

 

Василь Голованов

Студенти, пенсіонери, діти... Безумовно, абсолютно важливо...

 

Королевська

Давайте разделим две вещи. Вопрос переписи населения, который никем не дискутируется. Мы все за перепись.

 

Крулько

Я жінку не буду перебивати, пані Наталя.

 

Королевська

Спасибо, Иван, большое.

 

Василь Голованов

Я теж.

 

Раімов

Это у вас партийное.

 

Королевська

И вопрос выплаты пенсии гражданам Украины. Почему это самый опасный прецедент за годы нашей независимости? Потому что когда вы не платите гражданину Украины пенсию в зависимости от того, где этот человек проживает, вы завтра точно так же будете оправдывать своё решение о невыплате пенсии людям, которые проживают сегодня в центральной части нашей страны. Поэтому это антиконституционное решение.

 

Василь Голованов

Дякую, пані Наталя. Іван Крулько все ж таки.

20:21:23

Крулько

Я б хотів, щоб ми тут не займалися самозаспокоєнням. Бо правді бути. Усі ми у 2013-му році ніколи б не повірили у те, що Путін буде діяти абсолютно ірраціонально і почне анексію Криму, введе свої війська на Донбас. Ніколи жоден російський керівник: чи це цар, чи імператор, чи президент – не важно, як він називається, – він не буде по відношенню до України діяти раціонально. Він буде діяти ірраціонально. Тому що без України немає російської імперії. Тому Путін готовий страждати, економічно, там, падати, не платити, там, якісь пенсії чи зменшувати їх, але він все одно буде робити ці кроки по відношенню до нашої країни. Це треба нам зрозуміти і навчитися з цим жити. Це так є. І тому насправді я б тут не заспокоював себе: що може бути і що не може бути. Ми не знаємо, який буде наступний крок. Те, що є російська агресія проти України, – це факт. Але є так само Ізраїль, який живе постійно в умовах війни, але це не забороняє Ізраїлю при цьому проводити вибори, піднімати економіку, бути боєздатними, приводити туди туристів... Це ж усе відбувається зараз. Тому насправді, розуміючи, що ми маємо такого проблемного сусіда, Україна повинна навчитися жити у таких умовах і при цьому дуже швидко зростати. Бо повернення назад українських територій і, найголовніше, українських громадян – воно може відбутися тоді, коли люди там побачать, що тут Україна зовсім інакше розвивається: що тут подолали корупцію, що тут розвивається економіка, що сюди приїжджають туристи, що тут інвестори свої кошти вкладають... Тоді і люди там захочуть дуже швидко повернутися, і ми повернемо наші території. Це один момент. Другий момент... Дмитро, я ж не перебивав.

 

Раімов

Если можно, тогда после. Это важно: по поводу Израиля. Очень важно.

 

Крулько

Якщо можна. Тепер другий момент. Питання воєнного... Що треба робити в умовах воєнного стану? Оскільки президент пішов на такий надзвичайний крок, як ввів воєнний стан, що, безумовно, впливає на людей, впливає на економіку, на інвесторів і так далі... Ми про це вже говорили. Президент повинен робити сильні кроки в умовах воєнного стану. Я, наприклад, чекав заяву від президента про те, що він в умовах воєнного стану припиняє вести бізнес із Росією. Я чекав цього. Я чекав, що він нарешті зупинить "Роттердам плюс" і скаже: "Ми більше не будемо дурити людей і змушувати їх платити втридорога за електроенергію і за газ". Це правильно було б в умовах воєнного стану. Бо коли Наталя тут каже, що є постанова, під якою, дійсно, підписалися лідери фракцій... Цю постанову треба було приймати у той день, коли приймався закон про воєнний стан. І це було б справедливо до людей. Люди б сказали: "Так, воєнний стан, але давайте зробимо мораторій. Давайте принаймні зупинимо те, щоб у цей момент Україну не обкрадали під видом, що на нас нападає агресор". Тому я б хотів сказати, що це було б правильно. Наступне питання: як нам захищатися? Ми не захистимося, випустивши ще тисячу, дві тисячі, п’ять тисяч танків. Зовсім інша ситуація: 21-ше століття. Чому Ізраїль може захищатися? Бо у них протиракетна оборона така, що як тільки ракети вилітають, ці ракети збиваються. Остання атака на Ізраїль: збили майже усі ракети своєю системою. Тому що нам треба робити, звертаючись до наших гарантів? Казати: "Ми, маючи такого сусіда і захищаючи всю Європу від російської агресії... Дайте нам зброю високоточну"...

 

Червоненко

Та ви шо!

20:25:07

Крулько

"Дайте нам протиракетну оборону, дайте нам авіацію, яка у нас у запустінні. Посильте наші військово-морські сили. Щоб Україна не нападала на когось, але у разі чого мала можливість захистити свою територію, свою безпеку". Бо так, ми знаходимося на кордоні цивілізації, на кордоні західної цивілізації. Тому я вважаю, що зараз питання цих днів – це не електрички відкривати з Києва до Борисполя. Це важливо, але це не президентська затія і не президентська робота має бути. Питання, які треба робити зараз, – це посилювати нашу обороноздатність. І до наших гарантів звертатися про те, щоб вони дали усі можливості і засоби, щоб Україна в разі чого могла захиститися. Тоді я зрозумію, що це реальний воєнний стан. І тоді люди повірять, що наміри щирі захистити Україну.

 

Василь Голованов

Дякую, Іване. Євген Альфредович.

 

Червоненко

Иван, прямо вот при людях опускаю тебя и себя на землю. Израиль когда в 14-м году был готов, несмотря, что у них СП с русскими по беспилотникам и они на постоянной растяжке размещения С-400 в Иране, был согласен дать беспилотники Украине: причём практически бесплатно, – наши потребовали откат. Ответ первый. Второй ответ. Когда лучшая компания по радиостанциям – все уже забыли? – выиграла тендер на поставку полиции... Лучше, чем "Моторола", это признают все. И вооружённым силам. Купили турецкие. Причём у меня я показывал в своей передаче, что командующий бронетанковыми войсками, который не перешёл командовать морским флотом, а честный офицер, пишет: "Что мы покупаем? Они в танки не влазят". Вот где надо искать. Прав Раимов. Когда три года лежит проект закона о резервистской армии, при том количестве оружия... Это: мы бы легализовали оружие, каждый бы защищал: даже по украинской ментальности – свою землю. Вы понимаете? Настал момент просто называть всё своими именами. Чтобы немного разрядить, я просто хочу задать вопрос: вы чего хотите? Мы получили ответ по Шеремету, по Княжичам? Борислав, может, янтарь в областях не добывают? И больше житомирцев, наверное, не там, а за границей или добывают янтарь. Мы чего врём сами себе и хотим, чтобы нас уважали? А будто в наших танках или бронетранспортёрах "Мобил" или "Эксон" бензин? А может, всё-таки это "Роснефть" у нас в танках? Так учитесь жить в своей... Я вас рассмешу. Месяца три-четыре назад в эфире ваших коллег: "112-го" – на вопрос о гиперлупе вице-спикер парламента Сыроид сказала, что у нас не будет железнодорожного транспорта и гиперлупа, потому что министр Червоненко отдал бесплатно 20 тысяч вагонов Ринату Ахметову. А история говорит, что это я забрал эти 20 тысяч вагонов у Рината Ахметова и потом ездил в броневике. Не в этом дело. Суд 2-го декабря. Всем всё понятно. Плюс я требую миллион гривен, которые, я сразу написал, отдам онкологическому отделению "Охматдета". Ответ. Мы переносим на декабрь, потому что одна вице-спикер имеет телевизионную поддержку. Зачем оно надо? Плюс в стране военное положение. Я говорю: дети в онкологии не знают о военном положении. Вы чё?

 

Василь Голованов

Євгене Альфредовичу, діти в онкології мають лікуватися без рішень суду чи...

 

 

 

20:29:04

Червоненко

Если мы не поймём, что за этой риторикой надо уже немножко подумать о матчасти и спасти страну, то мы плохо закончим.

 

Василь Голованов

Дякую. Дмитро Раимов.

 

Раімов

Буквально три коротких тезиса. Крулько много правильных вещей говорит. Единственное – я хочу дополнить. О том, что израильская армия в течение 24-х часов может снести полностью все поселения, где находятся террористы, на территории Палестины, но они этого не делают.

 

Червоненко

И никогда не сделают.

 

Раімов

Они знают, что ты можешь захватить эту территорию, ты можешь подавить, но ты никогда не будешь понимать, что дальше с этим всем делать. Я ещё раз подчёркиваю: прошло время войны, уже никто не оккупирует огромные территории, когда будет потом стрельба, будут террористические акты. Будет реально большая цена. Поэтому когда мы говорим об Украине и возможной войне с любой территорией... Всемирные учёные говорят об этом: прошло время. 21-й век, мы должны обороняться, мы должны говорить о современных технологиях, о новых тактиках усиления спецслужб для того, чтобы они превентивно дрались с терроризмом. Но не говорить о том, что сейчас придёт армия другая и будет война. Войны не будет. Не нужно пугать людей. Но если уже говорить о матчасти и том, как сейчас происходит работа спецслужб во время военного положения: в том числе и правоохранительной системе – в новостях 20 минут назад: рынок Барабашово в Харькове – спецслужбы нагрянули туда и вынесли триста шуб. Я так понимаю, Дедушка Мороз определился, что дарить некоторым чиновникам. Триста шуб... Вопрос: как связан с военным положением запуск электрички?

 

Купрієнко

Не було б так смішно, якби не було так сумно. От куди не кинь, влада що робить. А потім ми питаємо: що із владою робити? Так наступний рік може бути унікальним. У вас, шановні глядачі, присутні, буде можливість цю владу поміняти. Я зараз ні за кого не агітую, але коли євробляхери стояли під Верховною Радою, я вийшов до них, почали розмову. Я кажу: "Пропонуйте свою формулу". – "Ні, ми хочемо, щоб безкоштовно". А потім, коли "усі погані і усі такі гади", я кажу: "Ти на вибори ходив?" – "Ні. Я не голосую". "Ти на вибори ходив?" – "Ні". Я кажу: "Хлопці, що ж ви хочете? Ви цю владу не обирали і хочете, щоб вона була гарна". До тих пір, поки ви, шановні глядачі і присутні, не зрозумієте, що треба не за гречку, не за 200 гривень, не зі своїм, вибачте, дурнуватим переконанням "я не хожу на вибори, там всі гади"... Поки ми це не поміняємо, отака буде влада. Тому що щоб купити на виборах виборця, треба до цього у виборця вкрасти. Поки ми це не припинимо, нічого не поміняється.

 

Василь Голованов

Погану владу обирають хороші люди, які не ходять на вибори.

 

Купрієнко

О!

 

Василь Голованов

Але поки ми обговорюємо тему воєнного стану і можливості проведення виборів місцевих, а потім, у наступному році, і парламентських, і президентських, тим часом прямо зараз 24 українські моряки і досі залишаються в полоні. Троє з них поранені. Саме з ними поспілкувалася в СІЗО "Матросская тишина" московський уповноважений із прав людини Тетяна Патяєва. Про це вона інформувала свою українську колегу Людмилу Денисову. За словами Патяєвої, наші поранені отримують необхідне лікування, медикаменти, їм надано теплий одяг та взуття, двоє вже виходять на прогулянки, вони мають легкі ураження рук. У третього поранення обох ніг. Йому надано милиці, його камера обладнана зручностями для пересування. Про це Людмила Денисова написала у "Фейсбук".

20:33:06

Диктор (запис)

"Уповноважений з прав людини у місті Москва відвідала наших військовополонених у СІЗО Лефортово. Погіршення стану їхнього здоров’я не спостерігалося. Вони також забезпечені теплими речами. Для хлопців уже відкрито внутрішньотюремні рахунки, на які можна буде у подальшому перераховувати кошти. Сподіваюся, що російська влада найближчим часом все ж надасть дозвіл українському консулу на зустріч із нашими військовими моряками". Денисова.

 

Василь Голованов

З родинами затриманих моряків зустрівся президент України. Під час спілкування він підкреслив, що Росія повинна негайно звільнити бранців. Петро Порошенко також дав доручення міністру закордонних справ терміново зв’язатися із Міжнародним Комітетом Червоного Хреста у Женеві, щоб він відправив спеціальну місію для перевірки стану полонених українських моряків. До слова, за рішенням українського суду з прав людини, Росія вже мала б надати офіційне пояснення причин затримання українських моряків, дані про їх місцеперебування, а також про надану медичну допомогу. Тим часом вчора Генеральна прокуратура України оприлюднила відео з похвилинною реконструкцією подій у Керченській протоці, коли військовослужбовці Російської Федерації взяли у полон українських моряків. Відтворення подій починається із п’ятниці, коли група у складі малих катерів "Бердянськ", "Нікополь" і рейдового буксира "Яни Капу" вийшли з порту Одеси до Маріуполя у нейтральні води, і до моменту, коли командування ВМС збройних сил України отримало інформацію про те, що на кораблі висадився спецназ Російської Федерації. Нагадаємо, Росія висунула нашим морякам звинувачення у незаконному перетині російського кордону. У свою чергу Генпрокуратура України оприлюднила повідомлення про підозру прикордонникам ФСБ та військовослужбовцям збройних сил Російської Федерації.

 

Лисенко (запис)

Досудовим слідством установлено, що представники влади та збройних сил Російської Федерації 20-го лютого 2014-го року почали та продовжують вести агресивну війну проти України. Внаслідок чого здійснили вторгнення підрозділів збройних сил Російської Федерації на територію України. А саме: Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, забезпечили військову окупацію цієї території. Та 25-го листопада цього року знову здійснили пряму агресію щодо України та її громадян.

 

Василь Голованов

Тим часом представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила: Україні загрожує повномасштабна війна з Росією. Вона розповіла журналістам, що поблизу українсько-російського кордону розміщено близько 500-та бойових літаків тактичної авіації, 340 вертольотів, 25 батальйонно-тактичних груп, які здатні бомбардувати українську територію. Також втричі збільшилася кількість російських солдат в Криму, БТРів і літаків – у 5 разів, артилерії і систем залпового вогню – в 10. У свою чергу журналіст і письменник Дмитро Гордон заявив про передбачуваний напад Росії на Херсонську область. Такими даними він поділився у ефірі "НьюзВан", посилаючись на інформацію, отриману від колишнього радника президента Російської Федерації з економіки Андрія Ілларіонова.

20:36:20

Гордон (запис)

Он сказал, что Украина напрасно думает, что Россия будет нападать на Мариуполь и Бердянск. Тем более, Мариуполь и Бердянск хорошо укреплены. Россия, по его мнению, планирует напасть на Херсонскую область, на район Таврийска и Новой Каховки, где укреплений практически нет. И причина этого? Я говорю: "Что, коридор?" Он говорит: "Нет, самое главное: в Крыму обострилась проблема питьевой воды, вообще проблема воды". И к июню 19-го года она встанет в полный рост. Если Россия сегодня не получит эту воду для Крыма, то это будет проблема очень большая.

 

Василь Голованов

Тож не дивно, що з понеділка 3-го грудня на полігонах збирають резервістів і військовозобов’язаних по усій Україні. Оперативний резерв першої черги налічує 178 тисяч осіб. Про це журналістам розповів заступник голови ради резервістів при Генштабі ЗСУ Мирослав Гай. Він зауважив, що це планові збори, вони відбуваються як у бригадах, так і в навчальних центрах по усій Україні. І попередив: якщо ви підписали контракт і отримали повістку, але не з’явилися, то до вас будуть претензії, бо це вже кримінальна відповідальність. І про загрозу в тому числі. Якщо не так голосно: "війни", – то "військових дій" ще додаткових, якщо Дмитро Раімов каже, що "не бійтеся війни, не піде на це Путін", а є інша думка: що є така загроза. І про це говорить пан Ілларіонов, який працював довгий час...

 

Раімов

Ну, пока что, смотрите... Со всем уважением к журналисту Гордону, это пересказ цитаты, и мы не знаем контекст. Поэтому запугивать можно хорошо. С другой стороны, господин Гордон также давал прогнозы, касающиеся того, что выборы будут уже вот-вот назначены, также были ошибочные прогнозы. Он хороший журналист, очень уважаемый журналист, только давайте брать и рассматривать факты. Вот, допустим, Херсон. И что дальше? И что потом делать с Херсоном? Вы понимаете, даже если туда завести 100 тысяч русских солдат, 200 тысяч русских солдат... Проведём сейчас соцопрос и посмотрим уровень патриотизма в Херсоне. Марь Иванна из паспортного стола возьмёт зажигалку, запалит коктейль Молотова и скажет "хлопчики, ідіть сюда". Придёт дедушка, которому 70 лет, которому уже нечего терять, возьмёт автомат и скажет: "Ну хоть пару с собой унесу, так сказать". И что потом? Вода это будет? Вода будет красного цвета. Такой же, как здесь пол. Никто не будет сейчас атаковать. Не нужно пытаться запугивать.

 

Василь Голованов

Давайте не будемо залякувати. Борислав Розенблат.

 

Розенблат

Я все-таки хочу повернутися до військової риторики. Ви знаєте, як би там не було, ми усі виховані на якихось спогадах історії. І все-таки військово-морський флот – це є основа. Ви розумієте, що перші повітряні сили були складені із моряків. Це були перші люди, які піднімалися до висот. І як би там не було, те, що сталося у протоці... Як повинні були діяти наші моряки? Вони повинні були в любому випадку давати відсіч. Тому що поважають, ще раз повторюю, країни, які здатні захищати свою землю. Ми тут згадуємо постійно Ізраїль. Я хочу просто нагадати історію, що Ізраїль створив Радянський Союз. Не Америка. А чому сьогодні його Америка підтримує дуже так сильно? Тому що вони побачили, що ті здатні захищати себе, що вони здатні займатися своєю обороною. І вони зрозуміли, що треба їм мати свого сателіта, який, дійсно, буде робити свою справу. Я хочу просто підкреслити...

 

Червоненко

Не совсем так.

 

Раімов

На бывших территориях британской колонии. Ну куда?

 

Червоненко

Потому что лобби там есть.

 

Розенблат

Послухайте. Лоббі, не лоббі, але кожного року Ізраїль отримує 10 мільярдів доларів військової підтримки з Америки. Не забуваємо про це.

 

Червоненко

Только причина другая. Потому что в Америке есть лобби, которое...

 

Розенблат

Українська армія не отримує. Українська армія отримала військові кораблі зі Сполучених Штатів Америки. Які умови, ви знаєте?

 

Василь Голованов

Які?

20:40:39

Розенблат

Надали їх нам практично безкоштовно. Але умова: ми повинні були спочатку їх відремонтувати на американському заводі, щоб вони були боєздатними, а тепер постійно ми ще повинні обслуговувати їх американськими запчастинами і усім іншим. Тобто що ми зробили? Маючи, як ви кажете, океан, свої військові морські заводи, які здатні виробляти кращі катери чи кораблі, ми сьогодні не маємо ці можливості. Продаємо за 4 мільйони доларів. Але ремонтуємо катер за 5 мільйонів доларів. От вам ситуація, от вам державна політика. Я хочу просто підкреслити. Як би там не було, Україна повинна показати свої зуби на будь-якому клаптику землі. Це українська земля. І ще раз повторюю: військовий корабель – це частина України. І ми повинні захищати свою Україну всюди, де б там не було.

 

Василь Голованов

Дякую. Не погоджується з вами Євген Червоненко.

 

Червоненко

Я не знал, что ты, оказывается, лётчик был. Как лётчик ты же знаешь, сколько стоит вылет бомбардировщика. Я так понимаю, это минимум двадцатка: что несут две ядерных бомбы. Так вот война стоит больших денег. И понятно, что и "Джавелины" покупали, и всё остальное. Как вы быстро риторику меняете... Аж неудобно. Все уже бегут. Нам надо понимать другое. Надо называть вещи своими именами. Вот мне пишут люди: "Мы, оказывается, продолжаем покупать броню у русских для наших танков и БТРов". Только таможня, и готовы вроде бы предоставить доказательства. Требуют деньги, топливо, броню. Зачем создаётся прецедент действительно возможной атаки на Херсон из-за воды? Подождите. А мы не получаем ТВЭЛы? Наши ядерные отходы не захораниваем в России? Зачем мы создаём себе сами вот этот геморрой, который отражается на каждом гражданине Украины? И многие деятельные, активные люди, которые понимают, что из этой страны тотального вранья и коррупции, наверное, надо уезжать. Почему мы не говорим об угрозе, которая страшнее всех страшилок про Россию? То, что 19-го декабря Бундестаг, наверное, примет исключение из безвиза, о том, что можно работать украинцам с полными социальными гарантиями. Вот это трагедия для страны. Потому что в этой стране останутся коррупционеры и пенсионеры при разворованном пенсионном фонде.

 

 

 

20:43:23

Василь Голованов

Дякую. Олег Купрієнко. 

 

Купрієнко

Я погоджуюсь із багатьма своїми колегами-виступаючими про те, що тільки сильних поважають. Сильним ти можеш бути тільки тоді, коли економіка в тебе працює. В Україні, як би ми не хотіли, гроші або ж з-під землі... Я вже говорив це на вашому каналі: або з-під землі добувають у вигляді корисних копалин... Кому віддані корисні копалини у нас в розпорядження? Всі знають? 

 

Василь Голованов

Народу України, за Конституцією. 

 

Купрієнко

Ні, це власність народу України. А хто користується? Прізвища назвати? Однієї руки вистачить. Або ж на землі виростає у вигляді сільгосппродукції. Все інше – це додана вартість. У нас уряд – скільки років незалежності? – дбав про те, що економіка розвивалась? Всі тільки "де взяти, як кредит, як дірки позакривати". Там пенсії, там зарплати. Навіть останній бюджет, за який ми не голосували, – це взагалі жах. І те, що сьогодні колеги розказують: все продати, вертольоти у Франції – півмільярда, турбіни – не на харківському "Атомі", а у китайців, півмільярда, тепловози – в Америці, півмільярда чи мільярд, які ще й не відповідають, бо там 35-й навіс, а у нас 25, точно знаєте. Що ще треба, коли наші промислові потужності ніхто не завантажує? Перетворимо Україну в сировинну базу як придаток, а люди хай їдуть в Польщу. Зараз Германія ще прийме: там теж криза робочої сили. І ми розказуємо, що ми зараз тут шапками всі закидаємо. Не закидаємо. 

 

Василь Голованов

Пане Олеже, ви кажете... 

 

Купрієнко

Поки до влади не прийдуть люди, які будуть думати не про майбутні вибори, а про майбутні покоління. 

 

Василь Голованов

Зрозуміло. Давайте проговоримо про людей, які їдуть працювати. Вони їдуть працювати не тільки в Польщу – вони їдуть... Ну давайте визнавати: вони їдуть в Росію, працюють. З території всієї України, з Західної України їдуть працювати і в Московську область, і в інші області. Правда ж? А тепер ми маємо ситуацію, коли Україна забороняє в’їзд чоловікам 16-60 років з Росії в Україну. Росіянам. Ми розуміємо, що можливо – не певен, але може бути і дзеркальна реакція. І що будуть роботи ось ці люди, які зараз?.. Що? 

 

Розенблат

Ні, навпаки. Навпаки. Немає ніякої дзеркальної ситуації. 

 

Василь Голованов

Чому це? 

 

Розенблат

Навпаки, Путін спрощує візовий режим. Не візовий режим, а отримання громадянства для українців в Росії. Він робить це навмисно. Тому що він демонструє про те, що "ви можете обмежувати права росіян, але для українців у нас всі двері відкриті". Тобто тут іде, понімаєте, гібридна війна. Він тут знищує економічний стан для того, щоб люди виїжджали, і тут же дає можливість українцям приїздити до Росії на роботу. Сьогодні ми повинні розуміти: 4 мільйони українців працюють в Росії. 

 

Червоненко

Три с половиной. 

 

Розенблат

Ну я не буду зараз точну цифру казати, тому що є статистика 4 мільйони. 

 

Василь Голованов

Від трьох до чотирьох, так. 

20:46:25

Розенблат

Три з половиной, 4 270 – це як завгодно назвать. Але є 4 мільйони наших громадян, які сьогодні шукають кращої долі за кордоном. Як казав пан Червоненко про те, що Бундестаг налаштований відкрити українцям доступ до німецького ринку праці, де зарплати вже не 500 євро і не 600, а мінімум 2-2.5 тисячі євро будуть. І це плюс соціальні гарантії, на які українці не можуть розраховувати, тому що у нас немає на сьогоднішній день медичної і соціальної реформи, у нас немає на сьогоднішній день... 

 

Василь Голованов

Бориславе, не рекламуйте зараз ринок праці у Німеччині, будь ласка.

 

Розенблат

Я не рекламую. Я рекламую сьогодні те, що сьогодні українські промисловці – українські промисловці повинні дуже ретельно думати про те, як зберегти робочі місця і як втримати сьогодні кваліфікованих працівників в Україні. І тому сьогодні вже багато моїх колег-будівельників для того, щоб знайти монолітчиків, каменярів і всяких інших, – вони вимушені платити більше, ніж платять даже в Польщі. Тому що вони розуміють: сьогодні найти людину... А це найдорожче, що є сьогодні в Україні: це її людський потенціал. І ми його кожного року втрачаємо. Оце наша біда. 

 

Червоненко

Вася, какой военкомат удержит при средней зарплате три с половиной резервистов? Три с половиной тысячи! 

 

Купрієнко

Ні підприємці, ні виробничники, ні бізнесмени – ніхто не втримає людей, якщо влада не буде проводити економічну українську політику, щоб люди тут залишалися, змогли заробити собі зарплату, і пенсія щоб була, і на медицину щоб вистачало, і на газ без субсидії. А в нас 10 мільйонів кажуть: "Дайте субсидію". Ну це ж ображає взагалі-то людей. Людина повинна мати можливість заробити собі на життя. А держава цьому не сприяла, не сприяє. Держава в особі уряду, президента і так далі. І на моє глибоке переконання, і не думає навіть сприяти. Тому наступний рік, ще раз кажу, є визначальним. І можна змінити це все без Майдану, без кровопролиття, а свідомо. А от чи дійде до свідомості кожного, що треба прийти і обрати того, хто зробить, подивившись, що робив до цього, – оце велике питання. Я б дуже хотів, щоб всі це зрозуміли. 

 

Василь Голованов

Так, дякую, Іване. Із запитаннями одразу до вас. Тому що ми говоримо про перетік робочої сили, про кадровий голод зараз в Україні. Із введенням воєнного стану – чи не підштовхує це людей, які вагалися або навіть думали їхати? Після введення воєнного стану вони залякані можливістю воєнної ескалації. Просто зберуть чемодани і поїдуть у ту ж Польщу або ту ж Німеччину, які  ми згадували? 

 

Крулько

Василю, ви правильно питання сформулювали, як і взагалі дискусію. Знаєте, мені здається, що проблема зараз навіть не в заробітних платах в Україні, що люди їдуть. А ключова проблема, чому їдуть молоді кваліфіковані кадри, полягає в тому, що люди не впевнені у завтрашньому дні. Оця безнадія – їх вона виштовхує. Я вам можу сказати: я родом із Закарпаття. І у нас завжди... Закарпатська область унікальна тим, що багато всі їздили на заробітки. Це було всі роки: при Радянському Союзі, до Радянського Союзу, зараз – весь час це було. Але завжди люди їхали для того, щоб їхні родини, які живуть в Закарпатті, мали за що жити. Вони повертались до них і так далі. А зараз подумують про виїзд прямо з родиною. Всіх разом забрать: і дітей, і дружин. В чому проблема? Оця безнадія. Нерозуміння, що буде завтра. І проблема навіть зараз не в тому, що по багатьох професіях дійсно в Україні вища заробітна плата і можна знайти кращу роботу тут, в Україні, ніж в Польщі. Все одно їдуть в Польщу. Тому я би хотів сказати, що тут зараз питання не виключно в економічних чинниках і не в тому, що відкриті ринки праці. А в тому, що є тотальна недовіра до влади. Нам потрібно перезагрузити владу. Нам потрібно, щоб люди повірили і мали якусь надію, що ось ці хоч щось для нас зроблять. Що ці сформулюють якісь чесні правила гри, що вони не будуть займатися бізнесом, коли йде війна, що вони не будуть торгувати скрапленим газом з Росією, що вони не будуть, не будуть і не будуть, а нарешті почнуть виконувати функцію, заради якої їх обрали. Ось тоді, мені здається, може бути зворотній ефект, який ми можемо побачити: коли наші кадри, які виїхали за кордон, і навіть маючи там кращі умови і заробітну плату, захочуть приїхати в Україну і попрацювати на свою країну. Бо вони ж є патріотами, врешті-решт. Ось це я хочу: щоб такий був момент. І він обов’язково буде. І тому не треба боятися того, що може прийняти Німеччина. Не треба боятися. Треба думати про те, що українська влада мусить приймати тут. І тоді у нас не буде ситуації з виїздом. 

20:51:22

Василь Голованов

Дякую. Дмитро Раімов і Євген Червоненко.

 

Раімов

Знаете, когда человек уезжает в другую страну, он уезжает, потому что у него тройное налогообложение: на зарплату, в магазине он приходит и платит НДС, и ещё третье есть налогообложение. Оно называется не так, но по факту это помощь старым родителям. Большинство украинских рабочих, молодых людей: молодых до 45-50-ти лет – часть своих денег, если здоровы родители, если они живы, передают и как могут помогают. Кто-то едой, кто-то просто наличными деньгами для того, чтобы поддержать. И когда появляется возможность выехать в другую страну и получить больше денег, и прислать больше родным и близким здесь, тогда делают это и не ссылаются ни на что. А потому что вот такая система. И когда предлагают... Ну не вы. Вы знаете, я к вам хорошо отношусь. Ваши... Будем говорить "власть". Повесить на выезде из аэропорта, что "мы же патриоты", они говорят: "Мы же патриоты, но хотим кушать". Потому что, знаете, пять лет нам продают какой патриотизм? Патриот умер от голода. Но патриот. И когда человек говорит: "Я работаю, создаю рабочие места", – он говорит: "А ти якою мовою говориш?" Вот это означает патриотический разговор. Я к чему веду? В Украине сейчас есть очень интересный исторический момент. Его сложно назвать окном возможностей, но выиграть в этом возможно. О чём идёт речь? Остановить поток уезжающей молодёжи будет невозможно. У Прибалтики это не получилось – и у нас это не получится. 

 

Голос

І у поляків це не вийшло. 

 

Раімов

Да, поляки поехали дальше, абсолютно верно. Не получится. Но в чём интересное окно возможностей? Давайте учиться, как там производят это. Молодые люди уедут, но старики пока живы и здоровы. В ближайшее время количество старшего поколения... Все прекрасно знают: взяли, посмотрели, сколько получают пенсии, – понимаем, сколько людей сейчас у нас старшего поколения будут получать эти деньги. Не надо на уровне Кабинета Министров предлагать... Делать предложения об оподаткуванні грошей, які заробітчани відправляють в Україну. 

 

Голос

Это бред. 

 

Раімов

Это бред. Это первое. 

 

Крулько

Це все одно, що оподатковувати прямі іноземні інвестиції. Гіршого немає. Це ж пряма інвестиція у нашу економіку, яка тут же іде на споживання. 

 

Раімов

Идём дальше. Что касается исторической возможности. 

 

Крулько

Дмитро, я собі дозволю теж на хвильку перебити. Ви все правильно... А ви знаєте, до речі: одну тільки довідку дам... 

 

Василь Голованов

Давайте. 

 

Крулько

Що найбільший інвестор в українську економіку за останні роки – це українські заробітчани. Вони найбільше дають. Не транснаціональні компанії, а наші люди, які виїхали і копієчку сюди передають. Не МВФ і далі. Оце так, для довідки. 

 

Василь Голованов

Дякую, Іван. 

 

Крулько

9.8 мільярдів доларів прямих інвестицій за минулий рік в Україну прийшли. Прямих інвестицій від заробітчан. 

20:54:20

Раімов

Это, смотрите... Это цифры, которые также писаны по воде. Потому что очень много цифр завозится наличными при приезде к семье. И слава Богу. То есть эти деньги заходят сюда, тратятся на хлеб, молоко, на какие-то покупки. У нас это окно возможностей есть. То есть деньги будут идти. Дайте им возможность приходить. У нас можно вывезти из страны сколько угодно денег, но ты попробуй завези больше 10-ти тысяч долларов, кстати. То есть ты хочешь ввезти в страну деньги, а тебе говорят: "А нет!" Давайте дальше. Почему окно возможностей? Смотрите: вторая история. Эти цифры постоянно меняются, но в 14-м году экономисты и Виктор Андреевич Ющенко: неплохой экономист, кстати, тоже говорил о цифрах: сколько есть наличных средств у украинцев. Тогда эта цифра варьировалась – не дайте мне соврать – порядка 90 миллиардов долларов. 

 

Червоненко

До 120-ти. 

 

Раімов

До 120-ти. От 90-та до 120-ти миллиардов долларов наличными деньгами в стране. Сейчас эта сумма, конечно, подуменьшилась. Но эта цифра не в три раза уменьшилась. Сейчас экономисты Международного Валютного Фонда оценивают, что в стране есть порядка 60-70-ти миллиардов долларов у граждан, как принято говорить, под матрасом. У кого-то дольше, у кого-то депозит – ну у каждого своё. Это внутренний инвестор. Не надо пугать и 300 шуб забирать. Дайте ему возможность вложить деньги. Столько денег! И последнее. Посмотрите на то, что... Уезжают. Давайте теперь о хорошем. Уезжают ребята, работать уезжают. Но есть два момента. Первый: попробуйте сейчас здесь найти хорошего сантехника. Появится молодой человек, который пойдёт в подмастерья либо в техникум, станет сантехником – сможет зарабатывать 2-3 тысячи евро спокойно, потому что укладка тёплого пола и прочее, и прочее – это стоит денег. Первое. И второе. Посмотрите на то, что здесь сидят люди. А также сидят на многих форумах и конференциях в Киеве. Есть Червоненко, который здесь делает бизнес, Раимов, который здесь делает бизнес. И сотни, и тысячи намного талантливее людей. Если эти люди отсюда не уезжают – значит, здесь можно работать. У нас много хорошего. 

 

Василь Голованов

Дякую. Дякую, Дмитре. Євген Червоненко. І Наталія, ви відповісте. 

 

Червоненко

Хочу подвести черту. Потому что я заметил массовую перекраску и риторики, и всего. Правы и агрессоры, правы и те у нас, и народ прав. Говоря, что самый главный враг – не агрессор. Самый главный враг – это мы сами в лице вот этой власти, к сожалению, которую я называю властью двоечников, просто пустых людей. Когда в стране модно с чего-то или с кого-то получать и вся их логика направлена... Прав Ваня: получать с тех... Когда недорогой: совершенно недорогой – политолог Цыбулько, который тут начинает заявлять, что кто-то лидер рейтинга, девушка, против томоса. 

 

Василь Голованов

Давайте не будемо навішувати ярлики і цінники? 

 

Червоненко

Тебе что? Ты говоришь... Я приведу два примера. Прав абсолютно он. Нет безвыходных положений. И из той же воды на Крым можно начать было мирные переговоры и получать ещё деньги, а не рубить опоры. Со всего. Я приведу вам пример. Я не люблю болтать. Вдруг мне звонят пара генералов: "Тебя вспоминали в Министерстве обороны". Начался этот движ весь, как я называю. Ну такое движение – топлива сколько двинем. А Запад опять выделил на логистику деньги. Потому что современная война – это не патриотические лозунги. Это вот до отделения, когда видят своих подчинённых, когда видят расходы танков, президентского мерседеса, топлива, износ колодок, температуру водителя видят. И я это вижу. Я сделал три пилотных проекта. И зам по тылу, генерал Павловский, – помните, там что-то по топливу? Он говорит: "А что выдумывать? Червоненко уже это сделал". Я как лох педальный сижу и жду, когда же мне позвонит Полторак и скажет: "Давай, внедряй". А я подтвердил через СБУ, я готов опять бесплатно. Нет. Знаете, как раки моргают? Потому что... 

20:58:27

Василь Голованов

Зрозуміло. 

 

Червоненко

Потому что я показал, что объём Икс я перевожу за 45 тысяч гривен с 15-процентной рентабельностью. А они списывают миллион. Так кто враг, Путин, у вас? Или вы сами? В Израиле не тырят! 

 

Василь Голованов

Дякую, Євгене. Наталія Королевська. 

 

Королевська

Спасибо большое. Мы говорим сегодня о миграции. Действительно, острейшая проблема, которая особенно ударит и по экономике страны, и по демографическому положению в нашей стране буквально через несколько ближайших лет. Но я ещё хочу обратить внимание: катастрофическое положение у нас с рождаемостью. У нас в 2014-м году 73 ребёнка рождалось на 100 умирающих. Сегодня у нас рождается 55 детей на 100 умирающих. То есть у нас смертность в стране превышает рождаемость. Плюс, безусловно, потери, которые мы несём сегодня в связи с войной. То есть мы понимаем, что мы находимся в состоянии вымирания нации. И для этого нужно сегодня принимать более-менее какие-то стратегические решения, чтобы женщина не боялась забеременеть, верить в завтрашний день, родить ребёнка. А если посмотреть сегодня сводки новостей, то тут не только не забеременеешь – тут вообще забудешь о любой другой жизни как очень сложной и проблематичной. Поэтому наша сейчас задача – это вот объявить такую нашу социальную мобилизацию, объединение усилий для принятия здравых решений. Потому что здесь нам говорили о том, что уважают сильных. "Нужно дать по зубам", "Победа любой ценой". Но я как женщина скажу, что уважают сегодня умных. Что нужно договариваться, искать дипломатические победы. И мир нам сегодня нужен дипломатическим путём, а не ценой, когда дети твои уходят сегодня на войну – и ты не знаешь, как и какими они оттуда вернутся. А тысячи матерей уже не дождались своих детей. Поэтому задача сейчас... И у нас есть действительно окно возможностей. Уникальный шанс объединить сейчас все усилия, в 19-м году переизбрать вот эту всю пародию: ту, что правит уже четыре года. И восстановить в стране, исправить ошибки и вернуть в Украину мир. Это задача номер один. 

 

Василь Голованов

Дякую. Олег Купрієнко. Хвилина, прошу. Менше навіть. І Борислав. 

 

Купрієнко

Путін зробив те, що не могли зробити десятиріччя наші політики, ідеологи. Він зробив те, що наші десятирічні хокеїсти українські от нещодавно у Мінську на турнірі – десятирічні! – співали гімн України, коли музичний супровід закінчився. Ви могли це представити у 12-му році? Щоб наші діти співали гімн України. Щоб ми піднімались, коли співають гімн України. Ми слів не знали. 

21:01:41

Королевська

Заслуга в том, что ты гимн поёшь. Не сколько ты рабочих мест создал. 

 

Червоненко

Неправда! А можно ещё про деньги что-нибудь? 

 

Купрієнко

Нинішня влада зробила те, що сьогодні у цій студії різні політичні сили, різні представники з різних партій і не з партій, але ми чітко, як і всі глядачі, розуміємо, що поки в Україні не буде наша українська економіка, наша влада, яка буде розвивати цю економіку, платити людям зарплати, пенсії і не думати про подачки МВФ і інших фондів, до цього часу нічого не буде. І як би ми тут зараз не розмовляли... Я думаю, що, мабуть, цей ефір і унікальний у тому, що ми зараз всі різні тут, але одна єдина позиція і розуміння. 

 

Королевська

Завтра придём блокировать. 

 

Купрієнко

Маємо бути розумними, міцними і по зубам давати, і розвивати своє, і людей своїх повертати, щоб тут повертати. А для цього треба не стільки довіра до влади! Якщо у людини є впевненість у завтрашньому дні, так їй байдуже, яке прізвище того прем’єра чи президента. 

 

Василь Голованов

Дякую. Борислав Розенблат. 

 

Розенблат

Знаєте, я хочу просто ще нагадати теж історичний факт: про те, що війну неможливо закінчити – її можна чи виграти, чи програти. Це по-перше. Друге питання... 

 

Королевська

Да вы что? На войне нет победителей.

 

Розенблат

Друге питання. Ви знаєте, дуже багато різних мирів підписували в різних лісах. Хтось підписував Рязанський мир, хтось Брест-Литовський мир підписував. А хтось Мінський мир підписував. І я хочу просто наголосити на тому, що Україна опинилася вперше у такій прірві, тому що, дійсно, ми не кормили свою армію. Ми її поступово знищили. Я не хочу зараз згадувати звіт, який сьогодні лунав з трибуни Верховної Ради України, про те, як грабували 27 років українську армію, як її знищували, різали на металобрухт літаки, як ви кажете, кораблі. Недобудовано 95 відсотків і все інше. Але ми повинні розуміти одне. Сьогодні ми згадуємо про Росію постійно у стані, що вона для нас ворог. А вот Європа чи інші – це для нас друзі. Я не хотів про це згадувати. Ми нещодавно розглядали у цій же студії питання Угорщини, яка теж є нашим як би союзником, але насправді вона не має дружніх відношень до України. Тому що те, що вона робить на Закарпатті, – це є теж акт прямої агресії. Але схованої прямої агресії. Тому що вони все роблять для того, щоб розхитувати ситуацію на західному кордоні нашої країни. Ви розумієте, Україна завжди була в центрі геополітичних питань. Як такої держави не існувало. І сьогодні вперше ми повинні розуміти, що у нас є історична місія: створити українську державу. Вперше. Вперше. І ми повинні зробити все. Хай там не будуть... Якісь не подобаються вам політичні на сьогоднішній день процеси – я це розумію. Але на сьогоднішній день ми стоїмо у істоків створення вперше незалежної української держави. Нам Богом була дарована у 91-му році Україна при підписанні Біловезького миру, теж там Біловезької якоїсь угоди. Але ми не оцінили те, що нам даровано було Богом і даровано було тими людьми. Сьогодні ми із кров’ю, із зброєю в руках захищаємо право України на існування як держави. От що я хочу сказати. 

21:05:10

Василь Голованов

Дякую, Бориславе! Час підбивати підсумки нашого телефонного голосування. Чи вплинув воєнний стан на ваше звичне життя? 14 323 глядачі взяли участь у голосуванні. І 92 відсотки відповіли "Так". Як вплинув – і про це ми говорили саме в цьому блоці "Українського формату". Зараз коротко новини. І в другому блоці ми будемо говорити, як жити: як будемо жити або як вже почали жити в грудні, з 1-го грудня, з новими тарифами, з новими пенсіями, з новими соціальними виплатами. І взагалі як ми увійшли в зиму і як будемо входити в новий 2019-й рік. Про це все в "Українському форматі" в другому блоці після коротких новин в прямому ефірі телеканалу "НьюзВан". Засікаємо. Зараз 21:05. За 8 хвилин ми продовжимо "Український формат". Залишайтесь з нами. Я дякую гостям нашої студії. Дякую. І до зустрічі. 

 

 

(НОВИНИ)


Подписывайся на NEWSONE в Facebook. Узнавай первым самые важные новости.